Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

РАБОТНИ СПОРОВИ - позитивни примери од судската пракса

Go down

РАБОТНИ СПОРОВИ - позитивни примери од судската пракса

Пишување by Rastapunk on Пон Сеп 12, 2011 7:33 pm

Движењето за социјална правда - ЛЕНКА на 15.9.2011 (овој четврток) од 19:00 до 20:30 во Клуб на новинари - Скопје (позади Соборниот храм - некако му доаѓа во дијагонала, измеѓу бивша Точка и Плочник) ќе организира промоција на делото „РАБОТНИ СПОРОВИ - позитивни примери од судската пракса“. Еве ги информациите од FB-настанот и директна врска кон истиот:Делoтo претставува искуственo-аналитична правна студија кoја се занимава сo т.н. институционален метoд на рабoтничка бoрба.
Сoдржи триесетина реални приказни на рабoтници кoи се oдважиле свoите права да ги бараат пред суд и кoишто се јавуваат во улога на тужители кои го добиле спорот против својот работодавач.

Сметаме дека запознавањето со судската пракса за работните спорови кај нас е важен и поучен сегмент во борбата на работниците за остварување и заштита на своите права.

Книгата, исто така, има за цел да ги охрабри обесправените македонски работници тие, и по судски пат, да бараат остварување на своите права од работен однос.

Ова е трета научно-истражувачка студија на Движењето за социјална правда „Ленка“, поддржана од германската Фондација „Роза Луксембург“.

Автори: Димитар Апасиев, Ива Михајловска, Александар Ковачевски, Стефан Бошковски, Горан Секулоски, Сашо Карапанчев и Игор Мишевски.

Примероците од студијата се бесплатни.

https://www.facebook.com/event.php?eid=104900706283803

Кој е во можност, слободно може да дојде.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот