Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Книга што моментално ја читам...

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пет Јан 25, 2008 12:03 am

Па, всушност две се, едната е НА ЗАПАД НИШТО НОВО од Е. М. Ремарк , а другата е БОГ И ДРЖАВАТА од Михаил Бакунин.

study
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Fatty on Пет Јан 25, 2008 1:34 am

Ne citam niso sea, poslednata mi bese "Intimnost" od Hanif Kurejshi...odlicna erotska kniga:) sea sakam da citam neso interesno, davajte predlozi!
avatar
Fatty

Број на мислења : 23
Age : 28
Location : Skopjeah:)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/fatty_ana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Вто Јан 29, 2008 12:14 am

Fatty напиша:Ne citam niso sea, poslednata mi bese "Intimnost" od Hanif Kurejshi...odlicna erotska kniga:) sea sakam da citam neso interesno, davajte predlozi!

Па предлози постојат повеќе, зависи што те интересира, ама предлагам Мартин Идн од Џек Лондон, Железна Петица од Џек Лондон, па и оние како Џорџ Орвел, е да Во знак на почит на Каталонија од Џорџ Орвел.... Или било што од Бакунин, Кропоткин, Чомски(освен научните дела ) Smile Ема Голдман, Ерико Малатеста..... има многу
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Секс Објект on Вто Јан 29, 2008 12:46 pm

Kamikazi-Johan Vagenhals
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by agent47 on Пет Фед 01, 2008 7:57 am

CILJEVI - BRAJAN TREJSI Smile
avatar
agent47

Број на мислења : 7
Age : 29
Registration date : 2008-02-01

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пет Мар 07, 2008 5:00 pm

Anarchist напиша:Па, всушност две се, едната е НА ЗАПАД НИШТО НОВО од Е. М. Ремарк , а другата е БОГ И ДРЖАВАТА од Михаил Бакунин.

study

Па, ги прочитав книгите. Shocked Ќе најдете мошне интересни работи во нив. Кој/а има време нека ги прочита bounce
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Banshee Paganica on Нед Мар 16, 2008 12:03 pm

Aктивно ја листам Svet u ekspanziji.
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пон Мар 17, 2008 10:24 am

Интервенции од Ноам Чомски, можете да си ја симнете ОВДЕ на македонски јазик е.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Kittentits on Сре Мар 19, 2008 10:36 pm

Dancers at the End of Time. По втор пут. Very Happy Инцест, дрога, театралност, спејс опера, патување низ времето. albino
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

kniga sto momentalno ja citam...

Пишување by -off- on Пет Мар 21, 2008 12:44 pm

kniga sto uste ja citam:1984-dzordz orvel

kniga za totalitarna drzava kade covekot kako licnost e degradiran a vojnata i policijata vrsat pritiskok vrz celoto opstestvo,vladee beda i glad kade sto protest e samo to pisuvanje!

interesno no na po cetok sum uste!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Che on Сре Апр 16, 2008 6:08 pm

Momentalno ja citam "Manifest na Komunistickata Partija" od Karl Marks so kritika na Engels
avatar
Che

Број на мислења : 18
Registration date : 2008-03-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Kittentits on Пет Мај 09, 2008 2:05 am

Perdido Street Station. I love you study
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by negative_h on Пет Мај 09, 2008 10:28 pm

лелеееееее колку не читам последно времееееееееееееееееееееееее...
срамота!!!
единствено што прелистав периодов е зинот Who Cares (кратенка WC, јебем ли им креативност Laughing )
Иначе се оштрам да почнам да читам 500 страни упатство за Canopy Wireless Platform (на англиски, у надеж дека ќе сватам што се дешава со опремава и ќе фатам работа у сранство Razz )
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by evolutionary on Сре Мај 21, 2008 1:35 pm

dpa momentalno citam edna mala kniga of rudolf rocker anarcho-syndicalism inace za sekoj anarhist ja preporacuem conquest of bread od kropotkin...
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пон Јун 02, 2008 10:13 am

momentalno.. Anarchism: From Theory to Practice od Daniel Guerin
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by evolutionary on Пон Јун 02, 2008 2:34 pm

ej ja od daniel ja iam antologja na anarhizmot od internet ja naracav no gods no masters
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Пон Јун 02, 2008 2:59 pm

дргар па ти нарачуваш книги а? јас пред екранот си читкам (ОЌОРЕВ) Razz
мислам колку те коштаат да нарачаш и дај кажи ако се без пари и ние ќе нарачаме Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by evolutionary on Вто Јун 03, 2008 12:54 am

epa stedi pari i zavisi kolku knigi ,, otprilika knigive variraat ama e okulu 13 dolari edna ima i po 11 ima i pod 30 i na amazon imas golema kolekcija ...ama vredat barem toa vredi ...ako sakas mozes da mid aes pari da ja naracame ja iam kreditna ti samo ke daes pari da staime na kreditna ...
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

mnogu se

Пишување by punk_bt on Сре Јун 25, 2008 1:07 am

mnogu knigi mi ostavile vpecatok ama ja ke nabrojam samo nekolku
1.enciklopedija na ubijci
2slucajnata smrt na eden anarhist
edna mislam deka se vikase anatom
i drugi:)
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Секс Објект on Сре Јун 25, 2008 10:25 am

punk_bt напиша:slucajnata smrt na eden anarhist

Molim!Ovaa ja citav pred nekolku godini,sakam pak,da vidam kako kje ja svatam sega...
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by M-1 on Пет Jул 18, 2008 11:41 am

Drzava i Revolucija od Lenin-da vidam kaj tocno zaebal rabota.


Последната промена е направена од anarchist-communist на Нед Сеп 21, 2008 10:13 pm. Мислењето е променето 1 пати
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Саб Aвг 02, 2008 11:48 pm

What is Communist Anarchism од Александар Беркман.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

:)

Пишување by punk_bt on Сре Aвг 20, 2008 3:11 am

120 dana sodoma i gomora
tanc so gjavolot
socijalizam ili anarhizam
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Секс Објект on Вто Сеп 09, 2008 11:39 pm

Arhetipovite na kolektivnoto nesvesno-Jung
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 30
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Anarchist on Чет Сеп 11, 2008 4:25 pm

Od Petre Kropotkin "The Conquest of Bread"
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Книга што моментално ја читам...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот