Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Слободно ѕидарство - масони

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Слободно ѕидарство - масони - Page 2 Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by M-1 on Саб Фед 06, 2010 1:37 am

Милициите на CNT/FAI беа самоорганизирани формации и со оружје беа снабдевани од фабриките кои тогаш, како и целиот систем на производство во Каталонија и Арагон, беа во рацете на работниците. PSUC, кој беше делумно подржан од СССР, беше дел на друга фракција и во постојани конфликти со CNT/FAI I POUM (троцкисти) и делуваше во други делови на Шпанија.
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони - Page 2 Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Fennecus Zerda on Вто Фед 09, 2010 3:11 am

M-1 напиша:Милициите на CNT/FAI беа самоорганизирани формации и со оружје беа снабдевани од фабриките кои тогаш, како и целиот систем на производство во Каталонија и Арагон, беа во рацете на работниците. PSUC, кој беше делумно подржан од СССР, беше дел на друга фракција и во постојани конфликти со CNT/FAI I POUM (троцкисти) и делуваше во други делови на Шпанија.

Da ova e fakt i moram da se izvinam sto jas gi pobrkav nekoi raboti. Go smesav Durruti vo ist kos so PSUC. Odamna bese koga se informirav na ovaa tema taka da bez da pobaram relevanten izvor si dozvoliv da napisam nesto od ona sto mi ostanalo vo sekjavanje. No kako i da e, toa ne go menuva moeto mislenje deka anarhizmot e del od evrejski zagovor. Drugo e prasanjeto dali samo go prisvoile kako instrument ili go sozdale tokmu tie. Fakt e deka golem del od anarhistickite ideolozi ili se evrei ili crpele inspiracija od drugi evrejski ideolozi na drugi politicki dvizenja kako sto na primer e bolsevizmot (komunizam, socijalizam, kako sakate...). Da ne nabrojuvam... Preku Comski, Goldman do Trocki, Marx i tn.
Fennecus Zerda
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони - Page 2 Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by M-1 on Вто Фед 09, 2010 3:30 am

Тоа што некои анархистички идеолози се Евреи е доволен доказ дека анархизмот е еврејски заговор? Тогаш по таа логика постоењето на еврејски фашисти и националсоцијалисти нам би ни било доволен доказ за да тврдиме дека вашата идеологија е дел на некој еврејски заговор. Сепак ние знаеме дека фашизмот и нацизмот се алатка создадена од буржоазијата со цел да се истреби прогресивниот и борбен пролетеријат и интелигенција ширум светот.

93>>>
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони - Page 2 Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Deneb on Чет Фед 03, 2011 1:31 am

Anarchist напиша:Интересна работа... Кружното А да ти било масонски симбол Smile

Го претставува шестарот.

Anarchist напиша:
skatanic напиша:a aj ako moze poubao nekoj d ami objasni so koi se ovie masoni soe masonerija... Smile deka niso ne sfativ od tekstot gore so e xD

Најуваво е да ги прочиташ ови страници прво
http://glm.org.mk/mk/index.html
http://mk.wikipedia.org/wiki/Масони

Инаку он топик, постојат мислења дека Михаил Бакунин и Прјер Жозеф Пруден биле масони...

Знам дека постојат теории на завери дека не знам што коваат таму... но мислам дека сето тоа се измислици на параноиците. Една од главните цели за кои се застапуваат масоните е да ги направат добрите луѓе подобри.

Значи пред да почнете да барате на секакви сајтови прво ви предлагам да ги погледнете масонските.

Еве ви неколку видеа за да ги видите нивните ставови прво.
[googlevideo]http://video.google.com/videoplay?docid=-8535789150894959894&ei=eQxkS52NFYyM2AK1odG-CA&q=freemasonry[/googlevideo]Ова второво има 9 дела, па таму ви се дадени како линкови.

Патем атеисти и агностици не можат да бидат слободни ѕидари, е сега за теистички агностици, не знам.

Од анархистичка гледна точка, според мене не треба многу да се замараме со овие работи, тоа што треба најмногу да се замараме е реалноста, општеството денес и како да го направиме подобро за народот.

1. - Дел од работите кои се презентирани на масонските сајтови се точни, дел не се. Дури ни самоте масони не ги дознаваат додека не стигнат до одреден степен. Преку тоа ја учат техниката како со добра илузија може да се постгне солидна манипулација.

2.- Сајтови кои обработуваат теории на заговор исто така не се добра избор за информации исто така, но и тие изобилуваат со вистинити факти, ако некој ги препознае во купот глупости.

3.- Агностици и атеисти можат да станат масони исто така. Но само во француските ложи. Во ниедна друга.

Fennecus Zerda напиша:Mnogu muabet za samo eden zbor:

"Evrei"!

88!

P.S. Ah, da, se izvinuvam... zaboraviva na Armanenschaft... Sekoja cest za isklucocite!

^ ^ ^ Типична фашистичка реплика. Не научивте нешто ново после 2ра Светска Војна бе?

Еден од вас Неофашистите пред некој ден на Фејсбук се обрука со најновата теорија на заговор, дека евреите ги измислиле дигитроните за да го оглупават остатокот од светот (особено вас Ариевската раса), без пресеметување математика на памет.

Што да оекуваме од тебе бато? Нешто во сличен стил?

Deneb
Deneb

Број на мислења : 5
Registration date : 2011-02-02

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони - Page 2 Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Anarchist on Нед Дек 18, 2011 5:17 pm

Еве линк од Големиот Ориент на Франција каде меѓу споменататите масони се и имињата на Лиуз Мишел и Бакунин. Патем Луиз Мишел е анархист, учесник во Париската комуна.

http://www.godf.org/index.php/pages/details/slug/our-values
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони - Page 2 Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by shadow on Пон Јан 30, 2012 1:06 am

многу информации околу Хирам Абиф, Соломон, Масоните, Темпларите и така натаму можете да најдете во книгите „Хирамовиот клуч“ и неговото продолжение (?) „Вториот месија“, од издание на ѓурѓа.
Моментално ја читам првата и има доста интересни факти.. секако, не можам 100% да се потпирам само на овие книги.
shadow
shadow

Број на мислења : 10
Age : 26
Location : skopje
Registration date : 2011-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони - Page 2 Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот