Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Анархо-капитализам

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Анархо-капитализам

Пишување by Anarchist on Вто Мар 25, 2008 1:57 pm

Анархо-капитализам е политичка филозофија која се обидува да ги спои анархизмот со капитализмот. Значи колку што јас можам да разберам, ќе има капиталисти, ќе нема држава. Ќе постои приватна сопственост, ќе постои и слободен пазар, само капиталистите ќе нема кој да ги регулира. За повеќе читнете си на англиската википедија.

Според мене: ЧИСТА ГЛУПОСТ, особено ако знаеме дека термнот е закован некаде 60-тите години од минатиот век(cold war) мислам дека американците ако веќе навлегуваме во теорија на завери, го сковале овој термин од едноставната причина дека кога комунистите си имаат анархизам зашто да не и капиталистите Razz
Мислам дека јасно се гледа каде води едно такво општество. Во општество без држава каде капиталистите си го штитат своето благо со сопствена војска? хммм заклучете сами.

Па да чујам и други размислувања.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Вто Мар 25, 2008 9:47 pm

Anarchist напиша:Анархо-капитализам е политичка филозофија која се обидува да ги спои анархизмот со капитализмот. Значи колку што јас можам да разберам, ќе има капиталисти, ќе нема држава. Ќе постои приватна сопственост, ќе постои и слободен пазар, само капиталистите ќе нема кој да ги регулира. За повеќе читнете си на англиската википедија.

Според мене: ЧИСТА ГЛУПОСТ, особено ако знаеме дека термнот е закован некаде 60-тите години од минатиот век(cold war) мислам дека американците ако веќе навлегуваме во теорија на завери, го сковале овој термин од едноставната причина дека кога комунистите си имаат анархизам зашто да не и капиталистите Razz
Мислам дека јасно се гледа каде води едно такво општество. Во општество без држава каде капиталистите си го штитат своето благо со сопствена војска? хммм заклучете сами.

Па да чујам и други размислувања.

Штом е анархизам не може да е капиталистички или комунистички.
Ако некои комунисти се криеле и служеле со анархизмот толку биле анархисти.
Американците го сковале поимот анархо - капитализам?
Спонтано или потипично за американците, оформиле група од млади луѓе со задача да
почнат да пишуваат и пропагираат анархо - капитализам.
Јас мислам дека и на овој форум се е спонтано и искрено.
Или да не сме и ние учесници во некоја анархистична завера? Да не ни застуди?
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarchist on Вто Мар 25, 2008 10:08 pm

tepev напиша:
Штом е анархизам не може да е капиталистички или комунистички.
Ако некои комунисти се криеле и служеле со анархизмот толку биле анархисти.

Може анархизмот да биде комунистички, да може, ама има многу анархизми со придавки, дири и таков анархизам кој се нарекува анархизам без придавки. Smile

Анархизмот е многу близок со комунизмот, барем многу повеќе отколку со капитализмот.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Вто Мар 25, 2008 10:36 pm

Anarchist напиша:
tepev напиша:
Штом е анархизам не може да е капиталистички или комунистички.
Ако некои комунисти се криеле и служеле со анархизмот толку биле анархисти.

Може анархизмот да биде комунистички, да може, ама има многу анархизми со придавки, дири и таков анархизам кој се нарекува анархизам без придавки. Smile

Анархизмот е многу близок со комунизмот, барем многу повеќе отколку со капитализмот.
Па и не би рекол, мислам дека анархизмот е подеднакво близок и со комунизмот и со капитализмот (нели зависи кои како сака) Што се однесува до мене, и двете ПРИДАВКИ се срање
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by schizzo on Сре Мар 26, 2008 12:14 am

зашто ми се лини дека ако има КАПИТАЛисти но не и авторитет врз нив ќе има... ВОЈНА?

Shocked
avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Сре Мар 26, 2008 8:01 am

Anarchist напиша:
Анархизмот е многу близок со комунизмот, барем многу повеќе отколку со капитализмот.

Поради немањето приватна сопственост да, но дали е тоа вистинскиот анархизам?
И како да ја контролираме човечката алчност која во досегашните форми на комунизам
премина во најтежок облик на диктатура криејќи се зад името пролетеријат.
И ако треба да чекаме повисок стадиум на свест нели е тоа долг еволутиван период?
А ако по било кој начин се делува на совеста додека личноста се развива и е празна табла
дали со тоа не си го наметнуваме својот авторитет колку и да мислиме дека сме во право?
Некој во форумот за религија напиша никој не ме прашаше мене дали да ме брцнат во вода
и дали сакам да бидам христијанин. Пак ќорсокак, а додека јас и ти полемизираме некој ги прави
своите деца капиталисти, антихристи, исламисти и какви ли не уште исти постојат...
Зошто ти пишувам за ова меѓу другото?
Љупка ми вика дека сум капиталист затоа што ја терам да оди на работа, да не изостанува затоа што
смета дека тоа и е дозволено и нема кој да и префрли, а јас само сакам да и створам работна навика.
Не и давам риба, ја учам сама да си ја фати.
Пак се заборавив, а си дадов за задача да пишувам кратко за да ме прочитаат,
а не да поминат со скролот преку мене како брз воз мала станица. jocolor
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Сре Мар 26, 2008 8:09 am

BaXAnt напиша: Па и не би рекол, мислам дека анархизмот е подеднакво близок и со комунизмот и со капитализмот (нели зависи кои како сака) Што се однесува до мене, и двете ПРИДАВКИ се срање

И во капитализмот и во комунизмот се докажа од досегашните искуства дека има големи авторитети.
А Анархизмот такво нешто не признава. Затоа нема блискост.
Или ќе биде АНАРХИЈА или нема да ја биде!
Да не се залажуваме.
И во комунизмот на Русија направија перестројка и гласност.
Разликата беше во тоа што порано те тепаа и не смееше да гркнеш,
а после тоа пак те тепаат ама можеш да викаш колку сакаш.
И тоа беше за нив демократија.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Сре Мар 26, 2008 8:22 am

schizzo напиша:зашто ми се лини дека ако има КАПИТАЛисти но не и авторитет врз нив ќе има... ВОЈНА?

Shocked

Што значи капиталист?
Човек или организација што со експлоатација на труд се здобива со огромни богатства.
И ако според Маркс за развојот на човечките потреби и желби, после желбата за богатеење
доаѓа желбата за власт, нормално е капиталистот да си ја обезбеди ако треба и со војна власта.
За војна се потребни пари, а тој ги има и се чувствува доволно силен да си дозволи и таков вид
на забава. Да не даде БОГ да дознаеш какво е чувството од тебе да зависат човечеки животи.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarchist on Сре Мар 26, 2008 7:50 pm

tepev напиша:
И во капитализмот и во комунизмот се докажа од досегашните искуства дека има големи авторитети.
А Анархизмот такво нешто не признава. Затоа нема блискост.

Па кога веќе зборуваме за комунизам, треба да ни биде јасно на сите дека комунизам никогаш не беше постигнат. Зборот комунизам за жал низ времето доби многу поинакво значење. Секогаш кога ќе се спомне денес комунизам се мисли на тоталитарна држава од сталинистички тип. Така и зборот анархија низ времето доби етикета дека е хаос, што НЕ Е.

Кога ќе биде постигнато некогаш комунистичко општество, тогаш ќе биде постигната и анархија.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Сре Мар 26, 2008 8:22 pm

Anarchist напиша:
Така и зборот анархија низ времето доби етикета дека е хаос, што НЕ Е.

дајте ова Хаос сменетего што знам можете еве со безредие (затоа што почнувате да звучите комунистички)
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Чет Мар 27, 2008 9:59 am

Anarchist напиша:
Кога ќе биде постигнато некогаш комунистичко општество, тогаш ќе биде постигната и анархија.

Пак утопија!?
И ако е така наречи го директно комунизам зошто анархија.
ЈАс мислам не е исто.
Повеќе би рекол дека АНАРХИЈАТА би дошла како општествен систем после комунизмот.
Ако со комунизмот ја решиме сопственоста, со АНАРХИЈАТА ќе ги решиме авторитетите.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Чет Мар 27, 2008 10:14 am

BaXAnt напиша:
Anarchist напиша:
Така и зборот анархија низ времето доби етикета дека е хаос, што НЕ Е.

дајте ова Хаос сменетего што знам можете еве со безредие (затоа што почнувате да звучите комунистички)

Ама ти не разбра ли дека хаосот не значи безредие.
Јас повеќе си го објаснувам како нов почеток.
Тој настанал како резултат на долго време непочитување законитости
и за да се среди ти треба да почнеш од почеток.
На пример ако редиш puzzle толку си се избунил во редењето што растураш се и почнуваш одново.
Така некако.
Тебе ти звучи комунистички затоа што комунизмот мнозина го сметаат за совршен систем.
Јас викам АНАРХИЈАТА е посовршена од комунизмот.
Значи ако ми дозволите (прифаќам забелешки) :
АНАРХИЈАТА треба да произлезе од хаосот како нов почеток.

Се чувствувам како старо грчки филозоф.
И тие со векови лутале низ мислите додека не успеале да го сватат составот на атомот. lol!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by negative_h on Чет Мар 27, 2008 3:55 pm

tepev напиша:
АНАРХИЈАТА треба да произлезе од хаосот како нов почеток.
lol!
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa , каков Хаким Беј моменат lol!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 34
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Чет Мар 27, 2008 5:34 pm

tepev напиша:
BaXAnt напиша:
Anarchist напиша:
Така и зборот анархија низ времето доби етикета дека е хаос, што НЕ Е.

дајте ова Хаос сменетего што знам можете еве со безредие (затоа што почнувате да звучите комунистички)

Ама ти не разбра ли дека хаосот не значи безредие.
Јас повеќе си го објаснувам како нов почеток.
Тој настанал како резултат на долго време непочитување законитости
и за да се среди ти треба да почнеш од почеток.
На пример ако редиш puzzle толку си се избунил во редењето што растураш се и почнуваш одново.
Така некако.
Тебе ти звучи комунистички затоа што комунизмот мнозина го сметаат за совршен систем.
Јас викам АНАРХИЈАТА е посовршена од комунизмот.
Значи ако ми дозволите (прифаќам забелешки) :
АНАРХИЈАТА треба да произлезе од хаосот како нов почеток.

Се чувствувам како старо грчки филозоф.
И тие со векови лутале низ мислите додека не успеале да го сватат составот на атомот. lol!
се надевам дека не ми објаснувате мене (затоа што поради слични причини и напишав да не се меша Хаос со безредие, а Комунизмот не е совршен систем и многу е далеку од совршен, еве и ЈАс ке викам заедно со вас дека АНАРХИЈАТА Е ПОСОВРШЕНА ОД КОМУНИЗМОТ - ке биде тоа гласно викање!
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by schizzo on Пет Мар 28, 2008 3:18 am

tepev напиша:
Пак се заборавив, а си дадов за задача да пишувам кратко за да ме прочитаат,
а не да поминат со скролот преку мене како брз воз мала станица. jocolor

нема врска!

најискрено... те читаме целосно... нема смисла да пројдеме туку така... не е фер при текст напишан да не се разбереме...
Smile
поштовање!!
ако претерувам со сленгот извинете... ама текстов така излезе, како од уста.

и добро е што се сложуваме за капиталистите.. јеееј!!
поздрав!
avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by schizzo on Пет Мар 28, 2008 4:13 am

Anarchist напиша: има многу анархизми со придавки, дири и таков анархизам кој се нарекува анархизам без придавки. Smile


јас само ќе кажам личен став... оти слабо сум поткрепена со литература...
толку (пополни сам)-ИЗМИ има на на светов... што врска немаат, и не функционираат на општо добро, и искрено, до сега ниту еден од -измите се нема покажано ни во добро светло...
значи, или имаат некои крути guidelines (правила ли, одредби ли, како и да се викаат, извинете, ми смрзна мозокот) кои треба да се следат за да им припаѓаш (како радикалнион феминизам, нацизам, сексизам,.. извори на дискриминација меѓу луѓето), или пак ќе им пропадне идејата затоа што едноставно не може да се воспостави систем во кој за секого е еднаков третманот, или барем е според прописите, затоа што секој што нашол моќ, начин или дупка во системот секако дека ја искористил во сопствена полза, дали од нечесност или од инает дека другите биле нечесни во некоја прилика, па ај да не замине можноста (као комунизам, социјализам), или се премногу идеолошки настроени, па се губат (како пацифизам, x-пати-теизам) бидејќи луѓево слабо се снаоѓаат со ограничувања... нели, доаѓаат нервози, секакви мисли, кои не можат да се спречат додека не се најде некаков издувен вентил или компромис, сепак, и луѓето реагираат парцијално инстинктивно.
така да... сите овие класификации не држат ни воздух, а не вода... (според мене,.. ако неам врска, банирајте ме стварно)

анархизмов како слобода е во ред,..
можеби треба да се даде некој нов предлог како... фер-изам, или размисл-изам, најдете некоја старогрчко/латинска кованица Razz

equalism!
затоа што луѓето се еднакви, нели демек тоа се трудат да постигнат законите и дефинирањата на човековите права and shit, епа, треба да се постигне еднакво ниво на свесност, и нема да има ни алчност тука, мислам, кога секој ќе биде задоволен со себе и постигнатото во еден работен ден, дома ќе се врати радосен со себе. а радоста зависи и од малите работи... комуникација без тензија, споделување, слобода да сакаш што сакаш...

зашто бе Armani одело да го напраи х х некојси повреден од некој од форумов?

spread love и разбирање!!
многу е битно да се има меѓусебна поддршка...
avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 29
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Banshee Paganica on Пет Мар 28, 2008 10:26 pm

Анархо-капитализам? Е, колку што научив јас досега за анархизмот од форумчево и пропратна медија, не ќе да може!! Evil or Very Mad
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Саб Мар 29, 2008 8:09 am

negative_h напиша:
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa , каков Хаким Беј моменат lol!

Извини не те разбрав. Објасни ми за Хаким Беј ако сакаш.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Саб Мар 29, 2008 8:22 am

BaXAnt напиша:се надевам дека не ми објаснувате мене (затоа што поради слични причини и напишав да не се меша Хаос со безредие, а Комунизмот не е совршен систем и многу е далеку од совршен, еве и ЈАс ке викам заедно со вас дека АНАРХИЈАТА Е ПОСОВРШЕНА ОД КОМУНИЗМОТ - ке биде тоа гласно викање!

Не!!!
Во принцип објаснувам на сите што го читаат форумот, а многу убаво ти ја сватив и мислата.
Се радувам кога имам истомисленици, не за друго, туку како доказ деак размислувам во добра насока.
А тоа што тебе ти се обраќам како да не си разбрал свати го како стил на пишување.
а и колку да е сериозна тема секогаш се обидувам да вметнам нотка на хумор не злонамерно.
И порано пишав во форумов. Без разлика на моите години молам да не ми се персонифицира.
Премногу авторитетно ми делува, а се бориме против авторитети.
Така да она „Вие господине Тепев“ слободно може да го замените со Димче.
За мене единствен авторитет е умот на другите ако има што да каже и направи.
За мојот ум и дух оставам на другита да кажат.
Благодарам на вниманието!
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Саб Мар 29, 2008 8:40 am

schizzo напиша:

јас само ќе кажам личен став... оти слабо сум поткрепена со литература...

spread love и разбирање!!
многу е битно да се има меѓусебна поддршка...

БРАВО

Еж напиша: „ Треба два тона размислување “ .
И дваесет да речеш ќе бидат малку.
Еве еден пример за размислување и тоа како што самата рече без литературна подкрепеност.
Ако те чекаме да се подготвиш литературно ќе ти помине времето и желбата нешто повеќе да направиш за идејата.
Сега ти е времето младо девојче.
Во тебе е иднината, а најважно е што имаш ум за да мисли и правилно да ги сваќа нештата
и желба да си одвоиш од времето за да се избориш за некое подобро утре.
Самата кажа. Сакаш да се вратиш задоволна од работа, а не отепана од мислата
ми го искористија трудот и што утре ако ми речат „ извини не ни требаш повеќе “.

Колку за поддршката. Ја имаш ама дали само тоа ќе биде доволно?
Ајде ние ќе те поддржуваме. а ти пробај сама да му ја земеш коската на кучето.

И ајде качи се малку повисоко од другите и види дали сме еднакви.
Одоздола така изгледа.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Саб Мар 29, 2008 9:11 am

Anarchist напиша:
Па кога веќе зборуваме за комунизам, треба да ни биде јасно на сите дека комунизам никогаш не беше постигнат. Зборот комунизам за жал низ времето доби многу поинакво значење. Секогаш кога ќе се спомне денес комунизам се мисли на тоталитарна држава од сталинистички тип. Така и зборот анархија низ времето доби етикета дека е хаос, што НЕ Е.

Кога ќе биде постигнато некогаш комунистичко општество, тогаш ќе биде постигната и анархија.

Јас зборувам за вистинскиот комунизам. Тоа со тоталитарните држави си е чист феудализам.
Ако производните сили го одердуваат општествениот поредок, сите тие комунистички држави прерипаа
една цела епоха и тоа капитализмот каде што се постигнува најголем пораст на производните сили.
Маркс не размислувал за комунизмот како систем што ќе се појави во неразвиените земји, ами напротив во највисоко развиените капиталистички. Само со идеја нема да донесеш леб на масата.
И покрај тоа во комунизмот ќе ја решиме сопственоста ама авторитето ќе го реши АНАРХИЈАТА.
И не како појава во некоја земја. Пак ќе имаме држава. Власт и се што она повлекува со неа.
Ти се согласуваш ли со поимот „ анархистичка држава “? Јас не !!!
Значи АНАРХИАЈТА треба да произлезе од некое подобро општество. Нека биде тоа и комунизмот.
Ако е така се прашувам и ми е жал. КОЛКУ СМЕ ДАЛЕКУ ОД СЕТО ТОА? НО СЕПАК СЕ ДВИЖИ.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarchist on Саб Мар 29, 2008 10:24 am

tepev напиша:Пак ќе имаме држава.
И во комунистичкото општество немаме држава.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarho on Саб Мар 29, 2008 11:16 pm

Anarchist напиша:
tepev напиша:Пак ќе имаме држава.
И во комунистичкото општество немаме држава.

Има комунистички држави. Јас мислам дека треба воопшто да ги нема државите,
а не да има држави што како уредување ќе имаат анархизам или комунизам или капитализам.
Нешто не сме се разбрале.
avatar
Anarho

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-01-30

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Anarchist on Саб Мар 29, 2008 11:38 pm

tepev напиша:
Anarchist напиша:
tepev напиша:Пак ќе имаме држава.
И во комунистичкото општество немаме држава.

Има комунистички држави. Јас мислам дека треба воопшто да ги нема државите,
а не да има држави што како уредување ќе имаат анархизам или комунизам или капитализам.
Нешто не сме се разбрале.

Нема комунистички држави. Верувам дека стигнавме до оној момент кој треба да разграничиме која е разликата помеѓу социјализам и комунизам и слично. Никогаш не постоела комунистича држава, бидејќи самото тоа тврдење е контрадикторно само по себе.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by BaXAnt on Нед Мар 30, 2008 7:02 am

affraid Не не нема што да разграничуваме ако ти сакаш животот да си го потрошиш на некоја ебана машина-повели, те молам не разграничувај! Затоа што јас поише сакам да си лежам со девојками , отколку да се борам за општество каде што како диктатори ке имам милионои фаци кои сакаат да работат (свашта има по светов) НЕ ЗА НАТО, А БОГАМИ И НЕ ЗА ПРОЛЕТЕРСКАТА ДИКТАТУРА -NO PASARAN!!!!
avatar
BaXAnt

Број на мислења : 119
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Анархо-капитализам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот