Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Мирка Велиновска добитник на Орден за ширење на Сталинизам в

Go down

Мирка Велиновска добитник на Орден за ширење на Сталинизам в Empty Мирка Велиновска добитник на Орден за ширење на Сталинизам в

Пишување by ateist on Сре Јун 24, 2015 1:35 am

Мирка Велиновска добитник на Орден за ширење на Сталинизам во Македонија

Е да !
Путин почна да одликува луѓе кој во Макеоднија пропагираат и практикуваат Сталинизам и Сталинстичко криминално мафијашки методи .

Ајде со ред :

признание
Медал од Путин за Мирка Велиновска

21 јуни 2015

Амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија, Олег Шчербак И ВРАЧИ МЕДАЛ „70-години од победата“ на новинарката на „Нова Македонија“ Мирка Велиновска.

Со одлука на претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, овој медал ѝ е доделен на Велиновска за нејзиниот голем придонес за зачувување на ИСТОРИСКАТА МЕМОРИЈА за Втората светска војна, за борбата ПРОТИВ ФАЛСИФИКУВАЊЕТО НА ИСТОРИЈАТА и за антифашистичкото ВОСПИТУВАЊЕ на младите генерации.

Путин, кој воедно е претседател на организацискиот одбор „Победа“, по повод 70-годишнината од победата над фашизмот, донесе одлука за востановување медал кој се вика „70-години од победата“ и кој им се доделува на луѓе и на организации кои дадоа голем влог во антифашистичката ДЕЈНОСТ , ПРОПАГАНДАТА итн.

Во Република Македонија медалот освен на Велиновска, веќе му е врачен и на проф. д-р Велимир Стојковски, ректорот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, а доделен им е на Ѓорге Иванов, Живко Мукаетов и на Музејот на холокаустот, на кои дополнително ќе им биде врачен.

„Наградата не ја доживувам лично, туку ја доживувам како обврска, односно континуитет на нашата генерација кон генерацијата на нашите родители кои ја биеја таа битка, и воедно како награда за „Нова Македонија“ која беше носител на антифашистичката борба во Македонија од своите почетоци и која ги постави темелите на македонската држава“, изјави Велиновска по добивањето на медалот.


http://www.mkd.mk/makedonija/politika/medal-od-putin-za-mirka-velinovska

Абе ај ...........
Русите неможе да бидат дека не се дотолку информирани .

Па Мирка Велиновска е е една од најекспонираните јастреби на ДПМНЕ.

ДПМНЕ со комплетното раководство почнувајќи од Груевски го негираат НОБ плукаат по Самоуправниот Социјализам кој беше противник на Сталинизмот .
И цело време ја фалсификуваат Антифашистичката историја а Мирка Велиновска НИКОГАШ немала ништо против тоа .

Еве :

1)

СДСМ-Охрид: ВМРО-ДПМНЕ денеска докажа дека НЕ ГИ ПОЧИТУВА борците од НОБ

Петок 10 Октомври 2014

ВМРО-ДПМНЕ денеска уште еднаш покажа дека не ја почитува антифашистичката борба, борците од НОБ и државниот празник 11 Октомври. На свечената седница во Советот на општина Охрид, по повод државниот празник, градоначалникот Никола Бакрачевски НЕ ГИ ПОЗДРАВИ ПРИСУТНИТЕ БОРЦИ од НОБ и ја НАПУШТИ СЕДНИЦАТА за време на обраќањето на претседателот на Здружението на борците, реагираат од општинската организација на СДСМ по денешниот говор на охридскиот претседател на борците од НОБ, кој додека говореше за 11 Октомври, салата ја напушти охридскиот градоначалник Никола Бакрачески.


„Седницата ЈА НАПУШТИЈА и советниците од ВМРО-ДПМНЕ и пратеникот Сашо Василески. Ова е показател за ИГНОРАНТСКИОТ И ПОНИЖУВАЧКИ однос на ВМРО-ДПМНЕ кон оние коишто се бореа за Македонија и кон оние кои ги дадоа животите за нејзината слобода. ВМРО-ДПМНЕ го ОМАЛОВАЖУВА придонесот на борците од НОБ за Македонија и НЕ ЈА ПОЧИТУВА ИСТОРИЈАТА на македонскиот народ. Бараме градоначалникот Бакрачевски и ВМРО-ДПМНЕ да им се извинат на борците од НОБ и на граѓаните на Охрид“ велат од СДСМ.

http://www.plusinfo.mk/vest/153984/SDSM-Ohrid-VMRO-DPMNE-deneska-dokazha-deka-ne-gi-pochituva-borcite-od-NOB


2)

БОРЦИТЕ ОДБЕЛЕЖАА 70 ГОДИНИ ОД ФЕВРУАРСКИОТ ПОХОД И СМРТТА НА ПИТУ
25.02.2014

Самоиницијативно, без присуство на владини претставници, борците денеска ја одбележаа 70-годишнината од Февруарскиот поход и смртта на Кузман Јосифовски -Питу. На чествувањето пред споменикот на Питу, некогашниот борец, Перо Ивановски, кој и лично се...

Самоиницијативно, без присуство на владини претставници, борците денеска ја одбележаа 70-годишнината од Февруарскиот поход и смртта на Кузман Јосифовски -Питу. На чествувањето пред споменикот на Питу, некогашниот борец, Перо Ивановски, кој и лично се познавал со него, се потсети на делото, како што вели, на централната фигура во Народно-ослободителното движење.

-Тој живееше за тоа и со тоа, ништо друго не го интересираше освен Народно-ослободителната борба, рече Перо Ивановски-Тикварот

Претседателот на Градскиот одбор на борците,пак, вели дека Питу бил неверојатен визионер.

Кузман Јосифовски-Питу бил еден од главните организатори на Антифашистичкото движење. Бил упорен борец за создавање на самостојна македонска држава и автор на Преспанскиот совет на партизаните, кога се дадени насоки за конституирање на македонската држава. Убиен е на денешен ден, од бугарски војник. Покрај борците, пред неговиот споменик цвеќе положија и делегации од општина Карпош, СДСМ, Титови леви сили и здруженија на граѓани.

Далиборка Демјанска

http://telma.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=35294

3)

Отворено обраќање до јавноста на Сојузот на борците
22-04-2014

Во годинава кога одбележува 70 години епопејата на последните големи битки за Македонија и воспоставувањето на државата преку одлуките и пораките на Првото заседание на АСНОМ, нашиот Втор, победоносен Илинден, ние, борци од антифашистичката војна, продолжувачи на историските слободољубиви традиции, симпатизери и патриоти од сите генерации на современа, мултикултурна и проевропска Република Македонија, заедно со секој граѓанин, денес и овде, поставени сме пред ѕид на кој во секој миг се испишуваат сe повеќе отворени прашања, од кои ги издвојуваме следните:

1. Колку, каде и зошто заминуваат десетици и стотици илјади млади и работоспособни граѓани

2. Зошто се надвиснува сe поголема сиромаштија, задолженост и севкупна социјална неизвесност и лична несигурност

3. Колкави се разликите во условите за егзистенција и зошто постојано се зголемуваат разликите меѓу мал процент на многу богати наспроти сиромаштијата

4. Која е и дали постои како проект, иднина во социјална држава, со реформски политички движења за демократизација, праведност во распределбата, деполитизација на науката, културата и образованието, како и на економијата и капиталот или медиумите

5. Дали можат, државата, институциите на системот и водечките политички субјекти да спроведат фер и демократски избори, како и кога мислат да ги расчистуваат и процесуираат укажувањата за корупција, криминална приватизација, личната несигурност, гушење на правата и слободите на граѓаните, помалите политички и невладини субјекти, грабежот на имоти и земјиште, обелоденети преку соопштенија за големи и длабоки корупциски скандали или процеси како дел од општествено – политичко и економски конзервативно, профеудално експлоатирање на граѓаните и државните ресурси.

Претставници на организации на Сојузот на борците, поставуваат дел од прашањата што нe засегаат сите и затоа се упатени – до сите.

- Секојдневицата забрзано отвора сe поголем број на проблеми кои бараат итни одговори и решенија. Затоа се повикуваме на големите жртви дадени за слободата, државноста, економскиот, научниот и културниот и образовниот просперитет, особено за младите генерации, за просперитет и безбеден опстанок.

- Со ова отворено обраќање до јавноста, спроти парламентарните и претседателските избори, ние бараме одговор од политичките, пред сe партиските раководства, како и од сите други: имате ли волја, сила и визија за надминување на состојбата во која се доведе државата Македонија?, прашуваат од Сојузот на борците.

http://libertas.mk/

4)БОРЦИТЕ МУ ДАДОА ПОЧИТ НА ДРЖАВОТВОРЕЦОТ ГЕНЕРАЛ АПОСТОЛСКИ
07.08.2012


Главниот штаб на Народно ослободителната војска и партизанските одреди на Mакедонија беше местото од каде се одвиваше воената команда, но и место каде што се поставуваа темелите на денешната држава. Сме имале среќа што...

Главниот штаб на Народно ослободителната војска и партизанските одреди на Mакедонија беше местото од каде се одвиваше воената команда, но и место каде што се поставуваа темелите на денешната држава. Сме имале среќа што командант на штабот беше таков осведочен патриот и државотворец како Mихајло Aпостолски, велат неговите соборци, колеги и пријатели, кои ја одбележаа 25 годишнината од неговата смрт.

Генерал Тодор Атанасовски, претседател на Сојузот на борци на Македонија изјави:

-Тој штаб имаше одделенија: народната власт ја водеше Ченто, друго одделение водеше Кочко, имаше одделение за верски односи што го водеше Вељо Манчевски, поп од Дебар, на кој денешните попови не му се ниту до глуждовите. Тој главен штаб, кој објави Манифест, не беше само команда, туку готова неформална влада која во Прохор Пчински беше само промовирана. Тоа беше во штабот Апостолски. Тука е сржта на државотворноста на Македонија. Тогаш е направена државата. Ние треба на Апостолски да му се поклониме не еднаш, туку сто пати.

Уште пред пет години Сојузот на борците предложил да се подигне споменик на апостолски на елитно место во центарот на скопје. Наместо тоа, велат, владеачката ВМРО - ДПМНЕ го контаминира целиот простор со една ригидна партиска филозофија.

-Тие ја претворија земјата во партиска прчија. СЕ ОДНЕСУВААТ КАКО ЈАБАНЏИИ. На Апостолски му припаѓа централно место. Има таков предлог, ама не се почитува, рече Атанасовски.

Апостолски беше и началник на Генералштабот на Југословенската армија, а по војната: историчар, воен теоретичар, народен херој и втор претседател на МАНУ. Донесени се одлуки за подигнување споменици во Скопје и во Штип, НО НЕ СЕ РЕАЛИЗИРАНИ .

http://www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=19046


avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Мирка Велиновска добитник на Орден за ширење на Сталинизам в Empty Re: Мирка Велиновска добитник на Орден за ширење на Сталинизам в

Пишување by ateist on Сре Јун 24, 2015 1:37 am


Всушност ДПМНЕ цело време тврди дека НОБ воопшто и несе случил .
Дека кога во Макеоднија дошле Германците имало самоиницијативно спонтано балван собирање на луѓето .Кога Германците отишле да спијат во исто време народот дознал дека Макеоднија е окупирана па онака спонтано се собрале љути ифрит земале ластагарки мотики па удри мавај по тенковите додека не прамалиле .
Кога утрото германците се разбудиле кога ќе видат што ќе видат ..тоа тенковите модри џигер .Тогаш Германците ја рекле познатата ..”другои почела је револуција “

Ете ДПМНЕ тоа го тврди а Мирка НИКОГАШ нит некому контрирала нит пререкла ама ништо . Баш напротив цело време дава БЕЗРЕЗЕРВНА подршка на ДПМНЕ која ја ФАЛСИФИКУВА ИСТОРИЈАТА .
Потоа ДПМНЕ ги с”ска труе младите да ги рушат и сквернават гробовите и статуите на борците од НОБ а Мирка Велиновска НИКОГАШ буквално не била против ваквите работи кој ги работи ДПМНЕ на чија платна листа се наоѓа и таа .


ДПМНЕ а со тоа и Мирка Велиновска го негираат НОБ и Самоуправниот Социјализам .

Но затоа го величаат Сталинизамот .
Дури отвараат институти со имиња на познати Сталинсти именуваат улици и објекти со што им оддаваат принание .
Ги осудуваат Самоуправните комунисти кој на Голи Оток ги праќале Сталинистите

Еве :

1)

Предавање на акредитивните писма на амбасадорот др. Панде Лазаревски, за вонреден и ополномошен амбасадор на Република Македонија во Романија


14.03.2013

На 13 март 2013 година Н.Е. др. Панде Лазаревски, вонреден и ополномошен амбасадор на Република Македонија во Романија ги предаде акредитивните писма на претседателот на Романија, Н.Е. Трајан Басеску.

На средбата која се одржа по церемонијалниот дел на настанот, беа разменети мислења во врска со активностите на Република Македонија на планот на евро-атланските интеграции, при што претседателот Басеску ја повтори поддршката на Романија кон нашата земја и земјите од Регионот за нивна што поскора интеграција во ЕУ и НАТО

Обострано беа потврдени добрите билатерални односи и интересот за нивното натамошно унапредување.


http://mfa.gov.mk/?q=node/2131

2)

Пановски член на Бордот на Институтот "Павел Шатев"

вторник, 16 декември 2008

Вчера во Скопје беше промовиран Институтот Павел Шатев (Институт за македонско наследство) кој е формиран и поддржан од ВМРО-ДПМНЕ. Дејан Пановски , екс државниот секретар за животна средина избран е за член на Бордот на директори а воедно Пановски ќе го раководи Директоратот за животна средина и природни реткости во рамките на Институтот. Претседател на Институтот е др Панде Лазаревски , генерален секретар на Оливер Шамбевски- пратеник а Александар Николовски пратеник од Охрид е член на Управниот одбор на Институтот..

Институтот „Павел Шатев“ ќе се занимава со истражувачки активности вклучувајќи истражување на јавното мислење и реализација на други истражувачки проекти, како и анализа на проблемите со кои се соочува земјата на национално и на локално ниво. Институтот е насочен кон повеќе полиња, почнувајќи од оспособување на партиските кадри, но е отворен за луѓе со десна демохристијанска политичка профилација. Институтот ќе биде вклучен и во генерирањето решенија и одговори на проблемите со кои треба да се справиме

http://www.ohridlive.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2160&Itemid=76

3)

СООПШТЕНИЕ ДО ЈАВНОСТА
27.06.2008

Почитувани ,

Ве известуваме дека е формиран ИНСТИТУТ “Павел Шатев“, кој ќе функционира како самостојно и непрофитно здружение, блиско на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Институтот “Павел Шатев“ ќе биде со седиште во Скопје, а ќе дејствува на територијата на Република Македонија.

Основни дејности на Институтот ќе бидат :

- Истражување на јавното мислење во земјата ;

- Изработка на истражувачко - аналитички извештаи ;

- Поттик и подршка на конзервативно прифилирана политичка и научна мисла во земјата ;

- Обуки и оспособување на кадри ;

- Промоција на погледите и идеите на конзервативизмот и конзервативната мисла, како основи за креирање на политики темелени на традиционалните вредности ;

- Разбирање и подршка на христијанските вредности и христијанското наследство во Европа

Една од основните цели на Институтот “Павел Шатев“ ќе биде промоција на Република Македонија и нејзина меѓународна препознатливост, како и подршка и промоција на Европската идеја и евроатланска ориентација.

За оваа цел, Институтот ќе остварува редовна комуникација и соработка со слични институти , организации и институции во европски и светски рамки.

За Претседател на Институтот “Павел Шатев“ е избран проф. Панде Лазаревски.

Со почит

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ


Извор: ВМРО-ДПМНЕ

http://www.vmro-dpmne.org.mk/mk/zapis.asp?id=3169

4)

Особено во тој процес предничи ре-интерпретирањето на Павел Шатев, најактивниот револуционер на овие простори од почетокот до средината на 20тиот век, кој својот активизам го започнал инспириран од рускиот анархизам, под паролата “Без богови, без господари”, за потоа после многу перипетии да влезе во Коминтерната и да заврши како СТАЛИНИСТ

Денес, Павел Шатев, освен што се интерпретира како исклучиво македонски национален херој, националист и слично, е избран и за патрон на десничарскиот-конзервативен институт близок до владејачката партија; на човекот кој се борел за свет “без богови и без господари” му се инпутира некаква традициоалност, “демохристијанство”, десничарски идеи. А воедно, и македонските православни конзервативни “патриоти” се инспирираат од револуционер кој целиот живот го поминал во борба ПРОТИВ ВРЕДНОСТИТЕ кои тие ги промовираат.

http://www.okno.mk/node/1994

5)

Павел Шатев

Од Википедија, слободната енциклопедија


Воспоставува соработка со претставниците на Коминтерната и СССР во Софија и од 1923 година станува ПРОФЕСИОНАЛЕН РАЗУЗНАВАЧ за СССР.

Игра важна улога во потпишувањето на Мајскиот манифест, а од 1925 година активно учествува во дејствувањето на ВМРО (Обединета). Во 1931 година се враќа во Бугарија.

Во ноември 1941 година е уапсен од бугарската полиција, а во јуни 1942 година на големиот судски процес против комунистите е осуден на 15 години затвор.


Судир со новите македонски комунистички власти

Шатев влегува во судир со комунистичкото раководство на Македонија. По донесувањето на Резолуцијата на Инфорбирото, Шатев ЗАСТАНУВА НА СТРАНАТА НА СОВЕТСКАТА партија. На 1 октомври 1948 година, ЗАЕДНО СО Панко Брашнаров, до ЦК на Советската комунистичка партија упатува ДОВЕРЛИВО ПИСМО во кое се тврди дека „прашањето за обединување на македонскиот народ уште од самиот почеток се поткопа поради неговото неправилно поставување од страна на ЦК КПЈ во смисла обединета Македонија да се присоедини кон ФНРЈ, без да се води сметка за посебните, специфични услови, ниту за братските соседни земји...“[

На 16 јуни 1949 година Шатев е уапсен „како непријател на државата“ и набрзо, на 27 јуни, му е одземен пратеничкиот имунитет. Во истражниот затвор во Скопје е задржан 11 месеци, до мај 1950 година по што е испратен во Битола, во домашен притвор. Лишен е од контакти со надворешни лица и држан е во тешки услови. Набрзо се разболува и, бидејќи не му било дозволено да се лекува, починува во јануари 1951 година.

Властите не дозволуваат да биде погребан во родното Кратово. Закопан е на битолските гробишта, без дозвола на погребот да присуствуваат неговите најблиски.http://mk.wikipedia.org/wiki/Павел_Шатев


6 )

Еве го оригиналниот документ кој сега е достапен а од кој се гледа дека се ШПИУНИ ПРЕДАВНИЦИ КОЈ РАБОТАТ ЗА СТРАНСКИ РАЗУЗАНВАЧКИ СЛУЖБИ


Панко Брашнаров и Павел Шатев за обстановката във Вардарска Македония през 1944-1948 г. — изложение до ВКП(б)

стр. 437-444 от Веселин Ангелов, "Македонският въпрос в българо-югославските отношения (1944-1952)", УИ "Св. Климент Охридски", София 2005
Том 31 на Документална поредица “Архивите говорят” на Главно Управление на Архивите при Министерския съвет на Република България

Първа страница на документите284. Изложение на Панко Брашнаров и Павел Шатев до ЦК на ВКП(б) за обстановката във Вардарска Македония през 1944-1948 г.

285. Информация на втория секретар на българската легация в Белград Тенчо Мечков за срещата му с Павел Шатев в Белград и полученото от него и Панко Брашнаров изложение

286. Молба от принудително заселения от македонските власти българин Мице Гогов до българското посолство в Белград да му се издаде паспорт и разрешение да се завърне в България


284
Изложение на Панко Брашнаров и Павел Шатев до ЦК на ВКП(б) за обстановката във Вардарска Македония през 1944-1948 г.

Скопие, 1 октомври 1948 г.

До ЦК на ВКП(б)

Другари,
Тук приложено Ви изпращаме едно кратко изложение за някои факти за сегашното фактическо положение в нашата страна, подписано от нас самите. Молим Ви, приемете нашите другарски привети:

Панко Брашнаров
Павел Шатев


Строго поверително

До ЦК на ВКП(б)

Въпросът за обединението на македонския народ още от самото начало се подкопа поради неговото неправилно поставяне от страна на ЦК на ЮКП в смисъл целокупна Македония да се присъедини към фНРЮ, без да се държи сметка за особените, специфични уславия, нито за братските съседни страни, при това без да се гледа в перспектива .
.
.
7. Никъде по публични места и особено на манифестациите не може да се чуе хубавата македонска песен, а навсякъде се пеят само сръбски песни! Ако някой пее македонска песен, той е „националист”, „сепаратист”, а ако се чуе българска песен всички се смятат за ВМРО-вци.

8. Народните представители в Скупщината в Белград всякога говорят своите речи на сръбски език под предлог да бъдат разбрани от другите депутати.

9. Много дирекции и предприятия в Македония водят своята официална преписка на сръбски и то мегу себе си. Дори има случаи в Министерството на земеделието пом. министър „Планински”. Стоилко Иванов настоява подведомствените дирекции да дават докладите им на сръбски език.

10. Но, той, национал-нихилизма на ЦК на КП Македония и шовинизмът на ЦК на ЮКП се проявява най-изразително в административно-териториалното разделение на Македония и Сърбия.http://www.promacedonia.org/statii/shatev_brashnarov.html

7)

Јосиф Висарионович Џугашвили Сталин (18 декември 1878 - 5 март 1953)

Во септември 1936 Сталин го назначил Николај Јежов на чело на тајната полиција НКВД. Јежов веднаш обезбедил апсење на политички водачи кои што биле критични за Сталин, како и масовно испрашување во затворите каде што затворениците биле испрашувани деноноќно и на крај, од замор, биле приморани да потпишат признанија за нивните обиди за уништување на владата. Најголемиот број на жртви на ваквиот терор дошле од актот со кој тајната полиција НКВД барала од секоја општина да се уапсат, погубат или испратат во гулазите "точен број" на "непријатели на народот". За секоја општина во Советскиот Сојуз биле одредени "квоти", односно број колку точно луѓе требало да се уапсат и да се погубат. Биле користени таканаречени судски "тројки", екипи од 3 теренски судии кои што оделе низ општините, и по кратко 10 до 15 минутно ислушување на обвиненијата доставени против обвинетите, истите биле осудувани и стрелани. Проценето е дека во периодот од 1936 до 1939 година над 2 милиони луѓе ги изгубиле своите животи на ваков начин, од кои што мнозинството биле невини. Сталин лично потпишувал илјадници списоци на луѓе кои требало да бидат уапсени, погубени, или одведени во гулазите.

Една од најголемите иронии за време на сталиновите чистки и големиот терор во 1930-те е фактот дека илјадници робијаши од гулазите кои биле затворени како резултат на чистките пишувале писма до Сталин, очајнички молејќи го за помош, верувајќи дека тој воопшто не знаел за агонијата низ која што тие поминувале. Ова било засилено преку неговиот култ на личноста, кој и во гулазите бил присутен. За робијашите кои биле затворени како резултат на чистките и теророт во 1930-те, Сталин бил светец, семоќен, спасител, единствениот кој можел да им помогне. Само оние од нив кои што дочекале да бидат ослободени по неговата смрт во 1953 година ја дознале вистината дека токму тој, Сталин, кого тие го сакале, почитувале и обожавале како светец, како семоќен, како спасител, бил всушност човекот кој го наредил нивното заробеништво. Се на се, проценето е дека околу 20 милиони луѓе ги изгубиле животите како резултат на сталиновите чистки и големиот терор во 1930-те.

Кон крајот на 1930-те, сталиновиот терор почнал да губи на интензитет, но советскиот народ допрва го чекал нов терор приреден од страна на Адолф Хитлер, кој и самиот го опишувал Сталин како вистински мајстор за приредување на политички терор.

http://mk.wikipedia.org/wiki/Јосиф_Сталин


И ?
Сега имаме ситуација кога ДПМНЕ и Мирка Велиновска го величаат Сталинизам во Макеоднија а очигледно и дека добро го практикуваат со лажни сведоци , монтирани судски случаи итн.

Јас НЕ ГИ ЖАЛАМ Сталиностите кој завршила на Голи Оток .

Затоа што сум НОРМАЛЕН .

Ако некој мрднати дегенерици сакале мене или мојте да ги праќаат во конц логори – гулази а ете стапот имал два краја па овие злоби гнасни луѓе ги снашло тоа што тие им го мисле на другите епа зошто да жалам .
А ете Мирка Велиновска и ДПМНЕ токму ваквите чудовишта ги претствуваат како страдалници .

Орден за Сталинизам
Фуј .рк плук
Нее дека орденот нее заслужен и дека не стасал кај вистинската особа која го заслужува .
Го Заслужува и те како .
И целата врхушка на ДПМНЕ го заслужува .
Ама не како Антифашистички туку реално како Сталинстички .
Оти ако е така Путин ваквите ордени треба да им доделува и разани нацистички организации во светот.
avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот