Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Религиите = Православие Католицизам Протестантизам бараат зб

Go down

Религиите = Православие Католицизам Протестантизам бараат зб Empty Религиите = Православие Католицизам Протестантизам бараат зб

Пишување by ateist on Чет Ное 14, 2013 11:48 pm

Религиите = Православие Католицизам Протестантизам бараат забрана на комунистичките партии и идеологии .

Ајде уште еднаш дел по дел да го разгледаме насловниот текст

1)
Вилма Трајковска бара комунизмот да се казнува

12 Ноември, 2013 во Македонија

http://prvi.mk/2013/11/12/vilma-trajkovska-bara-komunizmot-da-se-kaznuva/

Европскиот совет за толеранција и помирување, НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА во која членува и сопругата на поранешниот македонски претседател бара промовирањето и величењето на комунизмот да биде казниво делo.
Тоа го предвидува ОД НИВ ИЗГОТВЕНИОТ „Европски нацрт национален статут за промоција на толеранцијата“, кој доколку стане дел од новиот европски закон за слободата на граѓаните, секој говор, истакнување пароли, знамиња, симболи или пораки СО ПРИМЕСИ на комунизам, ќе ги третира како поддршка на тоталитарна идеологија, што исто како фашизмот, ќе се КАЗНУВА КАКО КРИВИЧНО ДЕЛО
Коментар :
Невладина организација излегува со чисто политички барања ?
Овие како Соросоиди ќе му дојдат .
Море Соросоидите може вода да им носат на овие мрднативе кој од око ќе проценуваат што има а што нема ПРИМЕСИ на комунизам

2)

Оваа организација која ја предводи поранешниот претседатл на Полска, Квашњевски а во неа покрај Вилма Трајковска, членуваат и поранешните претседатели на Словенија, Кучан,......
Коментар :
Нели е овој истиот Кучан кој до распадот на СФРЈ беше прецедник Комуниста Словеније .А да не се распаднеше СССР (а со тоа и СФРЈ )истава лепешка којзнае колку луѓе и фамилии ќе уништеше само да се докажува колку е голем комунист .
3)
и многу други познати личности, ВО ИНИЦИЈАТИВАТА доставена до Европскиот Парламент ИНСИСТИРА да бидат донесени механизми за сузбивање на сите облици на расизам, етничка дискриминација, тоталитарна идеологија, верска нетолеранција, ксенофобија, антисемитизам, антифеминизам и хомофобија.
Во оваа НАИЗГЛЕД ЛЕВИЧАРСКА ЛИСТА на желби, клучната „квака“ е преземањето мерки против тоталитарните идеологии, меѓу кои според Советот на Европа е и комунизмот, за чија осуда пред седум години беше донесена посебна декларација.
Тоа, според соработникот на „Форбс“, Тим Вортсал БИ ЗНАЧЕЛО дека доколку некој ЈАВНО спомене дека, на пример, Сталин, имал и некоја добра идеја или истакне знаме на СССР, би можел да биде затворен.
Тој вели дека ПРЕДЛОГОТ Е КОМИЧЕН , со оглед дека е „најнелибералното парче закон што кој било нетоталитирец го предложил досега“, елаборирајќи дека со него директно СЕ ЗАБРАНУВА СЛОБОДАТА НА ГОВОР.
Шпанскиот политиколог, Анхоа Гарсија смета дека САМАТА ИДЕЈА Е НЕБУЛОЗНА.
Таа вели дека има симпатии и ги разбира болката и страдањата на жртвите од комунистичката репресија во земјите од Источниот блок, но смета дека комунизмот како идеја БИЛА ДОБРА, НО ЗЛОУПОТРЕБЕНА од политичките елити.

Коментар :
Никаква Европа не бара ништо туку некој си има мува на капа а и некој сака да прошвецува нешто друго .Самите Европјани вакава инцијатива ја сметаат за глупост и доколку се донесе тоа практично би значело крај на демократските слободи и вовед во тоталитаризам и политички прогонства – политички затвореници како што било пред 2-рата светска војна во Европа .Па тоа што комунистичките идеологии биле забранети и нивни членови прогонувани не сменило ништо ...туку имало контра ефект .
Плус “Капиталот “ на Маркс во текот на студената војна се продавал во сите книжари значи најнормално во сите Западни земји .
Комунистички партии имаше сегде во Западна европа но никогаш не дојдоа на власт иако учествуваа на избори оти луѓето-избирачите сметале дека имаат подобра понуда од комунистичката .

4)

Критичарите на ова решение сметаат дека тоа е ставено во процедура поради јакнењето на радикалната левица, која зема замав во земјите од ЕУ, поради привлечноста на нивниот концепт во кој тие се залагаат против острите мерки за штедење, високата НЕВРАБОТЕНОСТ меѓу младите, СЕ ПОГОЛЕМАТА РАЗЛИКА меѓу богатите и сиромашните и ПРОПАСТА на европската „СОЦИЈАЛНА ДРЖАВА “, која во орбитата ги исфрли партиите што го носат предзнакот „комунистичка“.

Коментар :

Еееее па нели бе во 2008 година рекоа дека кризата ќе трае неколку месеци , па една година па сега сме на прагот на 2014 година и абер нема од поминување на кризата .
Плус ПРИЗНАНИЕ.... и ПРОПАСТА на европската „СОЦИЈАЛНА ДРЖАВА “,............
Ахаааааа а јас кога пред неколку години отварав ваква тема други фoруми а еве сега и тука имам слична тема ...”Што после Ултра-Либералниот капитализам –Ликвидација на човештвото “ и тогаш и сега читам коментари дека тоа уствари ми се причинувала некаква “теорија на заговори”


5)

Како пример се наведува успехот на германската Die Linke, која по последните избори, стана трета политичка сила во оваа земја, одличните резултати на Комунистичките партии во Чешка и Португалија или најеклатантиот, Обединетата левица на Шпанија, која е на власт во покраината Андалузија а која на банките им ЗАБРАНИ да им ги ОДЗЕМААТ КУЌИТЕ на граѓаните кои неможат да ги исплатат кредитите.

Коментар :
Па во цела Европа има и фашистички партии па никој не ги прогонува ниту се забранети .Општо фашизмот масовно се шири во цела Европа и станува се помасовен .А тие курвински финти демек ќе забрануваме партии се чист фашизам .
Штом граѓаните на избори така решиле тоа иницијативата нее против идеологија или партија туку против народот и граѓаните .Со самата иницијатива луѓето што ја покренале па и наша Вилма покажуваат нечовечност , нехуманост . расипаност дека се мизерни душички на кој маката неволјата на другите луѓе е нивна душевна-емоционална храна .Бедасто навистина .Само пореметени луѓе бараат некој други луѓе да останат на улица без кров над глава .

6)

Шансите да помине предлогот зад кои стои и Вилма Трајковска, според аналитичарите се големи имајќи предвид дека во Европскиот Парламент, најголем број пратеници има групацијата на КОНЗЕРВАТИВНИ партии

Коментар :

Всушност на крајот се кажува поентата на целата приказна .
Дека религиите бараат забрана .
Дефиниција :
Конзервативни , Народни ,Демохристијански партии се само видлива пројавна форма на вистинските полички партии камуфлирани како наводни религии од Православието Католицизмот и Протестантизмот .

Знаеме дека Православие Католицизам Протестантизам не се никакви верувања туку низ вековите цело време дејствувале како анархистички движења .Анархо-декадентни движења замаскирани како наводни религии .Нели Јустинијан ги имал законите ама ги чувал во чеизот на баба му . Еден милениоум -1000 години Правсоалвие и нешто повеќе Католицизам НИКОГАШ не воспоставиле правна држава .Дури биле наогорчените најлути противници на Наполеон кога овој го воспоставувал капитализмот како доминантен Европски општествено економски политички систем .Тие не трпат закони не трпат правна држава оти се анархисти сакаат беззаконие да крадат да пљачкаат да убиваат без да сносат кривична одговорност .И сега тие ќе го спаувале капитализмот .Глупости .Па тие не само против комустичкиот ситем кој беше туку и против капитализмот оти капитализмот поима правна држава а тие НЕМААТ ЗАКОН како Исламот и Јудаизмот туку се анархисти –беззаконици .И за џабе ли религиозните партии (народни , конзервативни , демохристијански) се десничаски партии оти тие се само видливиот дел на политичките партии – Правсоалавието Католицизмот Протестантизмот а историјата тоа недвосмислено го покажува дека а и ден денес сеуште ништо нее сменето ..дека на луѓето им го негираат правото на биолошко постоење , правото на достоинствен живот а па за човекови права и слободи и да не збориме .
Дефинизиција :
Православието Католицизмот Протестнтизмот секогаш биле ТОТАЛИТАРНИ ПОЛИТИЧКИ ПАРТИИ .Никогаш кога тие се прашувале не дозволиле доброволно на нивна територија било какво слободоумие или различни политички ставови .
А знаеме дека фашитите пред 2-ра Светска војна на нивна територија збарнуваа комунистички партии и идеологии но и обратно и во земјите од Социјализот не беа дозволувани фашистички партии .
А и едните и другите тоталитарни .
А третите ?
Третите тоталитарни се религиозните –Православие Католицизам Протестантизам (народни , конзервативни , демохристијански )
Ако веќе се забранува тоталитаризмот треба комплет да се забрани заедно со Парвослвието Католицизмот Протестнтизмот (народни,конзервативни ,демохристијански )

Од овие пототалитарни никогаш непостоеле и нема да постојат .
Па православоето било САМО без конкуренција која безмилосно ја истребувало 1000 години додека исламот комплет не ја разбил и освоил Византија.
Католицизмот исто така се до појавата на Протестантизмот.
А владеењто им е најкрволочно што може да биде .Животинско попрво отколку човечко .
Се некогаш извинија за милијоните убиени .И они не некого ќе му збореле за злосторства за тоталитаризми .Да беше некој друг па ај ќе можеше и да се разговара некако .Ама овие крвници .......бе ај ...не е ниту смешно ...милијони луѓе имаат испоубиено ,измачувано прогонувано .они некого сега ќе убедувале дека бил тоталитарен дека убивал .Тоа може ама не тие ...некој друг кој има образ за такво нешто .

Еве :

08.06.2009,
Македонија не виде аир од европските десничари
Премиерот Никола Груевски во жестоко навивање европската политичка десница да остане фактор во Брисел
Соња Крамарска
Европската политичка десница не и' испорача ниту една добра вест на Владата на својата сестринска партија ВМРО-ДПМНЕ во Македонија, но очигледно е дека премиерот Никола Груевски, со неговото жестоко навивање НАРОДНИТЕ партии, КОНЗЕРВАТИВЦИТЕ иДЕМОХРИСТИЈАНИТЕ и натаму да останат фактор во Европа, направил нецелосна анализа на домашните случувања и односот на Брисел кон нашата земја.

Имено, познато е дека на Самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година еден од најголемите поддржувачи на Грција против Македонија беше токму Франција, каде што на власт е десничарската партија Унија за НАРОДНО движење, која му е политичка база на актуелниот претседател Никола Саркози. Претседателот на Франција, кој поради претседателскиот систем на уредување на оваа земја, во свои раце ја има и владата, не еднаш ја искажал својата лојалност кон Грција, а на последната средба со премиерот Никола Груевски, јасно и отворено, му сугерираше да прифати компромис со Атина.

Втората земја според политичко влијание во Европа, Германија, каде што, исто така, на власт се ДЕМОХРИСТИЈАНИТЕ на канцеларката Ангела Меркел, не ја поддржа Грција на Самитот на НАТО во 2008 година, но не ја поддржа ниту Македонија и остана неутрална.

Најгруб пример за слабото офајдување на Македонија од ДЕСНИЧАРСКИТЕ партии во Европа, секако, е „сестринската“ КОНЗЕРВАТИВНА влада во Атина на партијата Нова демократија, чиј лидер е премиерот Костас Караманлис. Откако во Скопје и во Атина дојдоа на власт двете десничарски партии обновени се политичките непријателства меѓу двете земји, а не така одамна Брус Џексон, познат како „мозокот“ на НАТО за проширување на Балканот, ги нарече Караманлис и Груевски „инцидент на историјата“, илустрирајќи дека нивните политики доведоа до зголемени проблеми меѓу двете земји
Партијата на премиерот Никола Груевски, ВМРО-ДПМНЕ, се' уште е со статус на посматрач во Европската народна партија-УНИЈА НА ДЕСНИТЕ ПАРТИИ од Европа

http://www.utrinski.mk/?ItemID=2576A1CF45EB1F409E35498A16993D26

avatar
ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот