Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Age of Enlightement

Go down

Age of Enlightement

Пишување by Pandonetti on Саб Мар 05, 2011 4:00 pm

Spored mene mnogu interesen period od covestvoto. Ne deka ideite koi togas se establirale ne postoele od porano no tleele kako zarcinja, za vo ovoj period da se zapalat so seta sila. Razumot i pricinite nad se....Toa e osnovna karakteristika na ovoj period...Vo ovoj period se razviva naukata, industrijata i politickata misla. So razvojot na industrijata se razvivaat i kapitalistickite relacii i kapitalot, no od druga strana vo utrobata na razvojot na politickata misla se razgoruva socijalizmot... Kako edna disperzirana granka vo tie vreminja se razviva i anarhizmot, za koj nie tolku mnogu pisuvame. Vo korelacija so Enlightenment se razviva i Illuminism kako aktivna grupacija na prosvetluvanjeto. Dotogasnite religii koi bile vo sluzba na kralskite dvorovi i samo ja potencirale klasnata i socijalnata distinkcija pomegju lugjeto bile na kolena..... Mnogu revolucii bile so idejata na prosvetluvanjeto, Francuskata, Amerikanskata...Mnogu dokumenti ja nosat idejata na ova dvizenje-American Declaration of Independence, the United States Bill of Rights, the French Declaration of the Rights of Man and of the Citizen, se samo del od niv....
Eve vi link za Age of Enlightenment
http://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_Enlightenment
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Age of Enlightement

Пишување by р on Саб Мар 05, 2011 9:51 pm

Во овој период се развива, т.е. се зацврстува најважната идеја во политичко-општествената теорија (па, и во пракса до некаде!). А тоа е идејата за природните права, вродените права на човекот. Особено, важно - правото на себе-поседување и приватна сопственост која потекнува од правото да си газда на своето тело и својот ум.

Ако ме прашуваш мене, мислам дека сето друго (капитализмот, слободниот пазар, развојот на технологијата, науката,демократијата, поделбата на власт, правна држава, итн...) е производ на оваа идеја. Кога граѓаните добиле политичка слобода се другото било прашање на време кога ќе дојде!

А кога се развила оваа идеја (право на себе поседување како природно право) анархистичкиот систем добил уште поголема публика. Многу логично и едноставно е да се стигне до единствен морален политички систем (анархизам) ако се верува и се развие идејата на себе-поседување, природно право и спонтан развој на човештвото.

Поз
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Age of Enlightement

Пишување by Rastapunk on Сре Мар 09, 2011 10:40 pm

Нешто ме зеза нетот, не ми го отвара линкот, а и не сум во тек со настаните, па сакам да прашам: Станува збор за 18,19 и 20 век, или..?
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Age of Enlightement

Пишување by Anarchist on Сре Aвг 22, 2012 10:58 pm

Rastapunk напиша:Нешто ме зеза нетот, не ми го отвара линкот, а и не сум во тек со настаните, па сакам да прашам: Станува збор за 18,19 и 20 век, или..?


https://en.wikipedia.org/wiki/Age_of_Enlightenment

https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE

kraj na 17-ti vek zapocnuva
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Age of Enlightement

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот