Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања

Go down

Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања Empty Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања

Пишување by ateist on Саб Мај 03, 2014 4:25 pm

Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања

Имаме една одлична колумна на Виктор Трифуновски .На нет може да се најдат различни коментари за оваа колумна .Па си реков а зошто да не се продискурира за неа и тука .

Колумна: 1 Мај нека си остане симбол на добрата скара

1 Мај нека си остане симбол на добрата скара

Пишува: Виктор Трифуновски, претседател на Либертаријански
клуб Атлас

01/05/2014
Автор: К.С. –

Први Мај, Чикаго 1886 година, први протестираат луѓето кои себеси се нарекуваат ’анархисти’. Иницирани од делата на Карл Маркс, кој отворено повикува на насилство и физичка деструкција (т.н ’револуција’) демонстрантите го претвораат Чикаго во вистински пекол.

Првичниот исхот од таквото насилие, кое продолжува со месеци, е комплетна преселба на тешката индустрија од Чикаго во соседен Детроит. На крајот во Чикаго се јавува огромна маса на невработени, и организиран криминал кој својата кулуминација ја доживува 3-4 децении подоцна.

Премолчената амнестија кон на ваквите факти од Први Мај навистина создаде празник, додека комплетната деструкција врз чикашката индустрија е прогласена за позитивен настан. Ваквото изобличување на историските факти понатаму се префрла и врз одредени личности, кои беа извршители на најголемите злосторства исто така иницирани од деструктивните идеи на Карл Маркс.

Ленин, Мао, Че Гевара, Јосип Броз, и тн. ова се личности чии слики се редовно присутни при прославувањето на Први Мај ширум светот. Тоа се луѓе кои извршиле егзекуција врз милиони луѓе без никакво судење, со едноставно објаснување дека таквите луѓе се припадници на класа која не треба да постои. Слично како и објаснувањето на Хитлер за Евреите.

Позитивното вреднување на настаните од Први Мај најнапред има тоталитарна позадина, и неговото прославување денес е антицивилизациски чин.

Она што социјалистите го нарекуваат „работнички права“ фактички подразбира рушење на пазарната вредност на работната сила и промоција на т.н „теорија на вишок на вредност“ измислена од Карл Маркс. Токму во нејзино име комунизмот направи пустош во земјите во кои владееше.

Во западните земји, синдикалните јуришници имаат голема заслуга за преселбата на инвеститорите од Запад на Исток.

Целокупната текстилна и електронска индустрија на Европа се пресели во Кина. Таму нема штрајкови, како што е тоа редовен случај со Франција, Германија, или во последно време Грција. Кина е денес најјасниот пример кој потврдува дека животниот стандард на луѓето се зголемува со работа, а не со политичко-социјални комбинаторики.

Додека кинескиот политички систем остана комунистички, економскиот беше преуреден во стилот на класичниот капитализам. Затоа западниот капитал се чувствува толку сигурен во Кина, и затоа кинезите го живеат највисокиот животен стандард во својата историја. Се друго е спинување, исто како и фактите за Први Мај.

Што се однесува до Македонија, не би се сложил дека сме го напуштиле социјализмот како економски систем. Македонија се уште е социјална држава дефинирана дури и во самиот устав. Капиталот сеуште ја нема потребната општествена доминација, туку тоа го прави политиката. Социјалната политика се уште е најголемата ставка во државниот буџет, додека пак државата сеуште е најголемиот работодавец.

На ваквите проблеми, надоврзете ги и супер-строгите регулативи. Државата сеуште ја регулира должината на работното време, се уште е задолжително плаќањето на социјалното и здравственото осигурување, итн.

Со други зборови, Македонија и понатаму останува неатрактивна за странскиот капитал. Од тие причини имаме огромна невработеност и евтина работна рака, која никогаш нема да поскапи преку штрајкови, протести, демонстрации и сл.

Социјалната политика мора да исчезне од нашето општество, eднаш засекогаш. Само на тој начин Македонија ќе стане атрактивна за странскиот капитал, само на тој начин ќе дојде до поскапување на македонскиот труд, а со самото тоа и до зголемување на животниот стандард.

На Македонија и се потребни про-капиталистички реформи, а не социјални протести.
Први Мај, никогаш повеќе да не му се случи на човештвото!

Но бидејки е сепак неработен ден, искористете го најубаво што можете. Видете се со вашите пријатели, роднини, со луѓето кои нешто ви значат. Имајте убави мигови, пријатна атмосфера и недозволувајте да ве претворат во идеолошко стампедо.

http://taratur.com/kolumna-1-maj-neka-si-ostane-simbol-na-dobrata-skara/
avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања Empty Re: Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања

Пишување by ateist on Сре Мај 07, 2014 1:54 am

Што е ова слабо дискутанти му го штрајкувате текстот на Виктор .
Ќе ве понављам ! Хехехехе

Но добро еве јас ќе кажам нешто .

1)
Поради штрајкот во Чикаго ќар бил Детроит .Нели капиталот се преселил во Детроит .
Да ама нели бил соседен град ако немал квалификувани работници повторно ќе ги барал тие од Чикаго а како близок соседен град или ќе им плаќал и превоз или ќе му пресметале и ќирија од становите кој ќе ги изнајмеле .
Оваа прикаска баш и нема среќен крај како што кажува Виктор .

19. јули 2013
Детроит прогласи банкрот – најголем во американската историја
Тоа е најголемиот банкрот на град во американската историја. Некогаш центар на автомобилската индустрија и симбол на индустриската моќ на Америка, Детроит денес полупразен град кој не може да си ги плати долговите.
Така, добар дел од најурбаните делови на градот станаа гета со сиромашни жители кои претставуваат слаба даночна база. Еродираа градските услуги, пораснаа невработноста и криминалот, а во 2008-та кризата зададе силен удар на автоиндустријата.
Сега Детроит има долгови од 18 милијарди долари. Еден во пет жители е невработен, а 70 илјади згради се ненаселени.
Градските власти велат дека услугите, какви што се, ќе продолжат да се пружаат и тековните сметки ќе се плаќаат.
Во најголема опасност се пензиските фондови на работниците. Ако не се најде решение, тие би можеле да добијат само мал дел од своите заштеди или пак воопшто да не бидат исплатени.
http://www.sitel.com.mk/mk/detroit-proglasi-bankrot-najgolem-vo-amerikanskata-istorija

2)
Убивале комунистите .
Абе сите убивале .Нее некоја утеха ама и капиталистите кревале востанија –правеле револуции . Француска револуција што е ! Е во револуциите се убива . Наполеон со сила – војска - војна го воспоставувал капитализмот во Европа . Сигурно со војската не садел трендафили .Се знае за што постои секоја војска .Да убива . И тоа ли треба да се каже .Ги брои некој денес убиените-жртвите од Француската револуција од капиталистичките револуции 1848 , од војните на Наполеон кога во Европа го воспоставувал капитализмот .Не никој не ги брои .
Ги брои некој истребените Индијанци во САД .Е нив ги брои .Практично и да нема народ и држава кој не направиле некој геноцид во текот на историјата .Ги брои некој жртвите од крстоносните војни од безбројите верски војни .

Така што денес некако многу се накотија “жалачи” за жртвите а всушност колку можам да приметам огромен дел од нив имаат некоја друга скриена намера .
Абе тоа ти е како на погреб .
Некој плачат а тоа се оние кој се лично засегнати со загубата на починатиот , некој отишле да изразат почит , некој да се напијат , некој да се најадат а некој и да се насмеат .Така што на ваквите жалачи кој ниту имињата не им ги знаат на убиените јас баш и не им верувам .Со целиот респект на целото знаење и искуство и начитаност на Виктор Трифуновски .

Секако дека убивањата не се убава работа ама ете историјата кажува дека при одредени ситуации тие биле неизбежни

3)
Карл Маркс

За Маркс можам да кажам неколку работи
А)
Кога Маркс би поживеал доволно долго (колку што треба ) и да отидел во Советскиот Сојуз на пример да си го види делото јас безмалку сум сигурен дека истиот Маркс би бил среќен ако заврши во некој гулаг попрво би завршил пред некој стрелачки вод .

Б)
Маркс уште во текот на Социјализмот (наречен и комунизам иако немаше врска со комунизам ) беше претворен во нешто за што самиот има напиашно тони и тони текстови дека е најжесток противник а тоа се религиозните божества .
И денес после падот на Социјализмот Маркс остана да биде .......БОГ .
Нели тоа што го пишува во Библијата дека постои некој Бог кој е Бог на Правдата заштитник на онеправданите на сиромашните на угнетените Казнувач на неправедните –Бог на одмаздата е сето тоа Католицизмот и Православието го злупотребија до крајни можни граници за свој сопствени лични интереси . Така што денес Маркс ја игра улогата на Библискиот Бог на Правдата кој е Бог казнувач на неправедните . Сталин , Мао Це Тунг ,Чаушеску итн ќе му дојдат како апостоли на Богот Маркс .Извршители на казната на Богот на Правдата наречен Карл Маркс .Маркс со својте дела ќе си остане вечна инстпирација на многу луѓе се додека постои светот .Неговите дела се Библија на сиромашните .Ако Библијата до крајни можни можни граници ја злоупотребија Католицимот и Православието а нели со векови убивале се што им стоело на патот секоја конкуренција само да се претстават како единствени кој имаат резервација и право да кажуваат прикаски за некој праведен Бог а притоа самите се најнеправедните луѓе што било кога постоеле на земјата .Тоа Библијата (Капиталот и сите други дела ) на Маркс им го даваат на сиромашните овој пат без религиозно Католичко-Православно посредство .На најотворен неприкриен начин .написмено дадено .
Мој заклучок е дека Маркс веќе е дел од многуте Богови кој постоеле на земјата .
Не дека тоа му била цел или посакувал такво нешто .Баш напротив .
Но против божество кое е актуелно е тешко да се бориш .Исто како кај религиите на ниту еден верник на Библијата напишана од Маркс ти неможеш да му докажеш ништо спротивно од тоа што тој си го има ставено во глава .Не Исус туку Богот Карл Маркс беше олицетворение на Богот кој сиромашните го бараа и чекаа со векови.Сталин , Чаушеску ,Мао Це Тунг итн беа апостолите кој убиваа во името на Богот на сиромашните Бог наПравдата Бог на Одмаздата ....Богот Карл Маркс
Уште од почетокот Комунистичката Идеологија се практикувала како ....Комунистичка Религија .”Религијата е опиум за народот” рекол Карл Маркс арно ама тоа истото важи и за неговата Комунистичка религија .

В)
Комунистичката идеологија е нелогична а со тоа нереална , невозможна што значи .практично неспроведлива .Утописка идеологија .
Токаму затоа таа никогаш и неможела да биде спроведувана како идеологија туку од почетокот се до крајот била- беше си остана Религија .
Денес комунстичката религија е останата во Куба и Северна Кореја .На глобално ниво таа го дожиеа својот крај 1990 година .
Но колку пати и да се повторува нејзиниот крај секогаш ќе биде ист .
Затоа нема потреба да се повторува .

Тоа е затоа што Карл Маркс претпоставките од кој тргнал да изведува заклучоци се сосема погрешни .А кога имаш погрешни почетни параметри тогаш крајниот резултат секогаш ќе биде погрешен .Нема начин да се добие точен резултат.

А тоа генерално се :
Прво Маркс си изведувал некаква аналогија дека после еден доѓа после два доаѓа три итн. Нели во историјата прво владачка класа биле робовладетелите , потоа феудалциете , па капиталстите и Маркс си рекол ..па даааааааа останаа уште работниците да бидат владеачка класа .И кога дошол до вакво погрешно сознание си рекол (Второ) дека тоа е логично оти нивната сила е во нивната бројност па затоа неизбежно е да станат владеачка класа.
А да си повикал Маркс било кој атеист во негово време ќе му било кажано што е логично а што нее . Бројноста како фактор на која се повикува Маркс во конкратниот случај нее предност туку слабост .Попрво мал број луѓе ќе се договорат околу некоја заедничка платформа и ќе ја спроведат отколку бројна маса на луѓе во својство на работници .Тоа баш поради бројноста , географската распространетост, културни обичајни разлики и најмногу од се различниот Приватен Интерес кој се должи на различните способности , вештини , таленти со кој располага секој работник посебно.Најмногу што можат да се договорат така голем број на луѓе наречени работници е дека секој има различен приватен интерес .Ништо повеќе .
Арно ама Маркс на застанал со својте погрешни претпоставки и донекаде свесен за ваквата состојба ( голема стапка на неписменост ) која била очигледна па претпоставил дека идната владеачка најбројна работничка класа ЌЕ СТАНЕ (идно време ) владеачка класа кога ќе се “освести “ а решението го нашол во претпоставката дека кога тогаш работниците секој посебно и сите зедно ќе ги спопадне некаква “читачка болест “ и тоа одеднаш .
И со тоа направил што ?
Па ги отворил вратите за бројни злоупотреби а нели малолетникот кој треба да учи наречен работничка класа за раче треба да биде (рако) воден од некаква авангарда која треба секој ден да го носи и враќа од училиште со недеж дека малолетникот еден ден кога ќе го споспадне читачката болест ќе порасне и ќе стане владетел.
Хааахах абе глупости невидени .
И потоа гледаш –читаш историја какви се задкулисни игри се воделе кој да биде родителот – авангардата која ќе го носи ученичето –работничката класа на училиште .
И ?
Ете во Советскиот Сојуз 70 години во другите бивши Социјалистички земји 50 години чекаа чекаа и никогаш не дочекаа работничката класа да ја спопадне читачката болест и да стане владеачка класа .Која идеја човече .Работниците ќе ги нападнела некоја читачка манија и одеднаш сите ќе почнеле дење ноќе да читаат да студираат и после неколку години сите ќе станеле доктори на науки и евентуално некој магистер на науки . И ќе облечеле смокинзи и лептир машни ама онака како “освестенa “ работничка класа ако некој рекол дека треба да очистат некој септички јами или дека негде има запушена канализација тоа одма со смокинзите и лептир машните ноги ќе покршеле кој попрво да ја заврши работата .
Хаааахахаха абе лудост невидена .
Дефиниција :
Од Марксовата теорија никогаш неможе да се создаде нова идеологија туку само уште една нова религија.Ништо повеќе од тоа

Најголемиот пораз Марксовата теорија ја доживеа токму од работниците на кој се повикуваше .Тие беа и се најголемите неверувачи во една таква утописка теорија .
Па ти во Социјализот на 80 проценти од работниците да си им кажал да си купат весник (кој беа многу ефтини) ако ништо друго барем да се информираат абе муцка ќе ти скршеа тоа го подрабираа како тешка навреда како да си ги пцуел до немај каде .Ако си купиш весник го прочиташ и го оставиш тогаш некој работник ќе го земеше ама не да го чита тука туку да го однесе дома да послужи за виткање тегли од зимница .Каква читачка болест какви глупости утопија невидена .И МАркс се утепал од докажување дека не било филозофија на бедниците туку била беда на филозофијата .Маркс имал многу добри работи но имал и многу забегувања.

Денес на простори на екс СФРЈ едни од најголемите преостанати верници на комунитичката религија се бившите официри на ЈНА .Иако овие ни водата ни солта не си ја залужија а какви се огромни милијарди долари се фрлија за нив .Да не беа трошоците за таа ЈНА платите ќе беа најмалку двојно поголеми .И сите тие ја верглаат една од најголемите заблуди на Маркс дека освестената работничка класа која нели ќе ја спопаднела читачка болест ќе направела развој во општеството и дека толку ќе го унапределе светот што кога ќе измислат роботи на крајот никој нема ништо да работи туку сите ќе уживаат а целата работа ќе ја вршат роботите.Абе еве роботите се појавија и се повеќе се усовршуваат ама работничата класа нема врска со сето тоа .И плус уште сега има дилема до каде може да се оди во нивниот развој .Дали фино лепо еден ден ако им се вградат програми за саморазвој на тие роботи кај нив не би се јавила некаква макар виртуелна самосвест па наместо да им служат на луѓето да дојдат до решение дека човекот е најштетното суштество на планетата и како рационално решение би било негово истребување .Ах да развојот . Епа ете беше Социјализмот во многу земји владеше .Немаше никаков развој .Ете дури и примерот што го дава Виктор со Кина .Да има многу богатство има многу милијонери но Кина нема никаков свој развој .Збориме за свој развој .Ете баш ги гледав тв дуелите меѓу Мит Родни и Барак Обама и една од главните забелешки за Кина на Мит Родни беше дека Кина букавно краде –копира до каде стаса од Американците притоа нели како воена сила на крај памет не и паѓа да плаќа никакви авторски права или патенти или индустриска сопственост итн. Истото го правеше и Советскиот Сојуз и бившите Социјалистички земји па се подразбира и бившата СФРЈ . Немаа свој развој туку цело време поткраднуваа -копирајт од Западот .

Е сега чудното прашање е :
Како воопшто му било дозволено на Карл Маркс да напише едно такво дело .
Човекот си бил Универзитетски професор и не се криел по подруми кога ги пишувал својте дела .Во смисла можел да напише но како било дозволено да објави дела во кој се повикува на револуции кој значат крвопролевања – убивања .Имајќи предвид дека никаде не постоела Социјалистичка земја па одникаде неможел да очекува заштита . Но човекот си умрел со природна смрт никогаш никој и не го прогонувал за тоа .
Ај за тоа понатаму.

avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања Empty Re: Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања

Пишување by ateist on Нед Мај 11, 2014 3:53 pm

Дообјаснување на претходно кажаното .
Да нема нејаснотии
Марксовата теорија никогаш не доби ПРАКТИЧНА ПОТВРДА за својте тврдења .
Тврдењето на Маркс дека ќе се појави некој специјален вирус-бактерија која ќе предизвика глобална пандемија ќе ги напаѓа специјално работниците и тоа специјално делот од мозокот кај кого би предизвикала такви промени што работниците би ги спопаднала некаква читачка болест па сите би се искултивирале би станале магистри и доктори на науки никогаш не најде своја практична потврда .
Иако Социјализмот беше практикуван негде 50 негде 70 години а ете негде сеуште постои но нема никаква најава за појава на таков специјален вирус-бактерија кој би ја предизвикале болеста кај работниците наречена читачка болест.

Комунистичка идеологија никогаш не постоела , непостои ниту сега , ниту било кога во иднината може да постои .
Зошто Марксовата теорија можеше ( и сеуште негде во светот ) да се практикува само како религија .
Кој се заедничките работи што комунистичката религија ги има со другите религии како Православието и Католицизмот .

А)
Се тргнува од од некоја нереална претпоставка која е недокажлива и неможе да најде практична потврда – доказ во реалноста во текот на човековиот живот .
Православна –Католичка религија тргнуваат од претпоставка дека постои битие Бог а Комунистичка религија тргнува од претпоставка дека негде во природата постои специјален вирус –бактерија која би предизвикала читачка болест кај работниците .

Б)
И Католичко-Православната и Комунитичката религија се базираат на ДОГМИ .

Догма
(грч. dogma мислење) 1. во античкото време: одлука, наредба на власта; 2.
темелна точка во верското учење; 3. мислење што се усвојува како сигурно, без
критичко проверување и без оглед на конкретните можности за негова примена; 4.
мислење или тврдење изнесено решително, но без докази; 5. воопшто:
неповредлив, некритичен, апсолутизиран став, учење, суд..

И католичко-Православната религија кој прво време биле една религија додека биле ширени се засновале на догми.
Истата работа ја има и кај комунистичката религија .
Сталин , Мао Це Тунг исто така пишувале комунистички догми кој биле ширени и кој ја заменувале марксовата теорија .Таму каде немало догми доволни биле пароли .како кај екс СФРЈ што биле Хитлер капут , да живее Тито , КПЈ итн
Во сите екс социјалистички земји имаше неуспешни обиди на марксизмот да му се дадат научни основи да не биде толку апла очигледно дека станува збор само за уште една религија .На простори на екс СФРЈ тоа беше дијалектичкиот материјализам кој сам по себе беше добра теорија но во спој со читачката болест и самиот стануваше забеганија.

В)

Неможноста марксовата теорија да се дефинира поточно да се креираат издржани логични дефиниции кој би нашле лесна конкретна примена а што навистина би довело до состојба да се оцени неjзина научна основаност доведе до појава како кај Католичко –Православната релгија познат како “вечно несватени душички”
Нели познат е примерот со Васил Тупурковски кој после маратонски говори во Сојуз на Комунсити обичните граѓани коментираа ....”ништо не го разбрахме ама баш поради тоа изгледа е многу паметно дет’то”
Исто како што Католичко-Православната религија со факултет мора да изиграваат вечно несватени душички потполно истото беше и со комунистичката религија .
Неможеше да најде научна потврда ниту практична потврда кога беше практикувана па мораше да изиграваат вечно несватени душички .

Г)

Во името на нешто апстрактно и неконкретно се бара нешто многу конкретно
Правславие-Католицизам во име на Бог бараат власт со која одат привелегии и материјални богатства со кој исто така одат привелегии.Истото е и со комунистичката религија каде во име на некаква непозната специјана бактерија која би предизвикала читачка болест кај работниците се бараат власт и материјална сатисфакција.

Д)

И Правславие-Католицицизам и Комунистичка религија бараат да владеат и да дојдат до материјани богатства ПРОГЛАСУВАЈЌИ СЕ САМИТЕ СЕБЕСИ како ексклузивни застапници на категоија од народот или цел народ притоа негирајќи им го правото на тие во чие има сакаат власт и материјани богатства да се изјаснат дали навистина им го признаваат таквото украдено-приграбено “право “ кое без ничје прашање и одобрение СИ ГО ДАЛЕ САМИ НА СЕБЕ .
Православ-Католик во име на цел народ а комунистичка религија во име на сите работници .без да им дадат право на народот и работниците на неколку години на избори да се изјаснат дали навистинаи им признаваат такво право кое овие си го припишуваат на себеси .

Ѓ)

И Православ-католик и Комунистичка религија ем ги фалат тие во чие име без прашање сакаат власт и материјални богатства ем во исто време ги потценуваат .
Правсолав –католик се повикуваат на цел народ го фалат ако ги прифатат како такви дека дрско -безобразно без прашање во нивно име си зеле власт и материјални богатства но и ги потценуваат бидејќи народот го прават глуп и туп дека баш тие мора да бидат народна авангарда пред Бог .Исто и комнистичките партии кој се прогласуваа како авангарда кој ем ги фалеа работниците ем тврдеа дека работниците се глупи па мора авангардата да владее со нив
(а во нивно име нели ) и целото општество

Е)
И Православ –Католик и Комунистичка религија се ТОТАЛИТАРНИ РЕЛИГИИ .
Тие тежнеат да имаат апсолутна контрола врз целото општество.

Тоталитаризам

1 : (фр. totalitarisme) систем на управување во кој државниот апарат го
контролира и го насочува целокупниот јавен и културен живот,
стопанската и политичката активност; тој систем спречува секаква
приватна инициатива, ја задушува слободата на јавен збор и заведува
диктатура.

Првославието какоТоталитарна религија било поразено од Исламот а продолжило да постои во Русија каде како тоталитарна религија еднаш било поразено од Петар велики а потоа и од Комунистичката релолуција која ја наметнала комунистичката религија која својот крај го доживеа 1990 година
Католичката Тоталитарна религија била поразена од протестаните (Англија и Северна Европа ) а потоа и од атеистите на чело на Наполеон Бонапарта.

После падот распадот на комунистичката религија во Источна Европа комунистичката тоталитарна религија речиси комплетно исчезна од политичката сцена но нејзиното место потвторно го зазема Правсолавната тоталитарна религија .
Народите од Источна Европа бегајќи од комунистичкиот тоталитаризам паднаа во стапицата на мрачната православна тоталитарна религија .
Која е разликата .
Оваа :
Кога збориме за развиениот Запад пограшно се сваќа дека е тоа само еден од гергафските парвци на сцетот .Нели и да отидеш на Запад повтроно ќе имаш некој нов орјенитир Исток-Запад и севр –Југ .Па така кога збориме за развиениот Запад денес секогаш мора да подразбираат државите во кој постои коалиција Атеизам-Протестантизам .
Точниот назив е :
Атеистичко-Протестантскиот развиен Запад го победи Комунистичкиот Исток
Како е тоа можно .Како е можна коалиција меѓу Атеизмот и Протестантизмот .
Можно е и ете функционира многу добро и го победи комунизмот кој се распадна 1990 годинина .
Атеизмот нее организација а ете во Франција е доминантен .Под водство на Наполеон го победил Католицизмот и го воспоствил капитализмот .Претходно Протестантизмот довел исто така до појава на капитализмот . Протестантизмот нее една религија или верска организција туку Протестантизмот поима ПРАВО секој да верува во тоа што сака .Секој може да формира верска организација ако најде доволен број луѓе кој ќе ги убеди без присила доброволно да веруваат во исти работи .Протестатизмот го негира правото на верските организации да имаат болни амбиции да бидат власт и да добиваат материјани богаства незслужено и без проверка на избори дали народот ги одобрува .Како нус –нескана појава на Протестантизмот се јавува атеизмот .Од друга страна атеизмот нее организција па неможе да бара власт и материјани богатства но мора да им го признае правото на верските организции слободно да си практикуваат веросиповест под услов да немаат болни амбиции да бараат власт или материјани богатства во име на својте верувања .
Заедничката работа која ги поврзува Атеизмот и Протестнтизмот на Запад е “Законот е над сите “
И Атеистите и Протестантите го признаваат Законот и бараат никој да не биде недопирлив за Правдата и полицијата .
И точно тоа цело време се случува на развиениот Атеистичко-Протестантски Запад .
Законот е нас сите и никој нее недопирлив за полиција и Законот без разлика на материјалното богатство и општествениот статус .Ете сега Берлускони го бербатат до каде стасаат пред тоа Клинтон кога беше претстедател , да не збориме па за католичките педофили , ама баш никој нее недопирлив за полицијата и судството .Идеалот на Француската капиталистичка револуција сите еднакви пред законот безостаточно се спроведува .
Законот е над сите дури и над државата оти еден или повеќе граѓани може да ја судат државата или поединци вработени во државата .Никој неможе да се скрие од Законот кој е над сите во едно општество .Точно едека атеизмот не се поднесува со верувањата но ете со протестантизмот нашол прифатлива формула за толеранција .

На Исток каде владееше комунизмот после 1990 година една тоталитарна религија а тоа беше комунситичката се замени со православната тоталитарна религија .
Луѓето од Православната тоталитарна религија како и од бившата комунистичка религија бараат и веќе имаат специјален статус да бидат недопирливи за Законот.
Во Источните Европски земји православната религија е НАД државата НАД Законот .Луѓето од Православната религија се недопирливи за полицијата и Законот –суството .
Ете ја демолираа општина Центар дивјаците беа предводени од православни попови но до денес се недопирливи за полицијата и судството .Тие се над Законот .Шират беззаконие – анархија .Иста е состојбата во сите бивши ИсточноЕвропски земји каде владеше комунистичката религија чиј членови-авангарда на работничка класа беа недопирливи за полиција и судство сега недопирливите се луѓето од православната религија .
Бидејќи нее возможно да се воспостави правен поредок – “Законот е над сите “ затоа и неможе да се воспостави капиталистички демократски поредок ниту било кога ќе биде можно се додека постои православната тоталитарна религија .
Како резултат на тоа на народите на кој им спопикана православната религија им се случува истата работа која предходно благодарение на православието им се случувала а тоа е ........масовно иселување и одумирање на народите на кој им е спопикано православието кое остава празни ненаселени територии за други народи кој го отфрлиле православното зло.

Сума сумарум :
Непостои никаков сомнеж дека комунистичка идеологија никогаш непостоела туку секогаш постоела комунистичка религија .

И за ваквата состојба беа сите свесни .
Добро е што работниците се сеуште живи па може да се провери .Нели кога се распаѓаше Социјализмот самите работници велеа дека исто им сефаќа та Социјализам та капитализам кога секогаш се злоупотребни и сите живеат на нивни грб од нивниот труд .А па да не збориме за авангардата на работничката класа која после распадот стана ...Либерална , Демохристијанска итн.
Самата комунистичка религија беше едно гоолемо лицемерие .Сите Социјализмот го сваќаа само како едно преодно општество кон капитализам .А па да не збориме за лицемерие од типот на лажен хуманизам ама со ТУЃО кога директори беа великодушни кога даваа од НАШЕТО а кога тоа си го програбија и стана НИВНО приватно веќе нема ништо од нивниот хуманизам

Нешто што во старт нема шанса да успее нема потреба да се повторува .
Комунистичката религија кажа што имаше да каже .Нејзината појава има историско значење и треба да се проучува и да се извлечат правилни заклучоци .

avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања Empty Re: Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања

Пишување by ateist on Чет Мај 15, 2014 4:56 am

Понеделник, 12 Мај 2014
„Случајностите“ во капитализмот Бојан Богевски

Пишува: Бојан Богевски, м-р по финансово право и Потпретседател на ЛК Атлас

Изгледа чиста случајност е и што земјите во кои имаат најмногу доселеници се токму про-капиталистичките земји?! Ако овие земји се експлоататорски и материјалистички како што ни ги опишуваат во идеолошките хорор приказни, тогаш зошто толку многу работници и луѓе од целиот свет одат да живеат токму таму?! Зарем е случајно што во 10-те најимигрантски земји во светот, дури 6 се дел од најкапиталистичките земји (Нов Зеланд, САД, Сингапур, Германија, Австралија и Канада)?!
Се разбира, далеку од тоа дека либерално-пазарниот систем е совршеното решение, но дава резултати. И тоа одлични. Потребни се „политички иновации“ ваму и таму, но важно е да се препознае насоката кон кој треба истите да се движат. Ништо не е случајно.

http://taratur.com/kolumna-sluchajnostite-vo-kapitalizmot/

Да точно е !
Сее точно освен дека не се материјалистички и експлоататорски .
Ама па зарем цела таа економска емиграција не се сели токму од причина да си го зголеми стандардот и заради тоа да си ги реализира способностите повторно за возврат добивајќи материјална сатисфакција за својте способности кој неможе да ги реализираат во матичните змеји .
Се подразбира дека секој што вработува сака да има ќар-профит но исто и секој што работи сака да си го подобри својот животен стандард .
Освен ова целиот текст е ОК .Вистинит текст .
Кога напишаното соодветствува со реалноста каде може да се потврди-провери тогаш тоа е ВИСТИНА .

И сега јас напишав нешто во тема за Виктор Трифоновски за Првомајските празнувања еве сега повторно ќе кажам .
Ова дури и како прашање до авторот (се подразбира дека немора да одговори )
Од 6 –те најкапиталистички земји каде луѓето најмногу емигрираат дури 4 се бивши Англиски колонии.( Нов Зеланд, САД Австралија и Канада) а 5 се ПРОТЕСТАНТСКИ на претходните 4 доавајќи ја и Германија .

И во овие 5 во последните години имаме стампедо од емиграција од Македонско население што може за брзо време да доведе до пропаст на Македонија и целиот Македонски народ .

Половина милион граѓани се иселиле од Македонија

http://www.plusinfo.mk/vest/51430/Polovina-milion-gragjani-se-iselile-od-Makedonija


Македонските работници се третираат како стока

http://www.novatv.mk/index.php?navig=8&cat=18&vest=12072

Ова сакам да кажам

Најголемиот дел од македонците се селат токму во Протестанстски земји –држави каде капитализмот е најуспешен
Капитализот првично и настанал во Протестантските змеји .
После него го прифатиле и атеистите и со Наполеен Бонапарта со војна го ширеле –воспоставувале низ Европа преку која се раширил низ целиот свет .

И тоа протестантите не го кријат .Нее непознат историски фактMax Veber u poznatoj knjizi
“Protestantska etika i duh kapitalizma”.

Max Weber je upravo dao jednu znanstvenu analizu takvih uzroka i posljedica koje su omogućile protestantizam i koje su ostvarile mogućnost pojavljivanja jednog fenomena modernog čovjeka - KAPITALIZAM. Veza između protestantske etike života i nastanka kapitalizma glavna je tema i teza ove Weberove knjige.
Važno je naglasiti da je kapitalizam DOSLOVNO POSLJEDICA protestantizma.


Dobro znamo,ovo je uzmimo tocna teza,i to je bio progresivni protestantizam,a zasto katolicanstvo prihvata kapitalizam,zar nije bila bolja zaostala drustvena formacija feudalizam.

http://izaija95.lolbb.com/protestantizam-f22/protestantska-etika-i-duh-kapitalizma-t426.htm


Протестантизмот Е ОТКАЖУВАЊЕ од (болни) амбиции верско-религиозни организации да посакуваат Власт (државна ) и Материјани богатства незлужено злоупотребувајќи верски чувства на лужето .

А од друга страна после падот на Социјализмот 1990 година имаме повампирување на Православието кое не крие дека злоупотребувајќи ги верски чувства на луѓе бесрамно бара Власт и материјални богатства .
И тоа нее случај само во Македонија туку букавлно во сите бивши Социјалистички земји .Ама нас не интересира Макеоднија нели .

Дефиниција
Голема збуна настанува кога се поистоветуваат Демхристијанство на Запад каде доминантен е Протестантизмот кој се откажал од барање Власт и Демохристијанство како политички параван на Православната религија која бара Власт и Материјани богатства .

И тоа не само што лесно се докажува туку Православито отворено го бара иго добива .Тоа си го има запишано написмено и не отстапува од таквите барања .
Православието буквално ги УЦЕНУВА народите и државите на кој им е спопикано .Дека ако не му се дозволат Власт и материјани богатства и привелегии ќе ги уништи и народите и државите на кој и ме спопикано .

Еве :

Без Македонската Црква НЕМА ОПСТОЈ на НАРОДОТ и на ДРЖАВАТА (14.04.2007)
МИТРОПОЛИТ КИРИЛ: Летото 2007 Господово

Без народ нема држава. Без држава нема опстој на народ. Без народ и држава нема опстој на автокефална црква. Без црква нема опстој на народ и на држава, од причини што не може да се доживее полнотата на слободата, државотворна, национална, културно-просветна и духовна.

http://www.mpc.org.mk/vest.asp?id=1944

преземено од неделникот „Македонско Сонце“, 6.04.2007 год.
http://www.makedonskosonce.com/broevis/2007/sonce666_667.pdf/08_13_intervju.pdf

ФОТО: Поп го осветува штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Зелениково?!
На социјалната мрежа Фејсбук беа објавени неколку фотографии на кои се гледа поп како осветува некаква просторија, која, според напишаното, е штаб на ВМРО-ДПМНЕ во Зелениково.


http://libertas.mk/фото-поп-го-осветува-штабот-на-вмро-дпм/


Да не прашуваме за парите на Црквата, оти грев ќе нѐ фати!?

http://fokus.mk/da-ne-prashuvame-za-parite-na-tsrkvata-oti-grev-k-e-n-fati/

Треба ли да споменеме бројни афери на Православна Црква заради чие заташкување мораше да се суспендираат и полиција и Судство .
Последен случај е физички напад на општина Центар каде градоначалник е либералот Жерновски .Ем физички нападната легално ИЗБРАНА ВЛАСТ ем демолирана општина .А на телевизија ислики се гледа водачи биле Православни попови .И доден денес се недостапни ниту за полиција ниту за судство.
Дефиниција
Во услови на Православие неможе да постои Правна Држава .

И нее само во Макеоднија правосудтвото карикатура туку во сите бивши Социјалистички земји каде постои Православие….Бугарија ,Романија , Србија , украина а па тек Русија да не збориме .Правосудство практично не постои туку само некој карикатури кој се нарекуваат судство .
Тоа и едно од барањата на Православие за нејзини членови поединечно и сите заедно (за професионалци збориме не за обични заблудени луѓе ) да неважат Законите па можат што сакаат да си прават .

Неможе да се исполни капиталистички идеал “Законот е над сите “
Дефиниција
Ако нема правна држава нема-неможе да постои ниту капитализам.

Правната држава е таа како непристрасна организација обезбедува фер услови за сите чинители во капиталистичко општество во какво и својство да се наоѓаат ..граѓани , бизнисмени , итн.

Нема правна држава – нема ниту капитализам .

Дефиниција :
Приватната сопственот нее доказ за постоење на капитализам .

Токму така .Па во СФРЈ дури 80 проценти од земјоделско земјиште беше приватна сопственсот , движен недвижен имот на граѓани , мало стопанство , занаетчии .
И во Социјализмот имаше и те како приватна сопственост но тоа сепак не беше капитализам .

Еве и во Макеоднија има повеќе приватна сопственост отколку во време на Социјализам па секој ќе ти каже дека ова нее капитализам нема ништо зедничко со капиталзиам .Секој ќе ти каже дека ова е феудализам .
И тоа нее некоја утеха ама го има во сите бивши Социјалситички земји каде после падот на СОцијализмот 1990 година имаме повампирување на Православието .

Заради една организација –Православието нее можно да се воспотави Капитализам .
Ете поради Православието во Македонија зарем истиот статус на недопирливи на судот не се политичарите Православни –Демхристијани од ДПМНЕ и Груевски и Јанкуловска итн сите го бараат истиот стус како и Православниот религиозен сталеж да бидет недопирливи на полиција и судтсво..Зарем Путин во Православна Русија не покажа безброј пати дека може да затвори било кој бизнисмен со измислени обвинувања само ако овој има различно мислење од него .Зарем во Правсолавна Бугарија немаше со месеци демонстрации оти за министер на полиција назначија познат мафијаш .Нее само Макеоднија туку во сите земји народи на кој им е спопикано Православието нееможно да се воспотваи Правна држва .
Ако нема правна држава нема сигурност ниту за бизнисот ниту за приватната сопственост .Путин со затворањето на бизносмени тоа го докажа ама тоа исто се случува во сите земји каде има доминантно Правславие .
Протестнтизмот поима ПРАВО секој да верува во што сака под услов да нема болни амбиции да злопотребува верници за свој политички и материјани цели..
Не станува збор само за секуларизација на држава од верувања.

А ете Правсолавните Македонци најмногу бегаат токму во Протестантски земји САД Астралија Нов Зеланд Канада каде токму поради Протестантизмот капиталзимот најмногу успева ..А тука од пусти страв од Правсолавието мора да плукаат по Протестантизмот као секта .Абе Протестантизмот нее секта туку секој може да верува (или да не верува )во што си сака но под услов “Законот е над сите”.
Глупоста е дека поради - причина Православието Македонците или цели семејства или младите (што е најтрагично )мора да си ги праќаат бегаат во Протестнатслите земји .Е таму со текот на време ќе станат Протестанти.
А тука неможе да ги расшутираат смрдољаците од Православието поради кој морада си ги бркаат ...замисли само .......својте сопствени деца .Ненормални до небеса .
Прашањето ми е во склад со претходно кажаното :
Како ќе воспоставиш либерален капитализам кога во услови на Православие нее можно да се воспостави било каков -никаков капитализам .
Ете тоа е прашањето .


avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања Empty Re: Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања

Пишување by ateist on Саб Јун 07, 2014 1:18 am

Многумина денес кажуваат дека социјализмот не требал да се случи .
Јас не се согласувам со тоа .
Затоа постои историска наука од која учат паметните народи (а не поедници ).Не се само луѓето способни во лабаратории да извршуваат експерименти туку тоа знае да го направи и самата историја .Паметните народи ја проучуваат непристрасно и извлекуваат правилни заклучоци .
А глупите народи не учат од историјата и затоа се (само)осудени да ги повторуваат истите грешки .
Дефиниција за глуп народ (истото иза поединец-ка):

Глуп народ е секој оној народ кој не изучува не проучува не учи ниту на сопсвените а камоли на туѓите грешки па токму затоа е осуден вечно да ги повторува истите грешки.
За разлика од глупоста на народите (како заедница) кај поедниците-ките под глупост освен повторување на истите грешки се подрзбираи правење на непотребни нелогични кардинални фатални грешки .

Денес најголемите плукачи критичари на комунизмот се антикомунистите а тое се или разочарани комунисти или во Социјалзимот биле толку многу неспособни што неможеле да работат и заработат - уличарски џган беше тоа .

А сега после падот на Социјализмот може да се разгледаат многу работи со чист ум и разум .

Една од главните тврдења на комунистите беше дека Француската капиталистичка револуција и капиталстичките револуции од 1848 година не успеале да го достигнат идеалот на “братство “

Нели идеалот на слобода на избор беше постигнат и идеалот на еднаквост пред законите беше постигнат но комунистите тврдеа дека дека ете идеалот на братство небил постигнат а тоа ќе го направеле тие со освестената работничка класа кога ќе се раболела од читачкиот вирус кој ќе предизвикал читачка болест кај работниците.

Арно ама :
Првата светска војна војуваа работници против работници , во Втората Свтеска војна кога Сталин видел дека рабониците од Германија со нацистички униформи ликвидираат се пред себе веќе престанал да кења да повикува на работничко братство туку “мртов Германец е добар Германец” .Во текот на студената војна меѓу Источниот Социјалситички блок и Западниот капиталистички блок кој ги правеше оружјата кој ги правеше нуклеарните бомби .Сами се правеа или работниците ги правеа .Работниците на Запад не знаеја против кого војуват .Нели беа братство со работниците на Исток .

Така што тврдењата на комунистите дека Социјализмот има научна основа е чиста лага .
Социјалзимот има “научна основа” колку што научна основа има секоја друга религија како Православие ,Католицизам итн.

Друга голема лага е дека работниците со илјадници години биле експлоатирани и се бореле и кревале востанија .
Нее вистина тоа .
Во робовладетелството работници вопшто и не постоеле .
80 проценти биле слободни селани ,ете нека бидат 10 проценти робови а другите биле војска воен сталеж , администрација и робовладетели .
Востанијата кој ги читаме од робовладетелството биле кревани најмногу од гладијаторите а тие не биле работници туку забављачи .Биле учесници во забавата а многумина живееле многу поубав живот од огромен дел од другото население .
Во феудализмот работници не постоеле .Постоеле селани робови и тие најчесто кревале востанија .(Постоеле занаетчии но тие си работеле за свој интерес и како фамилијарен бизнис)

Работништвото се јавува дури со појавата на капитализмот .
Париската комуна брзо пропаднала оти работниците немале подршка од селаните .
Братство меѓу селани и работници никогаш немало .

Француската буржоаска револуција и Наполеон успеале да воспсотават капитализам а потоа и капиталистичките револуции од 1848 оти имале подршка на селаните кој сакале да се ослободат од ропството на Католичката Црква и феудалците .Октомвриската револуција никогаш немала да успее ако не се приклучиле селаните кој исто така се бореле за ослободување од Православното ропство и феудалците а не за вопсоставување на Социјалистичко општество .Капиталистите си го одржале ветувањето кон селаните со тоа што ги ослободиле од ропството на црквата и феудалците .На селаните пошто -зашто им ја распродале земјата на феудалците и на големите црквни имоти каде селаните исто така работеле како робови . Комунистите не си го одржале ветувањето кон селаните па селаните си останале робови на истите поседи на кој и преходно робувале .

Во војните и револуциите учествувале и учествуваат многу мал број работници повеќето се професионални војници , невработени (најнов случај Амриканците ги молат навработените да одат во Афганистан ) или штотуку завршени средношколци голобради момчиња без еден ден работно искуство .

Така што тие прикаски за борбена револуционерна работничка класа се само обични прикаски кој никогаш и не се случиле ниту пак било кога ќе се случат .

Постоеле Идеалисти комунисти кој вешто корителе прилики како во Русија после поразот во Првата Светска војна и гладот на народот .Потоа Витенам за ослободување од колонијално ропство од причина што најдобри организатори и борци се токму идеалистичките комунистички фанатици .Исто и во екс СФРЈ каде најдобри организатори и борци биле (неспорно ) комунистите кој иако немале голема бројност но со фантична упорност сепак победиле 1945 година .

Денес од комунизмот (Социјализмот) е останат само мал дел од комунитичката религија .
Комунитичкта религија треба да си замине во историјата оти не реши ниту еден проблем не докажа ниту едно свое тврдење се покажа како невозможна
Комунистичката религија која тврдеше дека комунизмот е краен стадиум во равој на човештвото дека ќе треа вечно .Но сепак поради нереалноста пропадна и немањето изгледи дека било кога ќе успее колку пати и да се повторува затоа нема никаква потреба да се повторува .
Исто се однесува за Православната и Католичката религија кој вршеа масовни злосторства ѕверства врз луѓето тврдејќи дека феудализмот е Божјо општество дека ќе треа вечно и дека после него е невозможно да постои друго општтество .И овие нема потреба повеќе да се пењават да се лигават оти не си ги докажаа тврдењата и мора да си заминат во историјата .
Феудализам
Од Википедија, слободната енциклопедија
За целото време на феудализмот во Европа, христијанската црква била идеолошки столб и бранител на феудализмот, бидејќи како и крупниот феудалец, и кметовите биле заинтересирани за одржувањето на феудалниот општествен поредок, кој црквата го претставувала на своите верници како божја волја и секоја побуна против него го обележувала како најтежок грев (од делата на црковните писатели Кметството е божји дар, Работејќи за владетелот и слушајќи ја службата божја, ние го љубиме Бог). Црквата редовно ги анатемисувала сите антифеудални движења (селски востанија, еретички движења, борбата на граѓаните против феудалците, граѓанската или буржоаска култура и сл.), помагајќи им така на световните феудалци во задушувањето на антифеудалните движења. Најостар вид на класна борба во времето на феудализмот претставувале селските востанија. Нив ги имало многу во сите земји, но поради неорганизираноста на селаните никогаш не успевале.
http://mk.wikipedia.org/wiki/Феудализам

Денес како најзаитересирана страна за понатамошно опстојување на Католичко Православната религија се криминалците а на комунистичката религија тоа се некој џаболебари од бившата авангарда како и екс припадници џаболебари од ЈНА и некој хронични алкохоличари .

Тука за мене спорено е самата Класна Теорија
Нее дека не постоела и непостои туку нејзината класификација и поимање .
Прво самиот назив Класна поделеност е НАВРЕДЛИВ .Тоа е прво и основно што веднаш паѓа во очи .Луѓето не се роба на тезга па да ги делиш на класи една екстра друга шкарт .
Класната теорија се јавува во два различни облици .

1)Постоечка засмрдена нереална во смисла општествениот статус и материјално богатство не соодвстсвтуваат со соодветен придонес во општеството .

Маркс како почетна ја земал токму оваа теорија од феудализмот .А во феудализмот општествениот статус и материјалното богатство не биле добиени по ниту една основа на ЗАСЛУЖНОСТ туку само наследство од самото богатство и родување .
Токму поради ваквата класна поделеност феудализмот заслужено се нарекува мрачен среден век бидејќи не само што нема развој туку нема ниту кој да го направи развојот оти НАГРАДАТА не се добива со заслуга туку на други нерегуларни начини .Оваа ваква класна теорија има во неразвојните општества и кај општества кој се наоѓаат во фаза на распад .

2)Постоечка реална динамична класна поделеност .
Оваа поделеност во законски облик си постоела уште во Римските Закони.
Но во Римското општество тогаш кога било во подем и кога постигнувало процут на сите полиња класната поделеност била по ЗАСЛУГА . Тогаш селаните не учествувале во војна туку си имало професионална армија која била командувана од најбогатите – најчесто робовладетелите .Тие ја финасирале и командувале војската , тие финансирале огромни водоводи -аквадукти , патишта , театри итн .Тие го носеле ризикот тие ја носеле одговорноста па неспорно дека по заслуга си имале и општествен статус и материјано богатство кое соодветствувало на таквите ризици и одговорности кој ги превземале во општеството.


Тогаш кога има класна поделеност без заслуга таквите општества се висококонфликтни или во фаза на сеопшт распад .

Кога се распаѓаше екс СФРЈ немаше многу бунење оти класна поделеност си постоеше само милозвучно ја нарекуваа раслојување .Ама таквата класна поделеност само врз база на спорно материјално богатство кое не соодвествува на општествената одговорност и заслужност е смрдлива класна поделеност и затоа тоа општество веќе беше во фаза на сеопшт распад .

Сите тие години комунистите трубеа дека капитализмот е труло општество и само што не се распаднало арно ама не беше така туку обратно бидејќи токму во капиталистичкиот Запад наградата се добиваше по принцип на заслуга ( според која следи и материјална надокнада која ќе ја одреди класната припадност ) и одговорност .

Дефиниција за труло болно општество :
Општество во кое преовладува принцип дека до наградата недоаѓат оние кој се способни и одговорни – совесни кој навистина ја заслужуваат туку оние кој не се способни или несмеат ниту да помислат да имаат таква награда а ете на некој друг најчесто криминален /непотистички / партиски итн начин сепак ја добиваат .

Таквите класни опшетства се Болни општества оти доаѓа до реализација на болните амбиции на наспособните или оние кој не се доволно способни дададат резултат што се бара а сепак ја земаат наградата која им припаѓа на други кој ја заслужуваат оти се способни вешти и можат да го постигнат резултатот од кој придобивка ќе имаат и тие и целото општетство .

Во екс СФРЈ наградите до 1975 година биле добивани по заслуга но не и потоа .Затоа распадот беше неизбежен . Истото се случува денес и во Македонија затоа и за Македонија распадот е неизбежен .Македонија е труло болно општество коесе наоѓа во фаза на сеопшт распад .

Друга голема заблуда на Маркс едека работниците ги мрзат богатите – капиталстите и дека само со тоа ќе заврши омразата .
Па работниците се мразеа и самите меѓу себе само затоа што некој работници во фирми земаа поголеми плати од нив иако и работеа повеќе од нив .
Кога Бранко правеше приватизација нели самите работници едни на други велеа кога ги отпуштаа од работа при намерното затварање пљачкање на фирмите ..”ако им е добро ги снајде “ велеа едни за други . Се додека на крајот сите не беа избркани од работа .

Нели самите работници јавно се каеја дека некраделе кога имале можност за тоа .
Самите нивни деца им пререкуваат за тоа
“што не си крадел кога краделе сите “

Вака :

SLATKARISTIKA - Da Poletam (Official Video by JR)

https://www.youtube.com/watch?v=qkjrPhAlqTU


Нели една од најпопуларните песни беше исмевањето – плукањето на крвта на сите што загинале да им овозможат подобар живот на другите
Вака :

За Идеале гину будале
кретени дижу буне и гуну

Riblja Corba Na Zapadu Nista Novo

https://www.youtube.com/watch?v=EQISd28xaPk

https://www.youtube.com/watch?v=tTr7-NMg1gc


Омразата на работниците во Социјализмот не беше кон никаква буржоазија туку кон политичари , кон директори , кон сите учени луѓе -доктори инженери , итн .

Ако одиме по теоријата на Маркс дека треба да се истреби се што и смета на простата физичка работничка класа и капиталисти и комунисти и политичари и учени луѓе – доктори инженери актери итн абе не комунизам не камено доба туку ќе стане ........Планета на Мајмуните

Вака :
Planet of The Apes Franchise Retrospective

https://www.youtube.com/watch?v=NnHWkjH7HRU

Е сега тоа не значи дека работниците треба да се потценуваат и уништуваат .
Во македонија работниците од 1990 година до денес букавно биолошки се истребуваат а со тоа и нивните семества што доведе до големо одумирање на македонскиот народ .
Прв тој процес го почна Бранко а веќе денес е во некоја крајна финална фаза .

Така што барањето на Виктор Трифуновски дека му сметале синдикатите нее прифатливо .
Ми сметаат и мене оти непостојат .Откако Макеоднија се осамостои требаше да се формираат синдикати но ете до денес не е формиран ниту еден .Има некој партиски лепешки кој лажно се претставуваат како наводни синдикати .

Виктор треба да знае дека токму Западот на кој се повува ИМА СИНДИКАТИ .
Синдикатите имаат позитивна улога и на никој чесен не му сметаат .
Синдикатите не ја нарушуваат конкуренцијата меѓу фирмите .
Е сега тоа што го буни Виктор е дали синдикатот смее да преговара со газдата -капиталистот .
Абе ако организација – синдикат неможе да преговара со газда-капиталист тогаш што раскажува прикски Виктор па зарем некој работник поединечно ќе може да преговара со било кој капиталист ...аха пази да немој утре одсабајле .
Вака :
При преговори на синдикат со газда-капиталист има два услова а тоа е со работата да се исплати заработка со која работник ќе може не само да преживее туку и да има некаков нормален живот и од друга страна при сами преговори синдикатот неможе да биде во улога на ортак -сметководител на капиталистот оти реално тоа и нее .

Нема потреба да се забранува синдикат во Макеоднија оти таков и не постои .
Тоа дека без синдикат платите би пораснале е само обична лажга .
Па еве денес нема синдикат па платите не се зголемуваат .Ете пола милијон пред се млади работоспособни луѓе се иселија од макеоднија има недостаток на работници во одредени струки па повторно платите нерастат .
За разлика од Западот каде работник се прашува ДАЛИ САКА ДА ЗАРАБОТИ во Македонија се прашува дали САКА ДА РАБОТИ ( за без пари ...џабе не седи -- џабе работи )

Додека Синдикат во Швајцарија преговара со газда-капиталист за цена на работно место а капиталист го задржува правото да избере кој работник ќе го добие тоа работно место во Македонија газда ем бира ем ги менува како чорапи работниците по принцип ако ти чини за 100 евра ако не има други во Завод За Вработување . Е затоа во Швајцарија не му се спори на газда дека може да бира кој работник-чка ќе го одбере но да си знае дека тоа работно место кој и да го избере толку ќе го кошта .Ако сака поквалитетен -квалификуван работник ќе си плати повеќе и ќе има поголема добивка .Ако газда за кус временски период смени повеќе од двајца-работници-чки за исто работно место или нема да му се дозволи да прима руг работник или ќе оди на психијатар да се види дали не станува збор за некој манијак .(Во Макеоднијава ги има премногу такви)

Во македонија државата изиграва синдикат па затоа улавите трчаат по белиот свет и ги нудат Макеоднските работници како робови за 100 евра на странците.Ем државата = партијата на власт си создава свој квази синдикати ем плус квази дравен синдикат наречен Трудова Инспекција која е комунистичка институција .
Синдикатот мора да биде незвависен од партиите и државата .Крајно време е таков синдикат да се формира во Макеоднија .Синдикалците парите за членарина мора да ги добваат не на жиро сметки да се создваат џаболебари-канцелариски стаорци како до сега туку на рака секој месец од секој работник .
Работното време му смета на Викор .Абе и во Социјалзимот имаше струки без дефинирано работно време како што беше ( веќе денес непостоечкото ) градежништво кога се работеше од утро до мрак .Арно ама после тие 8 часа редовно работно време другите работни часови се плаќаат екстра .Истото го има и на Запад .Што е тука спорното .Во една Германија после 8 часа работно време газда има право да побара работник да остане после тоа работно време така што се подразбира дека тие часови ќе ги плати дупло ама за тоа прво ќе пријави во Синдикат и во Полиција да се знае дека работникот доброволно – од интарес за пари останал после работното време .Така што синдикатот не им смета на вистинските газди-капиталсити туку на тие што се нелојална конкуренција кој и не треба да постојат .
Виктор не сака синдикат не сака работно време , во услови на на голема невработност несака дефинирана плата уставри несака капитализам туку робовладелство .Абе така секој знае да биде газда -капиталсит .Всушност тоа и сега се случува во Макеоднија така што ваквите барања се задоцнети .И денес го имаш истото газда-голтар вода во очи нема ама ете ќе вработувал други ќе им ги краде платите и така ќе стане газда .Дојдете направете ме газда е работата .

А барањата на работниците не се големи . На Запдот не му беше тешко да спречи комунитичка револуција бидејќи барањата на работниците и не се големи и невозможни .Радовна исплата на чесната заработка до кој е дојдено со чесна работа .Плата за една солидна живеачка .

Есега ваквите мали барања на работниците на Западот иако постои Синдикат лесно се удоволуваа од причина што платите се исплаќаа НЕДЕЛНО а за неисплата на плати повеќе од три недели фирмата оди во стечај и работници веднаш се обештетуваат .Значи за самите капиталсити на Запад исплатата на плати на работници е работа на честа па ако некој газда нема пари да исплати плати на работници таквиот се смета за лузер-губитник и никој не го жали да пропадне .За таков голтар-газда нема место меѓу успешните газди капиталисти .
На Запад има Синдикат има Правна дражава има критериум за чест маѓу капиталисти за исплата на плати .Три работи .Кај нас нема ниту една од тие работи .

Ете во Македонија Албанските работници немаат синдикат ама имаат дибра традиција Ислам кој им ја гарантира исплатата на чесната заработка .Албанци газди се почитувани од Албанци работници но неисплата на заработка -плата е работа на чест и борчот-долгот за плата МОРА да се исплати .Немора Синдикат ако не исплати плата Албанци му одат ДОМА со секири со пиштоли да си го плати борчот-долгот кон работниците .Ако гладуваат децата наАлбански работник за крадење неисплата на плата ќе гладуваат и децата на газдата .Ама ете Исламот им гаратира чесност и немораат да имаат синдикат .За несреќа македонските работници го имаат црносмрдољачкото начесно Православие .Македонските раборници ќе мора да се организираат насилно да си ја наплаќаат чесната заработка од газдте смрдлиња македончиња православчиња кој им ги крадат и тие малку чесно зработени пари па уште се курчат шетаат слободни се возат со џипови итн .Ќе мора така оти каде има Правсолавие таму нема Правна државаима само криминал и нечесност .Тоа е единаствениот начин биолошки да опстанат и тие и нивните семејства .

Виктор Трифуновски го лоцира проблемот на погрешно место .
А проблемот е :
Дефиниција :
Во макеоднија од 1990 година после падот на Социјализзмот до денешен ден ниту една политичка партија на избирачите не им понуди КАПИТАЛИЗАМ .

Ете тоа е проблемот .
Хахах абе смешно но вистиното .До денес јас не сум слушнал некоја политичка партија иако се распадна Социјализмот да понуди создавање на капиталситички општествен систем .

Тука не подразбираме транзиција туку планско создавање на капиталситички општествен систем.
Сите партии нешто пелтечат кењаат за арно за фино за макеоднија за патриотизам за имто за знамто за демократијата арно ама ниту една пратија не понуди создавање на капиталситички систем .
Ова што сите партии во Македонија го нудат редовно Мирка велиновска го цитира покојни Павле Чутура ..... “нисте хтели комунизам сад једите говна “
Вака во Макеоднија и партиите и луѓето го поимаат капитализмот дека :
1- има приватна сопственсот
2 – дека има многу криминал но дека тоа е нармално каде има приватна сопственост

Да !
Во Македонија ( и сите бивши Социјалситички земји буквално така се поима капитализмот)

Инаку ова што се случува во Макеоднија кога партии освјаат(буквално) парламент а ништо не се менува во општеството се случувало порано и на Запад .
Вака :
1. СПРОТИ РЕВОЛУЦИЈАТА

„Партиите што, сменувајќи се една со друга, се бореа за власт, го сметаа заземањето на таа огромна државна зграда како главен плен на својата победа“ („Осумнаесетти бример на Луј Бонапарта“, стр. 98—99, изд. четврто, Хамбург, 1907 г.) . [26]
http://www.marxists.org/makedonski/lenin/1917/drzava_revolucija/gl02.htm

Тоа се случува во земји млади демократии каде не е воспоставена стабилна олигархија.

Е сега самиот термин Олигархија комунистичката пропаганда го претставуваше како директна спрега меѓу истовремено капиталситот и воедно политичар во парламент .
Што не е точно .
Олигархијата тоа не го подразбира .Туку како владеачка ПОЛИТИЧКА гарнитура стануваат претходно докажани капиталисти кој долги години успешно воделе бизнис ја преживеале конкуренцијата и сите други предизвици во бизнисот .Кога таквите газди капиталсити ќе станат политичари тие не доаѓаат во политика за крадење туку за слава да дадат свој дополнителен придонес за равој на опшетството .Ако додека се политичари бизнисот го води синот/ќерката и фирмата пропадне политичарот нема фирмата да јаспасува крадејќи пари од буџетот оти знае дека сигурно ќе биде суден и ќе лежи затвор .

Во македонија непостои финансиско-капиталистичка олигархија .
Партиите со победа на избори ја играат улогата на олигархија .
Без олигархија нема капитализам .

Дефиниција :
Олигархијата е најдоброто куче чувар на државниот буџет (парите од даночните обврзници) и на правната држава .

Во македонија непостои фиансиско -крупно капиталситичка олигархија нема правна држава и буџетот гледаме дека најдрско се краде од политичките партии .

Главна пречка за создавање на капиталистички општествен сиситем во македонија ( исто е во бивши социјалистички земји ) нее никој друг туку самите политички партии .

Не само што нема олигархија туку во македонија партијата која победува на избори ( во моментов ДПМНЕ) ја руши правната држава , го краде буџетот – парите на даночните обврзници туку и ги прогонува и рекетира способните газди -капиталсити дури им прави и монтирани судски случаи .Оние кој треба да бидат олигархија се предмет на рекетирање на уцени закани прогони и монтирани судски случаи .

Капиатализам ............сањај лепе снове .Тоа нема да се случи во Македонија .

Така што Виктор Трифуновски проблемот го лоцира на сосема погрешно место .Незнам каква мака има со работниците ама тие се најмалиот проблем во Македонија .Додуша веќе толку масовно си заминуваат од македонија така што за кратко време нема да бидат никаков проблем – ќе ги нема .

avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања Empty Re: Виктор Трифуновски за Првомајските празнувања

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот