Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархо-капитализам

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Пон Јун 30, 2008 11:07 pm

tocno potrebna e hiperprodukcija ko so go citirav berkman vo vreme na revolucija ekonomski da se transformira edno kapitalisticko opstestvo vo anarhisticko.dokolku se okupiraat masinite za prozivodstvo vo eden grad i aftomatski ja ukineme privatnata sopstvenost i go pokazeme vistinskiot potencijal na samoupravuvanjeto i organiziranjeto po solidarnosta lugeto ke pocnat da gi menuvaat mislenjata,,,znabidejki nie kako anarhisti odbivame prezemanje na sekoja politicka mok kako partija li drzava za go go eliminirame kapitalizmot,nie ja prezemame ekonomskata mok za da go sramnime kapitalizmot...dovolno e odzimanje na sopstvenosta iil unistuvanje na privatnata sopstvenost za da se urne kapitalizmot da se otsecve od koren ,prvin e nastana privtanata sopstvenost, pa visoka klasa pa drzava. znaci s ve se bazira nad privatna sopstevonst zaradi poise kolicini na dobra koi bile kolektivni, a alcni individui gi odzemale i narekle privatna sopstvenost i tie idndividui stanale povisoka klasa i so celd a se garantira nivniot status na povisoka kalsa i d a se odrzi eksplatiranjeto na bogatata klasa nad siromasnata , napravena e drzava so nejziniot prinuden mehanizam i politicki se garantira eksplatiranjeto.... znaci ekonomsko pojakata klasa stanuva i politicki pojaka ova go znam blagodareni na cicko marks i negovite dela...znaci za da se urne drvoto(drzavata i edna cela bogata klasa) mora da se isece korenot ili potcono kazano da se prezeme sopstvenosta i da se unisti privatna sopstvenost ,d a se napravi kolektivna sopstvenost ... toa e ko domino efekt sve paga....privatnata sopstvenost e pricina za postoenjeto na klasi i drzava togas da udrime na pricinata .....................................CITAT NE MI TEKNUE OD KOJ BESE....drzavata postoi ili da ja brani sopstvenosta i togas sopstvenosta se narekuva privatna sopstvenost ili pak da ja konfiskuva i nacionalizira no sepak ke bide vo racete na drzavata i togas se vika drzavna sopstvenost.prviot e slucaj na kapitalizam vtoriot na socijalizam ....dodeka anarhistot otvoreno kazuva deka predlaga nov vid na sopstvenost -narodna sopstvenost ili kolektivna sopstvenost
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Вто Jул 01, 2008 4:54 pm

evolutionary напиша:tocno potrebna e hiperprodukcija ko so go citirav berkman vo vreme na revolucija ekonomski da se transformira edno kapitalisticko opstestvo vo anarhisticko.dokolku se okupiraat masinite za prozivodstvo vo eden grad i aftomatski ja ukineme privatnata sopstvenost i go pokazeme vistinskiot potencijal na samoupravuvanjeto i organiziranjeto po solidarnosta lugeto ke pocnat da gi menuvaat mislenjata,,,znabidejki nie kako anarhisti odbivame prezemanje na sekoja politicka mok kako partija li drzava za go go eliminirame kapitalizmot,nie ja prezemame ekonomskata mok za da go sramnime kapitalizmot...dovolno e odzimanje na sopstvenosta iil unistuvanje na privatnata sopstvenost za da se urne kapitalizmot da se otsecve od koren ,prvin e nastana privtanata sopstvenost, pa visoka klasa pa drzava. znaci s ve se bazira nad privatna sopstevonst zaradi poise kolicini na dobra koi bile kolektivni, a alcni individui gi odzemale i narekle privatna sopstvenost i tie idndividui stanale povisoka klasa i so celd a se garantira nivniot status na povisoka kalsa i d a se odrzi eksplatiranjeto na bogatata klasa nad siromasnata , napravena e drzava so nejziniot prinuden mehanizam i politicki se garantira eksplatiranjeto.... znaci ekonomsko pojakata klasa stanuva i politicki pojaka ova go znam blagodareni na cicko marks i negovite dela...znaci za da se urne drvoto(drzavata i edna cela bogata klasa) mora da se isece korenot ili potcono kazano da se prezeme sopstvenosta i da se unisti privatna sopstvenost ,d a se napravi kolektivna sopstvenost ... toa e ko domino efekt sve paga....privatnata sopstvenost e pricina za postoenjeto na klasi i drzava togas da udrime na pricinata .....................................CITAT NE MI TEKNUE OD KOJ BESE....drzavata postoi ili da ja brani sopstvenosta i togas sopstvenosta se narekuva privatna sopstvenost ili pak da ja konfiskuva i nacionalizira no sepak ke bide vo racete na drzavata i togas se vika drzavna sopstvenost.prviot e slucaj na kapitalizam vtoriot na socijalizam ....dodeka anarhistot otvoreno kazuva deka predlaga nov vid na sopstvenost -narodna sopstvenost ili kolektivna sopstvenost

Не знаеш што е полошо? Приватната или државната сопственост.
И како да се превземе сето тоа од државта без војна?
А кој ќе ја брани колективната сопственост?
Се е оставено на свеста.
Или ќе направиме место држава колектив и која е разликата?
Пак многу непознати.
Јас сум сигурен дека со свеста на мнозинството сето ова ќе се преброди, но кога ли мнозинството ќе стане толку свесно и што со оние што нема да се придржуваат кон тие непишани правила?
Имаше еден научно фантастичен филм за таква некаква заедница која беше идеална, но беше заштитена од останатиот свет со една прозирна обвивка која без дозвола од внатре не можеше да биде помината и сите оние што не се придржуваа кон правилата на заедницата беа исфрлани надвор, ама тоа беше филм сигурно базиран на некои размислувања како нашиве, но сепак филм.
И кој ќе одлучи кој да се исфрли? Кој ќе ги донесе законите? Може ли без нив?
Референдум ли ќе распишуваш?
ПАК ?????
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Вто Jул 01, 2008 4:55 pm

eve citat od koj cesto vadam recenici i e moi omilen citat Smile
iN common with all socialists,the anarchist says to the political reformer;No substantial reform in the sense of the political equality and no limitation of the power of the government can be made as long as society is devided in 2 hostile camps,and the laborer remains economically speaking,a slave to hes employer.

BUT to the state socialists we say also;You cannot modify the existing conditions of property without deeply modifying at the same time the political organization.You must limit the powers of government and renounce parliamentary rule.TO EACH new economic phase of life corresponds a new political phase.Absolute monarchy corresponded to the system of serfdom.Representative govenment correspons to capital-rule.BOTH however are class-rule.BUTin a society where the distinction between capitalist and laborer has disappeared,there is no need of such a govenment;it woud be an anachronism, a nuisance.FREE workers woud require a free organization,and this cannot have anny other basis then free argument and free cooperation,without sacrificing the autonomy of the individual to the all-pervading interference of the state.THE NON -CAPITALIST SYSTEM IMPLIES THE NON-GOVERNMENT SYSTEM

PETER KROPOTKIN-the statement up
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Сре Jул 02, 2008 1:35 am

Не знаеш што е полошо? Приватната или државната сопственост.
И како да се превземе сето тоа од државта без војна?
А кој ќе ја брани колективната сопственост?
Се е оставено на свеста.
Или ќе направиме место држава колектив и која е разликата?
Пак многу непознати.
Јас сум сигурен дека со свеста на мнозинството сето ова ќе се преброди, но кога ли мнозинството ќе стане толку свесно и што со оние што нема да се придржуваат кон тие непишани правила?
Имаше еден научно фантастичен филм за таква некаква заедница која беше идеална, но беше заштитена од останатиот свет со една прозирна обвивка која без дозвола од внатре не можеше да биде помината и сите оние што не се придржуваа кон правилата на заедницата беа исфрлани надвор, ама тоа беше филм сигурно базиран на некои размислувања како нашиве, но сепак филм.
И кој ќе одлучи кој да се исфрли? Кој ќе ги донесе законите? Може ли без нив?
Референдум ли ќе распишуваш?
ПАК ?????


pa bi kazal poloso e privtana sopstvenost zoso sepak polos e onoj robovladitel so ne te hrani od onoj so te tepa u socijalizam,,,sranje se i dvete u sustina...toa od drzavata ne se prezema bez vojna barem toa e realnosta i covestvoto...megu drzava i komuna razlikata e ogromna bidejki drzavata e posredna pretstavnicka demokratija komunata prestavuva direktna neposredna demokratija i komunata e neaftoritarno i ne hierakisko telo...vo deonesuvanje na odlukite ucestvuvaats ite vo taa zaednica ... vo izvrsuvanje na funkcijata ucestvuva eden ili dvajca koj samo ke ja sprovedat odlukata na narodot obicni delegati koj posle zavrsuvanje na obvrskata daena o0d narodot se vrakaat na normalnata profesija... sepak anarhija prestavuva podobruvanje ne sovrsenost
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Сре Jул 02, 2008 1:55 am

evolutionary напиша:Не знаеш што е полошо? Приватната или државната сопственост.
И како да се превземе сето тоа од државта без војна?
А кој ќе ја брани колективната сопственост?
Се е оставено на свеста.
Или ќе направиме место држава колектив и која е разликата?
Пак многу непознати.
Јас сум сигурен дека со свеста на мнозинството сето ова ќе се преброди, но кога ли мнозинството ќе стане толку свесно и што со оние што нема да се придржуваат кон тие непишани правила?
Имаше еден научно фантастичен филм за таква некаква заедница која беше идеална, но беше заштитена од останатиот свет со една прозирна обвивка која без дозвола од внатре не можеше да биде помината и сите оние што не се придржуваа кон правилата на заедницата беа исфрлани надвор, ама тоа беше филм сигурно базиран на некои размислувања како нашиве, но сепак филм.
И кој ќе одлучи кој да се исфрли? Кој ќе ги донесе законите? Може ли без нив?
Референдум ли ќе распишуваш?
ПАК ?????


pa bi kazal poloso e privtana sopstvenost zoso sepak polos e onoj robovladitel so ne te hrani od onoj so te tepa u socijalizam,,,sranje se i dvete u sustina...toa od drzavata ne se prezema bez vojna barem toa e realnosta i covestvoto...megu drzava i komuna razlikata e ogromna bidejki drzavata e posredna pretstavnicka demokratija komunata prestavuva direktna neposredna demokratija i komunata e neaftoritarno i ne hierakisko telo...vo deonesuvanje na odlukite ucestvuvaats ite vo taa zaednica ... vo izvrsuvanje na funkcijata ucestvuva eden ili dvajca koj samo ke ja sprovedat odlukata na narodot obicni delegati koj posle zavrsuvanje na obvrskata daena o0d narodot se vrakaat na normalnata profesija... sepak anarhija prestavuva podobruvanje ne sovrsenost

Ни треба стаклено звоно за комуна инаку си во право.
Идеите на Кропоткин се сеуште актуелни но сеуште неостварени.
Сигурно дека без војна нема да може, ама се потешко се наоѓаат војници.
А никогаш немало ни посилни држави. Што значи тешка борба
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarchist on Нед Jул 06, 2008 9:21 am

tepev напиша:
Ни треба стаклено звоно за комуна инаку си во право.
Идеите на Кропоткин се сеуште актуелни но сеуште неостварени.
Сигурно дека без војна нема да може, ама се потешко се наоѓаат војници.
А никогаш немало ни посилни држави. Што значи тешка борба

Да посилни држави, но со оглед на тоа дека ресурсиве на планетава се ограничени како и и тоа дека и самава планета си има и рок и услови на траење, и со неверојатниот брз раст на светското население алтернативите ќе излезат на виделина.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Вто Jул 08, 2008 12:01 am

Anarchist напиша:
tepev напиша:
Ни треба стаклено звоно за комуна инаку си во право.
Идеите на Кропоткин се сеуште актуелни но сеуште неостварени.
Сигурно дека без војна нема да може, ама се потешко се наоѓаат војници.
А никогаш немало ни посилни држави. Што значи тешка борба

Да посилни држави, но со оглед на тоа дека ресурсиве на планетава се ограничени како и и тоа дека и самава планета си има и рок и услови на траење, и со неверојатниот брз раст на светското население алтернативите ќе излезат на виделина.

Прва ќе биде војната за водата.
Се се плашам дека во таа војна уште повеќе ќе си ја загадиме и таа вода што ни останала.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by smith on Нед Сеп 07, 2008 4:02 pm

evolutionary напиша:tocno potrebna e hiperprodukcija ko so go citirav berkman vo vreme na revolucija ekonomski da se transformira edno kapitalisticko opstestvo vo anarhisticko.dokolku se okupiraat masinite za prozivodstvo vo eden grad i aftomatski ja ukineme privatnata sopstvenost i go pokazeme vistinskiot potencijal na samoupravuvanjeto i organiziranjeto po solidarnosta lugeto ke pocnat da gi menuvaat mislenjata,,,znabidejki nie kako anarhisti odbivame prezemanje na sekoja politicka mok kako partija li drzava za go go eliminirame kapitalizmot,nie ja prezemame ekonomskata mok za da go sramnime kapitalizmot...dovolno e odzimanje na sopstvenosta iil unistuvanje na privatnata sopstvenost za da se urne kapitalizmot da se otsecve od koren ,prvin e nastana privtanata sopstvenost, pa visoka klasa pa drzava. znaci s ve se bazira nad privatna sopstevonst zaradi poise kolicini na dobra koi bile kolektivni, a alcni individui gi odzemale i narekle privatna sopstvenost i tie idndividui stanale povisoka klasa i so celd a se garantira nivniot status na povisoka kalsa i d a se odrzi eksplatiranjeto na bogatata klasa nad siromasnata , napravena e drzava so nejziniot prinuden mehanizam i politicki se garantira eksplatiranjeto.... znaci ekonomsko pojakata klasa stanuva i politicki pojaka ova go znam blagodareni na cicko marks i negovite dela...znaci za da se urne drvoto(drzavata i edna cela bogata klasa) mora da se isece korenot ili potcono kazano da se prezeme sopstvenosta i da se unisti privatna sopstvenost ,d a se napravi kolektivna sopstvenost ... toa e ko domino efekt sve paga....privatnata sopstvenost e pricina za postoenjeto na klasi i drzava togas da udrime na pricinata .....................................CITAT NE MI TEKNUE OD KOJ BESE....drzavata postoi ili da ja brani sopstvenosta i togas sopstvenosta se narekuva privatna sopstvenost ili pak da ja konfiskuva i nacionalizira no sepak ke bide vo racete na drzavata i togas se vika drzavna sopstvenost.prviot e slucaj na kapitalizam vtoriot na socijalizam ....dodeka anarhistot otvoreno kazuva deka predlaga nov vid na sopstvenost -narodna sopstvenost ili kolektivna sopstvenost
mi se blue .Smetam deka ne treba da se prvzemat nitu privatnata sopstvenost nitu pak ekonomskata mok . tiemora da bidat unisteni Znaci mora da imame kolaps za da pocneme od novo dokolku go neame ova- togas za nekoj godina se ke bide po staro,pak ke se pojavi kapitalot pa poslem ke dojde klasnoto sranje ,pa drzavata i isti kur ke se vrtime u krug ko degeni so ni najmalce ne interesno. pozdrav

smith

Број на мислења : 2
Registration date : 2008-09-07

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarchist on Вто Сеп 09, 2008 10:30 am

smith напиша:mi se blue .Smetam deka ne treba da se prvzemat nitu privatnata sopstvenost nitu pak ekonomskata mok . tiemora da bidat unisteni Znaci mora da imame kolaps za da pocneme od novo dokolku go neame ova- togas za nekoj godina se ke bide po staro,pak ke se pojavi kapitalot pa poslem ke dojde klasnoto sranje ,pa drzavata i isti kur ke se vrtime u krug ko degeni so ni najmalce ne interesno. pozdrav

E pa ajde site da staneme ambiciozni kapitalisti pa taka pobrzo kje dojde do kolaps Very Happy
Ne.. sala na strana kako mislis kolaps?
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Саб Сеп 13, 2008 2:04 pm

decko ti da ne sakas haos i mene mi se blue od tvojot kolaps.prvo nesto sto reba da se napravi e da se ukine privatnata sopstvenost toa e fakt.ekonomskata mok rabotnikot ne moze da ja unisti oti on ja poseduva mokta da gradi i kreira . ke se ukine samo toj so ja iskoristuva ekonomskata mok....
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Нед Сеп 14, 2008 2:53 am

evolutionary напиша:decko ti da ne sakas haos i mene mi se blue od tvojot kolaps.prvo nesto sto reba da se napravi e da se ukine privatnata sopstvenost toa e fakt.ekonomskata mok rabotnikot ne moze da ja unisti oti on ja poseduva mokta da gradi i kreira . ke se ukine samo toj so ja iskoristuva ekonomskata mok....
hm gusto ,a mene me zanima za koj kur mora da postoi taa sopstvenos-bez razlika dali privatna ili kolektivan,(zborot sopstevonost me asocira na eden kup grdi zgradi Smile)i dodeka kreirame sto i da e ekonomsko ???!?! slabo sloboda ,slabo svest za sloboda i slabo zelba za sloboda,(mislam, malce e debilno jas da rabotam u fabrika pa makar i tri saata, a za toa da dobivam nekolku kila meso ,sto vo osnova e besplatno,isto e i so mlekoto i so site osnovni produkti za zivot - i muabetot mi bese se dodeka igrame na finta na kapitalizmot,se dodeka sme zaglaveni so konzumerizmot, se dodeka nasata osnovan cel e kolektivnoto sozdavanje na nepotrebni i bezvredni raboti kako zamena za osnovni produkti za zivot,i se dodeka butame sumi za da gradime fabriki i razni gomnarii kade sto lugeto-rabotnikot mozat da gi gaj svoite kreacii za potoa istite da gi sozdadat pa za na kraj tie kreacii da dojdat do lugeto koj sto site gi znaeme kako bolni od rak(zatoa sto kaj niv najlesno doagaat do izras i nalesno gi prepoznavame istite tie gomnarsko covecki-rabotnicki kreacii...itn(samo togas nema tolku mnogu da se jade goman za toa -zatoa sto taa unevrzalna i sovrsena kreacija e sozdadena od kolektivot- isto kako sto i do sea ne se sere za raboti koi sto gi zgresil kolektivot ,samokritika... kaj tocno ja gledate taa vasa samokritika i koga ke pocnete vie da ja upotrebuvate )nema da imame mesto za Sloboda.I so site ovie gore navedeni teorii sa anarho sindikalizam, mislam deka nisto nema da smenime osven terminot kapitalizam , ama samo terminot i nisto poveke. I (jas se izvinuvam ako sum premnogu radikalen) smetam deka teorijata za nulta-rabotno vreme e nedeliva od teorijata za anarhizmot . i nemoj da mi serete tuka rabotnikot ,rabotnikot,rabotnikot, zatoa ako sakas da bides konstantno siluvan,maltretiran , hornicno nennaspan i bolen togas komotno mozes da se oddades na tvoite sadisticki fetishi , a da mi dokazes deka covekot e stvoren da raboti ,sto vo krajna mera vulgarno,e eksplotatorski.(jas neznam za sto e sozdaden covekot ama dlaboko sum ubeden deka ne za rabota)ako ne mi veruvas eve prasaj koj bilo rabotnika ,dali e on ,toj covek sto e zozdaden za rabota (ako zborot sozdaden vo zvuci premnogu duhovno-shizovrenicno, togas slobodno pred nego dodadete ... stoznam eve genetski),jas sum siguren deka ke te pokrie so eden kup pljunki................................................
(i pred da pocnete da ser..e za terminot samokritika i kako jas treba malce povise da obratam paznja na toa, samo da se pojasna jas nejkam da ve izbombardiram nazada vo paleolit,samo smetam deka nivnata ''ekonomija'' bila daleku po sovrsena od ovaa vasata utopisko kolektivana ekonomska mok, zatoa sto se dodeka go terame covekot da raboti nie go kontrolirame go kontrolirame negovoto stanuvanje,rucanje,obrazovani i site drugi mozni raboti i toa ne nisto po razlicno od ova denes i kaj e tuka slobodata ?
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by M-1 on Пон Сеп 15, 2008 2:23 am

BaXAnt напиша:
evolutionary напиша:decko ti da ne sakas haos i mene mi se blue od tvojot kolaps.prvo nesto sto reba da se napravi e da se ukine privatnata sopstvenost toa e fakt.ekonomskata mok rabotnikot ne moze da ja unisti oti on ja poseduva mokta da gradi i kreira . ke se ukine samo toj so ja iskoristuva ekonomskata mok....
hm gusto ,a mene me zanima za koj kur mora da postoi taa sopstvenos-bez razlika dali privatna ili kolektivan,(zborot sopstevonost me asocira na eden kup grdi zgradi Smile)i dodeka kreirame sto i da e ekonomsko ???!?! slabo sloboda ,slabo svest za sloboda i slabo zelba za sloboda,(mislam, malce e debilno jas da rabotam u fabrika pa makar i tri saata, a za toa da dobivam nekolku kila meso ,sto vo osnova e besplatno,isto e i so mlekoto i so site osnovni produkti za zivot - i muabetot mi bese se dodeka igrame na finta na kapitalizmot,se dodeka sme zaglaveni so konzumerizmot, se dodeka nasata osnovan cel e kolektivnoto sozdavanje na nepotrebni i bezvredni raboti kako zamena za osnovni produkti za zivot,i se dodeka butame sumi za da gradime fabriki i razni gomnarii kade sto lugeto-rabotnikot mozat da gi gaj svoite kreacii za potoa istite da gi sozdadat pa za na kraj tie kreacii da dojdat do lugeto koj sto site gi znaeme kako bolni od rak(zatoa sto kaj niv najlesno doagaat do izras i nalesno gi prepoznavame istite tie gomnarsko covecki-rabotnicki kreacii...itn(samo togas nema tolku mnogu da se jade goman za toa -zatoa sto taa unevrzalna i sovrsena kreacija e sozdadena od kolektivot- isto kako sto i do sea ne se sere za raboti koi sto gi zgresil kolektivot ,samokritika... kaj tocno ja gledate taa vasa samokritika i koga ke pocnete vie da ja upotrebuvate )nema da imame mesto za Sloboda.I so site ovie gore navedeni teorii sa anarho sindikalizam, mislam deka nisto nema da smenime osven terminot kapitalizam , ama samo terminot i nisto poveke. I (jas se izvinuvam ako sum premnogu radikalen) smetam deka teorijata za nulta-rabotno vreme e nedeliva od teorijata za anarhizmot . i nemoj da mi serete tuka rabotnikot ,rabotnikot,rabotnikot, zatoa ako sakas da bides konstantno siluvan,maltretiran , hornicno nennaspan i bolen togas komotno mozes da se oddades na tvoite sadisticki fetishi , a da mi dokazes deka covekot e stvoren da raboti ,sto vo krajna mera vulgarno,e eksplotatorski.(jas neznam za sto e sozdaden covekot ama dlaboko sum ubeden deka ne za rabota)ako ne mi veruvas eve prasaj koj bilo rabotnika ,dali e on ,toj covek sto e zozdaden za rabota (ako zborot sozdaden vo zvuci premnogu duhovno-shizovrenicno, togas slobodno pred nego dodadete ... stoznam eve genetski),jas sum siguren deka ke te pokrie so eden kup pljunki................................................
(i pred da pocnete da ser..e za terminot samokritika i kako jas treba malce povise da obratam paznja na toa, samo da se pojasna jas nejkam da ve izbombardiram nazada vo paleolit,samo smetam deka nivnata ''ekonomija'' bila daleku po sovrsena od ovaa vasata utopisko kolektivana ekonomska mok, zatoa sto se dodeka go terame covekot da raboti nie go kontrolirame go kontrolirame negovoto stanuvanje,rucanje,obrazovani i site drugi mozni raboti i toa ne nisto po razlicno od ova denes i kaj e tuka slobodata ?

Zivite sustestva egzistiraat ili prezivuvaat za da ja prodolzat svojata vrsta. Koga sme kaj zivotnite, a eden od niv e i covekot, prezivuvanjeto se obezbeduva preku rabota. Ne e covekot edinstven koj raboti, rabotat site zivotni, od mravkite pa do primatite, megju koi e i covekot. Rabotat za da egzistiraat. Covekot e zivotno, no sto e ona najvaznoto sto go pravi razlicen od ostanatite zivotni? Znaenjeto. Vo naucniot naziv HOMO SAPIENS, pridevkata SAPIENS ukazuva deka se raboti za sustestvo koe poseduva znaenje (znaenjeto e steknato preku razum, a razumot preku svest).
Vo slucajot na covekot, znaenjeto e najvazna karika, sto znaci deka toj vo normalni uslovi neprestano teznee kon nego. Znaenjeto moze da se stekne edinstveno so rabota vo koja e i sustinata na covekovata egzistencija, prezivuvanje. Najsustestveniot covecki akt, glagolska imenka koja go potvrduva e KREATIVNATA RABOTA.
Da, covekot ne e mrzliv, toj samo mrazi rabota vo koja ne gleda cel i ne saka da raboti edna rabota celo vreme tuku teznee kon napredok i usovrsuvanje.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Пон Сеп 15, 2008 3:01 am

anarcho-communist напиша:
BaXAnt напиша:
evolutionary напиша:decko ti da ne sakas haos i mene mi se blue od tvojot kolaps.prvo nesto sto reba da se napravi e da se ukine privatnata sopstvenost toa e fakt.ekonomskata mok rabotnikot ne moze da ja unisti oti on ja poseduva mokta da gradi i kreira . ke se ukine samo toj so ja iskoristuva ekonomskata mok....
hm gusto ,a mene me zanima za koj kur mora da postoi taa sopstvenos-bez razlika dali privatna ili kolektivan,(zborot sopstevonost me asocira na eden kup grdi zgradi Smile)i dodeka kreirame sto i da e ekonomsko ???!?! slabo sloboda ,slabo svest za sloboda i slabo zelba za sloboda,(mislam, malce e debilno jas da rabotam u fabrika pa makar i tri saata, a za toa da dobivam nekolku kila meso ,sto vo osnova e besplatno,isto e i so mlekoto i so site osnovni produkti za zivot - i muabetot mi bese se dodeka igrame na finta na kapitalizmot,se dodeka sme zaglaveni so konzumerizmot, se dodeka nasata osnovan cel e kolektivnoto sozdavanje na nepotrebni i bezvredni raboti kako zamena za osnovni produkti za zivot,i se dodeka butame sumi za da gradime fabriki i razni gomnarii kade sto lugeto-rabotnikot mozat da gi gaj svoite kreacii za potoa istite da gi sozdadat pa za na kraj tie kreacii da dojdat do lugeto koj sto site gi znaeme kako bolni od rak(zatoa sto kaj niv najlesno doagaat do izras i nalesno gi prepoznavame istite tie gomnarsko covecki-rabotnicki kreacii...itn(samo togas nema tolku mnogu da se jade goman za toa -zatoa sto taa unevrzalna i sovrsena kreacija e sozdadena od kolektivot- isto kako sto i do sea ne se sere za raboti koi sto gi zgresil kolektivot ,samokritika... kaj tocno ja gledate taa vasa samokritika i koga ke pocnete vie da ja upotrebuvate )nema da imame mesto za Sloboda.I so site ovie gore navedeni teorii sa anarho sindikalizam, mislam deka nisto nema da smenime osven terminot kapitalizam , ama samo terminot i nisto poveke. I (jas se izvinuvam ako sum premnogu radikalen) smetam deka teorijata za nulta-rabotno vreme e nedeliva od teorijata za anarhizmot . i nemoj da mi serete tuka rabotnikot ,rabotnikot,rabotnikot, zatoa ako sakas da bides konstantno siluvan,maltretiran , hornicno nennaspan i bolen togas komotno mozes da se oddades na tvoite sadisticki fetishi , a da mi dokazes deka covekot e stvoren da raboti ,sto vo krajna mera vulgarno,e eksplotatorski.(jas neznam za sto e sozdaden covekot ama dlaboko sum ubeden deka ne za rabota)ako ne mi veruvas eve prasaj koj bilo rabotnika ,dali e on ,toj covek sto e zozdaden za rabota (ako zborot sozdaden vo zvuci premnogu duhovno-shizovrenicno, togas slobodno pred nego dodadete ... stoznam eve genetski),jas sum siguren deka ke te pokrie so eden kup pljunki................................................
(i pred da pocnete da ser..e za terminot samokritika i kako jas treba malce povise da obratam paznja na toa, samo da se pojasna jas nejkam da ve izbombardiram nazada vo paleolit,samo smetam deka nivnata ''ekonomija'' bila daleku po sovrsena od ovaa vasata utopisko kolektivana ekonomska mok, zatoa sto se dodeka go terame covekot da raboti nie go kontrolirame go kontrolirame negovoto stanuvanje,rucanje,obrazovani i site drugi mozni raboti i toa ne nisto po razlicno od ova denes i kaj e tuka slobodata ?

Zivite sustestva egzistiraat ili prezivuvaat za da ja prodolzat svojata vrsta. Koga sme kaj zivotnite, a eden od niv e i covekot, prezivuvanjeto se obezbeduva preku rabota. Ne e covekot edinstven koj raboti, rabotat site zivotni, od mravkite pa do primatite, megju koi e i covekot. Rabotat za da egzistiraat. Covekot e zivotno, no sto e ona najvaznoto sto go pravi razlicen od ostanatite zivotni? Znaenjeto. Vo naucniot naziv HOMO SAPIENS, pridevkata SAPIENS ukazuva deka se raboti za sustestvo koe poseduva znaenje (znaenjeto e steknato preku razum, a razumot preku svest).
Vo slucajot na covekot, znaenjeto e najvazna karika, sto znaci deka toj vo normalni uslovi neprestano teznee kon nego. Znaenjeto moze da se stekne edinstveno so rabota vo koja e i sustinata na covekovata egzistencija, prezivuvanje. Najsustestveniot covecki akt, glagolska imenka koja go potvrduva e KREATIVNATA RABOTA.
Da, covekot ne e mrzliv, toj samo mrazi rabota vo koja ne gleda cel i ne saka da raboti edna rabota celo vreme tuku teznee kon napredok i usovrsuvanje.
a zasto non stop mora da citira marx i znaenjeto se steknuva so dozivuvanja na razni iskustav a ne so rabota - i najmalce e kreativno, krcanjeto na 1000 sustestva od rododt sapiens vo edna betonska ili limena arhitektonska tvorba(istata rododt sapiens ja nartekuva hala-a poveke vakvi verovatno se smetata za fabrika) i nivno kolektivno potenje vo ime na egzistencij .

Najsustestveniot covecki akt, glagolska imenka koja go potvrduva e Smeenjeto odnosno KREATIVNOTO SMEENJE na tugite kreativni raboti-sto kaj zivotnite go nema
i te molam (ova e ozbilno) nemoj nataka homo sapiens da go objasnuvas preku marxova prizma ,te molam... zatoa sto marx bil filozof , a toa prasanje sepak treba da im go ostaime na antropolozite i arheolozite koi se zanimavaat so periodod na paleolitot , marx nemal dovolna prestava za evolucijata pred sapiensot,za da moze da go objasni nego- i na kraj na kraista negovoto objasnuvanje e podednakvo glupo kako i objasnuvanjata i teoriite na karamnlis i gruevski za Anticka makedonija
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by M-1 on Пон Сеп 15, 2008 1:17 pm

Baxant: a zasto non stop mora da citira marx i znaenjeto se steknuva so dozivuvanja na razni iskustav a ne so rabota.
Anarcho-communist: Marx nikade vo mojot tekst ne e citiran, a znaenjeto se steknuva so edukacija za da mu koristi na covekot vo rabotata.

Baxant: i najmalce e kreativno, krcanjeto na 1000 sustestva od rododt sapiens vo edna betonska ili limena arhitektonska tvorba(istata rododt sapiens ja nartekuva hala-a poveke vakvi verovatno se smetaat za fabrika) i nivno kolektivno potenje vo ime na egzistencija.
Anarcho-communist: Covekot ne moze da prezivee bez rabota, barem do sega ne e izmislil drugi metodi za toa, a dokolku preku kreativna rabota iznajde nacin za toa, toj sekako ke bide primenet.

Baxant: Najsustestveniot covecki akt, glagolska imenka koja go potvrduva e Smeenjeto odnosno KREATIVNOTO SMEENJE na tugite kreativni raboti-sto kaj zivotnite go nema.
Anarcho-communist: Se soglasuvam deka smeenjeto e unikatno nesto vo covekovata priroda i go nema kaj ostanatite zivotni, no sepak ne e najsustestven akt. Postojat mnogu raboti sto gi ima kaj covekot, a gi nema kaj ostanatite zivotni, no nivnata uloga i sustestvenost mora da se dokazat pred da se iznesat kako stavovi.

Baxant: i te molam (ova e ozbilno) nemoj nataka homo sapiens da go objasnuvas preku marxova prizma ,te molam... zatoa sto marx bil filozof , a toa prasanje sepak treba da im go ostaime na antropolozite i arheolozite koi se zanimavaat so periodod na paleolitot.
Anarcho-communist: Delata na Marx se po priroda naucni a ne filosofski, i na toj nacin se izucuvani vo naucniot svet. Antropologijata e nauka koja ja istrazuva covekovata fizicka a ne mentalna gradba, dodeka za poslednovo postojat psihologijata i psihijatrijata. Arheologijata isto taka nema vrska so istrazuvanje na covekovata mentalna priroda, tuku so covekovite gradbi, izrabotki i umetnosta.

Baxant: Marx nemal dovolna prestava za evolucijata pred sapiensot,za da moze da go objasni nego.
Anarcho-communist: Marx (1818–1883), Darwin (1809 – 1882) se sovremenici i toa e dokaz deka prviot imal dovolna pretsava za evolucijata pred sapiensot za da moze da go objasni.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Пон Сеп 15, 2008 4:17 pm

anarcho-communist напиша:

Baxant: Marx nemal dovolna prestava za evolucijata pred sapiensot,za da moze da go objasni nego.
Anarcho-communist: Marx (1818–1883), Darwin (1809 – 1882) se sovremenici i toa e dokaz deka prviot imal dovolna pretsava za evolucijata pred sapiensot za da moze da go objasni.
ni darvin ja nemal celata prestava za covekovata evolucija (ne radi negovata ne- naucnost tuku poradi nedostatok na antropoloski-osteoloski matrejal)on imal gruba prestava za evolucijata

i rabotata ne go sozdala covekot,covekot ja sozdal nea, za potoa istat taa da go pregazi
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Пон Сеп 15, 2008 5:37 pm

anarcho-communist напиша:
Anarcho-communist: Covekot ne moze da prezivee bez rabota, barem do sega ne e izmislil drugi metodi za toa, a dokolku preku kreativna rabota iznajde nacin za toa, toj sekako ke bide primenet.

.
pa covekot ziveel od 2,5 milioni do 10000godina p.n.e bezrabota-prinudna rabota za resursi
pa ti presmetajsi kolku vreme se ziveelo taka ,a kolku vreme ziveeme vo fabriki,zatoa sto civilizacijata e sozdadena grubo kazano ok 3500 godina p.n.e - ako ja smetame parnata lokomotiva i masinite togas ke vidis deka vaka ziveeme samo dva veka - i za tie dva veka se izrodija eden kup filozofi koi propagiraat alternativni metodi na zivot-toa ne se dolzi na rastot na covekovata intelegentnost -toa najverovatno e odraz na neizdrzliviot zivot vo industrisko-tehnoloskovo vreme,za dva veka uspeavme covekot da gonapravime progamirano zivotno koj uci ,raboti umira-nisto poveke (tolku mnogu sme zaglaveni sto ne ni e nijasno kako druksije bi funkcionirale-tepev spomna negade deka negativ_h ne bil ozbilno zavaten so revolucijata zatoa sto vozel skate, jas smetam deka on e naj zafaten so revolucijata,i e najgolema zrtva dadena za revolucijata,da imas euste baram 10tna takvi nie ke ziveevme vo postrvolucioernoto vreme(zatoa sto so oli gi preskoknuva site moderni blujotini za uspesen zivot vo new york, a za nekoe vreme ke ja preskokne i celava tinja narecena sovrenmeno tehnolosko vreme) zatoa sto sekoj "normalen'' covek se vadi od takat na negovata ne ozbilnost,sistemot ocigledno ke nema korist od nego-vozi skate na 24 godini-24 saata znaci ne celi kon ni edna moderna vrednost - se zabavuvajki se,gi krsi normite i parvilata na sistemot i ova izopaceno opstestvo,mnogu poveke deluva od koj bilo mislitel(i sto e najvazno ne nitu princ nitu pak dete od bogata i ugledn familija negoviot zivot matrejalno ne e obezbeden kako na site predhodni propagatori- i seto toa e premnogu golema zrtva)-tolku od maliov diskurs za ez.Very Happy i da se vratam na temava kolku i da nejkete da go prifatite toa e taka i e fakt. zatoa sto covekot sonetrpenie ja ocekubva sabotata i nedelata- a, ne ponedelnikot koga treba povtorno da se vrati na svojata masina, isamoto toa kazuva deka covekot ne e sozdaden za rabota-covekot nikogas poveke netreba da raboti, i so nego nikogas poveke ne treba da se manipulira preku rabotata
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by M-1 on Вто Сеп 16, 2008 1:00 am

Do pred, da receme, 10000 pr.n.e godina se lovelo, a lovenjeto e glagol-toa znaci deka se rabotelo. Covekot go sozdal profesionalniot lovdzija i mnogu drugi profesii so namera lanecot na ishrana da prestane kaj nego-toj e prvo zivo sustestvo koe razbralo deka e mozno da ne bide vecen plen na nekoe posilno zivotno tuku preku ZNAENJETO uspeal da se zastiti i lanecot na ishrana da go prekine kaj sebe. Na toj nacin se izdignal nad ostanatite zivotni - stanal covek.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Вто Сеп 16, 2008 2:09 am

anarcho-communist напиша:Do pred, da receme, 10000 pr.n.e godina se lovelo, a lovenjeto e glagol-toa znaci deka se rabotelo. Covekot go sozdal profesionalniot lovdzija i mnogu drugi profesii so namera lanecot na ishrana da prestane kaj nego-toj e prvo zivo sustestvo koe razbralo deka e mozno da ne bide vecen plen na nekoe posilno zivotno tuku preku ZNAENJETO uspeal da se zastiti i lanecot na ishrana da go prekine kaj sebe. Na toj nacin se izdignal nad ostanatite zivotni - stanal covek.
pa ne sum sigurn deka e prekinat lanecot na ishrana, nitu deka nekoj pat ke bide prekinat,edinstveno e smeneto sto momentalno ziveeme u ogromni smrdeni i zacadeni gradovi-i posilnoto zivotno i da saka da te izede ke umre od rak pred da stigne do tebe,
lovenjeto e glagol i znaci rabota-samo problemot sto preku taa rabota(koja e individualna)baram nema da bidam izmanipuliran so muabeti kako ekonomska ednakvost,
tocno deka covekot eizdignat nad site drugi zivotni- no do kade go donese toa vosviseno izdiganje
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Пет Окт 24, 2008 2:18 am

BAXANT- lovenjeto e glagol i znaci rabota-samo problemot sto preku taa rabota(koja e individualna)baram nema da bidam izmanipuliran so muabeti kako ekonomska ednakvostDa lovenjeto e indvidualna rabota ako si sam na ostrov.


PRVIN prvobitnoto opstestvo e zaednica ,megu prvite profesii e lov i ako bil izvrsuvan individualno ne bi ja zadovolil zaednicata a niti pak bil uspesen.NE za glupost se formirale zaednici bidejki covekot nemozel da prdne sam.ako mozele site sami da lovat tigrovi i mamuti so oruzja koj ne mozele vo toa vreme sami da gi izrabotat ne bi se formirala zaednica .GLedaj gi africkite pleminja kako lovat tigar dali ide eden so kopje ili 10 dusi.LUgeto se zdruzile koga sfatile deka samo sorabotka moze da gi odrzi vo zivot .
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Чет Окт 30, 2008 7:29 pm

evolutionary напиша:BAXANT- lovenjeto e glagol i znaci rabota-samo problemot sto preku taa rabota(koja e individualna)baram nema da bidam izmanipuliran so muabeti kako ekonomska ednakvostDa lovenjeto e indvidualna rabota ako si sam na ostrov.


PRVIN prvobitnoto opstestvo e zaednica ,megu prvite profesii e lov i ako bil izvrsuvan individualno ne bi ja zadovolil zaednicata a niti pak bil uspesen.NE za glupost se formirale zaednici bidejki covekot nemozel da prdne sam.ako mozele site sami da lovat tigrovi i mamuti so oruzja koj ne mozele vo toa vreme sami da gi izrabotat ne bi se formirala zaednica .GLedaj gi africkite pleminja kako lovat tigar dali ide eden so kopje ili 10 dusi.LUgeto se zdruzile koga sfatile deka samo sorabotka moze da gi odrzi vo zivot .
da tocno -ama problemot e vo vasite PROGRAMIRANI kolektivi koj treba da go pravat "toa",toa i samo toa i i nistodrugo (odnosno imate cela ideologija na spasot vo koja se znae koi sto ke pravi-a dokolku nekoj ne go pravi toa imame skinata alka vo celiot toj sincir, i istiot prekinuva da funkcionira - i site raboti sto mozes da gi prevzemes protiv facite sto nejkat toa da go rabotat se prkostat so anarhizmot- i tak da seto toa kolektivi,rabota itn e ok -samo ne e anarhija
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by M-1 on Пет Окт 31, 2008 2:09 am

Baxant: imate cela ideologija na spasot vo koja se znae koi sto ke pravi-a dokolku nekoj ne go pravi toa imame skinata alka vo celiot toj sincir, i istiot prekinuva da funkcionira.

AC: Vo anarhistickiot komunizam ne postoi podelba na rabota, dodeka pak radikalniot sindikalizam e revolucioneren metod namenet da ja sopre prodazbata na trudot.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by punk_bt on Сре Дек 03, 2008 5:44 pm

cista glupost anarhizam+kapitalizam
nema nikakvi sansi toa ureduvanje da opstoji ni 2 min a kamoli na podolgo vreme.
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by р on Вто Ное 09, 2010 8:07 am

Малце каснам со постовиве но јеби га. Прилично нов член сум (и може ќе скратам и со постовите ако поискусните викаат дека е добра идејаSmile.
Бидејќи се нарекува анархо-индивидуалист, па и анархо-капиталист ќе дадам краток одговор на коментариве. Анархо-капитализмот/индивидуализмот (се слагам дека анархизам е анархизам, но очигледно дека има разлики во ставовите кои би било добро да се испеглаат. Иако е тешко возможноSmile) е дури и постар Марксовиот анархо-комунизам. Дури можам и да кажам дека е далеку поразработен. Почнува уште од времето на Древна Кина, но само во рудиментирана форма како филозофска ствар (види Лао Цу, Хуанг ЦАу). Потоа незнам за некои посебно истакнати анархо-индивидуалисти се до Бенџамин Тукер, Лисандер Спунер (иако малку слаб во економија, така да не се знае што анархист еSmile), и главната фаца Густав Молинари. Потоа понови фаци има многу, но би ги истакнал Ротбард и Ханс Хоуп. Анархо-капитализмот не само што сметам дека е поразработен како анархистички правец од било кој друг под-анархизам, него и својата модерна верзија е пред Марксовата.

п.с. Уф, кога ги видов постовите и од другите страни...некако не е битен коментаров. И НЕ Е - но, испровоциран од првата страна мислам дека е корисно да се знаат ГОРЕ-ДОЛЕ работите. За другото ќе дебатирамеSmile!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Rastapunk on Пон Ное 15, 2010 3:47 pm

Значи вака, Маркс е авторитарец, не е анархист. Авторитарноста претставува користење на сила, без разлика дали е физичка, или психичка. А анархизам постигнат на неанархистички начин не претставува анархизам според мене.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by р on Пон Ное 15, 2010 5:32 pm

Растапунк...тотално се сложувам со тебе! Маркс е Авторитативец. Но, многумина (посебно, оние денес кои се нарекуваат научни социјалисти -а не се малку, ги има и кај нас) го сметаат Маркс за анархист. И од постовите на сајтов тоа е очигледно. Затоа го пишав овој горен коментар.
Инаку, тотално се слагам со тебе. Маркс не е нималку анархист (иако целел ДЕМЕК кон немање држава еден ден).
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот