АНАРХИЈА
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Similar topics
    Site Meter

    Anarhizmot e dealienacija

    Go down

    Anarhizmot e dealienacija Empty Anarhizmot e dealienacija

    Пишување by Pandonetti Пет Сеп 28, 2012 11:42 am

    Ne e deka se pravam pameten tuku e do toa deka sekoj ima pravo da razmisluva za opredeleni raboti na nacin na koj smeta deka e ispravno odnosno deka e vo korelacija zo negoviot razum. Za mene Anarhijata e Dealienacija. Pred nekoe vreme nacnav edna tema “Pricinata poradi koja sum anarchist?” Samo eden anarchist od forumov se izjasni zosto smeta deka e anrhist. Prasanjeto e tesko, znam i bara dlaboka analiza i sebeanaliza ama koga ke se odgovori ili nema da se odgovori dava tocen pokazatel za toa kade edna licnost se naogja i dali ima smisla da se bide anarchist i kolkavo kolicestvo na anrhizam zivee.....
    Covek, ziv organizam so custva, potrebi i razum... Vo sustinata na sekoj ziv organizam -potrebata da se opstojuva dlaboko vgradena vo genetikata kako primaren imperativ. Prirodna sostojba na covekot e sostojba vo koja zivee , zdravo srekno ispolneto bez paranoja i strav deka nekoj ke mu go zagrozi opstojuvanjeto. Paranoja sostojba na mentalna aktivnost koja se javuva kao rezultatat sekogas koga nekoj go zagrozuva imperativot na opstojuvanjeto. Rezultat na paranojata nerazumno odnesuvanje koe ne e vo sklop na naogjanjeto resenie. Kraen psiho-mentalen rezultat pomiruvanje so neprirodnata realnost kako vistina koja e daleku od realno odrzuvanje, no rezultat koj ja namaluva psihickata bolka.
    Za Neviniot koj izdrzuva zatvorska kazna za krivicno delo koe ne go storil, mnogu e polesno da se ubedi deka e kriv i go storil deloto otkolku da zivee so pomislata deka izdruva kazna zatvor za delo koe ne go storil. Vtorata opcija najcesto e tolku bolna sto zavrsuva so samoubistvo vrvot na negiranjeto na covekovata priroda kako ziv organizam -opstojuvanjeto. Ovoj eklantanten primer na pomiruvanje so izvrtena realnost najprecizno ja opisuva sostojbata na kolektivno ludilo i negiranje na prirodnata sostojba vo koja se naogja covestvoto i potrebata za kolektivna hipnoza i samohipnoza na lugjeto kako modus za namaluvanje na psihickata bolka koja se razviva ako edinkata razmisli kolku e alienirana od nejzinoto opstojuvanje i kolku opstojuvanjeto malku zavisi od nea i nejzinite postapki a kolku od ekstrerni faktori na koi nema vlijanie. Anarhizmot se zalaga za unistuvanje na tie ekstrerni faktori (drzava, nacija, religija, prisila) i vrakjanje kon prirodnata sostojba na ziviot organizam so eden zbor anarhijata e dealienacija.
    Istovremeno anarhijata e i prifakjanje na bolkata koja ja nosi realnosta i budenje od mashipnozata, pa soglasno toa anarhijata e i bolen psihomentalen proces na “vrakjanje kon korenite” koj se odviva kaj individuate koja ja prifatile anarhijata kako egzistencionalna vistina.
    Znaete li deka vo zemjava polesno e da se odbranite od smrtonosna bolest otkolku od neosnovano obvinenie na sud. Stavete se vo pozicija nekoj neosnovano da ve strpa vo zatvor za ubistvo koe ne ste go izvrsile. Bolkata koja bi ja trpele pri otsluzuvanjeto na nepravednata kazna e ednakva na onaa koja se razviva koga osoznavame vo kakva hipnoza ziveeme i kolku bolen proces e budenjeto.
    Aktivizmot na pustanje filmovi, preveduvanje knigi, ucestvo na protesti e najcesto odgovor na individuata koja se budi no e bez efekt kon individuite koi se vo hipnoza pa najcesto vakvite dejstvija se aktivnost koja ja ublazuva bolkata na budenjeto no samo kaj onie koi se budat. Znaci ne ocekuvajte da bidete svateni od treti lica preku protesti ili filmovi....
    Za promeni vo svetot treba promeni na kolektivnata hipnoza. Za anarhija treba otfrlanje na drzavnata prinuda, i nacionalizmot,religijata i sopstvenosta kako instrumenti na drzavata i entiteti koi ne bi opstojuvale bez drzavata. No za da se otfrlat ovie raboti povtorno treba da resat site lugje na planetava . Za golemi promeni treba globalen konsenzus. A kako ke nateras da se vrazumi nekoj koj ne saka da se vrazumi. Kako ke mu ja objasnis ubavinata na vinozitoto na slep covek???
    Ako premnogu cesto se afirmiras ke bides negativno zabelezan bez nikakvi pozitivni indikacii. Zatoa najubavo se dejstvuva pod zakrila na “normalnosta” i “razumnosta” na hipnotiziranata masa.
    Postoi silna hierarhija na stepenot na vistinata soglasno zakonitostite koi vladeat i moznosta eden intelektalen entitet da svati odredeno nivo na vistinata koja mu odgovara na svesta.
    Covekot kako primat koj evoluira i se alienira vo isto vreme moze najviso stepen na skalata na vistinata i razumot koja moze da ja svati e na nivo na prirodnoto pravo. Lex Aeterna odnosno Lex Dei ili vecno pravo odnosno bozno pravo ( no ne bog kako dedo so brada i covecki oblik) e nesto sto e nad mentalnite moznosti na covekot. Ottuka religijata kako opstestveno negativen entitet koj se trudi da navleze vo Lex aeterna e totalna dogma - proizvod na covekovata imaginacija koja kojznae dali e vo korelacija so zakonitostite na genezata i sozdavanjeto i mehanizmot na kosmickata podviznost. Lex Naturae i prirodnite zakonitosti se vrv na covekovata moznost. Ottuka proucuvanjeto na prirodata kako entitet koj ne opkruzuva i od koja sme i nie del, razbiranjeto na nejzinite zakonitosti e najgolemata doblest i znaenje koja eden covek moze da ja dozivee. Sostojbata na drzava, religija , nacija i sopstvenost e vo sprotivnost so prirodata i toa e dovolna pojdovna tocka. Anarhijata e vo soglasnost so prirodata. Ottuka ucete gi lugjeto na prirodata i ke gi naucite na anarhija. Ako ja svatat prirodata ke ja svatat i anarhijata kako proces na dealienacija. Barajte go najprirodniot i najednostavniot nacin da mu pretstavite nesto nekomu ako sakate toa toj da go svati navistina. Ako nesto svatite navistina togas i vie stanuvate del od toa....
    Opstojuvajte, bidejki eden anarchist so glava na ramenja razmisluva povekje od iljada anarhisti bez glavi na ramenjata. Eden anarchist koj primenuva pasivna agresija i gi uci lugjeto na prirodata, vredi povekje od iljada narhisti koi protestiraat probuvajki da im objasnat na lugjeto raboti koi i samite ne sakaat da gi svatat... Vratete gi lugjeto kon Lex Naturae i samite ke vi kazat deka anarhijata e priroden proces za dealienacija....
    Mislam deka toj sto treba da svati ke svati, a tie sto nema da svatat neka se zaprasaat kade se na patot kon dealienacijata t.e. anarhijata i zabrzano neka pocnat da ja proucuvaat prirodata...
    P.S. I bidete malku poaktivni vo sebeanalizata i sebe intelektualizmot. Nema anarhizm bez bolka predizvikana od budenje. Mozete i da napisete po nekoja recenica na forumov...
    Pozdrav
    Pandonetti
    Pandonetti

    Број на мислења : 136
    Age : 43
    Location : Skopje
    Registration date : 2010-08-26

    Вратете се на почетокот Go down

    Вратете се на почетокот

    - Similar topics

     
    Permissions in this forum:
    Не можете да одговарате на темите во форумот