Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Слободно ѕидарство - масони

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Anarchist on Вто Апр 08, 2008 10:15 pm

Баш ме интересира вашето мислење на оваа тема, прво ајде да видиме дали сите знаеме што ова всушност, што мислите за тоа.. итн. Немам сега време, ама морав да ја отворам темава Smile
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Слободно ѕидарство - масони

Пишување by -off- on Сре Апр 09, 2008 12:55 pm

ako ima nekoj navistina zainteresiran za ovaa teme mozeme da stapime vo kontakt imam edno knigice koe koga ileglo za vr. na komunizmot no bilo zabraneto i unisteno.se vika tainstveni svet masona i ima dosta dobri raboti za masonite(gradeteli na solomonoviot hram
inace temava e dosta opsirna i ne e za pisuvanje podobro e lice vo lice pa da padne nekoja debata!

pozdrav!
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by nikola_street on Пон Апр 20, 2009 9:00 pm

Масони или масонерија (слободни ѕидари) е братска организација која се појавила кон крајот на 16 и почетокот на 17 век. Масоните денес постојат во различни форми низ целиот свет, со членство од околу пет милиони луѓе (вклучувајќи околу 480.000 во Англија, Шкотска и Ирска, и нешто помалку од два милиони во Америка).

Ова е масонскиот симбол:


Сите форми на масони делат исти морални и метафизички идеали, кои во најголемиот број случаи вклучуваат изјава за верување во Бог.

Братството административно е организирано во Големи ложи, а секоја од нив си има свои јурисдикции. Исто така постојат дополнителни тела, кои се организации што се во тесна врска со масоните, но со своја независна администрација.

Историја
Потеклото и првите почетоци на масонството е тема на дебатирање и претпоставки. Постојат некои докази кои укажуваат дека постоеле масонски ложи во Шкотска кон крајот на 16 век, а сигурни докази велат дека во Англија постоеле ложи кон средината на 17 век. Поемата позната како „Региус Манускрипт“ (или „масонски ракопис“) се датира од околу 1390 година, и тоа е најстариот познат масонски текст.
Првата Голема ложа, (Големата ложа на Англија), е формирана на 24 јуни 1717 година, кога четири постоечки ложи во Лондон се сретнале на заедничка вечера. После тој настан, останатите англиски ложи многу брзо се придружиле.
Големите ложи на Ирска и Шкотска се формирани во 1725 и 1736 година. Масонството е однесено и во британските колонии во Северна Америка во текот на 1730-те години, и таму се оформени различни локални Големи ложи. После осамостојувањето на Америка, Големите ложи на Америка се оформени во секоја држава. Оформена е и Голема ложа на САД, со Џорџ Вашингтон (кој бил член на ложата во Вирџинија) како прв Голем мајстор, но оваа идеја кратко траела. Повеќето Големи ложи не сакале да се приклучат во вакво тело.

Не постојат вистински разлики меѓу масонските практики на ложите во минатото и денес.

Најстарата надлежност во континенталниот дел од Европа ја има Големата ложа на Франција, формирана во 1728 година. Повеќето ложи од земјите од англиско говорно подрачје ги прекинале контактите со оваа ложа околу 1877 година -- кога Големата ложа на Франција го сменила условот за своите членови во врска со верувањето во Бога, и го прифатила атеизмот.

Според ваквата историја, масонството се вели дека е составено од две гранки:

* Големата ложа на Англија (UGLE), и
* Големата ложа на Франција (GOdF).

Во повеќето латински земји доминира стилот на работа на Големата ложа на Франција. Во најголемиот дел од светот, доминира стилот на работа на Големата ложа на Англија, иако постојат ситни варијации.

Принципи и активности
Масоните често се нарекуваат „тајни здруженија“, со што се согласуваат и самите масони, велејќи дека тој термин повеќе одговара од терминот „езотериско здружение“, бидејќи поголемиот дел од нивните активности се тајни. Тајните активности во модерните масонски ложи се начините за препознавање меѓу членовите, како и одредени делови од ритуалите.

Зачленување
Кандидатот за масон мора да влезе во ложата од неговата држава. Треба да биде прашан од веќе постоечки член, дали сака да биде масон. Доколку се согласи, станува кандидат за член. Во некои ложи се практикува можниот кандидат да биде прашан три пати. Останатите членови го одобруваат неговото членство со ставање на „бели топчиња“ во кутијата за гласање. Доколку се појави едно „црно топче“, кандидатот ќе биде одбиен. Бројот на негативни гласови за одбивање на кандидат не е ист кај сите ложи, но најчесто еден глас против е доволен.

Општи услови
Општите услови за станување масон се:

* Стапување во организацијата по своја слободна волја.
* Верување во Бога. (Без разлика во каква форма го замислува Бог.)
* Возраст од најмалку 18 години (или 25 години во зависност од правилата на ложата).
* Добра репутација, добри морални вредности.
* Да биде психо-физички здрав. (Во минатото, ложите ги одбивале кандидатите кои имале физички недостатоци).
* Да биде роден како слободен, не како роб. (Некои ложи го исфрлиле овој услов.)
* Да биде способен да ги прифати карактерните правила на ложата, кои зависат од ложа до ложа.

Отстапувањето од една или повеќе од овие услови се смета за показател за неправилна масонска организација. Сепак, може да се отстапи од некои од овие услови во случај на син на масон, кој може да биде примен во организацијата пред да наполни 18 години.

Во некои Големи ложи во САД од кандидатот се бара претходно да живее според правилата на масонската организација минимум шест месеци.

Религија
Од кандидатот се бара да изјави дека верува во постоење на Бог. Сепак, масоните отворено изјавуваат дека не претставуваат религија. „Не постои одреден масонски Бог“, ниту посебно име за него за потребите на масоните.

Кандидатот треба да верува во Бога, но оставено е на него самиот како ќе го објасни и како ќе го нарече својот Бог. Ова значи дека масони можат да бидат припадници на сите религии: христијанство, јудаизам, ислам, будизам, хиндуизам, итн.

Сепак, масонските организации во Скандинавија примаат само христијани во своите редови.

Жени
Од 1723 година, прифатено е дека масон може да биде само маж. Најголемиот број масонски ложи не примаат жени во своите редови. Сепак, пред 1723 година, постојат неколку жени кои станале масони. Во денешно време, жените си форимираат свои ложи по углед на машките, и ги практикуваат истите ритуали. Женските масонски организации ги има низ цел свет.

Критики и спротивставување
Анти-масонеријата се состои од радикално различни критики на неупатени групи, кои најчесто се во непријателство со масоните заради нешто. Тука спаѓаат религиозните групи (римо-католици и евангелисти), политичките групи (социјалисти и комунисти), како и теоретичарите за светски заговор.
nikola_street
nikola_street

Број на мислења : 4
Registration date : 2009-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by nikola_street on Пон Апр 20, 2009 9:02 pm

Еве од гуглање најдов и што се нивните „цели“

Масоните се тајна организација чија главна цел на делување е воспоставување на новиот светски поредок
-една религија
-еден политички ситем
-една валута
-една армија
-исчезнување на границите и со тоа губење на националниот сувернитет на државите (патриотизмот тотално ќе исчезне)
-Европската Унија е добар модел на новиот светски поредок кој за разлика од Европската Унија ќе биде проширен на цела планета Земја
-главната причина поради која ќе биде воспоставен новиот светски поредок е духовната трансформација низ која поминува човештвото
-според мое мислење календарот на Маите ја опишува духовната трансформација односно во 2012 година ќе биде воспоставен новиот светски поредок
-организиранат религија ќе биде уништена дословно ( бидејќи религијата е главната кочница за обединувањето) религијата заедно со границите се продукт на човечката несовршеност и како такви ќе бидат неповратно уништени
nikola_street
nikola_street

Број на мислења : 4
Registration date : 2009-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by nikola_street on Пон Апр 20, 2009 9:13 pm

nikola_street
nikola_street

Број на мислења : 4
Registration date : 2009-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Anarchist on Вто Апр 21, 2009 12:34 pm

Interesno Smile

btw welcome nikola_street i kazi si ti sto mislis za celava ovaa rabota, eve dali anarhist/ka bi mozel/a da bide mason/ka?
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by spider on Вто Јун 09, 2009 12:58 pm

nikola_street напиша:Масони или масонерија (слободни ѕидари) е братска организација која се појавила кон крајот на 16 и почетокот на 17 век. Масоните денес постојат во различни форми низ целиот свет, со членство од околу пет милиони луѓе (вклучувајќи околу 480.000 во Англија, Шкотска и Ирска, и нешто помалку од два милиони во Америка).

Ова е масонскиот симбол:


Сите форми на масони делат исти морални и метафизички идеали, кои во најголемиот број случаи вклучуваат изјава за верување во Бог.

Братството административно е организирано во Големи ложи, а секоја од нив си има свои јурисдикции. Исто така постојат дополнителни тела, кои се организации што се во тесна врска со масоните, но со своја независна администрација.

Историја
Потеклото и првите почетоци на масонството е тема на дебатирање и претпоставки. Постојат некои докази кои укажуваат дека постоеле масонски ложи во Шкотска кон крајот на 16 век, а сигурни докази велат дека во Англија постоеле ложи кон средината на 17 век. Поемата позната како „Региус Манускрипт“ (или „масонски ракопис“) се датира од околу 1390 година, и тоа е најстариот познат масонски текст.
Првата Голема ложа, (Големата ложа на Англија), е формирана на 24 јуни 1717 година, кога четири постоечки ложи во Лондон се сретнале на заедничка вечера. После тој настан, останатите англиски ложи многу брзо се придружиле.
Големите ложи на Ирска и Шкотска се формирани во 1725 и 1736 година. Масонството е однесено и во британските колонии во Северна Америка во текот на 1730-те години, и таму се оформени различни локални Големи ложи. После осамостојувањето на Америка, Големите ложи на Америка се оформени во секоја држава. Оформена е и Голема ложа на САД, со Џорџ Вашингтон (кој бил член на ложата во Вирџинија) како прв Голем мајстор, но оваа идеја кратко траела. Повеќето Големи ложи не сакале да се приклучат во вакво тело.

Не постојат вистински разлики меѓу масонските практики на ложите во минатото и денес.

Најстарата надлежност во континенталниот дел од Европа ја има Големата ложа на Франција, формирана во 1728 година. Повеќето ложи од земјите од англиско говорно подрачје ги прекинале контактите со оваа ложа околу 1877 година -- кога Големата ложа на Франција го сменила условот за своите членови во врска со верувањето во Бога, и го прифатила атеизмот.

Според ваквата историја, масонството се вели дека е составено од две гранки:

* Големата ложа на Англија (UGLE), и
* Големата ложа на Франција (GOdF).

Во повеќето латински земји доминира стилот на работа на Големата ложа на Франција. Во најголемиот дел од светот, доминира стилот на работа на Големата ложа на Англија, иако постојат ситни варијации.

Принципи и активности
Масоните често се нарекуваат „тајни здруженија“, со што се согласуваат и самите масони, велејќи дека тој термин повеќе одговара од терминот „езотериско здружение“, бидејќи поголемиот дел од нивните активности се тајни. Тајните активности во модерните масонски ложи се начините за препознавање меѓу членовите, како и одредени делови од ритуалите.

Зачленување
Кандидатот за масон мора да влезе во ложата од неговата држава. Треба да биде прашан од веќе постоечки член, дали сака да биде масон. Доколку се согласи, станува кандидат за член. Во некои ложи се практикува можниот кандидат да биде прашан три пати. Останатите членови го одобруваат неговото членство со ставање на „бели топчиња“ во кутијата за гласање. Доколку се појави едно „црно топче“, кандидатот ќе биде одбиен. Бројот на негативни гласови за одбивање на кандидат не е ист кај сите ложи, но најчесто еден глас против е доволен.

Општи услови
Општите услови за станување масон се:

* Стапување во организацијата по своја слободна волја.
* Верување во Бога. (Без разлика во каква форма го замислува Бог.)
* Возраст од најмалку 18 години (или 25 години во зависност од правилата на ложата).
* Добра репутација, добри морални вредности.
* Да биде психо-физички здрав. (Во минатото, ложите ги одбивале кандидатите кои имале физички недостатоци).
* Да биде роден како слободен, не како роб. (Некои ложи го исфрлиле овој услов.)
* Да биде способен да ги прифати карактерните правила на ложата, кои зависат од ложа до ложа.

Отстапувањето од една или повеќе од овие услови се смета за показател за неправилна масонска организација. Сепак, може да се отстапи од некои од овие услови во случај на син на масон, кој може да биде примен во организацијата пред да наполни 18 години.

Во некои Големи ложи во САД од кандидатот се бара претходно да живее според правилата на масонската организација минимум шест месеци.

Религија
Од кандидатот се бара да изјави дека верува во постоење на Бог. Сепак, масоните отворено изјавуваат дека не претставуваат религија. „Не постои одреден масонски Бог“, ниту посебно име за него за потребите на масоните.

Кандидатот треба да верува во Бога, но оставено е на него самиот како ќе го објасни и како ќе го нарече својот Бог. Ова значи дека масони можат да бидат припадници на сите религии: христијанство, јудаизам, ислам, будизам, хиндуизам, итн.

Сепак, масонските организации во Скандинавија примаат само христијани во своите редови.

Жени
Од 1723 година, прифатено е дека масон може да биде само маж. Најголемиот број масонски ложи не примаат жени во своите редови. Сепак, пред 1723 година, постојат неколку жени кои станале масони. Во денешно време, жените си форимираат свои ложи по углед на машките, и ги практикуваат истите ритуали. Женските масонски организации ги има низ цел свет.

Критики и спротивставување
Анти-масонеријата се состои од радикално различни критики на неупатени групи, кои најчесто се во непријателство со масоните заради нешто. Тука спаѓаат религиозните групи (римо-католици и евангелисти), политичките групи (социјалисти и комунисти), како и теоретичарите за светски заговор.
Voglavno se soglasuvam so se sto kaza.No,vazno e da se napomene deka za vleguvanje vo masonska loza ne e potrebno da se veruva vo nekoj bog,tuku vo takanareceno''supreme being'',a toa ne mora da e nekoj bog tuku ednostavno nekoja visa sila.Postojat razni spekulacii vo vrska so masonite,kako na pr.deka cuvaat nekoja tajna,pa se prenesuva niz redovite,odnosno generaciite.E sega sto e tajnata,toa e veke diskutabilno,imam citano deka demek go cuvaat svetiot gral i sl.Inaku masonite bile prvite bankari vo Evropa i se pretpostavuva deka kako nivni clenovi bile nekoi od najbogatite lugje vo svetot-Rockfeller,Rotshild,Medici itn.,no i Kemal Ataturk,Washington,Kennedy,Bush,pa duri i samiot Tito.The New World Order sto go forsiraat tolku se sostoi vo toa deka navodno se infiltrirani vo site sferi od svetskata ekonomijata i eden den potpolno ke ja prevzemat.Nekoi tvrdat deka postoi povrzanost pomegju masonite i iluminatite,t.e. deka iluminatite se najvisok masonski red.Nekoi tvrdat deka Skulls and Bones(satanisticki okultno drustvo) se isto taka samo masonski red.Vo vrska so amreikanskive pretsedateli,kolku i da sum skeptik,mislam deka intrigantno e samoto toa sto na amerikanskiot dolar ja ima piramidata i ''the all seeing eye'',i e postavena slednata inskripcija''Novus Ordo Seclorum"-"Nov Svetski poredok"(a piramidata so okceto e najgolemiot masonski simbol)!koga stanuva zbor za celite na masonite,imam citano i deka nivnite celi se vsusniost krajno blagorodni,kako nekoi vid "prosvetluvanje" so znaenje(iluminacija-ottamu i povrzanosta so illuminatite).No,ostanuva prasanjeto-ako celite na masonite se dobronamerni,togas zosto masonstvoto e tajno,okultno drustvo?
avatar
spider

Број на мислења : 3
Registration date : 2009-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by spider on Вто Јун 09, 2009 1:10 pm

Anarchist напиша:Interesno Smile

btw welcome nikola_street i kazi si ti sto mislis za celava ovaa rabota, eve dali anarhist/ka bi mozel/a da bide mason/ka?
Znam deka ne me prasuvas mene,ali mislam deka moze da si izrazam mislenje,neli?
Nova sum vo anarhizmot ,no kako sto razbrav od tekstovite sto mi gi preporaca(ona apelot od Kropotkin posebno trogatelno)anarhizmot e sloboda i otfrlanje na avtoriteti,dodeka masonstvoto e bas sprotivnoto-pocituvanje na pravilata vo bratstvoto i sledenje na strogi rituali(ne znam dali se raboti za religiozni ili ne).Pa samoto masonstvo e sostaveno od dvocifren broj na redovi(30,40) i e strogo manipulrana hierarhija,so t.n.The Great Master na vrvot.
Pozdrav.
avatar
spider

Број на мислења : 3
Registration date : 2009-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Anarchist on Вто Јун 09, 2009 6:40 pm

spider напиша:Znam deka ne me prasuvas mene,ali mislam deka moze da si izrazam mislenje,neli?
Smile Секако дека може, не треба ни да прашаш.


Инаку да се согласувам со тебе. Таквите организации се многу авторитарни и нема место за анархисти во нив.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Anarchist on Пон Jул 06, 2009 10:41 pm

Интересна работа... Кружното А да ти било масонски симбол Smile
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by punk_bt on Пон Окт 19, 2009 3:36 pm

masonerija = world domination
punk_bt
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by skatanic on Чет Окт 22, 2009 6:02 pm

a aj ako moze poubao nekoj d ami objasni so koi se ovie masoni soe masonerija... Smile deka niso ne sfativ od tekstot gore so e xD
skatanic
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Anarchist on Саб Јан 30, 2010 1:45 pm

skatanic напиша:a aj ako moze poubao nekoj d ami objasni so koi se ovie masoni soe masonerija... Smile deka niso ne sfativ od tekstot gore so e xD

Најуваво е да ги прочиташ ови страници прво
http://glm.org.mk/mk/index.html
http://mk.wikipedia.org/wiki/Масони

Инаку он топик, постојат мислења дека Михаил Бакунин и Прјер Жозеф Пруден биле масони...

Знам дека постојат теории на завери дека не знам што коваат таму... но мислам дека сето тоа се измислици на параноиците. Една од главните цели за кои се застапуваат масоните е да ги направат добрите луѓе подобри.

Значи пред да почнете да барате на секакви сајтови прво ви предлагам да ги погледнете масонските.

Еве ви неколку видеа за да ги видите нивните ставови прво.
[googlevideo]http://video.google.com/videoplay?docid=-8535789150894959894&ei=eQxkS52NFYyM2AK1odG-CA&q=freemasonry[/googlevideo]Ова второво има 9 дела, па таму ви се дадени како линкови.

Патем атеисти и агностици не можат да бидат слободни ѕидари, е сега за теистички агностици, не знам.

Од анархистичка гледна точка, според мене не треба многу да се замараме со овие работи, тоа што треба најмногу да се замараме е реалноста, општеството денес и како да го направиме подобро за народот.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Fennecus Zerda on Вто Фед 02, 2010 3:26 am

Mnogu muabet za samo eden zbor:

"Evrei"!

88!

P.S. Ah, da, se izvinuvam... zaboraviva na Armanenschaft... Sekoja cest za isklucocite!
Fennecus Zerda
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Anarchist on Сре Фед 03, 2010 1:05 am

Евреите си се евреи, овде станува збор за верба во натприродно суштество, без разлика дали си евреин, христијанин, будист, муслиман или не си ниедно, си имаш свој филм за господ. Како евреите се поврзани со ова?
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Fennecus Zerda on Сре Фед 03, 2010 1:57 am

Anarchist напиша:Евреите си се евреи, овде станува збор за верба во натприродно суштество, без разлика дали си евреин, христијанин, будист, муслиман или не си ниедно, си имаш свој филм за господ. Како евреите се поврзани со ова?

Informiraj se okolu toa, kako nastanale prvite masoni, i koj se denes se naoga na mestata na Golem Majstor na golemite lozi vo svetov.
Fennecus Zerda
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Anarchist on Сре Фед 03, 2010 2:32 am

Fennecus Zerda напиша:
Anarchist напиша:Евреите си се евреи, овде станува збор за верба во натприродно суштество, без разлика дали си евреин, христијанин, будист, муслиман или не си ниедно, си имаш свој филм за господ. Како евреите се поврзани со ова?

Informiraj se okolu toa, kako nastanale prvite masoni, i koj se denes se naoga na mestata na Golem Majstor na golemite lozi vo svetov.
Те молам пастирај некои линкови, бидејќи јас оние кои ги најдов во претходните постови не можев да дојдам до заклучок дека евреите се некако поврзани, значи барем просветли ме, дај некој линк или предложи некоја книга за да се информирам.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Fennecus Zerda on Сре Фед 03, 2010 6:44 am

Те молам пастирај некои линкови, бидејќи јас оние кои ги најдов во претходните постови не можев да дојдам до заклучок дека евреите се некако поврзани, значи барем просветли ме, дај некој линк или предложи некоја книга за да се информирам.

Za tvoe prosvetlenie, samo kratko, zasto moram i da spijam:

Slobodnoto dzidarstvo ili franmasonerijata se formira po zasluga na Car Solomon koj gi sobral najdobrite dzidari megu evrejskiot narod za da go izgradat Solomonoviot Hram. Megutoa najgolem zamav vo Evropa zemaat nekade okolu 17-18 vek. Ako solomon ne e evrein togas ne znam koj e.

88!
Fennecus Zerda
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by M-1 on Сре Фед 03, 2010 7:41 am

Fennecus Zerda напиша:

Za tvoe prosvetlenie, samo kratko, zasto moram i da spijam:

Slobodnoto dzidarstvo ili franmasonerijata se formira po zasluga na Car Solomon koj gi sobral najdobrite dzidari megu evrejskiot narod za da go izgradat Solomonoviot Hram. Megutoa najgolem zamav vo Evropa zemaat nekade okolu 17-18 vek. Ako solomon ne e evrein togas ne znam koj e.

88!

Се додека не го споделиш изворот на твоите тврдења, на овој форум никој нема да го сфати сериозно она што го кажуваш.
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Anarchist on Сре Фед 03, 2010 3:45 pm

Fennecus Zerda напиша: Za tvoe prosvetlenie, samo kratko, zasto moram i da spijam:

Slobodnoto dzidarstvo ili franmasonerijata se formira po zasluga na Car Solomon koj gi sobral najdobrite dzidari megu evrejskiot narod za da go izgradat Solomonoviot Hram. Megutoa najgolem zamav vo Evropa zemaat nekade okolu 17-18 vek. Ako solomon ne e evrein togas ne znam koj e.

88!
Тој дел е прилично познат, дури и познато е дека најдобриот архитект бил Хирам Абиф, кој ја чувал тајната за тоа како е изграден храмот итн. Дека тој дури и под закана по својот живот кога го нападнале тројца луѓе, работници од храмот, не признал, кога барал помош рекол: „Кој ќе помогне на син на вдовица?“ што денес е светски позната реченица меѓу масоните кога бараат помош, едни од други. Тој ритуал на убиство се изведува при иницијацијата на нови членови, т.е. браќа во ложата, секој од тројцата убијци, означува незнаење, тиранија и нетолеранција ми се чини. Познато е дека многу често се спомнува Соломоновиот храм, некои еврејски работи, но што има тука еврејско во смисла на присвојување, заговор и сл? Значи ако сака човек да биде член на некоја ложа, не мора да биде евреин по религија, може да биде што сака, но услов е да верува во натприродно и надмоќно нешто, што луѓето најчесто го нарекуваат бог, а во ложите големиот архитект или универзалниот креатор.

Единствено место каде што јас имам налетано е книгата Протоколите на сионските мудреци, каде се спомнува масонството како експеримент на еврејски заговор, но таму ист така се спомнува и анархизмот како еврејски заговор, а за тоа сум убеден дека не е така, бидејќи имам прилично доста истражувано на таа тема. Е сега ако во книгата лажат за анархизмот, тогаш можам аналогно за тоа да заклучам дека можеби лажат и за масонството.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Fennecus Zerda on Сре Фед 03, 2010 4:01 pm

M-1 напиша:
Fennecus Zerda напиша:

Za tvoe prosvetlenie, samo kratko, zasto moram i da spijam:

Slobodnoto dzidarstvo ili franmasonerijata se formira po zasluga na Car Solomon koj gi sobral najdobrite dzidari megu evrejskiot narod za da go izgradat Solomonoviot Hram. Megutoa najgolem zamav vo Evropa zemaat nekade okolu 17-18 vek. Ako solomon ne e evrein togas ne znam koj e.

88!

Се додека не го споделиш изворот на твоите тврдења, на овој форум никој нема да го сфати сериозно она што го кажуваш.

Bazicna informacija za ova na wikipedia: "Масоните , освен симболичката позадина на градбата на Храмот на Кралот Соломон, ги употребуваат и метафорите на алатите и орудијата за работа на каменоресците за да го пренесат тоа што го опишуваат и Масоните и критичарите како систем од моралност обвиткана во алегорија и илустрирана преку симболите.".

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

Ponatamu potrudi se sam.
Fennecus Zerda
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Anarchist on Сре Фед 03, 2010 4:07 pm

Fennecus Zerda напиша:Bazicna informacija za ova na wikipedia: "Масоните , освен симболичката позадина на градбата на Храмот на Кралот Соломон, ги употребуваат и метафорите на алатите и орудијата за работа на каменоресците за да го пренесат тоа што го опишуваат и Масоните и критичарите како систем од моралност обвиткана во алегорија и илустрирана преку симболите.".

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

Ponatamu potrudi se sam.
Тоа се прилично познати информации кои ти ги приложуваш. Тоа што М-1 и јас бараме за извори се информации каде што се спомнуваат евреите заедно со масоните, како се поврзани и сл.
Во официјалните извори нема такво нешто.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by M-1 on Сре Фед 03, 2010 6:43 pm

Според моите сознанија слободното ѕидарство датира од 16 и 17 век. Тие можат да бидат негувачи на култот на цар Соломон, но директна врска помеѓу нив веројатно не постои.
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Fennecus Zerda on Чет Фед 04, 2010 4:41 am

Dolga i siroka za diskusija...
Fennecus Zerda
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Fennecus Zerda on Пет Фед 05, 2010 2:12 am

Единствено место каде што јас имам налетано е книгата Протоколите на сионските мудреци, каде се спомнува масонството како експеримент на еврејски заговор, но таму ист така се спомнува и анархизмот како еврејски заговор, а за тоа сум убеден дека не е така, бидејќи имам прилично доста истражувано на таа тема. Е сега ако во книгата лажат за анархизмот, тогаш можам аналогно за тоа да заклучам дека можеби лажат и за масонството.
[/quote]

Kako sto rekov, dolga e i siroka za diskusija, zatoa uste sega kratko ke odgovoram na ova zasto sum go previdel prethodno.

Otvori ja knigata na poslednite stranici i vidi koj ja napravi bolsevickata revolucija vo Rusija vo 1917 god i koj se bese na vlast vo ruskata duma se do doaganjeto na Stalin na vlast. Potoa povleci paralela so Spanskata gragjanska vojna vo 30te godini. Razmisli koj ja vooruzuvase narodnata milicija na celo so Buenaventura Durruti. I za kraj, vo Protokolite... gi imas odgovorite na site tvoi prasanja vo vrska so ovaa tema i toa ti e mnogu ubavo objasneto. So najdobra namera: procitaj ja pak.

AVE! Wink
Fennecus Zerda
Fennecus Zerda

Број на мислења : 36
Registration date : 2010-02-02

Вратете се на почетокот Go down

Слободно ѕидарство - масони Empty Re: Слободно ѕидарство - масони

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот