Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархо-капитализам

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Нед Мар 30, 2008 7:05 am

A и ставрно како можеш да ги читаш сите тие пресметки на Marx , мислам како не те мрзи
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Нед Мар 30, 2008 11:07 am

BaXAnt напиша:A и ставрно како можеш да ги читаш сите тие пресметки на Marx , мислам како не те мрзи

Прав си. Кога јас учев марксизмот беше задолжителен, а сега не е, така да не мораш да ги читаш.
Лежи си со девојакта но еден ден немој да ти биде криво и да се чувствуваш виновен што само така
си си го потрошил времето. Има време за се. А и додека си лежиш нели размислуваш нешто.
Па ние нели рековме сега само размислуваме и чекаме кога ќе дојде моментот за да се делува.
Мислата е сеење на семето, а штом тоа најде почва и никне ќе жнееме резултати.
Резултатот е подобар и похуман живот за сите луѓе на земјата и не само луѓе ами и живи суштества.


Последната промена е направена од tepev на Нед Мар 30, 2008 11:18 am. Мислењето е променето 1 пати
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Нед Мар 30, 2008 11:15 am

Anarchist напиша:

Нема комунистички држави. Верувам дека стигнавме до оној момент кој треба да разграничиме која е разликата помеѓу социјализам и комунизам и слично. Никогаш не постоела комунистича држава, бидејќи самото тоа тврдење е контрадикторно само по себе.

Пак не се разбираме.
Дали АНАРХИЈАТА треба да дојде во склопот на некоја држава која што достигнала висок стопански развој
и вовела комунистички систем или како некое интернационално движење
после распаѓањето на сите држави во светот.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Нед Мар 30, 2008 11:49 am

tepev напиша:
BaXAnt напиша:A и ставрно како можеш да ги читаш сите тие пресметки на Marx , мислам како не те мрзи

Прав си. Кога јас учев марксизмот беше задолжителен, а сега не е, така да не мораш да ги читаш.
Лежи си со девојакта но еден ден немој да ти биде криво и да се чувствуваш виновен што само така
си си го потрошил времето. Има време за се. А и додека си лежиш нели размислуваш нешто.
Па ние нели рековме сега само размислуваме и чекаме кога ќе дојде моментот за да се делува.
Мислата е сеење на семето, а штом тоа најде почва и никне ќе жнееме резултати.
Резултатот е подобар и похуман живот за сите луѓе на земјата и не само луѓе ами и живи суштества.
Прав си и ти Тепев, ова е цитат од Omar Fitzgerald
Историја,матерјализм,монизам, позитивизам и сите изми на овој свет се стари и зарѓани алатки кои повеќе не ми требаат и за кои повеќе не ми е ни гржа. Мојот принцип е животот, мојот крај е смртта.Посакувам да го живеам мојот живот поинтензивно за да го прегран мојот живот потрагично.
Ја чекаш Револуцијата? Мојата започна многу одамна! Кога ќе бидеш спремен (Боже, колку бескрајно чекање) нема да ми пречи кусо време да одам со тебе. Но кога ти ќе застанеш, јас ќе продолжам на мојот луд и триумфален пат кон големото и возвишеното освојување на наиштото! И.Т.Н
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Пон Мар 31, 2008 9:28 am

BaXAnt напиша: Прав си и ти Тепев, ова е цитат од Omar Fitzgerald
Историја,матерјализм,монизам, позитивизам и сите изми на овој свет се стари и зарѓани алатки кои повеќе не ми требаат и за кои повеќе не ми е ни гржа. Мојот принцип е животот, мојот крај е смртта.Посакувам да го живеам мојот живот поинтензивно за да го прегран мојот живот потрагично.
Ја чекаш Револуцијата? Мојата започна многу одамна! Кога ќе бидеш спремен (Боже, колку бескрајно чекање) нема да ми пречи кусо време да одам со тебе. Но кога ти ќе застанеш, јас ќе продолжам на мојот луд и триумфален пат кон големото и возвишеното освојување на наиштото! И.Т.Н

Токму за тоа и зборуваме ЗА ЖИВОТОТ. И целта ни е да биде подостоен.
Нас можеби ни е и добро. Но како им е на останатите?
Не дека многу ќе им помогнеме, но да речеме барем се обидовме.
Млад си. Претпоставувам немаш се уште семејство но кога ќе створиш и деца нема така да размислуваш.
Јас ќе те чекам и тогаш во форумов да си поприкажеме за животот.
Сега е само твој. Утре ќе го делиш.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarchist on Пон Мар 31, 2008 8:57 pm

tepev напиша:
Anarchist напиша:

Нема комунистички држави. Верувам дека стигнавме до оној момент кој треба да разграничиме која е разликата помеѓу социјализам и комунизам и слично. Никогаш не постоела комунистича држава, бидејќи самото тоа тврдење е контрадикторно само по себе.

Пак не се разбираме.
Дали АНАРХИЈАТА треба да дојде во склопот на некоја држава која што достигнала висок стопански развој
и вовела комунистички систем или како некое интернационално движење
после распаѓањето на сите држави во светот.

Тука повеќето анархисти поинаку размислуваат. Јас сметам дека анархијата може само да дојде на интернационално ниво, значи полека со градење на малечки локални комуни насекаде низ светот, само така јас сметам дека ќе се постигне анархија.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Вто Апр 01, 2008 8:19 am

Anarchist напиша:
Тука повеќето анархисти поинаку размислуваат. Јас сметам дека анархијата може само да дојде на интернационално ниво, значи полека со градење на малечки локални комуни насекаде низ светот, само така јас сметам дека ќе се постигне анархија.

Комуната на чија територија ќе биде?
Таа територија ја смета за своја сопственост некоја државна сила.
Таа државна сила нема да ти дозволи да развиваш некаков систем кој не се совпаѓа со нејзиниот.
Нема да дозволи непочитување на нејзините закони.
Значи ќе се одметнеш некаде со неколку свои истомисленици и ќе водиш герилска војна
за да се здобиеш со територија каде што ќе ја развиваш својата идеологија.
Ќе те изедат противниците на таа идеја на кои што сакаш да им го одземеш владеењето.
Нема полека со малечки комуни, туку светски процес со што повеќе истомисленици.
Силата пак ја гледам, не во пролетаријатот, туку во младите луѓе што немаат стекнато капитал,
а се доволно свесни светското наследство да го поделат меѓу сите луѓе подеднакво.
Тоа е формулата за успех.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Анархо-капитализам

Пишување by -off- on Сре Апр 02, 2008 8:12 pm

[quote]Силата пак ја гледам, не во пролетаријатот, туку во младите луѓе што немаат стекнато капитал,
а се доволно свесни светското наследство да го поделат меѓу сите луѓе подеднакво.
Тоа е формулата за успех.

da, moze uspehot e vo lugeto koj nemaat steknato kapital no brojot na lugeto koj se dovolno svesni e MNOGU mal!da bideme realni

pozdrav

resist to exist!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Пет Мај 23, 2008 1:21 pm

SAKAV DA KAZAM DEKA ANARHIJA E COVECKOTO LICE NA KOMUNIZMOT ,BEZ NEA KOMUNIZMOT STALNO KE SKRISNUVA NAKAJ DIKTATORSTVO . NA PRIMER POVEKETO ANARHISTI VERUVAM I VIE Smile SAKATE KOMUNISTICKI NACIN NA UREDUVANJE ...JAS BI REKOL ANARHIZMOT E DOBROVOLNO PRIFATEN KOMUNIZAM OD MASITE ,I PROIZVEDEN OD MASITE A NE OD KOMUNISTICKA PARTIJA. OVOJ VID NA KOMUNIZAM-ODNOSNO ANARHIJA NE PRAVI NIKAKOV KOMPROMIS SO DRZAVATA I NE SE ODNESUVA REFORMISTICKI ZNACI GLEDA DA JA ELIMINIRA OD START I DA JA ZAMENI SO FEDERACIJA NA KOMUNI ILI SINDIKATI.


SAVA DA KAZAM ZA AANRHO-KAPITALIZMOT .TIE SAKAAT SVE ISTO SAMO DA NEMA DRZAVA ZA DA NE IM SE PLETKA NA PAZAROT HEHEH.A NE SFAKAAT DEKA KAPITALIZMOT NE MOZE DA POSTOI BEZ DRZAVA .KAPITALISTITE KE BIDAT MASAKRIRANI OD MASITE.
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by -off- on Пон Мај 26, 2008 10:25 pm

mislam deka nema nesto takvo barem nema smisla-anarho-kapitalizam?ednostavno prevzemen poimot anarhija zaradi edno negovo znacenje-bez vlast????zabi gi kapitalistite -strogo anarhija!eehheh
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by -off- on Пон Мај 26, 2008 10:27 pm

hm anarho-komunizam,za mene isto sranje kako anarho-kapitalizmot,za mene komunizmot ne e nisto poveke samo uste eden nacin na potcinuvanje eve neka me ubedi nekoj deka amko bi bilo komunizam site bi bile ramnopravni????? samo iluzija!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Пон Мај 26, 2008 11:45 pm

pa ANARHIZAM KO POIM ZNACI SAMO SPROTIVNOST KON AVTORITET . AKKO FILOZOFIJA MZOE DA ODBERE NACIN NA UREDUVANJE DALI KOMUNISTICKI,SINDIKALISTICKI KOLEKTIVISTICKI ILI KAPITALISTICKI ,MUTUALISTICKI ZNACI MORA DA SE KOMBINIRA SO NEKOJ NACIN NA UREDUVANJE BI GO PODRZAL PETAR KROPOTKI ANARHIZAM E SINONIM ZA SLOBODA I KOMUNIZAM E SINONIM ZA EDNAKVOST OVIE POIMI SE NERAZDELIVI ZATOA STO PRAVAT SLOBODA ZNACI EDNKAVOST I TOTALNA EDANKVOST ZNACI SLOBODA . KOMUNIZMOT I ANARHIZMOT IMAAT ISTI CELI UNISTUVANJE NA KAPITALIZAM NACIONALIZAM I PATRIOTIZAM I KREIRANJE NA BESKLASNO IBEZDRZAVNO OPSTESTVO SAMO SO RAZLICNI METODI I PO RAZLICNI PATISTA ..TAKA DA IMA DVA PRAVCI GLAVNI VO ANARHIZMOT SOCIJALEN ANARHIZAM I ANARHO-INDIVIDUALIZAM I SEKAKO FEJKERSKIOT PANKERSKI ANARHIZAM LIFE STYLE ANARCHY IDIOTS ..........
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Вто Мај 27, 2008 8:56 pm

ZNACI MEGU ANARHISTITE E ZAEDNICKO SO SITE SAKAAT DA JA UNISTAT DRZAVATA NO SPORED KAKVA DA BIDE EKONOMIJATA PRAVAT PODELBA E SOCIJANI ANARHISTI I ANARHO INDIVIDUALISTI. OD SOCIJALNITE ANARHISTI IZLGEUVAAT ANARHO_KOLEKTIVIZMOT NA BAKUNIN ,ANARHO_KOMUNIZMOT NA KROPOTKIN I ANARHO SINDIKALIZMOT NA ROCKER.MALETESTA I DR.... INDIVIDUALNIOT ANARHIZAM E NA STINER , MUTUALIZMOT NA PRUDON I ANARHO KAPITALIZMOT NA TUCKER ZNACI ANARHIZAM SMAO ZNACI KONTRA AVTORITET NE NUDI EKONOMSKO UREDUVANJE .
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Вто Мај 27, 2008 8:59 pm

AANRHIZMOT MNOGU CESTO SE NAREKUVA ANTI-DRZAEVNE SOCIJALIZAM,LIBETERIJANSKI KOMUNIZAM ,BEZDRZAVEN KOMUNIZAM ........
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Сре Јун 18, 2008 9:19 pm

evolutionary напиша:pa ANARHIZAM KO POIM ZNACI SAMO SPROTIVNOST KON AVTORITET . AKKO FILOZOFIJA MZOE DA ODBERE NACIN NA UREDUVANJE DALI KOMUNISTICKI,SINDIKALISTICKI KOLEKTIVISTICKI ILI KAPITALISTICKI ,MUTUALISTICKI ZNACI MORA DA SE KOMBINIRA SO NEKOJ NACIN NA UREDUVANJE BI GO PODRZAL PETAR KROPOTKI ANARHIZAM E SINONIM ZA SLOBODA I KOMUNIZAM E SINONIM ZA EDNAKVOST OVIE POIMI SE NERAZDELIVI ZATOA STO PRAVAT SLOBODA ZNACI EDNKAVOST I TOTALNA EDANKVOST ZNACI SLOBODA . KOMUNIZMOT I ANARHIZMOT IMAAT ISTI CELI UNISTUVANJE NA KAPITALIZAM NACIONALIZAM I PATRIOTIZAM I KREIRANJE NA BESKLASNO IBEZDRZAVNO OPSTESTVO SAMO SO RAZLICNI METODI I PO RAZLICNI PATISTA ..TAKA DA IMA DVA PRAVCI GLAVNI VO ANARHIZMOT SOCIJALEN ANARHIZAM I ANARHO-INDIVIDUALIZAM I SEKAKO FEJKERSKIOT PANKERSKI ANARHIZAM LIFE STYLE ANARCHY IDIOTS ..........

Сето досега напишано според мене е теорија.
Неоспорно дека е вистина штом ти си го напишал.
Незнам зошто ти верувам. Сигурно затоа што ја имаш кармата да си убедлив.
Убава дарба само внимавај и Хитлер имал таква дарба со жестоки говори да ги убедува масите но го згрешил патот. Имаше еднаш една сатира од Радое Домановиќ „ Водач “ се викаше.
Ни беше лектира во времето кога јас учев.
Многу треба да си внимателен како водиш.
Да не ми избега мислата.
Зошто да има разни форми на анархизам и да се чуди човек која да ја следи.
Нели е поедноставно да зборуваме за АНАРХИЗАМ.
Како да го објаснам тоа.
Во религијата е слично.
Разни богови и божји синови.
А толку е едноставно. Еден е БОГ.
И со АНАРХИЗМОТ е исто. Единствен и чист, вистински.
Следи го.
Не знам колку помагам?
Тоа го чувствувам.
Меѓу другото, не сум религиозен. За да не те доведам во заблуда.
Само верувам во некоја природа што ги поставила законитостите што не смееме да ги нарушуваме.
ПОЗДРАВ
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarchist on Сре Јун 18, 2008 10:05 pm

tepev напиша:Сето досега напишано според мене е теорија.
Неоспорно дека е вистина штом ти си го напишал.
Незнам зошто ти верувам. Сигурно затоа што ја имаш кармата да си убедлив.
Убава дарба само внимавај и Хитлер имал таква дарба со жестоки говори да ги убедува масите но го згрешил патот. Имаше еднаш една сатира од Радое Домановиќ „ Водач “ се викаше.
Ни беше лектира во времето кога јас учев.
Многу треба да си внимателен како водиш.
Да не ми избега мислата.
Зошто да има разни форми на анархизам и да се чуди човек која да ја следи.
Нели е поедноставно да зборуваме за АНАРХИЗАМ.
Како да го објаснам тоа.
Во религијата е слично.
Разни богови и божји синови.
А толку е едноставно. Еден е БОГ.
И со АНАРХИЗМОТ е исто. Единствен и чист, вистински.
Следи го.
Не знам колку помагам?
Тоа го чувствувам.
Меѓу другото, не сум религиозен. За да не те доведам во заблуда.
Само верувам во некоја природа што ги поставила законитостите што не смееме да ги нарушуваме.
ПОЗДРАВ

Па тоа не си го почувствувал само ти. Има многу анархистички мислители кои го почувстувале истото и оттаму произлегува анархизамот без придавки со цел да се обединат сите струи. А конкретно анархо-капитализмот ретко кој го разбира сериозно, едноставно поради тоа што е чист абсурд. Инаку проблемите се јавуваат во начините на делувањето сега во овој момент. Анархо-синдикалистите сметаат дека најдобро да се инфилтрира во синдикатите со цел да им се покаже на работниците пред се' поинаков начин на организирање. Анархо-комунистите сметаат поинаку, а постојат и многу поинакви анархисти. Сепак анархизмот е широк поим. Постојат струи во анархизмот кои за жал се взаемно исклучиви. Тие струи не се обединуваат.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Сре Јун 18, 2008 10:56 pm

pa da levicata stalno stradala od podlebi.no mislam deka toa e obvrzno zoso ima poveke patista i poveke metodi.....iako imaat ista cel. na primer podelbata anarho-kapitalizam ili nacional-anarhizam se desnicarski finti da se oslabe levicata anarho-kapitalizmot e kreiran od biznismeni i sinovi na biznismeni na koj im odgovara isto taka da nema drzava,,inace toa e cist obid za distrakcija od vistinskiot anarhizam..anarhisti desnicari pa ve molam do kaj stigna svetov?
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Сре Јун 18, 2008 11:35 pm

evolutionary напиша:pa da levicata stalno stradala od podlebi.no mislam deka toa e obvrzno zoso ima poveke patista i poveke metodi.....iako imaat ista cel. na primer podelbata anarho-kapitalizam ili nacional-anarhizam se desnicarski finti da se oslabe levicata anarho-kapitalizmot e kreiran od biznismeni i sinovi na biznismeni na koj im odgovara isto taka da nema drzava,,inace toa e cist obid za distrakcija od vistinskiot anarhizam..anarhisti desnicari pa ve molam do kaj stigna svetov?

Викаш финти.
Да ама ова не е утакмица па кој ќе изгуби ќе части, а утре ќе преиграме.
Ова е живот без поправен испит, не смееме да заборавиме и да експериментираме со идните генерации и со нас како досегашните експериментатори.
Но кој може да каже дека тоа е вистинскиот пат додека не стигне до целта.
Така да можам да ги разберам тие што финтираат за некаква полза, а што е со нас што го правиме тоа од некакви идеи за подобар живот за сите.
И не им одземаме ли на оние што до сега имале многу подобар живот, а им нудиме само подобар.
И кои сме тоа ние?
Анархистите !!!
И пак војна и тоа класна.
Си ебало мајката.
Не се разденува додека не му се стемни на некого.
Има тема за моралот и анархијата можеби таму треба да продолжам.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by negative_h on Чет Јун 19, 2008 11:48 am

tepev напиша:
evolutionary напиша:pa da levicata stalno stradala od podlebi.no mislam deka toa e obvrzno zoso ima poveke patista i poveke metodi.....iako imaat ista cel. na primer podelbata anarho-kapitalizam ili nacional-anarhizam se desnicarski finti da se oslabe levicata anarho-kapitalizmot e kreiran od biznismeni i sinovi na biznismeni na koj im odgovara isto taka da nema drzava,,inace toa e cist obid za distrakcija od vistinskiot anarhizam..anarhisti desnicari pa ve molam do kaj stigna svetov?

Викаш финти.
Да ама ова не е утакмица па кој ќе изгуби ќе части, а утре ќе преиграме.
Ова е живот без поправен испит, не смееме да заборавиме и да експериментираме со идните генерации и со нас како досегашните експериментатори.
Но кој може да каже дека тоа е вистинскиот пат додека не стигне до целта.
Така да можам да ги разберам тие што финтираат за некаква полза, а што е со нас што го правиме тоа од некакви идеи за подобар живот за сите.
И не им одземаме ли на оние што до сега имале многу подобар живот, а им нудиме само подобар.
И кои сме тоа ние?
Анархистите !!!
И пак војна и тоа класна.
Си ебало мајката.
Не се разденува додека не му се стемни на некого.
Има тема за моралот и анархијата можеби таму треба да продолжам.
хмммммммммммммммммммммммммм...
нормално е дека некој ќе губи. Можеби и ќе пати. Зошто да не? Ако поради неговите постапки пателе многу луѓе долго време. Тоа е само природен тек на работите, акција - реакција. + тие што “ќе патат“ можеби ќе научат битна лекција за животот: “духовното пред материјалното!“. Можеби ќе добијат услуга.
Тепев, забележувам дека пак бараш нешто да следиш. Заборави го следењето! Водачи, идеологии, фрли ги во вода! Се водиш според себе! Тоа е анархизам! Јас не сум видел некаде анархистичка библија, па да треба по неа да идеме! Ако некој нашол такво нешто, нека ми каже па јас нема више да бидам анархист! Премногу сум анархо за да следам библија lol!
Има луѓе (како baxant на пример Razz ) што не го сакаат анархосоцијализмот поради тоа што го поистоветуваат со комунизам (кој што се базира на “работи, собирај залихи, спреми се за подобро утре = трпи сега, ќе ти биде убаво во рајот “ ; моја споредба, СРАЊЕ! И едното и другото! ). Јас го прифаќам анархосиндикализмот како најреален во моментот, со луѓе какви што среќаваме денес. Баш со Боки зборевме на скајп пред некој ден, он ми се изначуди пошто малце нестандардна идеја имав презентирано. Јас викам, ако веќе сме за анархосиндикализам, зашто да заземаме туѓа фирма (што ОК, у принцип ние сме ја изградиле ама сега не е наша, бар според закон, истиот кој ќе не стрпа у зандана ако се обидеме да ја заземеме)? Наместо тоа, може да се организираме колку што сме, да отвориме наша. Ќе се договориме колку ќе работиме, што зашто како (ако се дешава ова ја сум за бар 3 дена викенд и работно време максимуН 5 саати) . Профитот ќе го делиме еднакво. Секој нов работник што ќе влезе ќе ги има истите права и обврски. Ќе се грижи како за свое, ама и ќе зема како од свое. Е тоа е и пример дека анархизам функционира, + ќе си ја соберете критичната маса работници кои толку сакате да ги бутнете у некој протест и револуција. Верувам дека кога некому ќе му се обезбедат некои 1000 евра месечно (или нешто приближно, пошто да не се лажеме, газда на успешна фирма не плаче баш за леб нели?) и стабилно работно место кое не само што нема да го/ја спречува да протестира, туку ќе го/ја охрабрува, ќе почне и тој/ таа да се замара со идеологии и револуции, + што ќе се научи на солидарност, затоа што некој бил солидарен со него/неа. Поголеми приходи, помало работно време (ќе се договараме за тоа нели? ), јас мислам дека тоа звучи како чекор напред нели? Најбитното од се е тоа што даваме пример, така што ако нешто вакво почне да функционира, за брзо време ќе се родат повеќе. Никој веќе нема да оди да бара работа каде што ќе го експлоатираат за безпари. Капиталистите ќе останат без работна сила. Ќе бидат принудени или да зголемат плати и да намалат работно време или да пропаднат. А на работниците и едното и другото им одговара Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Чет Јун 19, 2008 10:20 pm

celosno se slozuvam ...ne samO so anarho sindikalizmot e najrealen tuku za kogo se bunime ?za ugnetenite taka ?pa tie ugneteni mnogu povise ke ti veruvaat i podobro bi im propagiral koga si eden od niv,do niv,megu niv vo nivnite organizacii..anarho-sindikalizam znaci rabotnici inficirani od anarhizam sindikati koj se stremat da ja butnat drzavata, sindikati koj apsorbiraat brojki na rabotnici od razlicni profesiii i razlicni matrijali i surovini,sindikati bez vladitel koj funkcioniraat po princip na neposredna demokratija ,direktna akcija i ogromna solidarnost.sindikati KOJ nemaat aftoritarna mok taka da ako edinka sto ima burzoaski ili nacisticki stavovi i da se infiltrira ke nemoze niso.sindikati koj se razvivaat pod kapitalizmot i jacaat ,jaca i nivnata propaganda i nivnoto antidrzavno glediste i toa direktno vo uvoto na rabotnikot ova e prost anarhizam bidejki mnogu od tie so treba da go prifatat se prosti ne upotrebuva nekoj izdignati vonzemni frazi...ti za da mu objasnis na selanec za anarhizam treba da bides selance treba da objasnuvas kako selanec.....naednas tie sindikati podrzani od golem broj na rabotnici sekak oz a ova vreme ke stanat svesni deka rabotnicite se tie koj go kreirale seto ova i deka toa treba da bide vo nivni race vo secij race...deka treba da gi unistat kormilata koj ja vodat industrijata deka treba da ja prezemat industrijata ,deka treba da ja vrata sopstvenosta koja sto im e odzemena bez nikakov posrednik ili nikakva drzava

SINDIKATITE SE ODBRANBENI BUNKERI NA PROLETERIATOT. DODEKA DRZAVATA E ODBRANBEN BUNKER NA BURZOAZIJATA !!!! NEGATIVE_H pratim i licna poraka ako te interesira ke ti go objasnam planot koj go razrabotiv imas interesn iidei bi sakal da dopolinis neso samo potvrdi soglasnost.

NAJVAZNA E PRAKTIKUVANJETO NA SOLIDARNOSTA POCNUVAJK IOD PROTESTI KAKO SO REKOVME KOGA KE ISKOCAT ZITO LUKS,NEKA ISKOCI I VODOVOD A SITE TIE RABOTNICI NAJVAZNO PODRZANI OD IDNITE RABOTNICI -STUDENTITE !!! RABOTNICI I STUDENTI OBEDINETE SE SMRT ZA UGNETUVACITE KAPITALIZMOT I DRZAVATA~~~~~
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Чет Јун 19, 2008 10:24 pm

PORAKA DO VAS HIPICITE VO DUPLO POMALI BROJKI OD ANARHISTITE I RABOTNICITE KE GO SMENEA SVETOT I POSTIGNAA DOSTA SPRECIJA VOJNA NO BEA ZATRUENI SO DROGI,MISLEA DEKA NIVNATA CEL E ZAVRSENA .ZOSTO TOGAS NEKOJ STO SME 10 PATI POVEKE DA NE MOZEME DA SMENIME NESO? NIE SME STOLBOT A SVE PAGA AKO STOLBOT SE DIGNE!!!!
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by -off- on Пет Јун 20, 2008 1:59 am

NAJVAZNA E PRAKTIKUVANJETO NA SOLIDARNOSTA POCNUVAJK IOD PROTESTI KAKO SO REKOVME KOGA KE ISKOCAT ZITO LUKS,NEKA ISKOCI I VODOVOD A SITE TIE RABOTNICI NAJVAZNO PODRZANI OD IDNITE RABOTNICI -STUDENTITE !!! RABOTNICI I STUDENTI OBEDINETE SE SMRT ZA UGNETUVACITE KAPITALIZMOT I DRZAVATA~~~~~


kako sto kaza drugar tocno e koga ke se krenat ednite rabotnici treba i drugite da se krenat,no dali bi bilo toa nikoj neznae zatoa treba da se vlijae prvin na rabotnicite dali bi bilo toa nekoja pomflet propaganda pred fabrikite ili nesto drugo mislam deka ima poveke moznosti.a kako sto vikas najugnetuvani se rabotnicite i studentite.ne veruvam bas deka bi se krenale studentite zaedno so rabotnicite zatoa sto prisustvuvav na karavanot sto bese po fakultetite,a tamu celta bese ukinuvanje na participacijata i objasnuvanje za studentskite protesti vo "68.zborot mi bese toa deka site sakaat da se ukine participacijata pr. no mnogu MAL broj od studentite ne dojdoa na tie tribini,a se znae sto e muabetot:"ako ubavo imate moja celosna podrska".pak zborot mi bese ne e samo da kazes deka toa sto go pravat lugeto e ok i deka gi podrzuvas tuku treba da izlezes so niv javno da go kazes mislenjeto.znam deka sigurno go znaes ova podobro od mene!
pozdrav!(inace ne sum ni student!"iden student"! cheers
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Саб Јун 21, 2008 8:50 am

negative_h напиша:
Има луѓе (како baxant на пример Razz ) што не го сакаат анархосоцијализмот поради тоа што го поистоветуваат со комунизам (кој што се базира на “работи, собирај залихи, спреми се за подобро утре = трпи сега, ќе ти биде убаво во рајот “ ; моја споредба, СРАЊЕ! И едното и другото! ). Јас го прифаќам анархосиндикализмот како најреален во моментот, со луѓе какви што среќаваме денес. Баш со Боки зборевме на скајп пред некој ден, он ми се изначуди пошто малце нестандардна идеја имав презентирано. Јас викам, ако веќе сме за анархосиндикализам, зашто да заземаме туѓа фирма (што ОК, у принцип ние сме ја изградиле ама сега не е наша, бар според закон, истиот кој ќе не стрпа у зандана ако се обидеме да ја заземеме)? Наместо тоа, може да се организираме колку што сме, да отвориме наша. Ќе се договориме колку ќе работиме, што зашто како (ако се дешава ова ја сум за бар 3 дена викенд и работно време максимуН 5 саати) . Профитот ќе го делиме еднакво. Секој нов работник што ќе влезе ќе ги има истите права и обврски. Ќе се грижи како за свое, ама и ќе зема како од свое. Е тоа е и пример дека анархизам функционира, + ќе си ја соберете критичната маса работници кои толку сакате да ги бутнете у некој протест и револуција. Верувам дека кога некому ќе му се обезбедат некои 1000 евра месечно (или нешто приближно, пошто да не се лажеме, газда на успешна фирма не плаче баш за леб нели?) и стабилно работно место кое не само што нема да го/ја спречува да протестира, туку ќе го/ја охрабрува, ќе почне и тој/ таа да се замара со идеологии и револуции, + што ќе се научи на солидарност, затоа што некој бил солидарен со него/неа. Поголеми приходи, помало работно време (ќе се договараме за тоа нели? ), јас мислам дека тоа звучи како чекор напред нели? Најбитното од се е тоа што даваме пример, така што ако нешто вакво почне да функционира, за брзо време ќе се родат повеќе. Никој веќе нема да оди да бара работа каде што ќе го експлоатираат за безпари. Капиталистите ќе останат без работна сила. Ќе бидат принудени или да зголемат плати и да намалат работно време или да пропаднат. А на работниците и едното и другото им одговара Very Happy

Пак се фаќаш за духовното.
Материјалното го забораваш.
Фирма без пари не функционира.
Без партнери за соработка со кого ќе работиш?
Сите во почетокот те игнорираат како опасен и несериозен.
Да садиме само жито за леб да имаме ни треба земја, семе воденица и фурна.
Затоа тие 1000 евра замени ги за почеток со парче леб секојдневно, на кое ќе му додаваме постепено како ќе јакне фирмата и сол и други хранливи состојки, за да изгледаш сериозно затоа што 1000 евра извини ама ми изгледа од ракав истресено.
Инаку идеите ти се револуционерни и ви целост ги поддржувам, само без водач барем за почеток тешко остварливи. Ти не сакаш.
Изгреа една интересна личност во форумов, со карма и многу убедлив во изјавите.
ПЕТАРДА.
Ајде да го прашаме што мисли за идејата да се одберат водачи.
Не го исклучувам, напротив многу ми е важно мислењето на Боки за водачите и дали се може без нив.
А ако има едно место за ноќен чувар во фирмата за 1000 евра, ако никој нема ништо против би сакал да го ангажирам за мене. Ќе бидам користен многу повеќе. Ова не е несериозно.
Поздрав !!!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by negative_h on Саб Јун 21, 2008 11:05 am

tepev напиша:
negative_h напиша:
Има луѓе (како baxant на пример Razz ) што не го сакаат анархосоцијализмот поради тоа што го поистоветуваат со комунизам (кој што се базира на “работи, собирај залихи, спреми се за подобро утре = трпи сега, ќе ти биде убаво во рајот “ ; моја споредба, СРАЊЕ! И едното и другото! ). Јас го прифаќам анархосиндикализмот како најреален во моментот, со луѓе какви што среќаваме денес. Баш со Боки зборевме на скајп пред некој ден, он ми се изначуди пошто малце нестандардна идеја имав презентирано. Јас викам, ако веќе сме за анархосиндикализам, зашто да заземаме туѓа фирма (што ОК, у принцип ние сме ја изградиле ама сега не е наша, бар според закон, истиот кој ќе не стрпа у зандана ако се обидеме да ја заземеме)? Наместо тоа, може да се организираме колку што сме, да отвориме наша. Ќе се договориме колку ќе работиме, што зашто како (ако се дешава ова ја сум за бар 3 дена викенд и работно време максимуН 5 саати) . Профитот ќе го делиме еднакво. Секој нов работник што ќе влезе ќе ги има истите права и обврски. Ќе се грижи како за свое, ама и ќе зема како од свое. Е тоа е и пример дека анархизам функционира, + ќе си ја соберете критичната маса работници кои толку сакате да ги бутнете у некој протест и револуција. Верувам дека кога некому ќе му се обезбедат некои 1000 евра месечно (или нешто приближно, пошто да не се лажеме, газда на успешна фирма не плаче баш за леб нели?) и стабилно работно место кое не само што нема да го/ја спречува да протестира, туку ќе го/ја охрабрува, ќе почне и тој/ таа да се замара со идеологии и револуции, + што ќе се научи на солидарност, затоа што некој бил солидарен со него/неа. Поголеми приходи, помало работно време (ќе се договараме за тоа нели? ), јас мислам дека тоа звучи како чекор напред нели? Најбитното од се е тоа што даваме пример, така што ако нешто вакво почне да функционира, за брзо време ќе се родат повеќе. Никој веќе нема да оди да бара работа каде што ќе го експлоатираат за безпари. Капиталистите ќе останат без работна сила. Ќе бидат принудени или да зголемат плати и да намалат работно време или да пропаднат. А на работниците и едното и другото им одговара Very Happy

Пак се фаќаш за духовното.
Материјалното го забораваш.
Фирма без пари не функционира.
Без партнери за соработка со кого ќе работиш?
Сите во почетокот те игнорираат како опасен и несериозен.
Да садиме само жито за леб да имаме ни треба земја, семе воденица и фурна.
Затоа тие 1000 евра замени ги за почеток со парче леб секојдневно, на кое ќе му додаваме постепено како ќе јакне фирмата и сол и други хранливи состојки, за да изгледаш сериозно затоа што 1000 евра извини ама ми изгледа од ракав истресено.
Инаку идеите ти се револуционерни и ви целост ги поддржувам, само без водач барем за почеток тешко остварливи. Ти не сакаш.
Изгреа една интересна личност во форумов, со карма и многу убедлив во изјавите.
ПЕТАРДА.
Ајде да го прашаме што мисли за идејата да се одберат водачи.
Не го исклучувам, напротив многу ми е важно мислењето на Боки за водачите и дали се може без нив.
А ако има едно место за ноќен чувар во фирмата за 1000 евра, ако никој нема ништо против би сакал да го ангажирам за мене. Ќе бидам користен многу повеќе. Ова не е несериозно.
Поздрав !!!
хммммммммммммммммммммм...
нормално дека од прв ден никој нема да зема плата. И сигурно првата плата нема да биде 1000 евра lol! .
Не се секирај, не го заборавив материјалното. Година и пол мамето ми се еба работејќи за друг. Последниот месец и пол пред да напуштам работев по 100 саати неделно (и ова не е само да се каже, СТВАРНО РАБОТЕВ ПО 100 СААТИ!). Нормално дека безпари фирма не бидува. Ама во секој случај, да работиме за себе е поисплатливо него да работиме за друг, проста математика. А кога зборувам за фирма, не зборувам за нешто налик државна фирма у бивша југославија, каде што пола луѓе дремат и земаат пари. Зборам за фирма у која што млади и способни луѓе ќе си го вршат својот дел од работата. Имам сретнато луѓе, кои што според годините (преку 40) би требало мене да ме учат за работата. Се најдов у ситуација јас да ги учам!
А кога веќе би се приклучувал на планов, ја би те планирал за повеќе од чувар. Мислам дека имаш потенцијал за повеќе. Very Happy
За партнери за соработка... Никој нема да те избегнува ако те бидува за работата. Ако ти имаш да понудиш нешто добро и квалитетно, не е битно дали си нова или стара фирма. Све е маркетинг. Водач било како нема да има. Ако почнуваме повеќе луѓе заедно, ќе тераме заедно. Еве ако ти е повака, сватливо, наречи не борд на директори lol! . Ќе се дискутира заедно за проблемите и условите. Ќе работиме партнерски. Very Happy
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by evolutionary on Саб Јун 21, 2008 12:30 pm

KAKO BI KAZAL OPSTO ZA ANARHISTITE DALI SE MATRIJALISTI ILI POISE PO DUHOVNOTO,PA preku zazemanje na matrijalnoto i stabilna matrijalna podloga se stremat da se razvijat duhovno ili da go citiram bekrman-samo covek osloboden od matrijalnite grizi i od brutalanata borba za sekojdnevniot leb bi mozeld a se razvie spiritualno odnosnod a evoluira taka da se razlikuvame mnogu od marksistite oni se cisti matrijalisati
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот