Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Цитати

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Цитати

Пишување by Anarchist on Вто Мар 25, 2008 4:06 pm

„ Слободата без социјализам е привилегија, неправда; социјализам без слобода е ропство и бруталност. “
Михаил Бакунин
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by negative_h on Вто Мар 25, 2008 8:50 pm

“Подобро да умрам од на нозе, отколку да живеам на колена!“ - Емилијано Запата
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Anarho on Вто Мар 25, 2008 10:43 pm

Никогаш нема да пораснам!!! (не ми одговара)
......................................................................Еж
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by negative_h on Вто Мар 25, 2008 11:33 pm

tepev напиша:Никогаш нема да пораснам!!! (не ми одговара)
......................................................................Еж

AAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Колку сум се смеел за оваааааааааааааааа
лооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооол
Laughing
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Anarho on Сре Мар 26, 2008 9:08 am

negative_h напиша:
tepev напиша:Никогаш нема да пораснам!!! (не ми одговара)
......................................................................Еж

AAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Колку сум се смеел за оваааааааааааааааа
лооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооол
Laughing

Интересно лого да ти кажам право и мене ми одговара на 52 години.
Само јас се зезнав. Пиев млеко и пораснав.
Наравоучение: Деца не пијте млеко оти ќе пораснете!
lol!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Ghost Dog on Сре Мар 26, 2008 3:05 pm

tepev напиша:
negative_h напиша:
tepev напиша:Никогаш нема да пораснам!!! (не ми одговара)
......................................................................Еж

AAAAAAAAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Колку сум се смеел за оваааааааааааааааа
лооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооол
Laughing

Интересно лого да ти кажам право и мене ми одговара на 52 години.
Само јас се зезнав. Пиев млеко и пораснав.
Наравоучение: Деца не пијте млеко оти ќе пораснете!
lol!

Kids...GO VEGAN! Razz
avatar
Ghost Dog

Број на мислења : 14
Age : 30
Registration date : 2008-03-18

Преглед на профилот на членот http://myspace.com/damjanaleksiev

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Anarchist on Сре Мар 26, 2008 7:38 pm

Најнасилниот елемент во општеството е незнаењето.
Ема ГолдманАко гласањето некогаш нешто сменило, тогаш тие би го направиле да биде нелегално.
Ема Голдман
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Anarchist on Вто Апр 01, 2008 8:31 pm

Јас никогаш нема да се извинам за Соединетите Американски Држави -- Не ми е гајле кои се фактите.
Џорџ Буш постариот, коментирајќи го уривањето на еден ирански цивилен авион од страна на анериканскиот воен брод Vincennes, кој притоа уби 290 патници. Цитирано во Newsweek, 15 Август, 1989 година.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Anarchist on Вто Апр 01, 2008 8:38 pm

Јас сум анархист! Јас нема да владеам и нема да ме владеат!
Џон Хенри Мекеј
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Anarchist on Вто Апр 01, 2008 8:44 pm

Откако последното дрво ќе биде исечено,
откако последната река ќе биде затруена,
откако последната риба ќе биде фатена,
дури тогаш ќе разбереш дека парите не се јадат.
The Cree People


Последната промена е направена од Anarchist на Сре Апр 02, 2008 5:50 pm. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Banshee Paganica on Вто Апр 01, 2008 10:03 pm

A great many people think they are thinking when they are merely rearranging their prejudices. - William James


"Shine on you crazy diamond, because we're just monkeys wrapped in suits, begging for the approval of others. " - Jake Green "Revolver"...Слободни сме тогаш кога дејствуваме со сопствената разумност!
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Kittentits on Сре Апр 02, 2008 11:30 pm

After sleeping through a hundred million centuries we have finally opened our eyes on a sumptuous planet, sparkling with color and bountiful with life. Within decades we must close our eyes again. Isn't it a noble, an enlightened way of spending our brief time in the sun, to work at understanding the universe and how we have come to wake up in it? This is how I answer when I am asked - as I am surprisingly often - why I bother to get up in the mornings. To put it the other way round, isn't it sad to go to your grave without ever wondering why you were born? Who, with such a though, would not spring from bed, eager to resume discovering the world and rejoicing to be part of it?

~Richard Dawkins
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by BaXAnt on Вто Апр 08, 2008 7:28 pm

Само взаемното почитување гради добра и мирна иднина.
Тепев
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Anarho on Вто Апр 08, 2008 11:55 pm

BaXAnt напиша:Само взаемното почитување гради добра и мирна иднина.
Тепев

Благодарам што сум забележан.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by evolutionary on Чет Мај 22, 2008 1:51 pm

POLITIKATA E PREMNOGU SERIOZNA RABOTA ZA DA SE OSTAVI VO RACETE NA POLITICARITE.-NE ZNAM OD KOGO

NACIZMOT E E NISO DRUGO OSVEN POGRESNO NASOCENA ENERGIJA -EMA GOLDMAN

DALI BI SAKAL DA NE BID EMOZNO NEKOJ DA UGNETUVA ILI EKSPLATIRA DRUG COVEK?TOGAS POGRIZI SE NIKOJ DA NE POSEDUVA MOK-BAKUNIN

AKO GI TREPAS LUGETO SO STAP I GO NARECES STAP NA LUGETO TIE NEMA DA BIDAT MNOGU POSREKNI-BAKUNIN

NEMOZE DA ZBORIME ZA SLOBODA DRU IMA DRZAVA NITU PAK ZA DRZAVA DUR IMA SLOBODA -LENIN
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by -off- on Пон Мај 26, 2008 10:12 pm

hmmmm?citati???

eve eden ama zaboraviv od kogo bese:
" semejstvoto go socinuvaat mazot zenata i televizorot!


*ne ni treba televizija(uste eden nacin na perenje mozok)
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by GODless on Саб Јун 14, 2008 1:08 am

Od denesnive mladi poveke treba da se ocekuva da ucat da masturtbiraat otkolku da gi zabijat svoite glavi vo apstinencija!!! JELLO BIAFRA
avatar
GODless

Број на мислења : 14
Registration date : 2008-06-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Banshee Paganica on Нед Јун 15, 2008 5:32 pm

Vi vjerujete u knjigu u kojoj su životinje koje govore, čarobnjaci, vještice, demoni, štapovi koji se pretvaraju u zmije, gorući grmovi, hrana koja pada s neba, ljudi koji hodaju po vodi i sve vrste čarobnih, apsurdnih i primitivnih priča, i kažete nam da smo mi oni kojima treba pomoć?"

-Mark Twain
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by -off- on Нед Јун 15, 2008 9:08 pm

"gospod mi rece da go napadnam irak,za da vospostavam mir na bliskiot istok"
kj drug ako ne Dzordz Bush!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by -off- on Нед Јун 15, 2008 9:08 pm

dojdov,vidov i .......pobegnav! cheers
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by evolutionary on Пет Јун 27, 2008 12:18 am

TIE sto se borea vo ima na proleteriatot sega gi svrtija nivnite puski nakaj proleteriatot-vrska neam od koj bese mi teknuva se odnesuva na bolsevicite vo rusija....

proleteriatot ne moze da se digne,krene bez da gi razrusi vel opstestven poredok nad nego....-karl marks
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by evolutionary on Пет Јун 27, 2008 12:22 am

vo kapitalizmot proizvodot ima indvidualnost i nezavisnost ,dodeka covekot ja gubi individualnosta i stanuva zavisen -od prilika bese vaka...Smile karl marks..
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by evolutionary on Пет Јун 27, 2008 12:36 am

All things are for all men, since all men have need of them, since all men worrked to produce them in the mesure of their strength and since it is not possible to evaluate everyones part in the production of the worlds wealth. All belong to all-PETAR KROPOTKIN
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Anarchist on Нед Jул 06, 2008 9:16 am

Of all social theories Anarchism alone steadfastly proclaims that society exists for man, not man for society. The sole legitimate purpose of society is to serve the needs and advance the aspiration of the individual. Only by doing so can it justify its existence and be an aid to progress and culture.
- Emma Goldman
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by schizzo on Сре Jул 09, 2008 1:44 pm

-off- напиша:dojdov,vidov i .......pobegnav! cheers

ааааа поштовање!!!!

lol!
avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цитати

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот