Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

skvotiranje?e zosto i kako?

Go down

skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by -off- on Сре Апр 16, 2008 6:21 pm

ej zdravo eve edna tema mislam deka znaeme sto e skvotiranje!no se nadevam na mislenja dali e vozmozno vo skopje????ajde pisuvajte!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by -off- on Сре Апр 16, 2008 6:27 pm

i za onie sto neznaat skvotiranje sto e eve eden voved http://teror13.anarhija.org/tekstovi/00055.html

pa mislam deka e mozmozno vo sk i vo cela makedonija no davajte mislenje!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by Anarchist on Сре Апр 16, 2008 8:51 pm

Па, мислам дека е можно во скопје да се сквотира.. секако дека тука би постоеле проблеми со властите ама сепак постои можност.. Е сега за мене поважно би било: што ќе претставува тоа место???... мислам ок ќе биде сквот, но што ќе се прави во него?!?! Мислам тие што имале можност да појдат и да посетат некои сквотови имаат повеќе да кажат на темава, но сепак јас мислам дека доколку не се прави нешто корисно во однос на ширењето на анархо, анти-авторитарни, анти-капиталистички идеји, без разлика дали преку уметност, или било каков начин, во тој сквот, тогаш и не гледам во овој момент зошто би постоел сквотот.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by negative_h on Чет Апр 17, 2008 1:40 am

sum pravel muabet so lugje sto imaat iskustvo so skvotiranje vo mk. SITE vikaat deka ne e bas najlesno. Kako sto mi imaat kazano, doagjaat svinjite (citaj policija Razz) i se zakanuvaat so kazna za skitnicarstvo ili slicno, mislam deka spomnaa 800 evra ili slicno (mozda i 8000 denari ne me fakjajte za zbor Razz). Vo sekoj slucaj, jas sum za, samo sto zakonite ic ne se nakloneti kon toa, da znaete Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by negative_h on Чет Апр 17, 2008 1:42 am

inaku boki, osnovna rabota za postoenje na skvot e da imam kaj da ziveam (da ne im dosagjam vekje na mama i tato, a vo megjuvreme da ne trosam pari za dzabe koga ima prazen prostor koj nikoj ne go koristi)
Pozz
geek
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by Anarchist on Чет Апр 17, 2008 1:51 am

negative_h напиша:inaku boki, osnovna rabota za postoenje na skvot e da imam kaj da ziveam (da ne im dosagjam vekje na mama i tato, a vo megjuvreme da ne trosam pari za dzabe koga ima prazen prostor koj nikoj ne go koristi)
Pozz
geek

Кога реков
мислам ок ќе биде сквот, но што ќе се прави во него?!?!
мислев во насока на: да не стане место за стонирање на луѓе кои и не им е битно за анархија, револуција... се додека може да пашнат Џ уште еднаш во најмала рака, не дека ги осудувам, но тоа може и да се прави на други места. Инаку фала за инфото.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by BaXAnt on Чет Апр 17, 2008 2:16 am

Anarchist напиша:
negative_h напиша:inaku boki, osnovna rabota za postoenje na skvot e da imam kaj da ziveam (da ne im dosagjam vekje na mama i tato, a vo megjuvreme da ne trosam pari za dzabe koga ima prazen prostor koj nikoj ne go koristi)
Pozz
geek

Кога реков
мислам ок ќе биде сквот, но што ќе се прави во него?!?!
мислев во насока на: да не стане место за стонирање на луѓе кои и не им е битно за анархија, револуција... се додека може да пашнат Џ уште еднаш во најмала рака, не дека ги осудувам, но тоа може и да се прави на други места. Инаку фала за инфото.
абе видете сквотот во принцип е автономна зона (барам јас така го глеам) и со самото наметнување на некој кодекс на однесување се губи и смислата на сквотот...
(муабетот ми беше дека тој што сака да пашне - нека ме викне и мене)
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by Anarho on Чет Апр 17, 2008 8:51 am

Дечки !!!
Во моментов законите се такви што не може да стане збор за сквотирање.
Се е државно се додека не си го купиш од државата, а ако не го купиш плаќаш наем.
Значи зборувам за земјата. Нема ни една педа што е ничија па да ја запоседнеш.
Што е уште по жално државата ти ја продава или изнајмува земјата што си ја наследил со тапија од прадедоти.
Тие тапии ги издавале уште турците за земја што некој ја платил со злато во тоа време.
Арно ама сега не важат. Сега се гради нова држава во која што се дефинира приватната сопственост како нешто најсвето божем оваа држава ја измислила таа категорија „приватна сопственост“.
Видивте ли какво преструктурирање и модернизација се направи во катастарот се со цел да се одбележи точно кое на кого му припаѓа и ги присилија сите граѓани да си платат за премер на земјиштето, за пресметки на просторот во кој живееш и работиш. Од каков материјал е направена куќата до какви врати и прозорци имаш. Колку ти е луксузна тоалетната чинија ( не проверија само какви гомна сереме ) ама и за тоа ќе се сетат, се со цел да бидеш правилно оданочен.
И парите што ќе се земат најмалку ќе се потрошат за подобрување на животот на граѓаните.

Значи каде и да отидеш да сквотираш ќе те избркаат и казнат затоа што си нарушил нечие право на сопственост.
Било тоа и државно.
Највеќе имоти раздале САД, ама и тие раздале туѓо, одземено од индијанците како домородци на тие простори.
Постојат држави во кои што има ниска стапка на населеност па тие наоѓаат некакви компромиси да поклонат земја на одредена група на луѓе што се на некој начин организирани и со заеднички интереси.
Ама тоа треба да е организациај, а не индивидуалци што поради немање простор за живеење и работа решиле да земат нешто што не е на никого.
Нема на никого се е нечие.

Значи не може да се сквотира, поточно не знаеш кога ќе бидеш избркан и казнет и тоа како клошар за да те боли повеќе.

А инаку е многу интерсна идејата за создавање на такви заедници ( многу блиску до идејата на Боки за создавање на мали комуни во кои што би се живеело во некаква анархична заедница ) каде што членовите на заедницата ќе имаат можност да се реализираат и добијат награда и сатсфакција за својот труд по некој подруг начин отколу што тоа го прави капиталистичкиот начин на наградување. Пак асоцира на анархички заедници што во секој случај е и целта за која што сме на овој форум.

Значи Еж „не те ебе само капитализмот“, ами те ебе и феудализмот кога сакаш да не им досаѓаш на мама и тато.
И ќе плаќаш и тоа скапо или ќе бидеш закрепостен селанец, пролетер или бездомник ( избери што ти одговара повеќе )
Не сме се одвоиле од феудализмот кога станува збор за државната сопственост, со таа разлика што во улогата на феудалист се јавува државата, а не индивидуални земјопоседници.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by negative_h on Нед Апр 27, 2008 11:15 am

абе видете... и не е се така црно... во македонија се водат мал милион спорови за тоа чиво е местото. Значи, некој ке сквотне некој објект, па не можат да го избркаат со години. Зборувам за луѓе кои си се вселуваат во туѓи станови и куќи, а благе везе си немаат со поимот сквотирање. Е сега, за нас младите е малку поинаку. Работата е во тоа што нас у старт не гледаат несериозно и како клошари и бараби, па ни се закануваат со некои ретардирани казни и слично. Не дека не е изводливо. Инаку, јас знам едно место кое може да биде летен сквот (на езеро е Razz ). Значи, ако сакате и ако успееме да се организираме со слободно време, може да тркнеме летово. Местово е уствари пропаднат хотел (четири згради) и е во сопственост на министерството за правда or something Very Happy
Се наоѓа во Отешево (Преспанско езеро). Нема никого таму, така да може што сакате да се праи
Проблемот е што нема струја во објектот (нема ни вода додуше, ама има во близина Razz ), и малце е руиниран
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by -off- on Нед Апр 27, 2008 10:25 pm

objekti ima poveke mislam za skvotiranje,ama dali ima zainteresiranost?inaku dobar objekt e onaa kukata desno od park stara i napustena ama kolku sto doznav malku bil rizik podot no treba da se proveri! bounce
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by slobodar on Нед Апр 27, 2008 11:57 pm

Здраво на сите. Супер тема и уште посупер форум.

Идејата за сквот во Отешево е одлична, сум бил во околината и мислам дека е одлична локација во одлично време. Но тоа би било многу тешко да се изведе, ама дефинитивно не е неизводливо. Со оглед на тоа, ако дојдат џандари, тоа нема да биде „пријателска конверзација и молба„ да се напушти локацијата. Од друга страна ако има доволен број луѓе нема да им биде уопште лесно да ги исфрлат сите. Сум бил во неколку сквота и знам како изгледа животот таму, иако никогаш не сум живеел таму. Ќе има откажување од едноставни ствари што ти го прават животот полесен, без струја, вода итн, но едно лето живот на Преспанско езеро, во Слободна Афтономна Зона, бесценето.
avatar
slobodar

Број на мислења : 11
Location : London, UK
Registration date : 2008-04-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by Anarho on Пон Апр 28, 2008 11:04 am

negative_h напиша:абе видете... и не е се така црно... во македонија се водат мал милион спорови за тоа чиво е местото. Значи, некој ке сквотне некој објект, па не можат да го избркаат со години. Зборувам за луѓе кои си се вселуваат во туѓи станови и куќи, а благе везе си немаат со поимот сквотирање. Е сега, за нас младите е малку поинаку. Работата е во тоа што нас у старт не гледаат несериозно и како клошари и бараби, па ни се закануваат со некои ретардирани казни и слично. Не дека не е изводливо. Инаку, јас знам едно место кое може да биде летен сквот (на езеро е Razz ). Значи, ако сакате и ако успееме да се организираме со слободно време, може да тркнеме летово. Местово е уствари пропаднат хотел (четири згради) и е во сопственост на министерството за правда or something Very Happy
Се наоѓа во Отешево (Преспанско езеро). Нема никого таму, така да може што сакате да се праи
Проблемот е што нема струја во објектот (нема ни вода додуше, ама има во близина Razz ), и малце е руиниран

Руинираноста се средува. Млади луѓе со воља чудо прават.
Вода и струја се обезбедуваат со пумпи и агрегати.
Ајде пробајте ако има заинтересирани да поминат едно лето таму.
Јас мислам дека за неколку дена ќе ве исфрлат.
Сигурен ли си дека тоа место некој не го чува за да го купи за без пари.
Колонизаторите оделе на други континенти, во прашуми за парче земја,
а ти сакаш во еден од најубавите делови на Македонија да добиеш место.
Блиску до умот.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by negative_h on Пон Апр 28, 2008 12:23 pm

од хотелот во Отешево никој нема да неисфрли затоа што никого нема таму. Отешево е мртво, за објектот не се грижи никој. Јас имам кампувано со шатор во дворот на објектот (не ми беше филм да спијам внатре) едно 8 дена и никој не дојде да ме избрка Very Happy , а на 10 мин. од мене имаше камп кој се плаќа lol! , од таму сме користеле вода и тушеви jocolor
во кампот има продавничка со пристојни цени на храна (не се напумпани како во туристичко место) во која што има се.
Ова се разбира е пред неколку години (5 да бидам попрецизен), само што не верувам дека работите се имаат многу сменето. Уште еден + е тоа што објектот е државен, така да ако дојдат да не бркаат, што е малку веројатно, ќе може да се вадиме на финтата летен младински културен центар or something lol!
off, ајде некој ден да ја видиме куќата за која што збориш (јас сум секогаш запален за сквотирање, дури и кога има најмала шанса jocolor )
Поздрав до сите albino
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by -off- on Чет Мај 01, 2008 5:45 pm

moze da se vidi kukata koga sakas mislam deka site ja znaete aj ke se dogovorime ovie denovi za koga ke mozeme da odime da ja vidime! pozdrav!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by negative_h on Чет Мај 01, 2008 8:49 pm

epa top, moze da se dogovorime nekoj den da ja zirneme Very Happy
negooooooo
doznav za dobar nacin na skvotiranje na objekti Very Happy
edna drugarka mi go kaza, posto nejze (ili na nekoj nejzin blizok, ne me zemajte za zbor) im skvotnale objekt i nemozat seuste da gi izbrkaat "skvoterite" (tipcite si nemaat bas vrska so skvot dvizenje ali im ziveat u objektot Razz)
fintata e: si pustile tel. linija u objektot i na taa osnova tvrdat deka e niven. Sudskata postapka trae vekje nekoe vreme Very Happy
Znaci, ako imas pusteno nesto za sto stiga smetka u objektot (telefon, struja, voda, internet) na tvoe ime, ne mozat da te izbrkaat tolku lesno lol!
pozz pa se citame jocolor
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by Anarho on Пет Мај 02, 2008 10:08 pm

negative_h напиша:epa top, moze da se dogovorime nekoj den da ja zirneme Very Happy
negooooooo
doznav za dobar nacin na skvotiranje na objekti Very Happy
edna drugarka mi go kaza, posto nejze (ili na nekoj nejzin blizok, ne me zemajte za zbor) im skvotnale objekt i nemozat seuste da gi izbrkaat "skvoterite" (tipcite si nemaat bas vrska so skvot dvizenje ali im ziveat u objektot Razz)
fintata e: si pustile tel. linija u objektot i na taa osnova tvrdat deka e niven. Sudskata postapka trae vekje nekoe vreme Very Happy
Znaci, ako imas pusteno nesto za sto stiga smetka u objektot (telefon, struja, voda, internet) na tvoe ime, ne mozat da te izbrkaat tolku lesno lol!
pozz pa se citame jocolor

Едно е да кампуваш неколку дена, а сосема друго да запоседнеш зграда за подолго време. Брзо ќе се разбере и ќе се реагира.
А колку за телефонот. Пред некој ден сакав да префрлам телефон од една моја фирма регистрирана на друга адреса во мојата куќа. Во поштата ми побараа да си направам договор за наем сам со себе за да ми го префрлат телефонот.
Значи и ако некој пат можело некаде да се донесен телефон сега е невозможно.
Поздрав
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by negative_h on Пон Мај 05, 2008 10:58 am

tepev напиша:
negative_h напиша:epa top, moze da se dogovorime nekoj den da ja zirneme Very Happy
negooooooo
doznav za dobar nacin na skvotiranje na objekti Very Happy
edna drugarka mi go kaza, posto nejze (ili na nekoj nejzin blizok, ne me zemajte za zbor) im skvotnale objekt i nemozat seuste da gi izbrkaat "skvoterite" (tipcite si nemaat bas vrska so skvot dvizenje ali im ziveat u objektot Razz)
fintata e: si pustile tel. linija u objektot i na taa osnova tvrdat deka e niven. Sudskata postapka trae vekje nekoe vreme Very Happy
Znaci, ako imas pusteno nesto za sto stiga smetka u objektot (telefon, struja, voda, internet) na tvoe ime, ne mozat da te izbrkaat tolku lesno lol!
pozz pa se citame jocolor

Едно е да кампуваш неколку дена, а сосема друго да запоседнеш зграда за подолго време. Брзо ќе се разбере и ќе се реагира.
А колку за телефонот. Пред некој ден сакав да префрлам телефон од една моја фирма регистрирана на друга адреса во мојата куќа. Во поштата ми побараа да си направам договор за наем сам со себе за да ми го префрлат телефонот.
Значи и ако некој пат можело некаде да се донесен телефон сега е невозможно.
Поздрав

хмммммммммммммм...
другарка пред пола месец вклучи телефон во аптека. НЕ и побараа никаков документ. Можеби во различни градови е различно... Не знам... Во секој случај, Оннет интернет може да се стави сигурно, ова гарантирам Very Happy
Е сега, други информации кои ги дознав е дека ова со сметките функционира за објекти за кои сопственикот нема документи (обично постари куќи, станови обично имаат документи Very Happy ). Ако немаат документи тоа може да потрае доста долго Very Happy Ај сега, off, пиши ми приватна со твојот тел. бр. па да се договориме некој ден за куќата Very Happy
Другите, барајте објекти за сквотнуење Razz
Поздрав
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by -off- on Пон Мај 05, 2008 12:22 pm

pa vaka inace za toa dali ima dokumenti za objektot sto sakame da go skvotneme neznam koj bi bil nacinot da doznaeme ama mislam deka polesno e da se zavzeme nesto drzavno!aj da se dogovorime koj e zainteresiran da se sobereme i da razmislime kako bi odelo seto toa.
pozdrav!

slobodno davajte nekoj mislenja koj objekti bi mozele,pa da gi proverime!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by negative_h on Пон Мај 05, 2008 1:15 pm

-off- напиша:pa vaka inace za toa dali ima dokumenti za objektot sto sakame da go skvotneme neznam koj bi bil nacinot da doznaeme ama mislam deka polesno e da se zavzeme nesto drzavno!aj da se dogovorime koj e zainteresiran da se sobereme i da razmislime kako bi odelo seto toa.
pozdrav!

slobodno davajte nekoj mislenja koj objekti bi mozele,pa da gi proverime!
има еден карши МВР, припаѓа на МВР Very Happy
Бажо и Иван викаат дека е невозможно Very Happy
а иначе, како што кажав во минатиот пост, ако е стар објект можно е да нема документи. Дури и да има, може никој да не дојде да го бара (зборам за газдите), а ако имаме нешто за да тврдиме дека имаме право да сме таму (како сметка или слично) џандарите (пошто они ќе дојдат да не бркаат) можат да го попушат додека некој (газдите) не побара да не избркаат и нема судски документи Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by evolutionary on Сре Мај 21, 2008 6:30 pm

skvotiranjeto e spored mene legalna rabota .toa se napusteni obejkti zosto luge da ne ziveat tamo?baska od anarhisticki aspekt toa nemoze da bide privatna sopstvenost ako milion luge ja gradele zgradata ako site sme ucestvuvale vo izgradba na nesto site iame del na toa kolektivna sopstvenost. baska ima i simbolika odzemanje na sopstvenost od kapitalisti..Smile citat od bakunin -the watch is yours,but the watch factory is for all
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by Alexander on Чет Окт 02, 2008 10:45 pm

во Скопие? абсурд!
Македонското не е полиция, а УДБА!

Alexander

Број на мислења : 20
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by M-1 on Чет Окт 09, 2008 12:50 pm

Alexander напиша:во Скопие? абсурд!
Македонското не е полиция, а УДБА!

Vo Texas sopstvenikot ima pravo da te ubije dokolku te presretne na mestoto na nastanot, to est skvotot.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by Alexander on Чет Окт 09, 2008 9:37 pm

Я сум питал чоловек кой е штудирал право. Он ми е казал, ако нема криминално деяние во имотот никой нищо не може да ти казува. Но ова е по бугарското право, незнам како е во Македония.
Но дори и да е законно има мутри и биячи, кои нема да трпат некой да биде тамо во скуотот.

Alexander

Број на мислења : 20
Registration date : 2008-10-02

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: skvotiranje?e zosto i kako?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот