Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Стрејт Еџ

Go down

Стрејт Еџ Empty Стрејт Еџ

Пишување by Anarchist on Нед Апр 06, 2008 11:59 am

Значи, јас не знам многу за ова, ама од тоа што дознав заклучив дека е мошне интересна идеја. Значи колку што разбрав, без алкохол, и без дрога од било каков вид. Ако грешам слободно поправете ме, и ако некој/а знае нешто повеќе нека повели слободно нека сподели со нас.
Anarchist
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by Anarho on Нед Апр 06, 2008 5:37 pm

Anarchist напиша:Значи, јас не знам многу за ова, ама од тоа што дознав заклучив дека е мошне интересна идеја. Значи колку што разбрав, без алкохол, и без дрога од било каков вид. Ако грешам слободно поправете ме, и ако некој/а знае нешто повеќе нека повели слободно нека сподели со нас.

Ќе те замразат луѓево. Внимавај!!!
Нема дрога, нема алкохол, нема јадење. Какви задоволства во животот нудиш?
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Стрејт Еџ

Пишување by -off- on Нед Апр 06, 2008 8:09 pm

ja na pr. licno ne go postuvam ova cudo -zasto?
zatoa sto pivoto postoelo mnogu oddamna pred da se pojavi vakvo neso i bilo od narodot za narodot.
najverojatno ovoj tip na luge(nemam niso protiv nivni pravo)sakat zdravo telo zdrav duh,ama za mene poveke e ona,kako se vika:umri mlad da bides ubav les!

sekoj so svoeto razbiranje, ne se ljutite strejteri!

aha (pivoto ne e alkohol)!
pozdrav
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by Секс Објект on Нед Апр 06, 2008 9:05 pm

-off- напиша:aha (pivoto ne e alkohol)!
pozdrav

Ni travata ne e droga Very Happy
Inaku...zdrav zivot?Alkoholot e zdrav vo ogranicena kolicina...Ok,gi razbiram ovoj tip na lugje...do nekade!Mozam da kazam deka i jas pocnuvam da stanuvam str8 Very Happy Ama toa dodeka se vratam vo normala,preterav so nezdrav zivot.So da pravam...mi bara dusickava Very Happy
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 32
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by Anarho on Пон Апр 07, 2008 1:47 am

AntiSocial_Bitch напиша:
-off- напиша:aha (pivoto ne e alkohol)!
pozdrav

Ni travata ne e droga Very Happy
Inaku...zdrav zivot?Alkoholot e zdrav vo ogranicena kolicina...Ok,gi razbiram ovoj tip na lugje...do nekade!Mozam da kazam deka i jas pocnuvam da stanuvam str8 Very Happy Ama toa dodeka se vratam vo normala,preterav so nezdrav zivot.So da pravam...mi bara dusickava Very Happy

Ох таа душичка да не претерува само
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Стрејт Еџ

Пишување by -off- on Пон Апр 07, 2008 4:55 pm

e toa da se sto e preterano ne cini,za se treba da znaes koga ti e dosta ja na pr. za pivo licno znam koga mi e dosta(koga ke snema) Laughing
i toa ti e na nekoj nacin merka! heheh
a i kako sto kaza drugarkata bitch i marihuanata ne e droga !
pozdrav!
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by Anarho on Вто Апр 08, 2008 7:20 am

-off- напиша:e toa da se sto e preterano ne cini,za se treba da znaes koga ti e dosta ja na pr. za pivo licno znam koga mi e dosta(koga ke snema) Laughing
i toa ti e na nekoj nacin merka! heheh
a i kako sto kaza drugarkata bitch i marihuanata ne e droga !
pozdrav!

Пиј колку што ти е слатко.
Ама од каде толку пари?
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by Секс Објект on Вто Апр 08, 2008 3:22 pm

tepev напиша:Пиј колку што ти е слатко.
Ама од каде толку пари?
reket lol!
Секс Објект
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 32
Registration date : 2008-01-05

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by schizzo on Вто Апр 08, 2008 6:14 pm

aaaaa стрејтериии....
ама заразно е ова, знаете? ако се пострејтаат многу луѓе околу вас, ќе ви се одмили пиењето.....
лол
хихихиихихих...

ја лично и не знаев дека има луѓе што вака се делат... ние сме "не-пијачи" и "не-пушачи" или пак "не сме дел од дувачкиот оркестар"... Razz
иако јас припаѓам во последните две групи 100 % и во првата 98.9999% од времето, не мислам дека некој треба да се ограничува со крв и пот од тоа само за да се нарече стрејт еџ. ако ти се сака, и ако знаеш колку ти е доволно, бујрум... уживај... ќе те частам Razz

ама фрката еееее.... што младинава пропаѓа од млади години без осет... нема смисла девојче сабајле дома да се враќа од токсикологија, или да му повраќа на таксист у кола после роденден.... или машко да се затепа со некого и да заврши истепано... кај е забавата во тоа?

ааа.... слушнав и трач-муабет пред некое време... дека ние архитектите сме пушеле трава за инспирација и за издржливост под едукативна тортура....
аааааааааааХ!

не знам зашто... ама мислам дека и свеста што не е под дејство е доволно креативна...

како и да е...
поздрав!!
schizzo
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Стрејт Еџ

Пишување by -off- on Вто Апр 08, 2008 9:22 pm

a inace pari za pivo sigurno ne od reket (ne sum takov tip)mozebi prvapat koga ke me vidat taka mislat,ama izgledot laze celo skopje se fura na toa ako si panker ili skiner deka si reketar ili narkoman ili pijanica.iskreno poveke se nacukuvaat i drogiraat sminkercinjata koj gi nema cela nedela i se pojavuvaat vikendaski so cel da bidat videni koj kolku pari ima ,poveke koj ke ispie,koj kakva kola vozi kakov pistol ima i takvi raboti!
da bideme realni taka e a ako nekoj se navredil ili se pronasol vo nekoj od ovie raboti
se izvinuvam!
-off-
-off-

Број на мислења : 190
Age : 30
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by Anarho on Сре Апр 09, 2008 12:18 am

ПИЈАМ !
НО ПУШАМ !
Anarho
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by evolutionary on Сре Мај 21, 2008 6:12 pm

ok postuem strejteri no use poise postuem joint....Smile
evolutionary
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by anarhitetka on Вто Мај 27, 2008 12:15 am

schizzo напиша:ама фрката еееее.... што младинава пропаѓа од млади години без осет... нема смисла девојче сабајле дома да се враќа од токсикологија, или да му повраќа на таксист у кола после роденден.... или машко да се затепа со некого и да заврши истепано... кај е забавата во тоа?

ааа.... слушнав и трач-муабет пред некое време... дека ние архитектите сме пушеле трава за инспирација и за издржливост под едукативна тортура....
аааааааааааХ!

не знам зашто... ама мислам дека и свеста што не е под дејство е доволно креативна...

како и да е...
поздрав!!

се слагам, инспирацијата не иде од трева и сл. креативноста си ја имаш.

хехехе за трачевите има многу такви трачеви. мене ме прашаа што праиме у сред ноќ на факултет, да не сме се бркале со шестари? и ај сеа...
anarhitetka
anarhitetka

Број на мислења : 6
Age : 31
Registration date : 2008-04-17

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty axa

Пишување by GODless on Пет Јун 13, 2008 9:06 pm

Za ovoj pravec sum informiran deka proizleguva od bendod Minor treah(izglea taka e spelingot).Tipovite-strejteri demek se saraat iksovi na racete a znacenje ne znam.....mozda e poradi znakot sXe.......i se anti site poroci,vsusnost se bazirani na proroden adrenalin......moja razmisla za ova.....postuvam no ako e stvarno od srce.....a onaka so sila samo saradi etiketiranje SUX.....a i me interesira kako nekoj moze da e sterjt koa nema pocuvstvuvano nekoe zadovolstvo od porok....zborot mi pa da napravi sporedba i da dojde do zaklucok deka bez niv e podobro.....jebi ga......od sea sum str8....u picku mater mi padna cigarata u pivoto lol!
GODless
GODless

Број на мислења : 14
Registration date : 2008-06-13

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by LowNicotine on Саб Јун 14, 2008 5:07 am

aham temata so porocite a,ok, ne deka ne mi se ima sluchuvam taka da zabegam, mi se sluchuva ne mnogu chesto fala ako ima gospod, ali eden period stvarno preterav , aj da ne preteruvam edno godina dena abe ne probav alkohol i cigari, cigari duri dve godini, ... se sramam. Smile Sega sum ok pusham , pijam, i nikad bolje ne sum se osekal osven sega poshto snemav cigari. scratch Mislam deka sve vo zhivotot treba da se proba taka da nemam protiv ako nekoj ne pie ili ne pushi. Laughing Edino sum protiv zloupotreba na bilo kakva droga.Mozhe da bev pomal poinaku ke razmisluvav sega so ovoj pamet ni pod razno.
LowNicotine
LowNicotine

Број на мислења : 7
Age : 36
Registration date : 2008-06-10

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by gaziranmozok on Сре Ное 19, 2008 6:59 pm

GODless напиша:Za ovoj pravec sum informiran deka proizleguva od bendod Minor treah(izglea taka e spelingot).Tipovite-strejteri demek se saraat iksovi na racete a znacenje ne znam.....mozda e poradi znakot sXe.......i se anti site poroci,vsusnost se bazirani na proroden adrenalin......moja razmisla za ova.....postuvam no ako e stvarno od srce.....a onaka so sila samo saradi etiketiranje SUX.....a i me interesira kako nekoj moze da e sterjt koa nema pocuvstvuvano nekoe zadovolstvo od porok....zborot mi pa da napravi sporedba i da dojde do zaklucok deka bez niv e podobro.....jebi ga......od sea sum str8....u picku mater mi padna cigarata u pivoto lol!

Vaka sega znaci ...
Dobro e so imas nekoj informacii i so sakas da gi podelis
Znaci prv pat imeto "Straight Edge" se sretnuva vo pesnata na Minor Threat cela sub kultura proizlegva od edna pesna roknata vo 46 sekundi pesnata voedno e i kako himna na site strejtedzeri inace e brz old school punk hard core ete go i tekstot:

Minor Threat » Straight Edge

I'm a person just like you
But I've got better things to do
Than sit around and fuck my head
Hang out with the living dead
Snort white shit up my nose
Pass out at the shows
I don't even think about speed
That's something I just don't need

I've got the straight edge

I'm a person just like you
But I've got better things to do
Than sit around and smoke dope
'Cause I know I can cope
Laugh at the thought of eating ludes
Laugh at the thought of sniffing glue
Always gonna keep in touch
Never want to use a crutch

I've got the straight edge

-----------------------------------------------
i uste edna najbitna pesna kaj sho gi ima osnovite (voedno i mototo na cela subkultura) na strejtedzot , ne sum siguren ama mislam deka e pesnata Out of step ( with the world )

I Don 't Smoke, I Don't Drink, I Don't Fuck. At least I can fucking think ...

znaci ova e osnovata ima i drugi slogani kako : COOL CLEAN FUN
vo poskoro vreme osven "Ne pusi , Ne pij , nemaj nepromislen sex , se javuva i vegeterijanstvoto i veganizmot kako del od sub kulturata

Znaci za znakot X prv pat kako slika se pojavuva na omotot od grupata "Teen Idles"
Kako maloletni vo golemite klubovi mu crtale X iksovi na racete da znaat da ne mu tochat alhohol...
( neli licni karti ima ali ne znam sho e fintata Smile )
Cela subkultura i nacin na zivot e pozitiven ali posle nastapuva ogromna podelba na strejterite
edni se POSITIVE ( si ziveat chisti od drogi i od sranja
drugi se HARDLINE ( se grupirat i tepat deca so se pijani ,tepat narkomani i mu gi zemaat parite i mu ja frlat drogata ) [ imase slucaj koga brutalno so noz go izbodija i ubija 15godisno dete samo zato sho pielo alhohol TOTALNI IDIOTI KAO SHO MOZI DA ZABELEZITE ...]
Eve eden dokumentarec sho mozi da go gleate na youtube https://www.youtube.com/watch?v=5mv-4dXCSGw ( vo pet dela e sechen )
Koa zborame za straight edge mora da gi spomnam i makedonskiot punk hc bend FxPxOx Fala i respect na tipot sho go drzi bendot sekoja cest , mi isprati 4-5 cd-a so punk straight edge bendovi bez pari koa slusna deka se interesiram za strejt edz ...
To e ... punkaf se iznapisaF inache naflecen sum da pisam F namesto V
Laughing ali se potrutiv ovde da pisam so v Smile
P.S. GODless gleam deka NoFx gi imas kako avatar Smile imaja pesna tie straight edge kaj sho gi zaebavat strejterite ako ne gresam znam imaja i pesni kao "Drugs are good" itn...
Inache ne sum forumdzija ali drago mi e i od srce pisam na ovaj forum

respect brothazz and sistazzz cheers
------------------------------------------------------------------------
SISTEMOT E PROBLEMOT - Da si NENORMALEN vo NENORMALNO Opsestvo znaci da si NORMALEN isto kako so Minus Pomnozeno po Minus e ednakvo na PLUS. Pomegju genijalnost i ludilo tenka e linijata A JAS ODAMNA JA SHMRKNAFF , Majka mi mislese deka se druzam so loso drustvo duri ne svati deka jas sum losoto drustFo - by GaZiRaNMoZoK
gaziranmozok
gaziranmozok

Број на мислења : 4
Registration date : 2008-09-06

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by S K E L E T O R on Чет Мар 19, 2009 1:05 am

godless..... da te popravam MINOR THREAT so duzno postovanje Very Happy
S K E L E T O R
S K E L E T O R

Број на мислења : 99
Age : 33
Registration date : 2009-03-11

http://www.myspace.com/325960485

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by M-1 on Чет Фед 11, 2010 7:55 am

Од непромислен, поточно промискуитетен секс се воздржуваат хардлајнерите кои веќе бајаги се одалечија од стрејт еџот и хардкор културата. Кај позитивците такви глупости нема.

П.С. Не апстинирај од секс, апстинирај од буржоаски избориSmile
M-1
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by Драге Земјотрес on Сре Дек 15, 2010 12:58 am

Bez alkohol, droga, cigari...
Chisto chustvo Smile Eve...vekje 5-6 meseci chist kako solza Cool
Драге Земјотрес
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 25
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Стрејт Еџ Empty Re: Стрејт Еџ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот