Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

21.12.2012

Go down

21.12.2012 Empty 21.12.2012

Пишување by Pandonetti on Сре Фед 16, 2011 1:30 am

Дали навистина ке настане крајот на светот на насловениот датум? Интересно е сто повеке независни култури наоѓаат заеднички индикативни содржатели за тоа дека баш на овој ден ке настане крајот на светот. Згора на се има и некои научни докази дека на тој ден ке натанат такви промени, со промена на половите на земјата што изтите за последица би резултирале со последици од катаклизмичен размер. Ќе прошла и некоја огромна планета или астероид толку близо до земјата што повторно ќе резултирало со катаклизма. ШТО МИСЛИТЕ ВИЕ?
P.S. Jas licno ne veruvam mnogu, no malku se custvuvam jezivo po ova prasanje...:-)

Ima i eden sajt
http://www.december212012.com/
Pandonetti
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 39
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by Rastapunk on Чет Фед 17, 2011 12:14 am

Јас сум ПРЕголем скептик во врска со ова. Ради сите doomsday-и кои поминаа безбедно до сега Smile
Rastapunk
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 27
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by р on Чет Фед 17, 2011 3:33 am

Што има врска и да е?

Кој смета дека добивката од ангажирање за "спасување на светот" е помала него лежачење дома и уживање во нашето секојдневно досадие...тој си го лади и мора да е слободен да си го лади. Тој што смета дека добивката е поголема, тогаш тој слободен е да се посвети на решавањето на проблемот - со својот труд и со своето време, а не да не принудува сите да учествуваме во неговиот филм макар и да не сакаме.

Зошто го кажувам ова? Бидејќи без разлика колку е вистинита или не целава прича за 2012, работата е многу слична колку на пример со "климатските промени", "заканата од комунистите" (пропагандата на САД во времето на Студената Војна) , "Заканата од капиталистите" (пропагандата на СССР и Југославија во истиот период), итн, итн. Сличноста меѓу сите овие работи е што Државата ги користи за сеење страв и присилување на луѓето да ја финансираат "Државата и нејзиниот план за наш спас". Единствената разлика со 2012 е во тоа што 2012 не е избран настан за да се шири таква пропаганда и да се цедат дополнително ресурси од приватните џебови на граѓаните.

Патем, што ни менува дали е вистина или не? Ако е вистина и така "пишано е". Ако не е...исто како и многу други претходни несреќи. Патем, човекот е приспособливо суштество. Да се потопи светов ќе научиме да дишеме на шкрги; да не фрлат во вулкан-после неколку генерации ќе се приспособиме да пливаме во лава и да си направиме живеалишта на плус 500 степени!Smile.

Поздрав...
р
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by skatanic on Чет Мар 31, 2011 12:40 am

jas ne veruvam vo 21/12/012 .... toa e samo kapitalisticka reklama.... u smisol kao daj doagja krajot na svetov barem da pieme use edna caska coca-cola, ili use eden hamburger od McDonalds... :/

mislam deka krajot na svetov kje bide koga kje ni snema resursite za ziveenje (voda, Kislorod, hrana, itn.) koi ke bidat unisteni samo zaradi kapitalisticki celi.... toa e moeto mislenje.... a inace da vlegovme vise vo poslednata doba na covestvoto././ se e otkrieno nema niso drugo za otkrivanje osven inovacija.... toa e toa .....
skatanic
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by Rastapunk on Чет Мар 31, 2011 5:24 pm

Не сфатив што ти беше поентава баш со ова дека „Сè е откриено“ Smile Ај дообјасни малце плиз...
Rastapunk
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 27
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by skatanic on Нед Апр 03, 2011 5:42 pm

"...se e otkrieno..." u smisol deka nemame vise novi idei .... kako sto imal nikola tesla ja izmislil strujata i op eve ti lamba kompjuteri i takvi raboti ... nekoi takvi idei.... na primer mene ne mi teknuva nekoja nova tehnika da izmislam za GRAFIKA ..... samo ideite gi realiziram upotrebuvajki gi tehnikite na starite majstori .... toa sakav da kazam... deka kapitalistickite reklami tolku pasivni ne pravat sto vekje ne mrzi i da mislime... mislam deka sea me sfati? Smile
skatanic
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by Rastapunk on Сре Апр 06, 2011 11:07 pm

Па да... Ама постои отпор! Секогаш ќе постои отпор... Јас не верувам дека човештвото и неговата креативност и иновативност се пропаднати... Секогаш ќе постојат фрикови Smile Фрикови во позитивна смисла Smile
Rastapunk
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 27
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by Pandonetti on Пет Апр 08, 2011 5:24 pm

Nikogas nemoze se da se izmisli, i sekogas ima nesto novo vo svetot na ideite.... A coveckiot um e neogranicen kako svetot na ideite.....Barem slobodniot um...............:-)
Pandonetti
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 39
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by spartacus on Саб Апр 16, 2011 7:36 pm

eve na primer light saber uste nemat izmisleno
avatar
spartacus

Број на мислења : 39
Location : Битола
Registration date : 2010-02-07

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by р on Чет Апр 28, 2011 12:11 am

Нема ништо ново измислено...знам дека сме во Македонија, но имаме интернет да му се невиди. Нанотехнологија, геоинжињеринг, 3Д, итн, итн. Од 70тите па навака, имаш напредок во технологијата кој е често и критикуван. Не велам дали напредокот по автоматизам е добар или лош - зависи од рацете во кои се наоѓа. Како и да е...
р
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by Rastapunk on Чет Апр 28, 2011 3:39 am

Ама нема нова техника за графика Wink


Последната промена е направена од Rastapunk на Чет Апр 28, 2011 3:40 am. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : :D)
Rastapunk
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 27
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by skatanic on Вто Мај 24, 2011 11:34 am

pa dobro vi teknuva zborea za 21/05 deka e krajot na svetot i nisto ne se desi.. duri ja za toa doznav na 22/05 Very Happy
skatanic
skatanic

Број на мислења : 116
Registration date : 2009-08-11

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by shadow on Пон Јан 30, 2012 3:19 am

не можете да кажете дека се е измислено, пошо порано на пример не ни постоела идејата за компјутер, а денес не можеме без него. и којзнае какви работи понатака ќе се измислат..као за почеток не ја познаваме ни планетата доволно добро.

инаку, за 2012 година погрешно е сватено како крај на светот. мислам дека ќе се случи една духовна еволуција на луѓето. кој има време би било добро да ги погледне видеава...и нема да погреши Very Happy

https://www.youtube.com/watch?v=o1Hw8DVLw-A&fb_source=message

и

https://www.youtube.com/watch?v=5Z3LU1LvXAQ&fb_source=message
shadow
shadow

Број на мислења : 10
Age : 26
Location : skopje
Registration date : 2011-06-26

Вратете се на почетокот Go down

21.12.2012 Empty Re: 21.12.2012

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот