Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир

Go down

Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир Empty Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир

Пишување by ateist on Саб Jул 04, 2015 11:37 pm

Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир

Ете имаме повторување на разврската од настаните од 24 декември 2012 кога беше потпишан wc –папир и никој не сносеше никакви последици за тоа .

Сега истото му се случи на Извештајот на Прибе

Еве :

1)

Од 1990 година слушаме една иста работа дека сме биле млада демократија
Со тоа што овој пат во името на младата демократија се бара да се соживееме со мафијашката хунта предводена од Груевски
Вака :

Бејли: За напредок потребна е посветеност на вредностите на демократијата

Објавено: 03/07/2015

Развојот на демократијата е од клучно значење за напредокот на државата, порача синоќа американскиот амбасадор Џес Бејли на свеченоста што Амбасадата ја организираше по повод 4 Јули – Денот на независноста на САД.

За да постигнеме напредок мора да работиме заедно, односно секојдневно да сме посветени на вредностите на демократијата. „Ние народот“ и „посовршено обединување“ се фрази кои одекнуваат кај Американците, но исто така се однесуваат и на народот НА ОВАА МЛАДА ДЕМОКРАТИЈА .

итн
итн

http://a1on.mk/wordpress/archives/507764

2)

ЕУ под изговор дека и фалат бирократи дека незнае да ја најде на карта каде е македонија крева раце се оградува од Извештајот на Прибе
Еве :


Ахмети: Странците нема да наметнуваат решенија

30 June, 2015

Претседателот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба со Амбасадорите на земјите членки на Европската Унија предводени од Евроамбасадорор Аиво Орав, изразил загриженост поради неколкуте неуспешни преговори за излез од политичката криза. Странските преставници како што рече Ахмети, укажале дека ќе помагаат во процесот на преговори, но нема да наметнуваат решенија.

Меѓународната заедница неколку пати повторила дека нема време постојано да се занимава со Македонија и затоа партиите треба да го почитуваат договорот од 2 јуни потпишан во Брисел, рече Ахмети

http://telma.com.mk/vesti/ahmeti-strancite-nema-da-nametnuvaat-reshenija

3)

Та демек мафијашите орни за работа (крадење ) самите ќе се реформирале ќе станеле часно –поштени они ќе спроведување Извештај на Прибе Па нели имаа прогарама “реформи во 100 чекори” па потоа истата “надградена и проширена” а сега сето тоа со Извештајот на Прибе испадна деда биле реформи за создавања на Мафијашка струкура на ДПМНЕ и пљачка на буџетот- разврат .
Е сега кога тоа се констатира со Извештајот на Прибе oвие исти Мафијаши ќе правеле ..замисли само –реформи .Лажните самонаречени пратеници од мафијата ДПМНЕ ќе правеле ...реформи
Буахах хахах хах ха
Циркузи.

Еве :

БРИСЕЛСKИТЕ ПРЕПОРАKИ ВЛЕГОА ВО ПАРЛАМЕНТОТ СОБРАНИЕТО НЕМА ДА ГО ЧЕКА СДСМ ЗА ЗАДАЧИТЕ ОД ЕУ

Датум: 02.07.2015,

По акцискиот план на Владата и Собранието подготвува РЕФОРМСКИ МЕРКИ во својот дел според препораките на експертската група предводена од Рајнхард Прибе и приоритетните реформи на Европската комисија за излез од политичката криза, дознава „Дневник“. Парламентот НЕМА НАМЕРА ДА ЈА ЧЕКА ОПОЗИЦИЈАТА да реши да влезе во Собранието и повикувајќи се на препораките на Прибе ПОЧНА СО СПРОВЕДУВАЊЕ на мерките


Претседателот на Собранието, Трајко Вељановски денеска на координација со потпретседателите и шефовите на пратеничките групи заедно со вицепремиерот Фатмир Бесими и министрите за надворешни работи и за администрација и информатичко општество Никола Поповски и Иво Ивановски ќе решаваат кога пратениците ќе расправаат за препораките и ИТНИТЕ РЕФОРМСКИ ПРИОРИТЕТИ и за мерките што се во надлежност на Собранието.

Двата документа со потпис на вицепремиерот за европски прашања Бесим се доставени до собраниската архива. Собранието на координацијата ќе треба да одлучи дали пратениците ќе расправаат за документите без акцискиот план на Владата или тие во пакет ќе бидат ставени на седница.
Во документите испратени од Бесими го нема акцискиот план за реформи. Извори од Владата велат дека планот не е доставен до Собранието, бидејќи с` уште станува збор за работна верзија или нацрт-план, кој допрва ќе треба да се разработи. Владата ги доставила двата документа на барање на Собранието.

Дилемата е дали да се чека да биде готов и акцискиот план за пратениците да расправаат за документите, бидејќи планот зависи и од политичкото усогласување меѓу четирите партии-учеснички на лидерските средби за излез од политичката криза. Од една страна, информациите се дека нема поента пратениците да расправаат за документие од Брисел без мерките за реформи во областите посочени во извештаите. Од друга страна, ако документите одат во пакет, неизвесно е кога пратениците ќе расправаат за нив, бидејќи акцискиот план треба да
биде усогласен со опозицијата, а СДСМ одбива суштинска дебата за планот с` додека лидерската четворка не постигне договор за организациска влада за изборите без Никола Груевски. Функционер од Владата вели дека е
можно за мерките од планот Собранието да расправа етапно, односно тематски.

СДСМ ДА РЕШИ ДАЛИ ЌЕ УЧЕСТВУВА ВО ПОДГОТОВКАТА НА РЕФОРМСКИТЕ
МЕРКИ

Според собраниски извори, опозицијата ќе биде вклучена во подготовката на мерките ако дојде во Собранието.
Оттаму потенцираат дека сите постапки ќе бидат максимално транспарентни, ќе се носат во редовна процедура и
со вклученост на јавноста преку експертски дебати.

http://www.dnevnik.mk/?ItemID=378514C26AE51B4E81C7CAAAA0832F7E

4)
Еве ги потписите (види слика од оригинален документ ) на wc -папирот
Груевски ЈАВНО-НАПИСМЕНО ПРИЗНА дека е водач на Мафијашка организација –ДПМНЕ
Еве :

Ден кога Груевски стави потпис зад бомбите на Заев

НОВА објавено на: 20-06-2015

"Срам да му е на човек да чита медиуми и што се зборува", изјави претседателот Ѓорѓе Иванов, во интервју за Атанас Кировски во Телма. Кога сме веќе кај срамот, Иванов продолжува- " Извештајот на Фридом хаус е перцепција. Тоа не е врз основа на факти, аргменти и документи... Перцепцијата е создадена од нашите медиуми. Одговорноста зошто тонат медиумите е на самите медиуми".

Штета што на Иванов јавно не му беше прочитан извештајот на Фридом хаус, за точка по точка, со прецизни податоци, факти и бројки, перцепција по перцепција, да објаснува зошто е срамно човек да слуша што се се зборува по медиумите. Во кратки црти, извештајот на Фридом хаус ги отвора најгорливите прашања за Македонија:

„Неколку земји во Западниот Балкан и понатаму се со загрижувачки тренд за кршење на слободата на медиумите во 2014 година. Состојбата на медиумите е обележана со неколку заеднички проблеми: користењето на законите за клевета и навреда од политичарите и бизнисмените за да се сузбие критичкото известување; провладина политика во јавните радиодифузни сервиси, притисоци врз уредници од страна на политичките водачи и приватните сопственици, што доведува до самоцензура; застрашување, закани и напади врз новинари за кои не се изрекуваат казни, како и нејасна сопственичка структура.

Резултатот на Македонија опадна за 10 поени во изминатите 10 години, со што е најлошата земја на Балканот“.

Извештајот е прецизен за состојбите во Македонија: "Неколку “опозициски ориентирани медиуми беа затворени во изминатиот петгодишен период, а новинарот Томислав Кежаровски остана во притвор во 2014 година поради сомнителните обвиненија дека го открил идентитетот на заштитен сведок во случај за убиство“.

Лошата вест за претседателот Иванов е фактот што ќе морал сличен ваков извештај, дури и побрутален, да прочита и вчера- Извештајот на група експерти кои работеа под водство на поранешниот директор во Европската комисија, Рејнхард Прибе. Зад овој извештај ставен е потпис и на премиерот Груевски, поточно зад Декларација со која се обврзува да бидат имплементирани препораките на ескпертската група на ЕК.

Внимавајте, извештајот се повикува и на откритија, оние кои беа презентирани со бомбите на Заев- Декларацијата беше ден кога Груевски стави потпис зад бомбите на Заев.

Но, Груевски продолжува да се однесува како типичен балкански итрец ден пред да се потпише и заколне дека од утре ќе се однесува како демократ и ќе ги закопа (ќе ги заташка под тепих, де) вчерашните автократски перформанси, па тој за германскиот весник "Ди пресе" отфрли каква било неслобода, вклучувајќи ја и медиумската: „Проблемот во Македонија не е во недостатокот на медиумски слободи“.

Утре веројатно не само што ќе ја потврди оваа изјава, туку и ќе удри печат врз неа, со силен вресок за непријателите и предавниците и највулгарно покажување прст на се што потпишал и на секој што му го подал пенкалото. Но, ваквото негово отворено исмевање на сите обиди на странците да се вразуми Груевски е негова специјалност, усовршувана низ годините и дозволувана од истите или нови, свежи странци, кои од разни причини дозволија цела деценија Груевски да се извлекува и измолкнува, сеејќи терор и страв кај народот, кој притиснат, уценет и преплашен е принуден да го слави неговото деспотско владеење.

Оваа со векови опеана безгрижна балканска психологија на лидерите (особено на оние на власт!), мешавина на СИТНА ЛУКАВОСТ , ОГРОМНО БЕЗОБРАЗИЕ и ОТРОВЕН ЦИНИЗАМ , која доведува до сериозни политички земјотреси, едноставно не можете да ја упристоите со ниту еден потпис, со ниту еден извештај, препорака, декларација. Сето тоа е пропратено со повикување на разум, трошка свест и совесност, одредена доза на молење, преколнување, коленичење, низ вековите извежбана тактика на странците, но применувана исклучиво во првите месеци, кога се очекува лидерот на власт да се повлече мирно и достоинствено- што нормално дека никогаш и не се случува. Со вчерашната Декларација, Груевски стави потпис дека политичкиот живот му е продолжен за уште десетина дена.

Но, Груевски мора да знае што вели историјата за ваквите лекции по демократија- доаѓа ден кога еден од странците го трга на страна, ги крева рамениците и му вели: Да се има врховна власт е лесно, но да се биде среќен... (реплика од филмот "Претседателот")

http://www.novatv.mk/index.php?navig=8&cat=25&vest=23057
avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир Empty Re: Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир

Пишување by ateist on Саб Jул 04, 2015 11:38 pm


5)

Заев покрај жртвата со бомбите даде уште една своја жртва што вопшто седна да преговара со криминалци.
Иако нигде во свет со криминалци не се преговара :
Еве :

Со криминалци не се преговара

03-07-2015

Работата полека излегува од контрола. Никола Груевски, евидентираниот криминалец кој чека да биде обвинет од некој нормален обвинител и суден од некој нормален суд, е рамноправен преговарач за иднината на мојата земја. Зошто? Затоа што тој сé уште бил легален премиер и легален претседател на партија која легално победила на последните легални парламентарни избори. Бреј, мајката!!! А Хитлер што беше? Дали неговата Националсоцијалистичка германска работничка партија на изборите во 1932 година легално освои 36,8 отсто гласови во вториот круг на парламентарните избори во Германија? Освои. И што? Дали тоа е оправдување за злосторствата сторени во Втората светска војна од најголемиот манијак на 20 век? Неговиот легален мандат како канцелар (а подоцна како фирер), идентично на легално освоениот мандат на нашиот премир (а подоцна и пастир), не им дава никакво право да ги оправдуваат своите злодела.

Признавам дека можеби споредбата меѓу Хитлер и Груевски е претерана, ама со неа сакав да ја доведам до апсурд тезата дека легалитетот на избраниот функционер може да претставува алиби за неговото поведение. Довербата се добива и се губи на избори, а во меѓувреме, се прокоцкува. Затоа и постои институтот „оставка од морални причини“ надвор од изборниот процес, што секојдневно ја гледаме низ нормалните држави, какви што сакаме да бидеме и ние. И тоа за многу поситни работи од масовно прислушување и од евидентираната злоупотреба на владејачката позиција.

И, токму затоа, следејќи ги разговорите, договорите и преговорите меѓу лидерите од Големата четворка во кои веќе се влегува во материјална расправа на темата „преодна влада“ со сите можни опции, верзии и варијанти, во кои Груевски – премиер е константа, почнува да ме нагризува црвот на сомневањето. Сомневањето дека Заев влегува во мрежата на бирократскиот процедурализам, толку вешто поставена од Груевски и веќе видена на неколку примери каде што неговата Влада треба да гасне пожари. Примерот со преговорите за студентските протести ни е најсвеж. Оттаму, лицитирањето со термините за повлекувањето на Груевски од владата, дефинитивно води кон блокирање и опструирање на сите највени промени во системот кои треба да овозможат услови за фер и демократски избори. Тоа веќе на сите треба да им стане јасно.

Дефинитивно, со криминалци не се преговара. Тоа мора да биде црвената линија од која не смее да се отстапи. Всушност, работите веќе се тргнати во тој правец, бидејќи порано или подоцна, сите ќе сфатат дека царот е гол. И тие што сега најмногу му се воодушевуваат, го бранат, му се восхитуваат и му се додворуваат. Никола Груевски може да му биде рамноправен партнер во разговорите само на својот адвокат. Кој ќе треба да го застапува пред судот врз основа на серија обвинувања зад кои стои злосторство против сопствената држава. Без оглед што сега судот молчи и се прави недоветен на безбројните доказни материјали кои му ги достави опозицијата. Без оглед што актуелната власт не ги коментира наводите од извештајот на Прибе. Без оглед што провладините медиуми ги премолчуваат констатациите од извештајот за Македонија изготвен од Стејт департментот.

Во случај да не ги чул протестните говори пред портите на Владата или пред неговиот домашен праг, еве и јас – јасно и гласно му кажувам на таканаречениот премиер:

Вистината е како шило, Никола. Врти, врти и излегува на површина. Вистината е дека ти си криминалец и колку и да се вртиш, тој факт ќе излезе на површина. Вистината е дека ти веќе никому не си, не треба и не смее да му бидеш рамноправен преговарач за иднината на мојата држава, која најдрско ја изневери. Ја изгази, ја понижи и ја претвори во пачавра.

Некои работи се непростливи, Никола.

Гордана Попсимонова – Фејсбук статус

http://libertas.mk/со-криминалци-не-се-преговара/

6)
Тоа дека најекстремнот вид криминалци –Мафијаши туку така ќе се откажат од пљачкање на буџетот и ќе се рефомираат нит било од кога е светот и векот нит ќе биде било кога .

Вака :
Парите (а најмногу оние буџетските) се отепувачка

02-07-2015

Подготвеноста на актуелната власт во Македонија да се бори за да остане на својата позиција дури и по цена на физичко истребување, единствено мора да се бара во дискрецијата да располага со јавните односно народните пари. Груевски заедно со својата фамилија и пред се со амин на Ставревски, минатите десет години успеаа да потрошат со свој потпис околу 30 МИЛИЈАРДИ ЕВРА, пари собрани од граѓаните на оваа држава. Нетранспарентниот начин на трошењето на овие пари е базата за коруптивното однесување на оваа власт. Сите афери за кои слушнавме и посебно оние кои ќе се разоткриваат во периодот кога власта ќе падне, ќе покаже дека најмалку 10 до 15 проценти или околу 4 МИЛИЈАРДИ ЕВРА преку коруптивните канали завршиле на сметките на блиските до фамилијата и клиентелистичката фукара.
Итн
итн
http://libertas.mk/парите-а-најмногу-оние-буџетските-се-о/(ВИДЕО) Дебата: Можеби Груевски и Заев ќе се договорат, но реформите се под знак прашалник

http://libertas.mk/видео-дебата-можеби-груевски-и-заев-ќ/Сума Сумарум :

Преговорите завршија .
Нит нешто се постигна нит било што ќе се постигне нит има шанси за такво нешто.
Дали Заев ќе потпише било што уште некој wc-папир....апсолутно небитно оти секако нема ништо да смени
Дали ако се пратаат пратеници од СДСМ во Собрание нешто ќе смени ?
Ништо нема да смени само може повторни да јадат ќотек како магариња-ци

Било каков потис на Заев на било каков wc-папир само ќе значи негов и општо опозициски пораз .

Нема потреба повеќе од бламажи таканаречени преговори .
Се е тоа веќе апсолутно небитно .Обична фарса со познат исход.

Но сепак нетреба да се биде разочаран од бомбите на Заев бидејќи тие разјаснија многу работи .
Не само на тие што живееја на Марс –во Макеоднија а незнаеја што се случува туку ете се разоткри и подршката на Американците и ЕУ за Груевски и целата таа мафијашка структура со која раководи .

Заев според мене ако е паметен треба да престае да се бламира со некакви демек преговри туку да си продолжи со бомбите додека биде уапсен-киднапиран од мафијашко –терористичката хунта која со помош и на барање на Западот е инсталирана во Макеоднија .(но очигледно истата формула се користи на целиот Балкан ) Едноставо Заев нека ги остави Американците и ЕУ нека си преговараат со мафијашите кој самите ги инсталирале и ги подржуваат .Инаку и самиот ќе биде виновен пред народот за давање на легалитет и легитимитет на Мафијашите
А тоа на Заев никој нема да може да му го прости

avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир Empty Re: Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир

Пишување by ateist on Вто Jул 07, 2015 2:11 pm

1)

Летото на дипломатијата нема да може да ги спречи, есенските плодови на гневот"

Стара поговорка вели дека дипломатијата е умешност да на кучето му велиш добро кутре, убо куце. Додека не најдеш камен да го мавнеш по глава.

Тој приод сега се користи од страна на власта, но и од меѓународната заедница за смирување на разбеснетата јавност. За што на рака им иде долго очекуваната летна замреност на јавноста. Притоа приодот на власта и меѓ-заедница не цели ниту кон разрешување на состојбите, ниту санирање на последиците, уште помалку на подобрување на ситуацијата. Сиот фокус е базиран на сочувување на гаранторите на крвавиот мир, како ѓаволи кои ги познаваш

Во тој судир помеѓу дипломатскиот пристап на власта и политичкиот пристап на опозицијата, картите во овој момент се на страна на власта. Како поради инструментите кои ги има на располагање, но и поради целосниот политички крах на нејзините ликови кои опстојуваат не поради умешноста на продавање приказна, туку ресурсите за купување на молкот. Но како и секогаш, дипломатскиот пристап е ефективен на кратки патеки, поради фактот што се базира на познатите и признати актери. Но без политичка нарација, ниту најуспешните дипломатски махинации не трајат подолго од времето низ кое јавноста ја препознава манипулацијата.

Посетите на ЕУ Амбасадорите на ДУИ и ДПА се конкретна илустрација на таа манипулација, која цели да на брз и итар начин го искористи вакуумот во јавноста за ре-легитимирање на постоечите;фактори; кои се предвидливи и лесно манипулативни поради својата природа. За жал, едноставно глупавиот, аматерски и шлампав однос на новите политички претенди дополнително допринесоа кон МОЖНОСТА ЗА РЕВИТАЛИЗАЦИЈА на криминогените структури ДУИ/ДПА

Политичкиот пристап на опозицијата (не се однесува само на партијските фактори) е помачен, поспор и понеатрактивен, поради дефицит на инструменти и механизми, и посебно материјални ресурси. Но затоа, во основа политичкиот процес е експанзивен бидејќи задира во општествените односи, т.е. постепено го менува општествениот zeitgeist и со то вклучува се понови и понеочекувани актери во политиката.Во секој случај, ова е поволниот момент на власта и меѓународната заедница да се обидат преку стратегијта; УДРИ ГИ ПОСЛАБИТЕ ; да го израмнат теренот помеѓу опозицијската;калимеро; и владината;морално беше, пиги стратегија. И воедно се обидат ДА ГО ВРАТАТ во темел РАЗНИШАНИОТ АВТОРИТЕТ на ЕУ и САД поради ШУРУВАЊЕТО со домашното КРИМИНАЛНО МИЉЕ

Но летото на дипломатијата нема да може ниту да ги ублажи, а камо ли спречи, есенските плодови на гневот.

Фејсбук статус на Арсим Зеколи


http://brif.mk/?p=186323

2)

Фарса на преговори Груевски- Заев: Свет полн со слепци


НОВА објавено на: 04-07-2015

Целава оваа фарса на преговори, божем Груевски навистина сака да преговара, додека си намигнува сам на себе и на своите и притоа се разбира дека мисли дека целиот свет е благо ретардиран (се извинувам ако некого навреди овој термин, кој е напишан сосема во друг контекст), значи оваа фарса од преговори заличува на тажен, збркан и депресивен роман, онаков како што само може да биде едно генијално дело на драгиот Мишел Уелбек.

Видете, Уелбек знае со кого си има работа во овој циничен, проклет свет, затоа и ја напиша последната книга, која можете како сакате да ја толкувате, но секогаш ќе бидете во право ако заради нашиов писател одлучите да ги презирате т.н интелектуални елити, мнозинството се разбира, но замислете се, навистина се вредни да ја завртите главата кога ќе дојде време да го делите воздухот со нив.

Имате право и да не се согласувате со Уелбек, многу да не се согласувате, тогаш кога го буди во вас поривот да го замолчите, да престане да зборува и да пишува, за онаа негова одбојност, неприфаќање на Исламот, Муслиманите, тогаш кога ги исцрпува сите аргументи и како едноставно да не може против себе (можеби е моја лоша проценка)- освен огорчено да ги пречкрта од мапата.

Но, добро, има една фина поента неговата последна книга, една од многуте поенти, онаа кога го опишува кутриот социјалист Франсоа Оланд, кој никако да се снајде во обожувањето, обземеноста на Франција со Муслиманското братство, кое победува на изборите и ја претвора и доведува земјата во очајна положба, но, што да се прави, прашува Уелбек, кој им е виновен што не можат да препознаат кога доаѓаат хаосот и катастрофата? Смешни стравувања на Уелбек, нели, кога катастрофата, каменот одблиску паѓа, само нека се сепне и доволно нека се преплаши од тврдата, крајна десница на Франција на Ле Пенови, која одамна чука на прозорците и истерува се што не е чистокрвен француски производ.

Е да, токму тоа и ние не знаевме да го препознаеме, барем не на почетоците, првите години кога бевме уљуљкани во оние БАЈКИ НА ТЕХНОКРАТОТ , невиното лице, ДУРИ НАИВНО во целата оваа џунгла каде мислевме- сиромашкиот нема шанси со целиот тој опозиционен партиски блок, граѓански сектор, новинари, генерации на расни интелектуалци, грижливо одбрани и негувани според строгите критеруми на претходниот режим.

Што да се прави не знае ни самиот Уелбек, кој крева раменици кога ќе го заболи стомакот од слепата, неспособна за проценка интелектуална аристократија во Франција: "Таквата заслепеност не е единствена во историјата: тоа го имаме кај интелектуалците и новинарите вo 1930 година, кога еднодушно биле уверени дека Хитлер најпосле ќе се вразуми".

Се враќаме на почетокот. Заев, кој е претставник буквално на целата опозиција, на граѓанскиот блок, од нив некои неодамна прогледани, како слепците опеани низ историјата, тој Заев, е соочен со една фина, извесна иднина, филигрански извезена од Груевски. Не само што мора да преговара, туку и во целиот пакет мерки за превоспитување, му виси и судскиот процес за Пуч, па да не биде пресиромашно менито за Шутка, има и галантна понуда и за уште еден процес- оној за Поткуп.

А во меѓувреме, Груевски мртов сериозен преговара, кобајаги страшно заинтересиран, ЗАГРИЖЕН ЗА ДЕМОКРАТИЈАТА , па седнал и ги рецитира пред странците реформските зафати на Владата, кои се разбира дека ќе ги спроведе, тој уште вчера почнал, ги убедува, што сте такви скиснати, ги прашува загрижено, да не е Заев во прашање, јас секако не сум. Тој мисли дека странците се слепи или малку како да не се од тука па не разбираат вакви балкански драмолетки, тие мислат дека ќе му помине него слепилото, еве, пред вразумување сме, но, да му дадеме на процесот (и на човекот) УШТЕ ЕДНА ШАНСА , нема смисла. Нека им биде, додека не дојде Викторија Нуланд, мора нешто и да се работи.

http://www.novatv.mk/index.php?navig=8&cat=25&vest=23274

3)

"Преговараат еден домаќин и тројца гилиптери"

Затоа што има некои нејаснотии и погрешни перцепции пред се за преговарачкиот капацитет на лидерот на опозицијата Зоран Заев, сакав да потсетам дека единствено тој од сите четворица присутни на преговорите има кому да му полага рачун и одговара.

Тоа е човек кој градеше кохезија помеѓу граѓаните, извади народ на улица и градеше сојузништво со невладиниот сектор.Другите тројца не се оптоварени со таква одговорност и со тоа изгледаат пофлексибилни или поконструктивни.

Тоа е како во случај кога три гилиптера и еден домаќин преговараат за некоја заедничка работа во маало. Домаќинот е тој кој потешко пристанува на било која работа затоа што единствено тој има деца, куќа и знае дека секој договор утре ќе мора токму тој да го спроведе.

Гилиптерите немаат ништо, а губат многу.

Фејсбук статус на Рамадан Рамадани

http://brif.mk/?p=186491
avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир Empty Re: Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир

Пишување by ateist on Нед Jул 12, 2015 2:30 am

Го издупија Заев уздуж и попреку.
Во Мај му направија војна во Јуни будалиот наседна на финта да преговара и од ЈУЛИ ќе правел радикални сценарија .
Еве го Јули .
А сега ?
Трт Милојко .
Ајт ретерирање
А што па од наесен кога луѓето ќе мислат на огрев на училиште за деца за зимници ќе може да радикализира Заев и Шекеринска .Будалите го промочаа прокоцкаа најубавиот период и ништо не направија сега топрв ќе направеле нешто .Глупости.

Еве :

1)

Заев: Активностите на опозицијата ќе се интензивираат НАЕСЕН

09 јули 2015

Ќе дејствуваме летово со сите демократски средства, ќе објавуваме нови материјали од проектот „Вистината за Македонија“, а со доаѓањето на есента очекуваме сето тоа целосно да се интензивира, вели претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за „Капитал“.

Ова беше неговиот одговор на прашањето како ќе дејстува СДСМ понатаму, откако вчера објави дека преговорите со Груевски се неуспешни.

Очекувањата на Заев од посетата на американската помошник-државна секретарка за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд, на 13 месецов, се умерени.

- Меѓународната заедница е пријателски настроена кон нас. Секој добар предлог ќе биде добредојден. Ако има добар предлог, секако дека ќе биде земен предвид - вели лидерот на СДСМ.

http://www.plusinfo.mk/vest/33041/zaev-aktivnostite-na-opozicijata-kje-se-intenziviraat-naesen

2)
Што уствари воопшто прифаќал да преговара Заев ?
И како сега вели дека Груевски нее Премиер а преговара Груевски да напушти премиерски кабинет 3 месеци пред избори .
Нормален ли е овој Заев што прави
Самиот се фаќа во лаги

Еве :
Заев оствари средба со невладините организации

10/07/2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар Оливер Спасовски и носителот на столбот Партнерства за демократска Македонија, Стево Пендаровски, попладнето оствари средба со невладините организации и претставници на граѓанскиот сектор во коалицијата Граѓаните за Македонија.

Следните избори мора да бидат фер и демократски на коишто граѓаните слободно ќе ја изразат својата волја. Никола Груевски ја УЗУПРИПРАШЕ ПОЗИЦИЈАТА ПРЕМИЕР и нема право да организира избори. Коалицијата Граѓаните за Македонија тоа нема да го дозволи, заклучено е на денешната заедничка средба.

http://a1on.mk/wordpress/archives/510292

3)

ДПМНЕ веќе си игра ташак со извештејот на Прибе

Еве :

Извештајот на Прибе пред пратениците, но БЕЗ ДЕБАТА за прислушувањето, криминалот и корупцијата

08 јули 2015

Извештајот на Рајнхард Прибе, каде беа упатени забелешки за корупција и криминал во власта како и остри критики за сканадлот со прислушувањето, се најде пред пратениците на Комисија за труд и социјална политика. Но, дебата за посочените забелешки немаше. Се дебатираше за успесите, за намалена невработеност и за недискриминација. Пратениците го прескокнаа делот од Извештајот каде беше посочено владата да запре со вработувањата. За пратеничката Роза Топузовска Каревска, тоа што извештајот се разгледува во Комисија на која не може да се зборува за забелешките за корупција, криминал и прислушување, наместо да се разгледува во комисиите каде може да се зборува за овие теми, покажува дека власта сака да ја залаже јавноста дека ги следи препораките, а вусшност ниту има дебата, ниту има реакција за посочените забелешки.

„Уште кога го видов дневниот ред на оваа комисија за денеска, бев изненадена. Добивам впечаток, дека работите како да се поставени на глава, наместо на нозе. Ние имаме Извештај со сериозни забелешки во сите области и тоа многу посериозни отколку за ова што сега се говори, за недискриминација, отпишување долгови, економска политика која дава резултати, сиромаштија. Ако ги отвориме овие теми има многу да се дискутира. Но, во овој извештај има сериозни забелешки за сите други области, а на ниту една друга комисија не се проговори за овој извештај, не е стигнат ниту на пленарна седница “, изјави Роза Топузовска Каревска.

„Треба цела оваа негативна енергијашто ја имаме во државата само да ја претвориме во позитивна. Јас сум дипломиран електроинжинер. Значи вие имате енергија, што има голема енергија во државата, но таа е негативна. И се употребува во кршење, тепање, растурање и ако таа ја претвориме цела во електрична енергија со вртење на некое тркало да се произведува на ротор, да се проиведува електрична енргија ќе имавме електрична енергија за извоз, значи многу работи треба да ги направиме во поитивна насока и ќе се средат работите и мислам дека препораките се во таа насока“, возврати Благоја Деспотовски, од ВМРО-ДПМНЕ.

За скандалот со прислушување не смееше ниту да стане збор, па претседателот Деспотовски дури го предупреди и неговиот колега пратеник од владејачката партија кој само сакаше да направи паралела.

„На оваа комисија ќе си разгледуваме тоа што ни е мандат“, посочи Деспотовски.

На сличен начин, Извештајот на Прибе се разгледуваше и во Комсијата за економски прашања. Во Извештајот на Прибе беше наведено дека постои очигледна директна вмешаност на високи владини и партиски функционери во нелегални активности, изборни измами, корупција, злоупотреба на власт, уцени, пристисок врз вработени во јавниот сектор да гласаат за одредена партија со закана за отпуштање, прекршување на јавните набавки со цел добивање недозволен профит. Исто така беше посочено и дека на УБК треба да и се намалат овластувањата, при тоа е потенцирано дека токму скандалот со прислушувањата потекнува од оваа институција.

http://alsat.mk/News/203044/izveshtajot-na-pribe-pred-pratenicite-no-bez-debata-za-prislushuvaweto-kriminalot

и ова :

Власта несериозна кон извештајот на Прибе


09-07-2015

Наместо дебата за најголемите забелешки дадени во извештајот на Ранјхард Прибе од минатиот месец, пратениците од парламентарното мнозинство на седницата на собраниската Комисија за труд и социјална политика ги фалеа и промовираа програмите и проектите на Владата, вели пратеничката Роза Топузова Кареска, која беше учесничка во дебатата, пишува Радио Слободна Европа.

Пратениците на шест собраниски комисии вчера и денеска ги разгледуваат итните реформски приоритети и препораки од извештајот на експертската група на Европската комисија, предводена од поранешниот нејзин директор Рајнхард Прибе. Со тоа треба да ги воочат најсериозните забелешки од извештајот и да утврдат каде законите претставуваат пречка за да се надминат недостатоците во неколку области.

Но, дека пратениците не ги разгледуваат сериозно забелешките во извештајот, оценува и Бојан Маричиќ од Македонскиот центар за европско образование. Тој смета дека за успешен Акциски план кој би влегол во некаква рамка на Пристапен дијалог на високо ниво, потребно е покрај власта во неговото креирање да бидат вклучени и опозицијата, граѓанските организации и Европската комисија.

„Јас мислам дека тоа само укажува на несериозниот однос на власта кон извештајот на Прибе и неодговорноста на владејачките партии кон решавањето на длабоката политичка криза во којашто се наоѓаме. Процесот на решавањето на кризата не може да и припадне само на власта, токму затоа што таа е најодговорна за нејзиното настанување. Значи не може оние лица коишто доведоа до кризата, тие истите сега да прават акциски планови или да дискутираат во Собрание како да се реши оваа криза“.

http://libertas.mk/власта-несериозна-кон-извештајот-на-п/

4)

Со преговорите Заев ги АМНЕСТИРАШЕ ОД ОДГОВОРНОСТ Груевски и ДПМНЕ

И сега све је лакше :
Вака :

Дијагнозата на Прибе и терапијата на Хан


06-07-2015

Спротивно на граѓанското движење и на извештајот на Прибе, терапијата на Хан фактички ја амнестира Владата од одговорноста, а Премиерот го остава да биде клучен играч за излегување од кризата.

Престапничката позиција на Владата и позицијата на граѓанското движење за нејзина оставка и за формирање техничка или експертска влада која ќе создаде услови за санкционирање на одговорноста и за демократски избори – тие две позиции се ретуширани и заменети со преговори меѓу четворица партиски лидери, тројца на страната на власта, еден на страната на опозицијата, кои веќе договориле предвремени избори, а договараат уште модус за интеграција во процесот на опозицијата како статист и колку месеци пред изборите Груевски да ја напушти премиерската функција!

Така, спротивно на граѓанското движење и на Извештајот на Прибе, терапијата на Хан фактички ЈА АМНЕСТИРА Владата од одговорност. Премиерот го остава да биде КЛУЧЕН ИГРАЧ за излегување од кризата, вклучително за избор на нов обвинител, кој ќе ја терал одговорноста за прислушувањето и за содржината на снимените разговори – на Ескимите! Укажувачите на престапот се оставаат во затвор, еден од нив, лидерот на опозицијата, се остава да го тормозат Обвинителството и Судот, послушно исполнувајќи ја волјата на премиерот. Сѐ е тука изместено. Престапот против европските вредности добива штедра европска помош, граѓанското движење за европски вредности добива нож во грб! Опортунистички, заради мир во куќата, се поддржува неправдата, спротивно на студентската девиза „Нема правда – нема мир“!

Законот на одговорноста дејствува така што, со оваа терапија, и комесарот Хан го прави СОУЧЕСНИК во престапот на нашата власт. Заев има историска среќа во идентификацијата/споделувањето со граѓанскиот отпор против авторитарната и престапничка власт. Ако отстапи од таа позиција и се вклопи во терапијата на Хан, и тој ќе стане трагичен СОУЧЕСНИК .

Не знам дали дијагнозата на Прибе ќе повлијае врз меѓународната заедница да примени поодговорен пристап кон македонската криза. За нашата јавност тој ќе биде драгоцен стимул, како сведоштво за изгубената чест на власта. Никој не може да спаси таква власт. Денес и тука.

http://liertas.mk/дијагнозата-на-прибе-и-терапијата-на-х/

Сума сумарум :

За што точно цело време се преговарало .
Всушност за што точно будалиот Заев и Шекеринска преговарале .

За ова :

Цело време борбата била да не се објавуваат бомбите до Јули кога почнува “мртва сезона “ – сезона на тропски горештини и годишни одмори .

Е Заев и Шекеринска само за ова преговарле и тоа го постигнаа .

Успех невиден .(хахахах лудаци )

Е сега Заев си го погази ЗБОРОТ дека се ќе објави без разлика на се .
А само за тоа преговарал и тоа го потпишал .
Зборот не му вреди ништо .
Отсега прво ќе треба да докажува пред луѓето дека бил дрогиран кога потпишал ...дека “незнаел “ итн Мора да најде уверлива лага пред луѓето .
Инаку зошто некој би му верувал нему и на Шекеринска .

Тие докажаа дека лажат ..дека неможе да им се верува .

avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир Empty Re: Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир

Пишување by ateist on Сре Jул 22, 2015 1:09 am

1 )

Пропадна првата средба за спроведување на политичкиот договор

20 јули 2015

Многу проблеми уште на почетокот на работењето на работната група која треба детално да го утврди договорот од 2 јуни и протоколот од 15 јули. Средбата која беше предвидена да се одржи денеска во 16 часот, во Клубот на пратеници, половина час пред почетокот беше одложена и тоа на барање на ВМРО – ДПМНЕ. Според СДСМ, претставниците на ВМРО – ДПМНЕ одложувањето го образложија со патувањето на Никола Поповски во Брисел, иако одамна се знаеше дека Министерот за надворешни работи е таму на посета.

Другото образложение на ВМРО – ДПМНЕ беше неможноста да се одржат две средби во една недела, а не им се допадна ниту фактот што медиумите го дознале времето и местото каде што ќе се одржи средбата. Од СДСМ велат дека таквото однесување на политичките опоненти сведочи дека премиерот Никола Груевски се плаши од фер и демократски избори.

СДСМ денеска ќе одлучи за нејзините позиции доколку ВМРО – ДПМНЕ продолжи ДА КУПУВА ВРЕМЕ ЗА ДА НЕ ГО СПРОВЕДЕ ДОГОВОРОТ . На средбата планирана за денеска, прва на вакво ниво, требаше да се расправа за чистење на избирачкиот список и изнаоѓање на најдобра форма за создавање на што поточен список, како и измена на законските норми во однос на изборите.

Бењамин Арифи

http://alsat.mk/News/205113/propadna-prvata-sredba-za-sproveduvawe-na-politichkiot-dogovor


2)

(ВИДЕО) Шекеринска: Груевски бега од договореното, власта го откажа првиот состанок на работните групи


20-07-2015

Изјава за медиуми на Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ:


http://libertas.mk/видео-шекеринска-груевски-бега-од-дог/


https://www.youtube.com/watch?v=sI5DsDlPCD8

3 )

21.07.2015,
СЕДНИЦА НА СОВЕТОТ ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА И АСОЦИЈАЦИЈА МЕЃУ ЕУ И МАКЕДОНИЈА

Хан: Само потписите на договорот не значат и препорака

- Не е мој стил ДА КАЗНУВАМ НЕКОГО , но она што имаме се различни видови објекти за набљудување на имплементацијата на договорот од 15. јули и спроведувањето на препораките за итни реформи на Европската комисија.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, ова го посочил еврокомесарот за преговори ЈОХАНЕС ХАН во изјава по синоќешниот 12-ти состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу Европската унија и Република Македонија.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=C8426F1B3091BF40BD82448A106C9353


avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир Empty Re: Прговорите завршија извештајот на Прибе – wc –папир

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот