Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

„Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

„Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Ghost Dog on Вто Мар 25, 2008 4:40 pm

Верувам дека поголем број од членовите на овој форум веќе знаат за трибината и протестите кои треба да се одржат неделава и наредната, како и претпоставувам имаат јасна претстава зошто се протестира... така што, во постов нема многу да оброзложувам за мотивите и целите на настаниве, туку само ќе ви го приложам распоредот што досега е договорен...

- 28. Март (Петок). трибина во културен центар Точка,
Почеток во 20.00 часот, трибина на темите кои го засегаат протестот, како и евентуално прикажување на филмот Taxi to the Dark Side(ако има расположение и време), како и делење на флаери и памфлети за наредните настани.

- 29. март (Сабота) протест
Се трга од пред дом на арм, во 13.00, а се оди потоа на плоштад, каде се делат уште флаери и памфлети, за....

- 2. Април (среда) Главниот протест,
се трга од пред влада во 13.00, со рута од влада, до собрание, до дом на арм. Ќе се блокираат улици, транспаренти се во изработка, немаме појма колку ќе бидеме, но битно да бидеме гласни
pirat

и уште нешто, сите овие настани се исклучиво мировни, па ако некој се фура дека е блек блок, подобро ич да недоаѓа Wink
avatar
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 30
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by negative_h on Вто Мар 25, 2008 5:51 pm

Ghost Dog напиша: ако некој се фура дека е блек блок, подобро ич да недоаѓа Wink
looooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by BaXAnt on Вто Мар 25, 2008 6:56 pm

[quote="negative_h"]
Ghost Dog напиша: ако некој се фура дека е блек блок, подобро ич да недоаѓа Wink
не дека се фурам на блек блок, али ако не брат да ги викнеме хелсиншки тогаш
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarchist on Сре Мар 26, 2008 1:01 am

avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by BaXAnt on Сре Мар 26, 2008 1:06 am

Anarchist напиша:
dobar flaer
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

„Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by -off- on Сре Мар 26, 2008 2:40 pm

ej bravo sto vi eknalo da go stavite plakatov na forumov!bi bilo i dobro da se stavi i onoj flaerot pa da moze koj saka da go distribuira! mislam deka e pametno samo sto.......pojma nemam kako da go stavam Exclamation No


ako navistina nekoj moze i znae neka go stavi!
ajt me mrzi da pisuvam
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Ghost Dog on Сре Мар 26, 2008 3:00 pm

[quote="BaXAnt"]
negative_h напиша:
Ghost Dog напиша: ако некој се фура дека е блек блок, подобро ич да недоаѓа Wink
не дека се фурам на блек блок, али ако не брат да ги викнеме хелсиншки тогаш

Хелсиншки се збир на лицемрни гадови и затоа не ги викаме jocolor

а протестот си е мировен и пацифистички у секој случај....


инаку, плакатот е ок, само што, нема напишано во колку саат е проекцијата Laughing

А флаерот, еве го, само кој и да умножува нека смести четри флаери на еден лист а4, најпрактично, а и најефтино е Wink (ваков лист беше приложен во мејлинг листата, ако некој го нема на мејл листата, а сака да се вклучи во организација, нека ми прати сопствен мејл во приватна порака што побрзо, за да го додадам)


поздрав!
avatar
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 30
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Ghost Dog on Сре Мар 26, 2008 8:10 pm

И уште нешто, палнирано е штандче во петок, пред философски, правен и економски факс, или, во некој од нив внатре, од 12, до кај 14-15 часот... па ако има студенти од некои од овие факултети, што немаат ништо попаметно да прават тогаш, а сакаат да се вклучат, нека ми пишат порака Wink
avatar
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 30
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarchist on Сре Мар 26, 2008 8:34 pm

Ghost Dog напиша:пред философски, правен и економски факс

А филолошки бе Razz
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarchist on Саб Мар 29, 2008 2:16 am

Да значи да ги потсетиме сите, дека утре во 13 часот пред мајка Тереза споменикот или пред дом на арм.

Кој може нека дојде порано ако треба да се потпомогне за уште некои ситници. Кој може и има некое малецко масиче оние на склопување нека земе ќе ни треба за на плоштад. Значи во 13 почнува официјално делењето на флаери и информирањето на луѓето за протестот во среда како и за самата цел.. НЕ ЗА НАТО! потоа полека се движиме накај плоштад.
Па се гледаме таму Smile
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by negative_h on Саб Мар 29, 2008 9:40 pm

Еј, ќе каже некој што се дешавало или? Беше некој? Колку луѓе бевте?
Нешто? geek
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarchist on Саб Мар 29, 2008 10:50 pm

negative_h напиша:Еј, ќе каже некој што се дешавало или? Беше некој? Колку луѓе бевте?
Нешто? geek
Луѓе имаше, според моја лична проценка од 25 до 30, се појавија и доста новинари, некои даваа изјави, се делеа флаери, имаше многу луѓе онака раздиженост во градот, бидејќи нели сабота, и така. Почнавме од мајка тереза, па завршивме на плоштад. И пази го најјакиот момент, се пиеше кока-кола... да да не знам од кај излегоа некои лименки со кока-кола, стварно не знам ако некој знае нека сподели со нас.

Ок како и да е, ви дид аур џоб. Останува сега да разгласуваме повеќе за во среда и да не заборавам ВО ПОНЕДЕЛНИК ВО 20 ЧАСОТ ПРЕД ТОЧКА ќе се договараме за во среда и сл.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Ghost Dog on Саб Мар 29, 2008 11:33 pm

Јас сум прилично задоволен како испадна, супер беше, иако немаше многу народ, екипата бевме само и 10 души дали од страна.... Но гласни бевме барем! Very Happy

Инаку, стварно, моментот главен беше со кока кола лименките, а нив ги донесоа „младите титови сили“ односно, една секта на 80 годишници кои се клањаат пред биста од тито и беа на почетокот на протестот дојдени... А дури и фрка напраија, даваа изјави за медиуми, па преска на вести, освен Анасташ кој све убаво кажа, ги дадоа и овие лудаците ко да дел од нас.... Rolling Eyes

Медиуми исто дојдоа пуно, па за среда моја прогноза е барем дека народ ќе има Smile
avatar
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 30
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarchist on Вто Апр 01, 2008 8:21 pm

Добро еве потсетување до сите. Утре, 02 Април 2008 21 век Razz во 13:00 пред влада. Протв НАТО, против МАкедонија во НАТО!

Пратив известување и до нашите пријатели од Балаканот, можете да прочитате овде

http://balkans.puscii.nl/?q=node/42
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarchist on Сре Апр 02, 2008 5:49 pm

Па бидна Smile бевме 2000, не. Бевме околу педесеттина души. Прво се собравме пред влада, поседовме таму околу 45 минути, потоа тргнавме накај собрание, покрај кеј, па преку плоштад, па на рекорд, па на десната страна од улицата, и стигнавме конечно до пред собранието. Атмосферата беше опуштена, се делеа флаери, се држеа транспарентите. А да имаше изјави за медиумите, сликаа, снимаа и така. Имаше интересни моменти, на пример дојдоа 4 девојчиња со македоснкото знаме со сонцето Very Happy потоа откако им беше објаснето за што е овој протест, тие си го тргнаа настрана. Како и да е, беше мошне поучно сево ова што се случуваше, за мене лично. Мислам дека ние кои бевме таму, добро и оние кои од оправдани причини не можеа да дојдат, треба да останеме во контакт, и да работиме на други работи заедно во иднина, заедно можеме да направиме многу повеќе.

Па да видам и некое друго мислење.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Ghost Dog on Сре Апр 02, 2008 8:21 pm

Anarchist напиша: Мислам дека ние кои бевме таму, добро и оние кои од оправдани причини не можеа да дојдат, треба да останеме во контакт, и да работиме на други работи заедно во иднина, заедно можеме да направиме многу повеќе.

АПСОЛУТНО! тоа е идна од главните причини зошто сум на форумов... Wink

Инаку, за протестот..... Јас не бев Embarassed
Односно.... Закаснив... Razz
Но од оправдани, или, делумно оправдани причини, правев колоквиум и тоа баш по етика тој ден... сџе разбира аргументунтот дека ако идам на протест за да во пракса да применувам етик не помогна многу Smile

не изеде системот! ха!
avatar
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 30
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarchist on Чет Апр 03, 2008 3:39 pm

Слики од протестот можете да видите на блогот на Вуна

http://vuna.info/vuna/?p=227
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by balkanarchy on Чет Апр 03, 2008 4:39 pm

avatar
balkanarchy

Број на мислења : 21
Location : България
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот http://diy.aresistance.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Kropotkin on Саб Апр 05, 2008 4:22 am

ПОБЕДИВМЕ!!! Razz

Патем, ова ти се вика мировен протест (башка добро музиче) https://www.youtube.com/watch?v=p8i3bYy8uy0
avatar
Kropotkin

Број на мислења : 2
Age : 30
Location : Sheepville
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarho on Нед Апр 06, 2008 10:03 am

Anarchist напиша:
Па да видам и некое друго мислење.

Противник сум на било каков воен сојуз.
Па во сојуз со албанци, бугари и грци никогаш.
Истото важи и за србите ако ги примат во НАТО.
Сега кој ќе не брани од терористи не знам.
Ама и на грците да им го правам ќефот ич не ми е ќеф.
Абе најубаво да не се буткаме кај што не ни е местото.
Не е за деца таа работа, а и јас сакам да си останам дете секогаш.
Нели Еж ?
Нема да растеме.
Имаше една узречица „ еби се па расти “.
Други нека се ебат зошто ние. lol!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarho on Нед Апр 06, 2008 10:19 am

Ghost Dog напиша:
Инаку, стварно, моментот главен беше со кока кола лименките, а нив ги донесоа „младите титови сили“ односно, една секта на 80 годишници кои се клањаат пред биста од тито и беа на почетокот на протестот дојдени... А дури и фрка напраија, даваа изјави за медиуми, па преска на вести, освен Анасташ кој све убаво кажа, ги дадоа и овие лудаците ко да дел од нас....

ТИТО ПАРТИЈА, ОМЛАДИНА АКЦИЈА
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarchist on Нед Апр 06, 2008 11:49 am

tepev напиша:Сега кој ќе не брани од терористи не знам.
НАТО сигурно нема, НАТО би не бранел, доколку сме членка се разбира само од надворешен непријател т.е. само ако друга држава нападне, а нема да брани од терористи. Од терористи самата држава треба да се брани. Пример ЕТА во Шпанија, ИРА во Британија, поточно Северна Ирска, има уште многу други. Овие земји се членки на НАТО, а сеуште имаат и ќе имаат терористи. НАТО не ги брани нив од терористи.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarho on Нед Апр 06, 2008 5:53 pm

Anarchist напиша:
tepev напиша:Сега кој ќе не брани од терористи не знам.
НАТО сигурно нема, НАТО би не бранел, доколку сме членка се разбира само од надворешен непријател т.е. само ако друга држава нападне, а нема да брани од терористи. Од терористи самата држава треба да се брани. Пример ЕТА во Шпанија, ИРА во Британија, поточно Северна Ирска, има уште многу други. Овие земји се членки на НАТО, а сеуште имаат и ќе имаат терористи. НАТО не ги брани нив од терористи.

Кога ова го напишав точно тоа го имав во предвид. Сите членки на НАТО, поточно оние кои шуруваат со американците се изложени на најголем ризик од теророистите. Америка сама не се одбрани од терористите. Тие и нанесоа огромен пораз што ни во војна тешко ќе го доживееја. Затоа тоа беше кажано од моја страна во иронија.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by negative_h on Вто Апр 08, 2008 11:46 am

tepev напиша:

Противник сум на било каков воен сојуз.
Па во сојуз со албанци, бугари и грци никогаш.
Истото важи и за србите ако ги примат во НАТО.
Сега кој ќе не брани од терористи не знам.
Ама и на грците да им го правам ќефот ич не ми е ќеф.
Абе најубаво да не се буткаме кај што не ни е местото.
Не е за деца таа работа, а и јас сакам да си останам дете секогаш.
Нели Еж ?
Нема да растеме.
Имаше една узречица „ еби се па расти “.
Други нека се ебат зошто ние. lol!

Зошто олкава доза национализам во тебе? Од каде потекнува ова? Зарем меѓу Грците, Бугарите, Србите, Албанците нема луѓе? Отворив тема АНТИФА. Кога ќе имам малку повеќе време ќе пишам нешто поопширно. Сега за сега, уживај во фотките и клипчето (фотките се мое дело, а можеби и тоа на нив Very Happy), и види какви грци има во грција. За мене, тие се подобри од сите НАЦИоналисти во македонија. Многу повеќе ги сакам грчките АНТИФА, отколку македонскиве ШУПАЦИ!!!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Anarho on Вто Апр 08, 2008 4:47 pm

negative_h напиша:
Зошто олкава доза национализам во тебе? Од каде потекнува ова? Зарем меѓу Грците, Бугарите, Србите, Албанците нема луѓе? Отворив тема АНТИФА. Кога ќе имам малку повеќе време ќе пишам нешто поопширно. Сега за сега, уживај во фотките и клипчето (фотките се мое дело, а можеби и тоа на нив Very Happy), и види какви грци има во грција. За мене, тие се подобри од сите НАЦИоналисти во македонија. Многу повеќе ги сакам грчките АНТИФА, отколку македонскиве ШУПАЦИ!!!

Прав си. Моја грешка е што не објаснив против кои грци, бугари, срби и албанци сум.
Против сите оное што ја омаловажуваат македонската нација.
Против сите оние што не ја признаваат македонската нација.
Против сите оние што сакаат да ја прекрстат македонската нација.
Против сите оние што сакаат да ја поробат.
Вистина е дека има насекаде вистински луѓе и јас ги почитувам.
А националист не сум бил никогаш, ама не сакам и да сум предавник на својот народ.
Ако ја сакаш Македонија тоа не значи дека си националист.
Пази ова ти го кажува човек што има и бугарско граѓанство покрај македонското.
Но со такви бугари што викаат дека македонците се бугари не сакам да се дружам.
Од секогаш сум бил интернационалист и колку што сум можел сум градел мостови меѓу народите.
Само взаемното почитување гради добра и мирна иднина.

Ја видов бегло АНТИФА темата. Дали тоа значи антифашизам?
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: „Не за Нато!“, трибина и протести, во Скопје!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот