Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Грција е во пламен

Go down

Грција е во пламен

Пишување by Anarchist on Нед Фед 19, 2012 6:08 am

Ситуацијата во Грција станува се поинтересна..

Сакам да споделам овој линк за релативно брз апдејт за тоа што се случува таму
http://www.occupiedlondon.org/blog/
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by Rastapunk on Пон Фед 20, 2012 10:30 pm

Грција е во пламен... Метафоричното значење на постов максимално го подржувам... Сите оние протести без материјална штета.

Ама она буквалноно „Грција е во пламен“ ама ептен не ми се допаѓа.

Особено што палат кинотеки, театарски сали, кафулиња и слично... Која е поентата на тоа?
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by Anarchist on Вто Фед 21, 2012 1:39 am

Rastapunk напиша:Грција е во пламен... Метафоричното значење на постов максимално го подржувам... Сите оние протести без материјална штета.

Ама она буквалноно „Грција е во пламен“ ама ептен не ми се допаѓа.

Особено што палат кинотеки, театарски сали, кафулиња и слично... Која е поентата на тоа?

Можеби проблемот е во твоето прашање, зошто мора да има поента? Тоа е гневна толпа која не знае генерално како да си го артикулира гневот, како може да бараме разум или поента во гневна толпа? Многу е тешко да се разбереш со човек кој е гневен, а камо ли пак толпа.

Мислам дека има 1000 начини како поконтструктивно може да се делува, но сепак зборуваме за луѓе и мора да се обидеме да разбереме од каде доаѓа тој гнев и таа потреба да се уништи материјално нешто. Има симболика во тоа, можеби не е дека ќе го уништат системот така туку дека други луѓе ќе се охрабрат да земат учество, да не се плашат...

Понатаму, се прашувам колку ли само полицајци имаат учествувано во кршењето на излзоте и сл? Колку ли само млади кои немаат поима зашто се таму го прават истото?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by Секс Објект on Вто Фед 21, 2012 11:37 am

Присуствувале и навивачки групи, имаш бесен народ со секаква идеологија, возраст... Моја теорија е дека би требало да палат се’ што е сопственост на капиталисти, па и држава, и тој објект не делува конструктивно на народот. 90% од работите се такви. Е сега, како што кажа Анархист, се работи за огромна толпа на луѓе, меѓу нив и државните пиуни, кои имаат цел да провоцираат и да ги оцрнат таквите демонстрации.
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 31
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by Rastapunk on Сре Фед 22, 2012 10:03 am

Види... Тука ве разбирам и двајцата. Тука има и екстремно сиромашни луѓе кои не наоѓаат надеж во ништо друго, меѓутоа тоа е релативизирање.

На тој начин ќе најдеме и оправдување за Хитлер и Мусолини, а прашање е колку треба такви луѓе да се разберат.

Мислам океј, ние тројца и уште десетина други ги разбираме и знаеме од каде доаѓа револтот, само што мислам дека генерално се оцрнува анархизмот на тој начин.

Во неколку весници новинари пробаа да ја префрлат целосната материјална штета на грбот на анархистите.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by Секс Објект on Сре Фед 22, 2012 10:07 pm

И по форуми налетав на такви размислувања. Нормално, медиумите ја играат таа улога, да го оцрнат она што би им претставувало пречка на тие над нив. Наше е да најдеме начин и да ја претставиме правата слика на народот, да им објасниме како стојат работите.
avatar
Секс Објект

Број на мислења : 210
Age : 31
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by Anarchist on Пет Фед 24, 2012 8:50 pm

Секс Објект напиша:И по форуми налетав на такви размислувања. Нормално, медиумите ја играат таа улога, да го оцрнат она што би им претставувало пречка на тие над нив. Наше е да најдеме начин и да ја претставиме правата слика на народот, да им објасниме како стојат работите.

Se slagam potpolno, namesto da mu ja mislime kolku izgleda loso za anarhizmot aktot na mala grupa na lugje koga e vo tolpa, podobro e spored mene taa energija da se nasoci tokmu vo prikazuvanjeto na site ostanati 99% od lugjeto koi ne krsat i deka se zalagaat za podobro opstesvo i sl.. Anarhhistite se zacrnuvani odamna, uste od koga postojat kako politicka grupa i toa e nasledno, no povekje ja gledam vinata vo propagandata odosto vo tie malku lugje... Sepak mediumite se tie koi najcesto gi sledat izlozite kako se krsat a nekako ne gledaat kako lugje se pretepuvani, krseni noze i race, a i vo nekoi zemji strelani na lice mesto!
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by Rastapunk on Нед Фед 26, 2012 1:18 pm

Апсолутно треба да се покаже спротивното... Ако седиме и само полемизираме дека може вака/онака, или не знам како не постигнуваме ништо, меѓутоа не е само тоа.

Мора и да анализираме дали нешто изгледа лошо и колку изгледа лошо пошто анархизмот не е само чист револт, не е само отиди на улица не знаејќи точно зашто - само ради тоа што нешто ти смета. Мислам, претпоставувам дека го знаете тоа.

Друго, постои и тактика. Односно, замисли дека после анализата сфатиме дека едноставно многу повеќе ја претставуваме идејата во лошо светло отколку во добро на тој начин.
Значи ние 99% ќе идеме и ќе демонстрираме како треба - ама ќе биде џабе. И така, целиот труд ќе биде фрлен во вода.

Тоа ми беше муабетот Smile
Поздрав Smile
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by 14/88 on Сре Aвг 15, 2012 3:43 am

SIEG HEIL 14/88 AGAINST THE GREECE
UNITED MACEDONIA!
avatar
14/88

Број на мислења : 1
Registration date : 2012-08-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by Rastapunk on Нед Aвг 19, 2012 2:28 pm

14/88 напиша:SIEG HEIL 14/88 AGAINST THE GREECE
UNITED MACEDONIA!

Недефинирано палење на она што звучи моќно, без разлика дали тоа има поента. Не изненадува што тоа излегува од устата на нацист.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by Anarchist on Сре Aвг 22, 2012 10:48 pm

Rastapunk напиша:
14/88 напиша:SIEG HEIL 14/88 AGAINST THE GREECE
UNITED MACEDONIA!

Недефинирано палење на она што звучи моќно, без разлика дали тоа има поента. Не изненадува што тоа излегува од устата на нацист.

Се согласувам. Многу е бедно.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грција е во пламен

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот