Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархо-капитализам

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Пон Јун 23, 2008 12:31 am

negative_h напиша: Водач било како нема да има. Ако почнуваме повеќе луѓе заедно, ќе тераме заедно. Еве ако ти е повака, сватливо, наречи не борд на директори lol! . Ќе се дискутира заедно за проблемите и условите. Ќе работиме партнерски. Very Happy

Е ова е веќе муабет.
Ако сакаш револуционерни работи не можеш да си несериозен и само да си го гледаш скејтот.
Мораш да жртвуваш голем дел од времето за да се постигне целта. И уште подобро е кога се работи тимски.
Помала е веројатноста да згрешиш и ако згрешиш ќе си ја поделиш одговорноста за да не ти е толку мака.
Она за ноќниот чувар го кажав сериозно.
Мене на оваа возраст не ми треба многу време за спиење, а додека чувам ноќе можам да работам многу корисни работи. Нели викаш секој да даде колку што може?
Треба да се сретнеме и да видиме со што можеме да започнеме.
Ти ќе кажеш кога и со кого.
ПОЗДРАВ!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Пон Јун 23, 2008 12:58 am

evolutionary напиша:KAKO BI KAZAL OPSTO ZA ANARHISTITE DALI SE MATRIJALISTI ILI POISE PO DUHOVNOTO,PA preku zazemanje na matrijalnoto i stabilna matrijalna podloga se stremat da se razvijat duhovno ili da go citiram bekrman-samo covek osloboden od matrijalnite grizi i od brutalanata borba za sekojdnevniot leb bi mozeld a se razvie spiritualno odnosnod a evoluira taka da se razlikuvame mnogu od marksistite oni se cisti matrijalisati

Кажи како да обезбедиме егзистенција за да нема материјални грижи бордот што го предлага Еж.
За да има идеолози треба да им се обезбеди егзистенција.
Голем проблем кога сакаме да направиме свои организации, а немаме средства.
Можеби еден од начините е со добри политичари да се убеди народот ( мислам на мнозинството ) да ја прифати идејата на АНАРХИЗМОТ.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Вто Јун 24, 2008 8:01 pm

ne ne nikako politicari ii lica koj so sila bi sakale da nemetnat stavovi.ni treba ulicni propagatori,propagatori na rabotni mesta koj ke go stavat na masa svoeto mislenje pa na drugite e dali ke prifatat ili ne.finatat e da si eden od niv koga ke im go zboris toa.-dovolno e samo da ja potiknes negovata revolucionernost bez da ja iskoristis ....treba da se sfatis ko eden organ od cel organziam koj se pobunil i porbuva da gi pobuni i drugite primer....da ne zazema snikakov status da ne prikazuvas nikakov aftoritet ...revolucijaat treba da dojde od dole.liderstvo ne kreva moral.brojnosta na masite krevaat povisok moral deka ti si del od revolucionernata masina ednakov na drugite...so aftoret ili lider ke se vatime na samiot pocetok nov gospodar koj treba da go simneme....
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Вто Јун 24, 2008 8:08 pm

sakaav da kazam na marksiste finatata mi e so marskistite s e matrijlaisti oti nivnata cel e prezimanje na masinite za prozivodstvo sopstvenosta.mokna rabotnicka vlada.dodeka na anarhizmot mu e sloboda na celoto covestvo ne e tolku konkretno posveten samo na rabotnicite.veruva deka golem del od vladeackatatklasa moze da se izmeni i da se prikluci kon slobodata...neso treba da se ubie sekako Smile sekako treba da pocne od rabotnicite najugnetenite no treba i megu pobogatite sloevi da s eprosirti anarhizmot i oni se zarobeni od drzavata veruvam deka ima i od niv nekoj so nejkat da bide vaka ..ko so bi rekol i tie se robovi na sopstvenata kreacija drzavat i kapitalizmot.garantiram deka pri revolucija 30 procenti minimum od srednata klasa se priklucuva na rabotnickata klasa.spasot e potreben za site i samite kapitalisti se robovi na evarata i dolarcinjata....
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Сре Јун 25, 2008 12:11 am

evolutionary напиша:ne ne nikako politicari ii lica koj so sila bi sakale da nemetnat stavovi.ni treba ulicni propagatori,propagatori na rabotni mesta koj ke go stavat na masa svoeto mislenje pa na drugite e dali ke prifatat ili ne.finatat e da si eden od niv koga ke im go zboris toa.-dovolno e samo da ja potiknes negovata revolucionernost bez da ja iskoristis ....treba da se sfatis ko eden organ od cel organziam koj se pobunil i porbuva da gi pobuni i drugite primer....da ne zazema snikakov status da ne prikazuvas nikakov aftoritet ...revolucijaat treba da dojde od dole.liderstvo ne kreva moral.brojnosta na masite krevaat povisok moral deka ti si del od revolucionernata masina ednakov na drugite...so aftoret ili lider ke se vatime na samiot pocetok nov gospodar koj treba da go simneme....

Кога реков политичари мислев на такви како тебе. Ајде да го замениме со пропаагатори зборот.
Ученото си е учено. Наоѓа правилни зборови.
Значи не политичар за да си го наполни џебот, без морал, туку политичар кој пропагира економска рамноправност.
Не авторитет ами учител но кој ли учител не е авторитет за ученикот.
Само тој е таков авторитет што не го користи авторитетот да го експлоатира ученикот.
Авторитетот за мене повеќе значи почит и никој не може да ми забрани да те почитувам.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Сре Јун 25, 2008 12:23 am

evolutionary напиша:sakaav da kazam na marksiste finatata mi e so marskistite s e matrijlaisti oti nivnata cel e prezimanje na masinite za prozivodstvo sopstvenosta.mokna rabotnicka vlada.dodeka na anarhizmot mu e sloboda na celoto covestvo ne e tolku konkretno posveten samo na rabotnicite.veruva deka golem del od vladeackatatklasa moze da se izmeni i da se prikluci kon slobodata...neso treba da se ubie sekako Smile sekako treba da pocne od rabotnicite najugnetenite no treba i megu pobogatite sloevi da s eprosirti anarhizmot i oni se zarobeni od drzavata veruvam deka ima i od niv nekoj so nejkat da bide vaka ..ko so bi rekol i tie se robovi na sopstvenata kreacija drzavat i kapitalizmot.garantiram deka pri revolucija 30 procenti minimum od srednata klasa se priklucuva na rabotnickata klasa.spasot e potreben za site i samite kapitalisti se robovi na evarata i dolarcinjata....

Не се само робови на системот и парите.
Во секој човек постои чувство за справедливост, со тоа што кај некој тоа се потиснува во потсвеста затоа што не е дел од експлоатираната класа.
Но сепак потсвеста пороработува кога да е и тоа минимум кај 30 %
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Сре Јун 25, 2008 5:59 pm

komunizam i anarhija se neraskinlivi poimi. komunizmot e zadolzen d a ja unisti ekonomskata hierrahija ,anarhizmot politickata hierahija.oti na sekoja nova ekonomska faza ide nova politicka faza.komunizmot znaci ednakvost a krajna ednakvost znaci sloboda ,anarhizmot znaci sloboda a krajna sloboda znaci ednakvost .kako sto rekov anarhist e sirok poim da se nareces sebesi pod nego se sfaka samo negacija na aftoritet.Tvojot prelog kako ekonomski da bide uredeno edno bezdrzavno opstestvo te pravi anarho-komunist ili anarho-kapitalist primer.praviot komunizam e anarhija ,anarhija e bezdrzaven komunizam . vo edno socijalisticko opstestvo bi ostanalo samo eden ugnetuvac drzavata koga ke se unisti i toj doaga anarhija.
bi predlozild a go vidite politickiot kompas . levo komunizam,desno kapitalizam,dole anarhija,gore avtoritet znaci moze da bide anarho-komunizam,aftoritatren komunizam,aftoritaren kapitalizam i anarho kapitalizam.dal isi anarhists to predlaga kapitalisticko ureduvanje ili pak anarhist sto predlaga komunisticko ureduvanje toa e celata rabota. vaka kazano samo anarhist bi znacelo deka ti seuste nemas plan ili celosna slika kako bi bilo uredeno toa bezdrzavno opstestvo ,bi znacelo samo deka nejkes vladiteli.....toa bi znacelo deka sis klon samo kon destrukcija deka ne nudis nikakva programa za rekonstrukcija na ekonomijata.........................
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by -off- on Сре Јун 25, 2008 9:14 pm

vaka kazano samo anarhist bi znacelo deka ti seuste nemas plan ili celosna slika kako bi bilo uredeno toa bezdrzavno opstestvo ,bi znacelo samo deka nejkes vladiteli.....toa bi znacelo deka sis klon samo kon destrukcija deka ne nudis nikakva programa za rekonstrukcija na ekonomijata.........................

drugar so ova saks da kazes deka ako sebesi se smetam za anarhist,nego sakam avtoritetot.-ova e vo red.no seuste ne bi znael kako opstestveno ureduvanje bi sakal da ima?mislam deka ne bi sakal da ima nikakvo voopsto opstestvo.ova e samo edno moe mislenje poveke za anarhijata!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Сре Јун 25, 2008 11:21 pm

druze kako d a n ema opstestvo ako nema opstestvo nema ni zivot.opstestvoto e grupa luge koi sorabotuvaat megu sebe za zaednicka cel za prezivuvanje i kreiranje resursi za zadovolyuvanej na sebesi.opstestvoto e porobeno od drzavata nie skaame d aja trgneme nea ,sakame bezdrzavno opstestvo,oti druze nie sme opstestvoto malce si gi zbrkal rabotite ama nema veze :)opstestvo oznacuva samo grupa na luge koi sorabotuvaat bidejki covekot ne e samotno sustesvto nemoze nisto sam,sega da li e drzavno opstestvo ili anarhija sto znaci opstestvo bez vlast opstesvto bez hierarthija ia ftoritet
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Сре Јун 25, 2008 11:24 pm

opstestvoto si ti ,ja tvoite moite drugari i auu...opsestvoto e ustavri edna komuna koja e porobena od drzavat taka da nie skame slobodno opstestvo opstestvo e zaednica
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by M-1 on Чет Јун 26, 2008 2:42 am

drugar so ova saks da kazes deka ako sebesi se smetam za anarhist,nego sakam avtoritetot.-ova e vo red.no seuste ne bi znael kako opstestveno ureduvanje bi sakal da ima?mislam deka ne bi sakal da ima nikakvo voopsto opstestvo.ova e samo edno moe mislenje poveke za anarhijata![/quote]

vaka druze, anarhija ne znaci haos tuku opstestvo koe e tolku dobro organizirano da ne treba nikoj da go vladee, t.e. vo koe nikakov avtoritet ne e potreben. toa sto ne mu e potrebno rakovodstvo najdobro ti ukazuva deka se raboti za totalen opozit na haosot.
opstestvo ne znaci drzava. vo denesni uslovi opstestvoto e rob na drzavata bidejki na lugjeto im se izmieni mozocite, tretirani se kako moroni i non-stop im se povtoruva deka bez dobra vlast opstestvoto nikogas nema da dozivee blagosostojba. nikogas ne sakaat ni da spomnat deka mozebi opstestvoto moze i bez vlast.
jas vlasta bas ja dozivuvam kao haos, poso ona moze da funkcionira dobro samo vo uslovi na rastureno opstestvo koe ne znae za sebe i beskonecno moze da go cica na toj nacin. npr vo germanija posle 1 svetska vojna doaga do haos a kako resenie se nudi hitler, on voveduva privid na organizacija i na blagosostojba ama dobro se vide posle pomalku od 10 godini za sto se raboti ustvari.
anarhijata ne nudi blagosostojba tuku nadez na opstestvoto bez koe poedinecot nikogase moze da funkcionira bidejki e zoo politicon-opstestveno zivotno ili poromanticno kazano-lugjeto ne se ostrovi.
anarhijata sama po sebe podrazbira opstestvo i zatoa tuka ne se raboti samo za individualna tuku i opstestvena sloboda, koja e daleku poneophodna i bez koja nema nisto od prvata.
pozdrav:)
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Чет Јун 26, 2008 7:51 am

evolutionary напиша:komunizam i anarhija se neraskinlivi poimi. komunizmot e zadolzen d a ja unisti ekonomskata hierrahija ,anarhizmot politickata hierahija.oti na sekoja nova ekonomska faza ide nova politicka faza.komunizmot znaci ednakvost a krajna ednakvost znaci sloboda ,anarhizmot znaci sloboda a krajna sloboda znaci ednakvost .kako sto rekov anarhist e sirok poim da se nareces sebesi pod nego se sfaka samo negacija na aftoritet.Tvojot prelog kako ekonomski da bide uredeno edno bezdrzavno opstestvo te pravi anarho-komunist ili anarho-kapitalist primer.praviot komunizam e anarhija ,anarhija e bezdrzaven komunizam . vo edno socijalisticko opstestvo bi ostanalo samo eden ugnetuvac drzavata koga ke se unisti i toj doaga anarhija.
bi predlozild a go vidite politickiot kompas . levo komunizam,desno kapitalizam,dole anarhija,gore avtoritet znaci moze da bide anarho-komunizam,aftoritatren komunizam,aftoritaren kapitalizam i anarho kapitalizam.dal isi anarhists to predlaga kapitalisticko ureduvanje ili pak anarhist sto predlaga komunisticko ureduvanje toa e celata rabota. vaka kazano samo anarhist bi znacelo deka ti seuste nemas plan ili celosna slika kako bi bilo uredeno toa bezdrzavno opstestvo ,bi znacelo samo deka nejkes vladiteli.....toa bi znacelo deka sis klon samo kon destrukcija deka ne nudis nikakva programa za rekonstrukcija na ekonomijata.........................

Дали е ова твое размислување или си го читал некаде па ни го преземтираш како разбирлива целина. Не даде никаков цитат.
Ако е твое БРАВО, ако си го извлекол од други размислувања во едно пак БРАВО и ако морам да се определам за капитализам или комунизам дај ми опција за
АНАРХО АНАРХИЗАМ.


Последната промена е направена од tepev на Чет Јун 26, 2008 8:05 am. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Чет Јун 26, 2008 8:04 am

crnkogaol напиша:drugar so ova saks da kazes deka ako sebesi se smetam za anarhist,nego sakam avtoritetot.-ova e vo red.no seuste ne bi znael kako opstestveno ureduvanje bi sakal da ima?mislam deka ne bi sakal da ima nikakvo voopsto opstestvo.ova e samo edno moe mislenje poveke za anarhijata!

vaka druze, anarhija ne znaci haos tuku opstestvo koe e tolku dobro organizirano da ne treba nikoj da go vladee, t.e. vo koe nikakov avtoritet ne e potreben. toa sto ne mu e potrebno rakovodstvo najdobro ti ukazuva deka se raboti za totalen opozit na haosot.
opstestvo ne znaci drzava. vo denesni uslovi opstestvoto e rob na drzavata bidejki na lugjeto im se izmieni mozocite, tretirani se kako moroni i non-stop im se povtoruva deka bez dobra vlast opstestvoto nikogas nema da dozivee blagosostojba. nikogas ne sakaat ni da spomnat deka mozebi opstestvoto moze i bez vlast.
jas vlasta bas ja dozivuvam kao haos, poso ona moze da funkcionira dobro samo vo uslovi na rastureno opstestvo koe ne znae za sebe i beskonecno moze da go cica na toj nacin. npr vo germanija posle 1 svetska vojna doaga do haos a kako resenie se nudi hitler, on voveduva privid na organizacija i na blagosostojba ama dobro se vide posle pomalku od 10 godini za sto se raboti ustvari.
anarhijata ne nudi blagosostojba tuku nadez na opstestvoto bez koe poedinecot nikogase moze da funkcionira bidejki e zoo politicon-opstestveno zivotno ili poromanticno kazano-lugjeto ne se ostrovi.
anarhijata sama po sebe podrazbira opstestvo i zatoa tuka ne se raboti samo za individualna tuku i opstestvena sloboda, koja e daleku poneophodna i bez koja nema nisto od prvata.
pozdrav:)[/quote]

Поздрав и до тебе и ПОЗДРАВ за твоите размислувања.
Ова мислам дека го нема напишано во книгите, барем не во официјалните ученбици.
Хитлер нудел некаква анархија но само на одредена нација, ако тоа не било нехумано било идеално, но само за аривците.
Пак подцртувам ако не може да е АНАРХИЗАМ нека биде
АНАРХО АНАРХИЗМ.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Чет Јун 26, 2008 8:20 am

evolutionary напиша:druze kako d a n ema opstestvo ako nema opstestvo nema ni zivot.opstestvoto e grupa luge koi sorabotuvaat megu sebe za zaednicka cel za prezivuvanje i kreiranje resursi za zadovolyuvanej na sebesi.opstestvoto e porobeno od drzavata nie skaame d aja trgneme nea ,sakame bezdrzavno opstestvo,oti druze nie sme opstestvoto malce si gi zbrkal rabotite ama nema veze :)opstestvo oznacuva samo grupa na luge koi sorabotuvaat bidejki covekot ne e samotno sustesvto nemoze nisto sam,sega da li e drzavno opstestvo ili anarhija sto znaci opstestvo bez vlast opstesvto bez hierarthija ia ftoritet

Не може без општество точно.
И првобитната заедница била општество.
Грешката ја направиле кога почнале да се делат на класи.
И во животинскиот свет има поделба.
Прво јаде лавот, потоа неговите деца па хиените па лешинарите па микробите.
Но човекот затоа е човек. Има разум.
Значи да измислиме како да ни биде еднакво без да бараме помош од држави и политичари.
Тие знаат да делат братски за сите но не знаат да делат на еднакви делови.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by M-1 on Чет Јун 26, 2008 8:28 am

Поздрав и до тебе и ПОЗДРАВ за твоите размислувања.
Ова мислам дека го нема напишано во книгите, барем не во официјалните ученбици.
Хитлер нудел некаква анархија но само на одредена нација, ако тоа не било нехумано било идеално, но само за аривците.
Пак подцртувам ако не може да е АНАРХИЗАМ нека биде
АНАРХО АНАРХИЗМ.[/quote]

Potpisuvam, diktaturata funkcionira samo vo uslovi na haos vo opstestvoto, a anarhijata samo vo dobro organizirano opstestvo. Opstestvo nema potreba od nikakvo vidovi avtoritet kako rakovodstvo ili vlast za da stane samoodrzivo preku samosvesen mentalitet, samoupravuvacko ureduvanje i samodisciplinirano dejstvo.
Pozdrav i od mene:)
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by negative_h on Чет Јун 26, 2008 1:49 pm

фашизмот е добро организирано општество. Анархизмот не е до толку. Акцентот во анархизмот не е на добра организација, туку на слобода. Мислам дека форсирање организираност придонесува за оттуѓување од слободата, т.е. анархијата. Целата “финта“ у анархизам е дека луѓето веќе не се замараат со глупости како работно време, поголема продуктивност, “мора да створиме залиха“ и слично. Се знае дека човек ќе земе да ствара нешто (храна, облека, алатки...) ако има потреба од тоа. Сигурно нема да умре. Зошто да го форсираме тоа (а со тоа да го правиме одбивно).
За последново земете прочитајте Боб Блек: Работници од сите земји, ОДМОРЕТЕ СЕ! Very Happy
Неработење НЕ значи престанување со секаков облик на продуктивност. Тоа само значи дека нема работно време и присила нешто да се заврши.
ТВРДАМ, дека човек не може да седи и да не прави ништо цел живот. Тоа се противи на неговата природа. Поготово ако веќе има работено нешто (има една дупешка, сите што имаат работено со работно време па и без знаат: Кога ќе престанеш да работиш, по неколку дена не знаеш што да правиш со себе, бараш работа! Razz ).
Да завршам, анархизам не бара организираност, бара ненапињање lol!
Поздрав
P.S. “АНАРХО АНАРХИЗАМ“ Поштуем!!! lol! Посебен поздрав до Тепев !
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Чет Јун 26, 2008 7:34 pm

priznavam deka ne treba da napneme tolku ko komunistive.no spored mene inaku interesna e parolava:), no malce poise pasivna i nekako se ismeva vrz vistinskite revolucioneri koj dale zivoti za ovaa idea....treba da bideme aktivisti i nikogas da ne zaboravime na ovaa procedura; edukacija-revolucija-evolucija. bi go cital bob blek onaka cisto rekreatvino no siguren sum deka nema da se soglsam so nego moze da se izvdat dobri mislsi protiv drzavata io kritiki drugo ne veruvam . tocno premnogu zamarnje so organizacija moze da se zaboravi na slobodata i smaat organizacija koja ja kreirame moze da dojde do avtoritarna masina.no vistina sindikatit emoze da se uredat taka dobro nehierahiski i neavtoritano sam oso edna misija,izvrsna funkcija spored zelbata na lokalnite ziteli,taka kako sto kazav ako vleze u sindikatot kapitalist ke nema sansi niso da naprai bidejki ne e avtoritarna organizacija,sepak mislamd eka treba dobra organmizacija i jako deluvanje no sekogas vo nasokata na sloboda na site,spored mene i spored primeri kako sto kazavme anarho-sindikalizmot nudi detaljna i najsina programa kako da se formira nehirarhiska organizacija(town meetings) local gatherings i mreza na sindkati regionski postaveni...a sepka mislam deka dosta odmraa lugevo dajd a ripneme vo slednava faza na covestvoto pre kapitalizmot da se smaounisti i nnas i planetava.....komunizam i anarhija se neraskinlivi poimi. -peter kropotkin drugo e moe i probuvam da objasnam deka anrhizmot ima mnogu skola na ucenje...kako komunizmot so ima trockisti,stalinisti,maoisti,ortodoskni marksisti,autonomni marksisti no site se komunisti,taka e i kaj anarhizmot site se anarhisti no ima pod kategorii-subkategorii koj se moralni...na primer dvajcata nie skamae ist spas,ists on no ima razlicni pristapi i metodi kako toa da go postigneme toa e celata rabota,sekako na anarho-kapitalizmot son mu e individualnost na proizvodot,individualnost i nezavisnot od opstestvoto,nikakva drzava koja bi go kontrolirala pazarot,nikakvi granici na koi ke plakaat da gi prenesat svoite proizvodi ova e ustavri nekoj kapitalizam bez drzava ko so rekov Smile negative h mislam deka dosta se odmaravme ,treba i malce aktivizam no odmor i aktivizam moze da se izmesaat rabota i zadovolstvo,revolucijata e rabota i zadovolstvo,a se soglsauvam deka vo anarhisticko opstestvo ke ima minimum rabotno vreme kolku mozes da se naprai da se zadovolat potrebite na lokalnite ziteli.no go citiram alexander berkaman,bidejki vo vreme na revolucija rabotnicite go stopiraat proizvodostvoto go ostvaat alatot i zazemaat puska ,znaci posle revolucijata primer mroa da ima hiper produkcija beter od kapitalizmot za da se zadovolat da se najde ramnisteto da se poklopat proizveduvackata i potorsuvackata za da vidime kolk utreba da se proizveduva ova e jasno sekako Smile
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Чет Јун 26, 2008 7:54 pm

Целата “финта“ у анархизам е дека луѓето веќе не се замараат со глупости како работно време, поголема продуктивност, “мора да створиме залиха“ и слично.
Се знае дека човек ќе земе да ствара нешто (храна, облека, алатки...)

.Potpolno se solgausvam i bi dopolnil vo pravat rabota finatata u anarhizmot,iams sloboda da rabotis so sakaa da gi sledis tvoite prirodni atrakcii ko edna profesija,so tvojata moznost za rabota go organicuvas tvoeto rabotno vrme kolku mozes raboti koga ke pocustvuvas zamor si ides da uzivas. toa e top. sekako deka mora da pridoneses za opstestvoto za toa da pridonese do tebe.za toa deka se znae deka covek mora da raboti nesod a stvara neophodni potrebi hrana,obleka


so ova dokazuvas deka covek stalno mora da se organizira.negative h so ova gi razbi teoriite na avtoriteto deka e potrebno vodac za da se organiziraat lugeto.lugeto stalno ke baraat nacin da se organiziraat negativ h sakase da go kaze ova!BRAVO gi razbi teoriite na aftoritetot deka covekot ne moze da se organizira bez liderstvo Smile
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by M-1 on Пет Јун 27, 2008 2:10 am

negative_h напиша:фашизмот е добро организирано општество. Анархизмот не е до толку. Акцентот во анархизмот не е на добра организација, туку на слобода. Мислам дека форсирање организираност придонесува за оттуѓување од слободата, т.е. анархијата. Целата “финта“ у анархизам е дека луѓето веќе не се замараат со глупости како работно време, поголема продуктивност, “мора да створиме залиха“ и слично. Се знае дека човек ќе земе да ствара нешто (храна, облека, алатки...) ако има потреба од тоа. Сигурно нема да умре. Зошто да го форсираме тоа (а со тоа да го правиме одбивно).
За последново земете прочитајте Боб Блек: Работници од сите земји, ОДМОРЕТЕ СЕ! Very Happy
Неработење НЕ значи престанување со секаков облик на продуктивност. Тоа само значи дека нема работно време и присила нешто да се заврши.
ТВРДАМ, дека човек не може да седи и да не прави ништо цел живот. Тоа се противи на неговата природа. Поготово ако веќе има работено нешто (има една дупешка, сите што имаат работено со работно време па и без знаат: Кога ќе престанеш да работиш, по неколку дена не знаеш што да правиш со себе, бараш работа! Razz ).
Да завршам, анархизам не бара организираност, бара ненапињање lol!
Поздрав
P.S. “АНАРХО АНАРХИЗАМ“ Поштуем!!! lol! Посебен поздрав до Тепев !

Anarhizmot bara organiziranost i samodisciplina i toa najpoveke poradi toa sto nema avtoritet tuku covekot mora sam za sebe da znae i da bide svesen sto i kolku i vo kolkava merka mu treba. Vo anarhizmot se dava sloboda na individuata ama i organizacija vo vid na opstestvo-bidejki se raboti za kolektivisticka ideologija.
Fasizmot ne e dobro organizirano opstestvo poradi toa sto e vodeno od strana na nekolku lugje koi opstestvot mozat da go prisilat na bilo sto i covecko i necovecko a toa opstestvo na eden miren i spokoen nacin da go izvrsuva naredenoto i da gi zema rabotite zdravo za gotovo. Znaci toa opstestvo e vo haos i toa zatoa sto dozvoluva edna mala grupa lugje da im kazuva dali da se frlat u Vardar ili ne.
Drug aspekt na fasizmot e toa deka da e tolku dobro organizirano opstestvo ne bi traelo 12 godini ostavajki najlosi i najkatastrofalni posledici zad sebe.
Organizacijata i avtoritetot se kosat edni so drugi.
A koga sme kaj rabota, glavnata odlika na covekot e toa deka se samopotvrduva so kreativnost i rabotlivost. Koga covekot umira edinstveno negovoto delo ostanuva zad nego i toa mu ja dava najkarakteristicnata osobenost vo opstestveni ramki.
Odmorot e neophoden ama e samo eden vid podgotvuvanje za rabota. Rabotnici na celiot svet-obedinete se bi bila sustinskata parola koga ne bi se zaebavale.
A za anarho-anarhizam se soglasuvam-anarhija na licno i na kolektivno nivo. Barem ja taka ja imam formulirano svojata zivotna ideologija.
avatar
M-1

Број на мислења : 351
Registration date : 2008-05-31

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Пет Јун 27, 2008 10:31 pm

crnkogaol напиша:
Potpisuvam, diktaturata funkcionira samo vo uslovi na haos vo opstestvoto, a anarhijata samo vo dobro organizirano opstestvo. Opstestvo nema potreba od nikakvo vidovi avtoritet kako rakovodstvo ili vlast za da stane samoodrzivo preku samosvesen mentalitet, samoupravuvacko ureduvanje i samodisciplinirano dejstvo.
Pozdrav i od mene:)

Се согласувам во целост.
Сосема правилно колку што ми дозволува мојата логика.
Лошото е што диктаторите со сите можни сили се борат да ја остварат својата цел,
а со самосвеста нешто не сме доволно борбени.
Ќе чекаме еволуцијата да си го направи своето по неколку илјади години да створи доволно самосвесни или ќе се бориме да ја вградиме самосвеста.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Пет Јун 27, 2008 10:44 pm

evolutionary напиша:Целата “финта“ у анархизам е дека луѓето веќе не се замараат со глупости како работно време, поголема продуктивност, “мора да створиме залиха“ и слично.
Се знае дека човек ќе земе да ствара нешто (храна, облека, алатки...)

.Potpolno se solgausvam i bi dopolnil vo pravat rabota finatata u anarhizmot,iams sloboda da rabotis so sakaa da gi sledis tvoite prirodni atrakcii ko edna profesija,so tvojata moznost za rabota go organicuvas tvoeto rabotno vrme kolku mozes raboti koga ke pocustvuvas zamor si ides da uzivas. toa e top. sekako deka mora da pridoneses za opstestvoto za toa da pridonese do tebe.za toa deka se znae deka covek mora da raboti nesod a stvara neophodni potrebi hrana,obleka


so ova dokazuvas deka covek stalno mora da se organizira.negative h so ova gi razbi teoriite na avtoriteto deka e potrebno vodac za da se organiziraat lugeto.lugeto stalno ke baraat nacin da se organiziraat negativ h sakase da go kaze ova!BRAVO gi razbi teoriite na aftoritetot deka covekot ne moze da se organizira bez liderstvo Smile

Ги разби теориите ама не ги докажа.
Доказот е кога ќе ги реализираш и сето тоа ќе функционира.
Негатив_х има друга улога во АНАРХИЗМОТ. Да го донесе.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Саб Јун 28, 2008 7:36 pm

da imame dosta razliki serozno vo pogledite so negative _H no zaednicko e toa sto bi sakale da ja eliminirame drzavata ...toa ne pravi anarhisti ....Smile
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Саб Јун 28, 2008 7:52 pm

nie treba da ja doneseme evolucijata.preku revolucii,poedinecni akcii,sindikati ,okupacii .......taa nema sama da dojde...
ako ostavime na slednite generacii ova dvizenje i receme svetot ne e dovolno razvien za anarhija...tuka gresime..i slednite generacii ke go recat toa- sega svetot ne e dovolno razvien za anarhija i ke go ostavi i on na slednite generacii.i niso ..mora da se frli semeto nisto ne e lesno i sve e mozno .samo treba da go posvetis pogolemiot del od zivotot na aktivizam i nekako da se odvois od ovaa relanost nekoj bi rekle....ja mislam deka se vrtime protiv toa sto ja proizveduva ovaa surova relnost skaame da ima podobra relanost iz atoa za nekoe vreme mora da se odvois od ovaa realnost i da bides kako tie isto taka odvoeni od ovaa relanost- tie sto go pravat vakov svetot. i vo grcija bile 20 dusi pocnale sega anarhizmot e navlezen procentualno vo mnogu studenti , pisi komotno na youtube greec anarchist vidi so p[raat zakana za drzvata bi rekol, se raspadna penziskiot sistem vo grcija pred problemov so imevo (koe e diverzija na karamanlis i bakojani za odbegnuvanje na socijalnata politika ) anarhistite iskocija rekoa penzionerite ne mozat da iskocat da se borat za penziite nie ke se borime za nasive babi u sustina maksimalna solidarnost megu naselenieto....palat koli, palat jadnari,palat desnicari,okupiraat televiziski i radiostanici ,protestiraat protiv anarhisti vo zatvori,imaat strasna organizacija anarhistite tamo ...za 1 minuta 10 ijadi dusis e sobiraat...-mislam zabegav malce od tema na diskusija ali nema veze..
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by -off- on Саб Јун 28, 2008 9:33 pm

zabegano od tema no realno e toa so se desava vo grcija,zosto samo da gledame na youtube zosto ne bi se potrudile i nie???(pak ke mislat se puvam) lol!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Пон Јун 30, 2008 1:25 am

evolutionary напиша:nie treba da ja doneseme evolucijata.preku revolucii,poedinecni akcii,sindikati ,okupacii .......taa nema sama da dojde...
ako ostavime na slednite generacii ova dvizenje i receme svetot ne e dovolno razvien za anarhija...tuka gresime..i slednite generacii ke go recat toa- sega svetot ne e dovolno razvien za anarhija i ke go ostavi i on na slednite generacii.i niso ..mora da se frli semeto nisto ne e lesno i sve e mozno .samo treba da go posvetis pogolemiot del od zivotot na aktivizam i nekako da se odvois od ovaa relanost nekoj bi rekle....ja mislam deka se vrtime protiv toa sto ja proizveduva ovaa surova relnost skaame da ima podobra relanost iz atoa za nekoe vreme mora da se odvois od ovaa realnost i da bides kako tie isto taka odvoeni od ovaa relanost- tie sto go pravat vakov svetot. i vo grcija bile 20 dusi pocnale sega anarhizmot e navlezen procentualno vo mnogu studenti , pisi komotno na youtube greec anarchist vidi so p[raat zakana za drzvata bi rekol, se raspadna penziskiot sistem vo grcija pred problemov so imevo (koe e diverzija na karamanlis i bakojani za odbegnuvanje na socijalnata politika ) anarhistite iskocija rekoa penzionerite ne mozat da iskocat da se borat za penziite nie ke se borime za nasive babi u sustina maksimalna solidarnost megu naselenieto....palat koli, palat jadnari,palat desnicari,okupiraat televiziski i radiostanici ,protestiraat protiv anarhisti vo zatvori,imaat strasna organizacija anarhistite tamo ...za 1 minuta 10 ijadi dusis e sobiraat...-mislam zabegav malce od tema na diskusija ali nema veze..

Па тоа го барам.
Јас уште во почетокот на форумов напишав дека не може без жртви во смисла на самооткажување од многу животни задоволств.
Јас сум постар и сум поминал поголем дел од животот, но за Вас младите е голема жртва да се откажете од младоста. Особено во услови кога за младиот човек има многу задоволства.
Ја земаш за пример Грција. Таму ми се чини дека младиот човек има уште подобри услови за живот отколку во Македонија и пак не се задоволни.
Разлики меѓу тебе и Еж нема многу би рекол многу сте слични и се надополнувате.
Целта ви е заедничка. Да ја срушите државата.
Значи штом се размислува за такво нешто доволно се развил светот тоа да го спроведе.
Тоа значи нов систем, поточно без систем.
Дали дошло времето за АНАРХИЈА во материјална смисла.
Производните сили ги определуваат производните односи.
Во Румунија го срушија Чаушеску и неговиот комунизам со салама и топол леб.
Имаме ли доволно топол леб за да ја донесеме еволуцијата?
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот