Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Што е ПРАВОТО? Перверзија на привилегии!

Go down

Што е ПРАВОТО? Перверзија на привилегии!

Пишување by р on Пон Фед 14, 2011 1:14 pm

Пред некое време на некоја од темите предложив добра книга од 50 страници од Ф.Бастијат. Потоа некој се јави дека книгата му се свиѓала многу. Па...


На следниов линк http://www.kas.de/wf/doc/kas_21787-1522-2-30.pdf?110201112144 е објавен Essay Review (стр 97). Па, наместо да ја читате книгата може да го прочитате есејот, па да видите дали ви лежи книгичето или не.

Disclaimer: Ф.Бастијат е класичен либерал од 18ти век. Иако ги сере социјалистите од тој период, сепак книгата е многу посуштинска, а едноставна, за правото и неговиот третман во Државите. Верувам дека има што да научи еден анархист без разлика од подвидот. Сепак, за оној кој е всушност САМО анти-капиталист, обичен социјалист или марксист (патем, книгата некои ја сметаат како одговор на предлозите на Маркс во Комунистички Манифест-иако мене не ми изгледа ко на Бастијат САМО Маркс да му бил во глава туку имал поголема цел), односно фалш-анархист кој ја ОБОЖАВА Државата и се што предлага е нејзина поголема МОЌ, тој нека не троши за џабе време!

поздрав,
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот