Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Гомно Ајдук Војвода

Go down

Гомно Ајдук Војвода Empty Гомно Ајдук Војвода

Пишување by ateist on Чет Јун 25, 2015 11:21 pm

Добро бе што му е на овој Заев Забеганиот
Абе овој ептен дувнал со паметот .
6 месеци пред избори да напуштел Грујо Гомно ајдук војвода .
Па ќе напушти и што со тоа ?
После тоа ДПМНЕ-овски криминалци во Собрание ќе ги кочат сите Закони се што може да се саботира .
Тоа ти е исто како Груевски да ги организира изборите .
На Зајко мора да му фали некја даска во главата (или може цел шлепер граѓа туку да нее цело складиште )
Абе Грујо Гомно ајдук војвода е проблем на ЕУ на тие кој гледале надеж во него и го одобрувале цело време не на СДСМ не на народот.
Тие нека преговараат со него .Зајко потпишал и толку нема што друго да се преговара со Гомно Ајдук војвода

Еве :

1)

Заев: Со потписот Груевски веќе призна вина и мора да се ПОВЛЕЧЕ НАЈМАЛКУ 6 месеци ПРЕД ИЗБОРИТЕ

21 јуни 2015

Ако Груевски во петокот потпиша дека е согласен да се поддржат сите спечифични препораки на Европската комисија, меѓу коишто последни се препораките во Извештајот на Прибе, а тие укажуваат на системски недостатоци и институционални злоупотреби, а системот и институциите се раководени од Груевски и негови соработници, тоа значи дека Никола Груевски веќе призна вина.

Со таква констатација, меѓу другото, излегува претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во интервјуто за „Револуционер“.

- Европската експертска група прецизно ги скенирала состојбите во Македонија и потврди дека во земјава постојат „системски недостатоци“. Тоа значи дека државниот систем не функционира. Зошто е тоа така? И ние постојано укажуваме, еве и Извештајот тоа го посочува. Проблемот е во функционирањето на институциите на системот, тие институции што ги плаќаат сите граѓани на Македонија, а работат во функција на власта. Или, и тоа е забележано во Извештајот, моментумот на самоцензура, непостапување на институциите и на поединци, кога се во прашање одговорности во власта.

Видете само што пишува во Извештајот за Управата за безбедност и контраразузнавање, дека „УБК работи надвор од својот законски мандат во име на власта, за да ги контролира носителите на високи функции во јавната администрација, обвинителите, судиите, политичките противници“ и дека УБК се вмешува во независноста на судството и другите национални институции. Тоа е скандал, и дури овој збор и го употребуваат европските експерти. Најдиректно е проблематизирана работата на правосудството. За Јавното обвинителство, европските експерти посочуваат дека постои “фамилијарна поврзаност помеѓу високо позиционирани политичари и носители на високи функции во УБК и во Јавното обвинителство“.

Како што знаете, јавниот обвинител за организиран криминал, Јован Илиевски е баџанак на Сашо Мијалков. За судството, експертите од Европа велат дека „не смее да постои такво нешто како што е “политички случај“, со сите случаи во судска постапка мора да се постапи на ист начин, ефикасно, независно, непристрасно“. А за колку политички случаи слушна јавноста со аргументи низ процесот Вистината за Македонија?! Космос и Љубе Бошкоски се само некои од нив. Видете што се случува со монтираниот случај Пуч, кој стигна до Обвинителен акт, луѓе се во затвор, а десетици кривични пријави против власта во Обвинителството не се пипнати. Ете и за тоа прислушување и снимките што ги објавуваме, експертите на Европската комисија констатираат дека се направени во просториите на националната разузнавачка служба.

Така што, ова се факти, после коишто ниту една демократска Влада, во ниту една демократска земја, ни минута не би останала на власт. Но, имаме работа со хибриден режим. Не би сакал да коментирам како меѓународната заедница ќе се постави кон власта на Груевски после овој Извештај изготвен од Рајнхард Прибе, но знам како ние сме поставени, ги употребуваме и ако е неопходно и ќе ги интензивираме сите демократски механизми што ни стојат на располагање за да помогнеме во нормализацијата на државата - вели Заев, меѓу другото.

Целото интервју може да го прочитате тука.

http://www.plusinfo.mk/vest/31123/zaev-so-potpisot-gruevski-vekje-prizna-vina-i-mora-da-se-povlece-najmalku-6-meseci-pred-izborite2 )

Зборот и потисот на Грујо Гомно ајдук војвода вреди колку едно гомно

Заев му купува време на Гомно ајдук војвода

Грујо гомно ајдук војвода никогаш и немал нема и нема да има намера да преговара

Зини излажи е човеков .
А Зајко Забеган се надева на договор со ваков закоравен непоправлив криминалец

Еве :

Заев бара преодна Влада, Груевски најваува ЕВРОПСКИ РЕФОРМИ

24 June, 2015

Наместо изјава за новинарите Груевски реши планот на владата за нови реформи за европска интеграција да го соопшти преку фејсбук. На својот фејсбук профил напиша дека планот е прецизен со конкретрни мерки и рокови кои треба да се исполнат. Премиерот најави дека тоа ќе биде ангажман на целата влада и на посебен тим министри кои неколкупати неделно ќе се среќаваат за да ги подготват и спроведат европските реформи. Овој негов став доаѓа по разговорите со европската унија и препораките на европските стручњаци.

-Планот се фокусира на реформи кои ќе го унапредат владеењето на правото, слободите, изборното законодавство, борбата со криминалот и корупцијата, порача Груевски преку својот Фејсбук профил.

Тој смета дека Макеоднија ќе излезе посилна од оваа криза и ги поздрави заклучоците на унијата.

И Социјалдемократскиот сојуз ги поздрави заклучоците на советот на министери на ЕУ. Тие во соопоштението потенцираат дека европоската унија порачува дека приоритет на Република Македонија е да се решат системските проблеми со владеењето на правото, вклучително и во однос на прекршувањето на основните човекови права независноста на судството слободата на медиумите корупцијата изборите. За СДСМ овие системски проблеми и злоупотребите на Власта се основната причини за длабоката политичка криза, решавањето на системските проблеми, деполитизација на државните институции, разграничувањето на партијата од државата, изборните реформи и создавањето услови за фер и демократски избори, според СДСМ можат да се обезбедат само со преодна Влада без Никола Груевски која би ги организирала следните избори.

Советот на европската унија вчера ги повика сите страни да го почитуваат договорот од 2 јуни, и сите препораки на европската комисија. Политичките партии, во интерес на граѓаните и на земјата да превземат одговорност и да преземат итни мерки за одржливо решение, конструктивно да се вклучат во политичкиот дијалог и да продолжат со напорите да се врати довербата во институциите, се вели во заклучоците на европскиот совет.


Билјана Ставрова

http://www.telma.com.mk/vesti/zaev-bara-preodna-vlada-gruevski-najvauva-evropski-reformi

3)

Криминалот на Грујо Гомно ајдук војвода се засилува
Пљачката на државниот буџет –развратот од Грујо гомно ајдук војвода и неговата криминална дружина не само што не сатанува туку веќе имаме засилување –забрзување на општата пљачка .


Еве :

ФОТО: Владата се оградува со ковано железо од 700.000 евра


24-06-2015

Околу задниот дел на Владата забрзано се поставува ограда од ковано железо и бетонски столбови, пренесува порталот A1 ОН. Ова е првпат владиниот објект кој откако е изграден е отворен, сега да се оградува

Според планот на сегашната власт, новиот барокно-неокласичен изглед на владината зграда ќе се финишра со поставување на ваква ограда околу целиот објект, со што целиот ќе биде затворен.

Поставувањето на оградата од ковано железо околу Владата чини 700.000 евра, а проектот го гради скопската градежна компанија Бауер БГ. Оваа компанија е ангажирана на повеќе проекти финансирани од државата, меѓу кои и реконструцијата на фасадата на Владата и новата ограда на мостот Гоце Делчев.

http://libertas.mk/фото-владата-се-оградува-со-ковано-жел/


4)

Пљачкашките банди на Грујо гомно ајдук војвода пљачкосуваат пистошат низ цела Македонија

Еве :

Инспекција денеска го окупираше Охрид

24 јуни 2015

Инспекција денеска го окупираше Охрид, проверувајќи ги дуќаните и рестораните низ градот, пишува Охрид скај.

Порталот известува дека се казнувале дури и возачите на кајчиња на пристанишетото по 3.000 евра наводно поради неиздавање фискални сметки.

http://www.plusinfo.mk/vest/31447/inspekcija-deneska-go-okupirashe-ohrid
5)

Криминалите што ги правеле Грјо гомно ајдук војвода со мрднатиот Мијалков и остали мутанти од ДПМНЕ што ги знаевме а ете само се потврдија со снимките не само што не престанале туку се засилуваат .
За ова знам и го твдам и јас .Ништо нее сменето .Бандата на Злото од ДПМНЕ овските мутанти и понатаму ги прави истите работи

Еве :

Пендаровски: Имаме докази дека УБК се уште НЕЛЕГАЛНО ПРИСЛУШУВА


23-06-2015

Неспорно е дека Извештајот на Прибе е најостар досега, но се што пишува таму ќе биде само мртва буква на хартија ако нема луѓе кои ќе го спроведуваат тоа, смета професорот Стево Пендаровски.

Тој на трибина на „Цивил“ наведе неколку примери во прилог на тезата, меѓу кои и тоа дека опозицијата има докази дека УБК продолжило со нелегално прислушување и по оставката на Сашо Мијалков.

Пендаровски во кризата гледа две компоненти – политичка и правна, но според него, втората – односно на содржината од снимките, е многу поважна и на неа опозицијата мора да инсистира, во спротивно вели, Македонија никогаш нема да стане европска и правна држава.

Пендровски рече ако има договор на 29 јуни, во него мора да има конкретни рокови за сите обврски и одредби, а доколку нешто од напишаното не се почитува опозицијата во истиот момент да го напушти процесот и да ги бојкотира изборите.

На трибината говореше и професорот Кекеновски, кој смета дека акцентот во јавниот дискурс погрешно се става на изборите, наместо на поправката на системските слобости.

На петочната средба лидерите на четирите партии се обврзаа доследно да ги спроведат препораките од Извештајот на Прибе.

Дипломатски извори велат дека тој е список со задачи за идната т.н. транзициска влада која треба да биде договорена до понеделник.

http://libertas.mk/пендаровски-имаме-докази-дека-убк-се-у/

avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот