Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Либертаријанска почит кон Кропоткин

Go down

Либертаријанска почит кон Кропоткин

Пишување by р on Нед Мар 06, 2011 2:28 am

http://mises.org/daily/5071/The-Anarchism-of-Peter-Kropotkin

На линкот можете да најдете краток текст за П.Кропоткин од страна на Џеф Ригенбах, редовен колумнист за Лудвиг фон Мизес Институтот (Лудвиг фон Мизес е типот кој докажал дека социјализмот е невозможен од економско-научна перспектива, па дури и луѓето да се СРЦКИ и сите да се верувачи во иста идеологија!). Патем, Кропоткин е еден од ретките анархо-комунисти кој добива почит од страна на либертаријанци (вклучувајќи ме и мене!), така да ... меѓудругото, добар текст е за неговиот живот и неговото дело. (либертаријанци се модерните денешни наследници на класичните либерали од 18ти век...Во САД во 30тите либералите стануваат нешто како социјал-демократи, па оние вистинските либерали се преименуваат во либертаријанци...Либертаријанец е и поширок поим и опфаќа разни слободарски идеи кои се залагаат за пренос на силата од Државата кон Општеството и разни подидеологии како анархо-капитализам, индивидуализам, "left-libertarianism" итн).
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот