Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

axa

Go down

axa

Пишување by Ready To Fall on Вто Апр 15, 2008 11:30 am

Kolku poveke gi gledam lugeto-tolku poveke gi sakam zivotnite

Ready To Fall

Број на мислења : 1
Registration date : 2008-04-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: axa

Пишување by Anarchist on Вто Апр 15, 2008 1:32 pm

Па.. се согласувам со тебе, само ме интересира што беше причината да дојдеш до овој заклучок, можеби разочарување од целото човештво и тоа што и' правиме на планетава?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: axa

Пишување by Anarho on Сре Апр 16, 2008 7:30 am

Ready To Fall напиша:Kolku poveke gi gledam lugeto-tolku poveke gi sakam zivotnite

Луѓето не сакаат да ги сакаш како животните.
Тие не можат да ти бидат миленичиња.
Доволно е да ги почитуваш како рамни на себе.
Да им се восхитуваш на умот и способностите.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: axa

Пишување by negative_h on Сре Апр 16, 2008 10:14 am

tepev напиша:
Ready To Fall напиша:Kolku poveke gi gledam lugeto-tolku poveke gi sakam zivotnite

Луѓето не сакаат да ги сакаш како животните.
Тие не можат да ти бидат миленичиња.
Доволно е да ги почитуваш како рамни на себе.
Да им се восхитуваш на умот и способностите.
Умот и способностите?! ТВРДАМ, дека, поради тоа што животните чисто се потпираат на своите инстинкти, се многу “попаметни“ од “нас“. “Ние“ мислиме дека сме многу попаметни поради тоа што наводно сме биле свесни! Погледни околу себе! Ако најдеш свесен човек те молам да ми го покажеш, да го видам и јас!
Поздрав, одам да правам нешто свесно, да работам (иако ама ич не ми се работи!)!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: axa

Пишување by Anarho on Чет Апр 17, 2008 10:03 am

negative_h напиша:
Умот и способностите?! ТВРДАМ, дека, поради тоа што животните чисто се потпираат на своите инстинкти, се многу “попаметни“ од “нас“. “Ние“ мислиме дека сме многу попаметни поради тоа што наводно сме биле свесни! Погледни околу себе! Ако најдеш свесен човек те молам да ми го покажеш, да го видам и јас!
Поздрав, одам да правам нешто свесно, да работам (иако ама ич не ми се работи!)!

Инстиктот не е свест, повеќе рефлекс.
Човекот не е виновен што природата го дарила со свест.
Виновен е што таа свест погрешно ја користи.
Еднаш читав научна фантастика. Како животот на земјата е експеримент на некоја повисока раса ( пак раса )
или ајде во некоја лабораторија на БОГ ако сакаш повеќе.
Значи на кого ние се лутиме ако сето тоа што ни се случува некој го контролира и предизвикува.
Многу ми личиш на Диоген. Со фенер да бараш не наоѓаш човек.
Јас би рекол во секој човек лежи нечовек и обратно.
Борбата меѓу доброто и злото. А и како ќе знаеме што е добро ако нема зло?

Здраво те зафатила капиталистичката машинерија.
Нема не ми се работи. Кој те праша.

Поздрав!!!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: axa

Пишување by GODless on Саб Јун 14, 2008 12:33 am

Prvo bev ready to fall ali nesto ne se snajdov bas kako so terba i sea sum GODless....so recenicata sakam ne sakam da gi omalovazuvam zivotite na zivotnite,tuku samo narodski da go izrazam mojot bez za maloumieto niz denesnicata..mislam deka ne sum svaten pogresno..pozdrav
avatar
GODless

Број на мислења : 14
Registration date : 2008-06-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: axa

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот