Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Danocno osloboduvanje i nacini za izbegnuvanje danok

Go down

Danocno osloboduvanje i nacini za izbegnuvanje danok

Пишување by Pandonetti on Саб Фед 26, 2011 12:45 am

Da pocneme so edna aktivna tema. Za pocetok nekoi zakonski osnovi za izbegnuvanje danoci-osloboduvanja.
Eve vi link. I napomena, ako samite ne pobarate danocno osloboduvanje, iako imate zakonska osnova nikoj nema da vi go dade.

http://ujp.gov.mk/mk/plakjanje/category/312

Pozdrav Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Danocno osloboduvanje i nacini za izbegnuvanje danok

Пишување by р on Саб Фед 26, 2011 8:24 pm

Фала богу, Пандонети. Си реков умре форумов целосноSad.

Мислам дека неколку работи анархистите треба да ги имаат расчистено пред да зборуваме за оваа тема.

1. Мора да се дефинира што е тоа данок. Државата има пропагандна тенденција истите работи да ги именува со различни зборови се со цел да влијае врз граѓаните да не ги ДОЖИВУВААТ како иста ствар (пр. Лисабонскиот Договор-претходно Европски УСТАВ!). Една од таквите работи е и данокот. Данокот е јавна ДАВАЧКА која Државата, преку користење на својата сила, недоброволно ја одзема од граѓаните. Во данок треба да спаѓаат сите давачки кои ги даваме кога користиме "јавна" услуга+редовните даноци+социјалните придонеси, односно се она што спаѓа како приход на државата!

2. Во врска со даночното ослободување...ако не го побараш оваа година ти се пресметува за следната или било која наредна КОГА ЌЕ СИ ГО ПОБАРАШ! Ова може да има некое временско ограничување, т.е.застарување ама не сум сигурен.

3. Мој предлог е: избегнување на секое плаќање данок, како насилен грабеж, кога е возможно. Кога не е возможно, да се отежни работата на надлежните, односно нашиот драг "јавен сервис" (кој не подучува дека е наш данокот, бидејќи е наша иднината-слободарскиот слоган би бил дека е наша иднина наши се и парите и никој нема право да ни ги одзима со сила, али ајде...). Пример: собирај ситни парички за денот кога ќе дојде да платиш данок и плати го со ситнурија.
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Danocno osloboduvanje i nacini za izbegnuvanje danok

Пишување by Anarchist on Пет Мар 11, 2011 7:38 pm

Добар линк, Пандонети! Ќе гледам да споделам понатаму.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Danocno osloboduvanje i nacini za izbegnuvanje danok

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот