Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Ајде бе отец празвитер Ивица Тодоров камо одговор што вети к

Go down

Ајде бе отец празвитер Ивица Тодоров камо одговор што вети к Empty Ајде бе отец празвитер Ивица Тодоров камо одговор што вети к

Пишување by ateist on Саб Јан 18, 2014 1:17 am

Ајде бе отец празвитер Ивица Тодоров камо одговор што вети кај Саше Политико

Ајде господине до каде стаса работата .
Се подготвивте ли за одговори .Или уште време ви треба .
Или па може како што имате пракса да ги лажете луѓето кога ќе умрам ....”абе ние го слушанавме он кога умираше се покаја “
Хахахааа
Ако според вашиот кукавичлук се раководел Исус и Апостоли нит ќе имало случки пред 2000 години нит ќе бил напишан Новиот Завет .
Исус и Апсотоли и Христијани пред 2000 години дефинитивно не биле Православци нит проповедале Православие . Не го исполнуваат вашиот услов за кукавичлук и “мајка бежанија никад није плакала”.
Вие како “вистинољупци “ некако ептен си имате проблем со вистината .Немате проблем со мене туку со реалноста и вистината .
Ајде малце похрабро .Знам дека најредовно читаш –пратиш се на интернетотов и мојте пишувања .
Ајде камо одговори ?
Еве јас ќе ти помогнам .
1)
Напишав купишта на дефиниции.
Дефинициите се најубавото нешто оти кратко и јасно ги прецизираат работите .
За секоја дефиниција приложив купишта на докази .
Дајте приложете ги вашите да ги споредиме .
Досега невидовме ниту едена единствена дефиниција од ваша страна .Веќе 17 века Православието нема приложено ниту една единствеа дефиниција а камоли да ја поткрепи со некаков доказ да се повика на Библијата за која сакате да имате екслузивно право .
Или барем (кога немате ништо ваше ) дај-те контра аргументи дека мојте дефиниции не се точни .
2)
Го објаснив Законот .Приложив купишта докзаи за тоа .
Камо ваше објаснување на Законот .
Како и после 17 векови вие немате ниту едно објаснување за Законот а камоли па вие да имате понудено некој закон а што вас ве прави беззаконици –анархисти во најпогрдната смисла на зборот .
Или барем (кога веќе немате ништо ваше ) ај па ќе дискутираме за моето дајте контрааргументи дека мојте објаснувања за законот не се точни .
3)
Ја напишав логиката на Библијата нејзината цел и смисла .
Камо ја вашата логика за Библијата . Како тоа после 17 векови откакко е формирано Правиславието сеуште неможе да понудите никаква логика за Библијата а поготово за Новиот Завет .
Или барем (кога веќе немате ништо ваше ) ај па ќе дискутираме за моето дајте контрааргументи дека мојте објаснувања за логиката на Библијата и Новиот Завет не се точни .
4)
Го напишав “ангелискиот речник (лексикон) на загатките “со што ја објансив двослојноста на Библијата така што отсега секој што сака може лесно да продолжи да ја дешифрира .
Дај – те го на увид да го видиме вашиот лексикот –речник .
Како е тоа можно после 17 векови откако е формирано Правсславието до сега да немате понудено ништо слично . 17 века саглам сте ги отспале .
Или барем (кога веќе немате ништо ваше ) ај па ќе дискутираме за моето дајте контрааргументи дека мојте објаснувања за ангелскиот речник-лексикон на загатките со кој се решава двослојноста на Библијата не се точни .

Или на крајот на краиштата ако ме обвинуваш=те за плагијат еве тука сум дај да видам дека негде некој ги има овие претходно набројани 4 точки .Барем нешто слично на тоа .

Сума Сумарум
Веќе 17 векови откако сте формирани немате никакава понуда .
На луѓето им нудите едно гоооолемо НИШТО .
И тоа скапо им го наплаќате .Дури и сте ги убивале луѓето ако не го прифатат вашето НИШТО .
А ете гледаш јас на луѓето тоа НЕШТО им го дадов беспалтно .Фри-опен соурс код .Комплетно бесплатно .И нит ме интересрираат кој се и што се а камоли па да им наплаќам .Баш напротив дури од сега немаат потреба ниту од мене а камоли од вашето гоооолемо НИШТО .Ама дал ќе прифателе или не баш ми е гајле .Штом сум презентирал мој видувања тие секако се подложни на критика па дури и на отфрлање .Луѓето имаат слободна волја и секој има право да прифати или отфрли по сопствен избор .Нивно приватно право кој никој несмее да им го негира .Нит ми треба нит сум барал нит ми стребала било чија благодарност .Секој со своето .
Хмммм абе ако вие вашето гооолемо НИШТО толку скапо сте им наплаќале и наплаќате на луѓето тогаш подобро е што јас бесплатно им ги дадов горе доле заокружен концепт (нереков дека е идеален) тогаш овие работи од кај вас само милијардери би можеле да ги купат .Некој Трамп ,Бил Гејтс и такви некој .Нели кај вашата бизис корпорација ништо нее бесплатно .

Што знам .
Јас по оваа проблематика сум фасциниран .
Вие сте доказот дека нее точно дека на “лагата и се кратки нозете “
Оти ако на “лагата и се кратки нозете “ тогаш како вие постоите цели 17 векови немајќи никаква понуда освен некакви сулуди бапски прикакски и изигрувајќи “вечно несватени душички”
Ама па и морате да изигравате “вечно несватени душички” оти немате никаква понуда освен едно гоооолемо НИШТО .
И ај па не ме чуди толку вашиот бесрам безобразие да си поигрувате –злоупотребувате со чувствата и НАДЕЖИТЕ (за вечен живот нели таа е темата ) на луѓето .Тоа затоа што постојат и други како вас (може не до толку екстремни ) на кој материјалното им е пред се и над се (се виде со приватизцијата и сега што се случува) и на кој својте лични приватни интереси им се пред се и над се .
Повеќе ме зачудуваат обичните луѓе .
Вие (како Православие ) им кажувате во очи дека според Библијата сте им ги изликвидирале сите нивни (наши ) предци сте ги пратиле “у дну пакла” со вашите глупости и заради вашиот приватен интерес .И тие викаат “амин амин “ на тоа .
Им викате дека според Библијат и нив ќе пратите таму каде што сте ги пратиле нивните (нашите ) предци и тие повторно се радуват за тоа .
Абе еве ич нека нее точно што го пишува во Библијата .
Ама некого да опцуеш па треба да се навреди .А нели па вие со вашите фалби дека сте ги изликвидирале сите наши предци .
Јас не сум сретнал такви луѓе сеништа-аветињи како Православцте без елементарна гордост и достоинство .И не верувам дека постојат било каде во светот освен кај народите не им е спопикано Правослвието .

Него ај ако си спремен повели почни со одговорите .
Сепак 17 векови ви биле сосема доволни да се спремите да одговорите на 4-те (има и други де ама за нив друг пат) точки што ги набројав .


avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот