Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

За моралноста и анархијата

Go down

За моралноста и анархијата

Пишување by Anarchist on Сре Апр 16, 2008 2:07 pm

Добро, бидејќи немам многу време да пишувам, само ќе ја отворам темава, па ќе се надоврзам на дискусијата понатаму. Накратко кажете ми што мислите за моралот, и што би значело морал во анархија, дали такво нешто би постоело и слично....
Па... Basketball
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by negative_h on Пон Мај 05, 2008 10:32 am

Значи вака. Што е морал? Дали постои универзален морален код? Кој е реперот за создавање на некаков си морал? Дали признавање на морал доведува до губење на индивидуалноста? Ова се само дел од прашањата што ме мачат. Верувам само во “морал“ што сам го создавам, и важи само за мене. Е сега, ако е така, малце се губи поентата на морал, бидејќи тоа е на некој начин колективно нешто нели? Поздрав па пишете, многу ме интересира Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by Anarchist on Чет Мај 08, 2008 10:05 am

Ok vaka sega. Mislam trebase prvo da razgovarame za individua ili kolektiv... ama jebes ga.. Smile

Znaci, spored mene bez nekakov si moral ili etika jas ne mozam da rasuduvam i ne mozam da znam sto e sto vo pogled na opstestvoto. Da bidam pojasen: jas koga ne bi imal nekakvi si moralni standardi ne bi go osuduval na primer nacizmot kako takva ideologija. Kako bi znael dali nesto e pogresno vo svetov ako nemam nekakvi si stavov pred se moralni. Kako bi izlegol jas od MATRIX-ot bez istite tie? Toa pak se moite prasanja koi me macat vo vrska so moralot.
NO, sepak mislam za da se postigne anarhija ili vo anarhija ne treba site da imaat moralni standardi, toa mi e jasno. Isto taka kako sto ne mozat site lugje da bidat moralni, ne mozat da bidat i site lugje nemoralni. Lugjeto se takvi kakvi sto se=SEKAKVI NE IMA Smile
Vo pogled na moralot mislam deka lugjeto ne bi bile MNOGU porazlicni vo anarhija nego sto se denes.

E sega dali kje ja izgubam svojata individualnost ili ne ne znam... Iskreno me boli kurot za individualnosta MOJA, jas ne se klanjam na individuata, jas ne se msetam sebesi za Bog vo mojot univerzum vnatresen...

E koga sme vekje tuka vi predlagam da procitate Social Anarchism or Lifestyle Anarchism od Murray Bookchin. Mislam deka e mnogu vazno sekoj da go procita sto se smeta sebe si za anarhist/ka. Eve vi link: http://dwardmac.pitzer.edu/anarchist_archives/bookchin/soclife.html

Ne se raboti za moralot i anarhijata tuku kritika kon mislitelite kako Bob Black, Hakim Bay, John Zerzan i sl. Mislam deka osobeno e vazno za onie koi se smetaat za individualni anarhisti.
Pozz.. I ako imam nekoj lapsus ili slicno forgive me... zaso pisuvam rano po sabajle Razz
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by negative_h on Пет Мај 09, 2008 10:13 pm

Anarchist напиша:Ok vaka sega. Mislam trebase prvo da razgovarame za individua ili kolektiv... ama jebes ga.. Smile

Znaci, spored mene bez nekakov si moral ili etika jas ne mozam da rasuduvam i ne mozam da znam sto e sto vo pogled na opstestvoto. Da bidam pojasen: jas koga ne bi imal nekakvi si moralni standardi ne bi go osuduval na primer nacizmot kako takva ideologija. Kako bi znael dali nesto e pogresno vo svetov ako nemam nekakvi si stavov pred se moralni. Kako bi izlegol jas od MATRIX-ot bez istite tie? Toa pak se moite prasanja koi me macat vo vrska so moralot.
NO, sepak mislam za da se postigne anarhija ili vo anarhija ne treba site da imaat moralni standardi, toa mi e jasno. Isto taka kako sto ne mozat site lugje da bidat moralni, ne mozat da bidat i site lugje nemoralni. Lugjeto se takvi kakvi sto se=SEKAKVI NE IMA Smile
Vo pogled na moralot mislam deka lugjeto ne bi bile MNOGU porazlicni vo anarhija nego sto se denes.

E sega dali kje ja izgubam svojata individualnost ili ne ne znam... Iskreno me boli kurot za individualnosta MOJA, jas ne se klanjam na individuata, jas ne se msetam sebesi za Bog vo mojot univerzum vnatresen...

E koga sme vekje tuka vi predlagam da procitate Social Anarchism or Lifestyle Anarchism od Murray Bookchin. Mislam deka e mnogu vazno sekoj da go procita sto se smeta sebe si za anarhist/ka. Eve vi link: http://dwardmac.pitzer.edu/anarchist_archives/bookchin/soclife.html

Ne se raboti za moralot i anarhijata tuku kritika kon mislitelite kako Bob Black, Hakim Bay, John Zerzan i sl. Mislam deka osobeno e vazno za onie koi se smetaat za individualni anarhisti.
Pozz.. I ako imam nekoj lapsus ili slicno forgive me... zaso pisuvam rano po sabajle Razz
Хммммммммммммм...
Не ни треба да го осудуваш нацизмот мене ако ме прашуваш. Мене не ми смета ако некој си има фикс идеја у глава. Ми смета кога со таа фикс идеја ја труе околината. Ако така сака, така нека си мисли. Мене ми смета тоа што се обидуваат да ја загрозат слободата на останатите. Слободно нека не сака никого, ама нека си ја држи омразата во себе. Нека оди во пештера, на некој врв, нека скокне од него ако му/и се приближи некој кој што не му/и се допаѓа, негов/нејзин проблем.
Ако ти осудуваш некого поради тоа што е или размислува, тогаш што си ти подобар од него/неа?! Тоа што ти си анархист и не ги мразиш останатите, само нив?! Пак дискриминираш. И кој е тој што го дефинира моралот? Ти? Црквата? Некој избран со гласање? Ние? Кој? Што е репер за тоа што е морално а што не? Според некои морали што кружат наоколу (православен,исламски, општоприфатен народен, морал стекнат од MTV, од TV Pink, TV Planeta...) јас сум крајно неморален! Од друга страна, јас за себе имам многу високо мислење. Кој е во право, или уште побитно: за мене кој е во право?! Дали би се згазил себеси, како личност, поради тоа што моралот кој што (стварно кој ќе го зададе?!!! Никако не можам со ова да се смирам! ) некој ќе го зададе не ти одговара? Ова е многу битно. Дали ти тогаш си неморален и лош?
Нормално дека ти постапуваш исправно (барем според тебе), ама тоа не е поради некакви си морални норми, туку затоа што ТИ сметаш дека тоа е исправно.
И МОРАШ да пазиш на твојата индивидуа!!! Еден ден ќе сватиш дека тоа е всушност најбитното за тебе, причината поради која што правиш се!!! Се друго е илузија!

И никој не те тера да прифаќаш мислители како Боб Блек, Хаким Беј, Еж Razz ...
Дури јас сметам дека е глупо да прифаќаш комплетно некого! Земи го тоа нивното, “свари го“, прифати го тоа што ти одговара, “исери го“ тоа што не ти одговара.
Не знам што друго би додал во моментов така да тука ќе завршам за сега...
P.S. Боки, немој толку долги постови, немам кога да ти ги одговарам, немам време Razz
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by evolutionary on Сре Мај 28, 2008 1:21 am

JA GI OSUDUVAM I NACISTICKITE IDEI ZOSTO NACISTOT VO NEGOVATA GLAVA VISE GI UBIL DRUGITE RASI PRASANJE E KOGA TOA KE STAPI NA SILA. NEMA DISKUSIJA ZA NACISTICKI IDEI ANARHIZMOT MORA DA SE BORI PROTIV AVTORITETOT PROTIV POEDINICI KOJ SAKAAT DA ODZEMAT ZIVOT NA DRUGI -TOA E AVTORITET ZNACI ANARHIZMOT E DOLZEN DA JA BRANI ZAEDNICATA OD PEODINCI KOJ NAMETNUVAAT SLOBODA NAD DRUGI..BASAK STO NACIZMOT E STETEN NA RABOTNICKATA KLASA MOZEBI I POVISE OD KAPITALIZMOT...
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by M-1 on Саб Јун 07, 2008 3:17 pm

Moralnosta vo anarhijata e covekoljubieto, nesto sto so tekot na evolucija se sozdava vo covekot. darvin vo POTEKLOTO NA VRSTITE naveduva deka duri vo najprostite vidovi na zivi organizmi postoi mehanizam na megusebno pomaganje i kohabitacija sto vo naseto opstestvo se manifestira i kako solidarnost i humanost.
Sepak toa ne e dovolno, pred se poradi toa anarhistickata misla e fleskibilna vo smisla na pragmaticnost, sto znaci deka vo poveketo slucaevi i dava prednost na etikata vo odnos na moralnost, potocno kazano na posledicata vo odnos na sredstvoto. Eticnosta e apsolutno posiroko prifatena i primeneta vo anarhistickata misla i anarhistickite krugovi.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by negative_h on Нед Јун 08, 2008 11:29 am

evolutionary напиша:JA GI OSUDUVAM I NACISTICKITE IDEI ZOSTO NACISTOT VO NEGOVATA GLAVA VISE GI UBIL DRUGITE RASI PRASANJE E KOGA TOA KE STAPI NA SILA. NEMA DISKUSIJA ZA NACISTICKI IDEI ANARHIZMOT MORA DA SE BORI PROTIV AVTORITETOT PROTIV POEDINICI KOJ SAKAAT DA ODZEMAT ZIVOT NA DRUGI -TOA E AVTORITET ZNACI ANARHIZMOT E DOLZEN DA JA BRANI ZAEDNICATA OD PEODINCI KOJ NAMETNUVAAT SLOBODA NAD DRUGI..BASAK STO NACIZMOT E STETEN NA RABOTNICKATA KLASA MOZEBI I POVISE OD KAPITALIZMOT...
Milion pati predzvakano, procitaj pogore. Ako diskriminiras na baza deka nekoj e nacist, ti ne si nishto podobar od nego. Ni jas ne gi sakam nacistickite idei. AMA, ne mozes nekomu da zabranis da se cuvstvuva taka. Samiot vo sebe sto saka neka cuvstvuva, samo neka ne gi vadi sranjata nadvor, zatoa sto togas ogranicuva tugja sloboda. Toa e toa sto smeta u nacizmot i slicnite na nego sranja, ne toa sto nekoj ne saka nekogo (posto nikoj od nas ne gi saka site lugje, neli? Very Happy), tuku zatoa sto si prai film deka nekoj smee a nekoj ne da ima sloboda i prava ednakvi na nego.
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by -off- on Нед Јун 08, 2008 1:31 pm

kojznae po koj pat kazano,neka nazi-sranjeto si misli sto saka se dodeka ne go iskazuva toa javno primenuvajki sila ili nekoja navreda sto bi zagrozil drug zivot.se dotogas e ok ,ama posle ide kotek ako e potrebno(moment bez miroljubivost)!

lol!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by M-1 on Нед Јун 08, 2008 2:09 pm

negative_h напиша:
Milion pati predzvakano, procitaj pogore. Ako diskriminiras na baza deka nekoj e nacist, ti ne si nishto podobar od nego. Ni jas ne gi sakam nacistickite idei. AMA, ne mozes nekomu da zabranis da se cuvstvuva taka. Samiot vo sebe sto saka neka cuvstvuva, samo neka ne gi vadi sranjata nadvor, zatoa sto togas ogranicuva tugja sloboda. Toa e toa sto smeta u nacizmot i slicnite na nego sranja, ne toa sto nekoj ne saka nekogo (posto nikoj od nas ne gi saka site lugje, neli? Very Happy), tuku zatoa sto si prai film deka nekoj smee a nekoj ne da ima sloboda i prava ednakvi na nego.

Nacizmot, kako prvo i osnovno ne e individualna ideologija i ako se rodi nikogas ne moze da bide na personalno nivo poradi toa sto prirodata mu e takva. Nacio-narod, nacija i Socio-drustvo. Samite koreni koreni ti kazuvaat deka takva ideologija nikogas nema da bide individualna. I ete ako odime i na fasizam, italijanskiot zbor Fascio isto taka znaci grupa sto dovolno ti kazuva deka se raboti za kolektivisticki nacin na razmisluvanje.
Sto se odnesuva do licni mislenja i cuvstva tie mozat da si ostanat licni. Mozes da ne sakas crnci, ama ako si hirurg i ti dojde crnec koj treba da go operiras tuka veke nema mesto za tvoite licni cuvstva bidejki si odbral profesija od opstestveno nivo i tuka veke nema mesto za tvoite licni cuvstva bidejki ne se raboti samo za tebe.
Na toj nacin, prakticno site vidovi na avtoritarnost bi bile iskoreneti bidejki vo anarhisticko opstestvo za niv nema mesto.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by negative_h on Нед Јун 08, 2008 11:57 pm

crnkogaol напиша:
Sto se odnesuva do licni mislenja i cuvstva tie mozat da si ostanat licni. Mozes da ne sakas crnci, ama ako si hirurg i ti dojde crnec koj treba da go operiras tuka veke nema mesto za tvoite licni cuvstva bidejki si odbral profesija od opstestveno nivo i tuka veke nema mesto za tvoite licni cuvstva bidejki ne se raboti samo za tebe.
Na toj nacin, prakticno site vidovi na avtoritarnost bi bile iskoreneti bidejki vo anarhisticko opstestvo za niv nema mesto.
Тотално се согласувам со тебе. Види, не викам јас дека треба да се толерира нацизмот или фашизмот. Само викам дека човек којшто не го практикува тоа а се нарекува така не треба да биде нападнат. Значи, кур ме боли ако некој идиот сака да биде нацист. АМА, ако тој идиот се обиде да наштети некому, мамето му го ебав лично! Very Happy
Сваќаш што сакам да кажам?
Не ми пречи нечиво декларирање како нешто, ми пречат акциите кои произлегуваат од истото. Ако акциите ги нема, нека си мисли што сака.
Поздрав
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by M-1 on Пон Јун 09, 2008 2:24 pm

Тотално се согласувам со тебе. Види, не викам јас дека треба да се толерира нацизмот или фашизмот. Само викам дека човек којшто не го практикува тоа а се нарекува така не треба да биде нападнат. Значи, кур ме боли ако некој идиот сака да биде нацист. АМА, ако тој идиот се обиде да наштети некому, мамето му го ебав лично! Very Happy
Сваќаш што сакам да кажам?
Не ми пречи нечиво декларирање како нешто, ми пречат акциите кои произлегуваат од истото. Ако акциите ги нема, нека си мисли што сака.
Поздрав[/quote]
I jas mnogu dobro te razbrav, ama treba da znaes deka kako idea nacizmot i fasizmot, konkretno se upraveni kon opstestvoto a ne kon individuata. Takov nacin na razmisluvanje ima za cel akcija vo opstestvoto-samiot zbor ti kazuva
NACIZAM: NACIO-nacija, narod. SOCIO-opstestvo, FASIZAM: FASCIO-grupa ili trupa.
Moze sekoj da si ima licno mislenje za bilo koja rasa, ama namerite se veke nesto drugo, a ideologiite kako sto se ovie dve nikogas ne mozat da nastanat, a ni da ostanat na licno nivo.
Zatoa nikogas, ni na licno nivo takva idelogija ne moze i nema da se tolerira, bidejki samata po sebe pretstavuva avtoritaren nacin na razmisluvanje, a potiskuvanjeto na avtoritarnosta e dolznost na anarhistickoto opstestvo.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by evolutionary on Пон Јун 09, 2008 6:37 pm

ovde te podrzuvam negative h ne mozam damu sudam za ideite pokraj toa so ne se negovi....no vise koga negovite idei stanuvaat zakana toa e vise drugo....
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by M-1 on Вто Јун 10, 2008 6:18 pm

evolutionary напиша:ovde te podrzuvam negative h ne mozam damu sudam za ideite pokraj toa so ne se negovi....no vise koga negovite idei stanuvaat zakana toa e vise drugo....

Pero brat, fasizmot i nacizmot ne se idei, toa se ideologii.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by Banshee Paganica on Нед Јун 15, 2008 5:29 pm

Хмммм.....
Што се случува со оној морален код кој ни е впишан од раѓање?
Луѓето не се fibula blanka, за да можеме лесно веднаш да прифатат нови концепти, а х години живееле според некаква, потврдена од општеството во кое егзистираат, морална траекторија. И кој би рекол дека може тоа веднаш да го направи, се фолира и лупа у гради без врска.
Ова не е воопшто лесно.
А можеби и ќе утнам, ама мое мислење е дека самиот анархизам како движење е поттикнат од морално освестување и прогресија.
Што значи незнам колку има потреба да се мисли околу креирање на негов морален кодекс, барем за мене, самиот по себе е тоаSmile.
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by negative_h on Нед Јун 15, 2008 11:27 pm

Banshee Paganica напиша:Хмммм.....
Што се случува со оној морален код кој ни е впишан од раѓање?
Луѓето не се fibula blanka, за да можеме лесно веднаш да прифатат нови концепти, а х години живееле според некаква, потврдена од општеството во кое егзистираат, морална траекторија. И кој би рекол дека може тоа веднаш да го направи, се фолира и лупа у гради без врска.
Ова не е воопшто лесно.
А можеби и ќе утнам, ама мое мислење е дека самиот анархизам како движење е поттикнат од морално освестување и прогресија.
Што значи незнам колку има потреба да се мисли околу креирање на негов морален кодекс, барем за мене, самиот по себе е тоаSmile.
морален код од раѓање? хммммммммммммм... не знам дали е баш така. Моралот се стекнува преку искуства во животот. Е сега, никој нема идентични искуства со некој друг. Според тоа, не можат да постојат две исти личности. Бидејќи моралот е колективна работа (во секој случај не е индивидуална, бидејќи така ја губи поентата), може да постои само како наметнат. Значи, тој морален код ќе одговара само делумно (под услов да го создаваат повеќе луѓе)и многу работи што единката ќе ги прави ќе бидат против нејзиниот разум, или во краен случај ако го создала само една особа ќе и одговара нејзе комплетно, а на другите ќе им биде наметнат. Морал? Не благодарам! ИМАМ! lol!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by Jozef K. on Нед Сеп 13, 2009 4:40 pm

M-1 напиша:Moralnosta vo anarhijata e covekoljubieto, nesto sto so tekot na evolucija se sozdava vo covekot. darvin vo POTEKLOTO NA VRSTITE naveduva deka duri vo najprostite vidovi na zivi organizmi postoi mehanizam na megusebno pomaganje i kohabitacija sto vo naseto opstestvo se manifestira i kako solidarnost i humanost.
Sepak toa ne e dovolno, pred se poradi toa anarhistickata misla e fleskibilna vo smisla na pragmaticnost...

Ja se soglasuvam so ova deka anarhisticnata misla e fleksibilna i pragmaticna, no za da se dostigne nivoto na moralnost vo edno opstestvo, lugjeto treba da gi 'poseduvaat' ovie mehanizmi sto ti gi spomenuvas, a jas gi narekuvam instinkti. Nie (lugjeto) ne mozeme da skokame fazi vo razvojot na moralnosata (individualna i kolektivna). Ne deka veruvam vo vrodena moralnost, no veruvam deka a priori moralniot covek treba da poseduva vrodeni mehanizmi ili potencijali. E sega nekoj ke rece pa nie gi imame instinktite!!!
Da ama mozebi sakame da veruvame deka gi imame (zboruvam globalno za celo covestvo)!

Eve za kraj na komentarov uste eden citat cij izvor ke ostane anonimen:
''Nie- zivotni so zadocneti zelbi, se povikuvame na instinkt za vojna, a posetuvame obuka i kurs za lavovi i ..., se povikuvame na sila, a se klukame so steroidi i testosteron, se povikuvame na instinkt za razmnozuvanje, a go ucime od priracnik ili kupuvame vo apteka i laboratorija. Ne moze da gi izvrsime osnovnite vitalni funkcii na organizmot prirodno bez stimulans, se budime so kofein, zaspivame so valium, se raduvame so alkohol, se hranime so emulgatori, fantazirame so meskalin; se dvizime so nafta, ja gasime zedta so fosforna kiselina, izmisluvame iljadnici ublazuvaci i filtri samo da ne se sretneme so sopstvenite mirisi, izmislivme laserska eliminacija na vlaknata, najdovme iljadnici zacini samo da ne go pocuvstvuvame krvaviot zalak. Zosto odednas se povikuva na instinkt gospogjata koja ja poraca vecerata preku home delivery sluzba so kreditne karticka? Kade se zeglavi nejziniot instinkt? Nekade pomegju porcelanskite zabi i utrinskata transakcija vo banka.....Ne se druzime so realnosta, tuku so nasite misli za realnosta, daleku, daleku od nasite instinkti....''

Moralnosta e nesto so se uci, a sleduva od vrodenite mehanizmi i potencijali za zaemno pomaganje i kohabitacija. Koga nie veke gi izgubivme i niv kade se togas nasite moralni vrednosti?
avatar
Jozef K.

Број на мислења : 7
Age : 29
Registration date : 2009-09-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: За моралноста и анархијата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот