Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

ЕУ: Да или НЕ?

Go down

Која е најдобрата иднина за РМ како Држава (под претпоставка дека мора да постои како Држава!)?

0% 0% 
[ 0 ]
25% 25% 
[ 1 ]
0% 0% 
[ 0 ]
75% 75% 
[ 3 ]
 
Општо гласови : 4

ЕУ: Да или НЕ?

Пишување by р on Чет Фед 17, 2011 7:32 pm

Анархизмот е "радикална" теорија по дефиниција. Радикална во смисол што не прави компромис со ставови кои директно ги нарушуваат основните постулати врз кои се основа Слободното Општество (мој поим за Анархистичко општество!). Не е политичка опција која треба да ги задоволи интересите на "масите" па да се ценка со разни интересни групи, политички партии и сл, и на крај да добиеме тоа што го имаме денес-секој против секого користејќи го механизмот на Државното насилие.

... Нема да должам и да го кажувам мојот став за темава (ќе го искажам преку дискусии со другите на форумов), туку само ќе го поставам прашањето кое анархистите треба да одговорат: Дали сме ЗА една единствена ЕУ, една супер унифицирана Држава ли пак сме ПРОТИВ? Нормално, под претпоставка дека го немаме анархистичкиот избор-да се укине ЕУ како и секоја друга Држава и квази-држава.

...
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот