Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Проекција на 'Вовед во окупација' (Occupation 101) и трибина

Go down

Проекција на 'Вовед во окупација' (Occupation 101) и трибина

Пишување by Anarchist on Пон Мар 07, 2011 9:42 pmНа 10.03.2010 со почеток во 18:00 часот во Ла Кања (стара скопска чаршија) ќе се оджи проекција на филмот Вовед во окупација и ќе има трибина за Палестина.

Моќен документарен филм кој поттикнува на размислување за моменталните и историски основни причини за израелско-палестинскиот конфликт. За разлика од било кој друг филм било кога направен за истиот конфликт, „Вовед во окупација“ (Occupation 101) дава сеопфатна анализа на фактите и скриените вистини за бескрајната контроверзност и побива многу од одамна врежани митови и заблуди за истиот.

Филмот исто така детално го опишува живото...т под израелската воена власт, улогата на Соединетите Држави во конфликтот, и главните пречки што го попречуваат патот на долготраен и одржлив мир. Корените на конфликтот се објаснети преку искуства на терен и од прва рака од страна на водечки научници за Блискиот Исток, мировни активисти, новинари, религиозни водачи и хуманитарни работници чиишто гласови премногу често се потиснати од страна на американските медиуми.

Филмот опфаќа широка лепеза на теми кои вклучуваат: првиот бран на еврејската имиграција од Европа во 1880тите, тензиите во 1920, војната во 1948, војната во 1967, првата Интифада (востание) во 1987, мировниот процес во Осло, проширување на населбите, улогата на владата на С.А.Д., втората Интифада во 2000, одделувачката бариера и повлекувањето на Израел од Газа, како и многу болни сведоштва од жртви на оваа трагедија.


Проекцијата и трибината се во заедничка организација на Движењето за социјална правда - ЛЕНКА и Анархистички фронт.

Потврдете го вашето присуство тука, а ако можете споделете го овој линк:
http://www.facebook.com/event.php?eid=116636105077416
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот