Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархизам, одма. Е како?

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Banshee Paganica on Саб Мар 29, 2008 1:44 am

Анархизам, анархизам.
А мене ме интересира, што е теоретски потребно за овој систем од теорија да се претвори во пракса? Како би се вметнал во свеста на луѓето? Колку подготовки требаат за тоа? Се чека на револуција или еволуција?
Мислења, бе?
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by negative_h on Саб Мар 29, 2008 7:08 am

Епааааааааааааааааа... Прво треба два тона размислување Very Happy Ама ова стварно. Луѓето се премногу затруени со глупости. Тоа е главната пречка за постоење на некаква си “вистинска авангарда“. Можеби звучи смешно, ама тв пинк, МТV, планета и слично и те како си ја вршат работата! Сведоци сме на масовно заглупување на рајата! Сакате мрдање од мртва точка, во надеж дека ќе се стигне до анархија?! Натерајте ги луѓето да размислуваат!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Анархизам, одма. Е како?

Пишување by -off- on Саб Мар 29, 2008 6:11 pm

za da gi nateras lugevo vo denesno vreme da razmisluvaat treba dosta dobro da im go privleces vnimanieto!a toa site znaeme (bez predrasudi) deka go pravi turbo folkot ili nekoja prosta i ednostavna rabota.a dodeka se stigne do svakanje (vistinskoto znacenje )na anarhizmot mislam do togas deka ke se samounistime i pak ke bideme prvobitno opstestvo.

treba da se pocne od toa deka kako sto site nie znaeme na forumov:anarhizam-NE e haos.koga ke go svatat ova togas e nesto drugo!

dobra tema!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Ghost Dog on Саб Мар 29, 2008 8:14 pm

Лично не верувам дека има некој одреден пат, волшебна формула, или нацртана линија која би требало да ја следиме и ќе не донесе до утопија.... Значи нема револуција! pirat

Анархизмот го сваќам многу по лично, надвор од контекстите на сувопарните инструкции што наликуваат на рецепти за готвење од типот, напрај го ова, напрај го она, стави малку лук, стави морков, ииии ете, имаш совршен свет...

Анархизмот како апсолутна слобода, би требало да почне со соочување со личната слобода, кај секоја индивидуа одделно, значи со свеста за слобода, како и со сета оговорност што таа слобода ја носи...

Така што, мислам дека анархијата почнува во срцето на поединецот, а крајна цел нема, нема дестинција, има само спонтаност, која може спонтано да доведе до утопија Very Happy
avatar
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 30
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Anarchist on Нед Мар 30, 2008 2:18 am

Анархизмот секој си го доживува на свој начин, и јас немам ништо против тоа. Но сметам дека луѓето мислам на сите луѓе, па и животни и растенија еве Razz треба да се информираат. Сметам сега во овој момент, на луѓето кои не се свесни им се потребни информации. Најчесто за анархија ќе слушнете преку панк, но во кој контекст тоа е веќе друга тема. Но сепак има луѓе кои не ја слушаат таа музика. Значи не треба да се ограничиме таму. Треба да се искористат сите прилики кои ни се понудени. ИНТЕРНЕТОТ иако не е достапен до сите, но сепак е некаков вид на медиум кој станува се помоќен. Потоа, делување во некои локални рамки, а полокално од македонија не може да биде Smile Значи на пример, ми се чини спомна и Кропоткин(членот што е на форумов, а не оној другиот ) Razz за креирање на некакво малечко списание, весниче или фанзинче или уште некое друго име ако постои, значи зборувам за кај нас.

Обично човекот бара резултати одма, веднаш, РЕВОЛУЦИЈА и крај решен проблем, но јас мислам дека ревоуцијата е секојдневна и како што спомнаа претхоно започнува од самите нас.

Значи моментално сметам дека тие информираните треба да работат кон тоа да ги информираат неинформираните. scratch Да Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by BaXAnt on Нед Мар 30, 2008 7:12 am

Ghost Dog напиша:Лично не верувам дека има некој одреден пат, волшебна формула, или нацртана линија која би требало да ја следиме и ќе не донесе до утопија.... Значи нема револуција! pirat

Анархизмот го сваќам многу по лично, надвор од контекстите на сувопарните инструкции што наликуваат на рецепти за готвење од типот, напрај го ова, напрај го она, стави малку лук, стави морков, ииии ете, имаш совршен свет...

Анархизмот како апсолутна слобода, би требало да почне со соочување со личната слобода, кај секоја индивидуа одделно, значи со свеста за слобода, како и со сета оговорност што таа слобода ја носи...

Така што, мислам дека анархијата почнува во срцето на поединецот, а крајна цел нема, нема дестинција, има само спонтаност, која може спонтано да доведе до утопија Very Happy
сакв да пишувам али послем ова стварно неам што да кажам. Мислам секоја чест
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Banshee Paganica on Вто Апр 01, 2008 9:55 pm

Бело небо, сив чорап, секојдневние без турбуленции, еве добро освен вестите во последно време, џаболебарење секогаш кога се може, лигавење по идоли и мајспејс неонки. Ситуацијата е: имаш доволно народ како тебе за да ти биде комфорно и незбунувачко во околината, без премногу предизвици кои би те натерале да мислиш со своја глава, само спонатно и мрзливо следиш како се живее според најнови европски прирачници.
И како би натерал вакви луѓе да размислуваат за поместување од омилената положба?
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Banshee Paganica on Вто Апр 01, 2008 9:56 pm

Ghost Dog напиша:Лично не верувам дека има некој одреден пат, волшебна формула, или нацртана линија која би требало да ја следиме и ќе не донесе до утопија.... Значи нема револуција! pirat

Анархизмот го сваќам многу по лично, надвор од контекстите на сувопарните инструкции што наликуваат на рецепти за готвење од типот, напрај го ова, напрај го она, стави малку лук, стави морков, ииии ете, имаш совршен свет...

Анархизмот како апсолутна слобода, би требало да почне со соочување со личната слобода, кај секоја индивидуа одделно, значи со свеста за слобода, како и со сета оговорност што таа слобода ја носи...

Така што, мислам дека анархијата почнува во срцето на поединецот, а крајна цел нема, нема дестинција, има само спонтаност, која може спонтано да доведе до утопија Very Happy


И мене страшно многу ми се допаѓа ова што го прочитав. Very Happy
Но важи за оние кои веќе го сфатиле патот!
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Kittentits on Сре Апр 02, 2008 11:16 pm

lol, mi se sviga prasanjevo.

Pa zavisi. Ako sakas ogromna tolpa sledbenici pretvori go anarhizmot vo trend. The New Black. Hrani ja rajata so anarhizam preku mass medijata. Toa e edinstveniot nacin kako da dopres do tolpite od konzumeristicki bezrbetnici. Sekako, koga ke ja oformis armijata od sledbenici ke bide samo prasanje na vreme koga celata infrastruktura ke propadne i ke implodira, blagodarenie na samite sledbenici. (citaj: hipi dvizenjeto)

A sea, ako barame saglam utopija prvin nie samite treba da se izmenime. Mislam deka Gandi rece "Become the change you want to be." posle toa, kako sto rekoa pogore, se' naredno ke dojde spontano i neocekuvano. For such is anarachy. It transcends chains and doctorines and whatnots.

(se izvinuvam sto postot e na latinica, dupci kompjuterov. ebeno studentsko net cafe. Razz )
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by cafka on Чет Апр 03, 2008 3:17 am

Anarhija se uste e bezredie haos koga nekomu ce se kaze anarhija sekoj ce pomisli na se sto e loso. Ttreba da se objasni sto e ANARHIJA kako opstestveno ureduvanje sloboda... i vo sekoj slucaj treba nekoj da objasni kako edno anarhosticko opstesvo moze da opstoi.
se nadevam deka sga sum jasen


Последната промена е направена од cafka на Чет Апр 10, 2008 12:21 pm. Мислењето е променето 2 пати.

cafka

Број на мислења : 1
Age : 29
Location : Doma
Registration date : 2008-04-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Anarchist on Чет Апр 03, 2008 2:01 pm

cafka напиша:Treba aktivna propaganda i marketing za LUDIVE da sfata so usvari e anarhija za da se sobera mnogu mnogu istomislenici pa valda kao partska organizacija i drzavno ureduenje da se sozdade edno anarhisticko opstestvo pa tek togaj kako toa moze da uspee i funkcionira.
(u svaki slucaj so sedenje pred komjuter niso ne moze da se naprae)

Јас баш мислам дека за таа пропаганда што ја спомна, може и тоа како да се прави преку компјутер.

Инаку ај те молам ако сакаш да појасниш што сакаше да кажеш понатаму, мислам дека не те разбрав најубаво. Овој дел мислам:
cafka напиша:
za LUDIVE da sfata so usvari e anarhija za da se sobera mnogu mnogu istomislenici pa valda kao partska organizacija i drzavno ureduenje da se sozdade edno anarhisticko opstestvo pa tek togaj kako toa
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Che on Сре Апр 16, 2008 4:46 pm

Znam deka site vie sakate da stignete do anarhija preku toa sto lugeto sami ke se osvestat deka nekoj t.n. "politicar" (idiot) gi dupi celo vreme!!! Toa e mnogu tesko da se desi bidejki 85% od narodot e nepismen i gleda na politicarite kako avtoriteti...

Lugeto gledaat vo avtoritetot kako edinstvena vistina namesto da gledaat na vistinata kako edinstven avtoritet!

Taka da, ako odis na nekoj od... Konopiste... i mu reces abe brat te dupat celo vreme idiotive, te eksploatiraat... toj ke te napravi budala, a mozes i vila u vrat da dobies!!! Ne mora da e od nekoe selo... I vo Skopje da odis da mu go prais istiot muabet na nekoj sto ima doktorat zemeno, i toj ke te napravi budala!!!

Zatoa, moja ideja e da staneme nie avtoriteti za da lugeto preku nas kako avtoriteti ja osoznaat vistinata... A toa moze da se desi samo preku REVOLUCIJA, bidejki tesko e da gi pobedis idiotive na "demokratski" pat!!!

Site sme nie vo sistemot, poentata e vo toa koga ke svatime deka sme vo masinata celo vreme!!! Odnosno, koga ke svatat tie 85%!!!

Zatoa braka, osvestete se!!! VREME E ZA REVOLUCIJA!!!
avatar
Che

Број на мислења : 18
Registration date : 2008-03-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by -off- on Сре Апр 16, 2008 6:00 pm

Zatoa, moja ideja e da staneme nie avtoriteti za da lugeto preku nas kako avtoriteti ja osoznaat vistinata... A toa moze da se desi samo preku REVOLUCIJA, bidejki tesko e da gi pobedis idiotive na "demokratski" pat!!!

dugar idejava za samite nie da staneme avtoritet za da preku nas ja "osoznaat vistinata"licno za mene (bez navreda)e totalna glupost.zatoa sto so samoto stanuvanje na avtoritet ti sakas da dominiras i da gi potcinis drugite a ne da im pomognes da svatat.ova za mene ne e nacin na objasnuvanje na nekoj deka ne ni treba avtoritet.aaa sto se odnesuva na revolucija ako sakas takva revolucija kako sto napravil che i za toa nema da bideme nisto posebno od onie koj sega se na vlast i vodat vojna.samiot che gi pravel istite dela kako i togasnata vlast od nego stradal i obicniot narod,no vo site vojni umiraat nevini.ako tolku si za revolucija zasto ne go velicite Satov ili nekoj od makedonskite gemidzii tie bile pogolemi revolucioneri od che. che za mene bil samo uste nekoj koj sakal da ja nametne svojata vlast a ne se borel za slobodata! pozzdrav!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by -off- on Сре Апр 16, 2008 6:04 pm

Site sme nie vo sistemot, poentata e vo toa koga ke svatime deka sme vo masinata celo vreme!!! Odnosno, koga ke svatat tie 85%!!!

nie sme vo masinata -DA,ama masinata se rusi odvnatre malku po malku a ne naednas!prvin nie(15%)da se organizirame ako ima nesto sto ne povrzuva a sigurno ima, a posle da probame da im objasnime na dr.85% sto ne ebava na ovoj svet.-offff-pozdrav
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Che on Сре Апр 16, 2008 7:10 pm

1. Che bil socijalist (toa sto vo vremeto na Marx se vikalo komunizam). Rabotata vo Kuba ja pojebal Fidel Castro, a ne Che! Inaku Che se borel za socijalizam, a krajna cel na socijalizmot e povlekuvanje na vlasta i sloboda. Gi ucis lugeto da se grizat eden za drug i taka poleka se povlekuvas i doaga do anarho-socijalizam! Sekako deka sistemot se roni odvnatre, samo sto nikoj sto raboti nema da ja otfrli rabotata (da ja otfrli eksploatacijata i kapitalizmot) za aktivno da poddrzi ideja za anarhija! Toj so ova nema da gi natera drugite da ne rabotaat, tuku nekoj (licemerno) ke ja zavzeme negovata rabota.

2. Pod avtoritet ne mislev samo na toa da stanes pretsedatel ili premier, avtoritetot moze da se stekne i preku medium (radio, TV, bend itn.). Toa mozeme da go postigneme so dobra propaganda i ucenje za vistinata. Lugevo deneska ne i veruvaat tolku mnogu na vlasta, kolku sto im veruvaat na mediumite koi go poddrzuvaat ovoj sistem. Jas momentalno dejstvuvam preku bend, a na svirki doagaat samo odreden tip na luge megu koi poveketo od niv se zapoznaeni so realnosta. Zatoa morame poradikalno da dejstvuvame!

3. Za obedinuvanje... Treba site da se zdruzime pod idejata za sloboda. Problemot e vo toa sto sekoj od nas ima razlicni mislenja za toa sto pretstavuva sloboda za nego i kako da stigne do nea. Sekako deka najverojatno nema da bideme zivi koga vo svetot ke vladee anarhija, pa zatoa rekov deka podobro da napravime revolucija, otkolku da cekame lugevo sami da se osvestat.

Moja ideja e (nakratko):
Revolucija
Socijalizam
Anarho-socijalizam

ili pak pomirna varijanta:
Da dejstvuvame AKTIVNO preku nekoj medium (najdobro e preku TV), pa lugevo da svakaat popoleka deka nie ja zboruvame vistinata i na krajot da dojde do anarhija. Ne moze direktno da dojde do anarhija!
avatar
Che

Број на мислења : 18
Registration date : 2008-03-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by -off- on Сре Апр 16, 2008 7:24 pm

se slozuvam so toa deka nemoze naednaz do dojde do anarhizam ama da djstvuvame preku nekoj od mediumive!?ne veruvam deka drzavniov sistem ke ti dozvoli da odis ti sprotivno od ona za sto oni se zalagaat!no ja imam moe a ti tvoe mislenje!

isti no sepak razlicni!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Che on Сре Апр 16, 2008 8:22 pm

-off- напиша:
Isti no sepak razlicni!

Za toa i ti zboruvav... Deka site nemaat ist nacin na premin vo anarhija! Jas imam moja ideja, a ti imas tvoja... No site imame imame ista cel - slobodata i treba da se obedinime preku nea a ne da se delime poradi banalni raboti kako e toa sto muzika slusame i slicno!

Za dejstvuvanje preku medium ne mislev da deluvame preku nekoj od postoeckite tuku da napravime nasa TV. Sekako deka vlasta ke bide protiv (za da se zastiti sebesi), duri vo zap. evropa so zakon e zabraneto sirenje propaganda za socijalizam, komunizam, anarhizam itn. taka sto ako propagiras - ke odis vo zatvor.

Znaci moja ideja e:
-prvo i osnovno - DA SE OBEDINIME
-da se dogovorime kako ke dejstvuvame i slicno
-da spremime video so propaganden materijal
-da se vmetneme na frekvencija na nekoja od najgledanite TV vo udaren termin (vo slucaj da ne mozeme da napravime nasa TV)
avatar
Che

Број на мислења : 18
Registration date : 2008-03-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Anarchist on Сре Апр 16, 2008 8:31 pm

Che напиша:Znam deka site vie sakate da stignete do anarhija preku toa sto lugeto sami ke se osvestat deka nekoj t.n. "politicar" (idiot) gi dupi celo vreme!!!
Тоа е интересна констатација, иако според мене мошне неточна. Еве јас на пример, мислам дека не можеме да стигнеме до анархија, ако чекаме на луѓето да се свестат самите. Ете оттаму твојата констатација е неточна.

Che напиша:Zatoa, moja ideja e da staneme nie avtoriteti za da lugeto preku nas kako avtoriteti ja osoznaat vistinata... A toa moze da se desi samo preku REVOLUCIJA, bidejki tesko e da gi pobedis idiotive na "demokratski" pat!!!
Јас апсолутно не се согласувам со ова. Зошто? Па токму тие аворитети во миантиот век, кои мислеа дека знаат што прават ја исцрпеа револуцијата и ја задушија, со тоа што ја оставија државата како таква, да ПОСТОИ! А тие самите, единствено беа успешни во градењето на сопственото его(Сталин, Ленин, Тито, Мао, Кастро....). Така да јас како анархист, сметам дека луѓето треба да се откажат од власта и авторитетите за да ја/ги уништат, бидејќи разбирам дека дури и најморалниот човек на власт да дојде, сепак нема да може да направи НИШТО, за да се сменат работите во светов.

Che напиша:Odnosno, koga ke svatat tie 85%!!!
Кога ние свесните ќе работиме на нивното освестување, според мене, затоа што реков дека сами нема да се освестат. Ете јас реков не сум се освестил сам... мене ми беше доволно едно знакче со кружното (А) на една забутана зграда, за да почнам да се прашувам. Сепак некој/а се потрудил со спреј да начкрта нешто на зградата.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by -off- on Сре Апр 16, 2008 8:47 pm

da da pametno kazano sto znaci i nie treba da se obedinime i da prevzememe nesto a ne da sedime na comp
taka li e?

epa aj da se obedinime,da se sretneme nekogas site vaka i da svrtime prvin muabet pa posle sto kako ke bide ke vidime a?
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Anarchist on Сре Апр 16, 2008 8:56 pm

Јас се согласувам со тоа.. сепак треба и личен контакт.
ЕВЕ ИДЕЈА:
Ајде барем еднаш месечно да се среќаваме некаде... сеедно во кој град, може и секој месец во различен град и да почнеме пред се да се запознаеме оние кои не се знаеме, а потоа можеме и со дискусија, и евентуално со некакво организирање.. не мора официјална организација..
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Che on Сре Апр 16, 2008 9:22 pm

Mozeme da cekame i da im pomagame na lugeto da se osvestat, ama mislam deka osvestuvanje na mnozinstvoto nema da doziveeme, pa zatoa jas sum za revolucija.
No, kako sto kazav, prvo i osnovno e da se obedinime! Mi se dopadna idejata za mesecni sredbi vo razlicen grad, no mislam deka ke mora so tek na vreme da se zacestuvaat! No, MORA da se organizirame.

Utre ke odam vo Castro na svirka, pa ako sakate moze da se sretneme na svirka ili pred nea. Tamu ke bidam od 20h, pa koj saka i moze neka dojde da popravime muabet.
avatar
Che

Број на мислења : 18
Registration date : 2008-03-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by negative_h on Чет Апр 17, 2008 1:32 am

lugje, super e so organiziranje i sve toa. AMA, revolucijata MORA da pocne vo vas! Ama ona stvarno da pocne!!!
Koj od vas moze da kaze deka utre moze da odjebe sve sto go opkruzuva i da se posveti na anarho nacin na zivot? Ama iskreno? Jas mozam, nisto ne me vrzuva za sranjevo nareceno opstestvo makedonija. Edinstveno mene sto mi treba e ekipa (ne sum robinzon kruso da ziveam sam, baska toa dosadno e Razz), skejt i muzicki instrument.
Dzabe zborime za anarhija, koga ne veruvame iskreno vo nea (pogolemiot del od nas).
Inaku, moeto mislenje e deka treba da stvorime sto povekje anarhisticki "enklavi", koi sto ke bodat oci na dusmanite Razz i ke im davaat primer na lugjeto deka i toa e nacin na zivot, i toa mnogu ubav Very Happy
Jas vekje si ja isplanirav "mojata" (taa sto sakam jas da ja stvoram), sega samo uste da najdam nacin da ja zarabotam (zatoa sto toa sepak kosta :/) Very Happy
KOGA ke bidne, site ste dobredojdeni! Samo sto dobivte pokana za rajot sto e vo izgradba Razz!
Pozz
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by -off- on Чет Апр 17, 2008 1:54 pm

ez1 moze navistina 90% od nas ne bi se otkazale bukvalno od se sto gi opkruzuva no zosto da ne probame,doba e iidejata da se sobirame i da razmislime sto mozeme i sto nemozeme da pravime,zar bi ostanale savo vaka na kompjuter???nejkam da pomislite deka sum samo nekoja nafurrana faca sto mu e preku k*r od se ama zosto da ne probame makar i neuspeeme!
pozdrav!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by BaXAnt on Чет Апр 17, 2008 6:34 pm

negative_h напиша:l
Koj od vas moze da kaze deka utre moze da odjebe sve sto go opkruzuva Very Happy
зашто???
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by negative_h on Пон Мај 05, 2008 10:53 am

Затоа што Блашко, овој начин на живот не е баш анархо (бат афкорс, тука мора да се согласиш). Е сеа, мора радикално да ги смениш работите ако сакаш да “бидеш“ анархо (свесен сум дека звучи фашистички, ама знам дека ако сакаш ќе ме сватиш правилно Very Happy ).
Инаку, мислам дека стварно треба да створиме неколку места, кои ќе бодат очи на душманите и ќе го отсликуваат анархо духот (солидарност, соживот, индивидуални слободи,непостоење сопственост и слично). Стварање сквотови, комуни, алтернативни центри, скејт паркови, food not bombs акции, треба да се секојдневие. Е така поблиску до анархија. Значи, мене ако ме прашувате, ја одма од темава би се префрлил на темата сквотирање и би барал решенија за сквот Very Happy
Поздрав па пишете
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархизам, одма. Е како?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот