Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

ДАНОЦИ:Лекција од Анархо-капиталист

Go down

ДАНОЦИ:Лекција од Анархо-капиталист

Пишување by р on Чет Мар 10, 2011 7:11 pm

Дел од интервјуто на најпознатиот интелектуалец (анархо-капиталист) денеска, Ханс Херман Хоуп:

NC: Should rich people be treated differently than poor people?

Hoppe:

Every person, rich or poor, should be treated the same before the law. There are rich people, who are rich without having defrauded or stolen from anyone. They are rich, because they have worked hard, they have saved diligently, they have been productive, and they have shown entrepreneurial ingenuity, often for several family-generations. Such people should not only be left alone, but they should be praised as heroes. And there are rich people, mostly from the class of political leaders in control of the state-apparatus and from the state-connected elites of banking and big business, who are rich, because they have been directly engaged in, or indirectly benefitted from, confiscation, theft, trickery and fraud. Such people should not be left alone, but instead be condemned and despised as gangsters. The same applies to poor people. There are poor people, who are honest people, and therefore should be left alone. They may not be heroes, but they deserve our respect. And there are poor people who are crooks, and who should be treated as crooks, regardless of their “poverty.”

Тука ви е целото интервју - јасно и едноставно. Позиција на вистински анархист!
http://www.hanshoppe.com/2011/03/10/philosophie-magazine-interview-on-taxation/
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ДАНОЦИ:Лекција од Анархо-капиталист

Пишување by Rastapunk on Пет Мар 11, 2011 1:26 am

Според мене сите богаташи се здобиле со своето богатство на „прљав“ начин. Не може дотолку да се дистанцираш од остатокот од луѓето ако си свесен, хуман и морален човек.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ДАНОЦИ:Лекција од Анархо-капиталист

Пишување by р on Пет Мар 11, 2011 5:28 am

Ако од цело интервју во врска со моралноста на даноците ти се фати за ова...немам коментар. Го прочита воопшто линкот, т.е. целото интервју?

А ова дека сите богаташи се здобиле со своето богатство на прљав начин...и за ова немам. Само баш ми интересира дефиницијата на свесен, хуман и морален човек?
Голем број од богаташите се хумани онолку колку што ние тука на форумов заедно никогаш нема да бидеме! А за свесен...мислам дека скоро е невозможно да се збогатиш ако не си свесен...всушност богатите (оние што стануваат пазарно богати..а не преку политичко насилство и услуги) се свесни мн повеќе за потребите на општеството што НИЕ СИТЕ (со тоа што ги купуваме нивните производи) дебело ги наградуваме! Така да...ова со богаташиве, не држи вода. Иако има мн што своето богатство го стекнале на прљав начин, скоро 90% се со помош на државата - што нема врска со слободен пазар.
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ДАНОЦИ:Лекција од Анархо-капиталист

Пишување by Rastapunk on Нед Мар 13, 2011 4:19 am

Не го прочитав, пошто немав време, само ова што си го постирал тука го прочитав. Него, поентата ми беше дека е едноставно не реално, без крадење толку да се дистанцираш од остатокот од луѓето. На пример, тебе ти доаѓа идеја и од нејзе правиш милиони. Ама таа идеја ти дошла само поради склоп на околности, не пошто си кој знае колку попаметен од другите. На пример јас ако сум во некој даден момент на само 100 метри од тебе, можам да се здобијам со знаење, на пример да видам нешто и да го знам како такво, иако реално нема да бидам ни попаметен од тебе, ни ништо. Или на пример, идеме двајцата на квиз и сеа лупам: прашање каде паднал метеорот пред 2 - 3 години, во близина на Скопје. Замисли сега дека ти си многу попаметен од мене, ама јас го знам одговорот пошто ми направил некој рандом човек муабет за тоа пред два дена, а ти не си ни видел дека се десило тоа. И ова ти е чиста среќа, а не знаење. И живототот е полн со вакви срања. Богаташите се лукави и паметни(а не свесни и хумани како што кажа ти), а нормално и среќни луѓе чим стигнале до таква состојба. И во секој момент ако ние не тежиме кон тоа нашите знаења да ги споделуваме со луѓето околу нас, тогаш ќе постојат драстични разлики меѓу богаташите и сиромашните. Него, за текстот, извини што не го прочитав, ПРЕМНОГу сум кнап со време...
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ДАНОЦИ:Лекција од Анархо-капиталист

Пишување by р on Нед Мар 13, 2011 7:39 am

ok. Nema gajle. Inaku, tekstot e kratok zatoa go postirav. Znam deka retko koj ima vreme da cita se sto ke se postira na forumov.

За другово, нема да го тупам мн. Само би истакнал дека сум убеден дека на луѓето не им е потребна никаква еднаквост, освен еднаквост во слободата. Единствено морално правило кое треба да се научат да го почитуваат е правото на сопственост (морално ограничениот простор во кој еден човек е слободен да го искористува на начин како што смета тој дека е најсоодветен). Другите работи се споредни!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ДАНОЦИ:Лекција од Анархо-капиталист

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот