Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Vo srceto na kapitalizmot - komunizam - IWW

Go down

Vo srceto na kapitalizmot - komunizam - IWW

Пишување by Pandonetti on Вто Фед 08, 2011 12:23 am

Interesno e sto vo SAD zemjata vo koja e sramota i kriminal da si komunist, zemjata vo koja zborot "komunist", predizvikuva mornici kaj obicniot amrikanski gragjanin. Zemjata vo koja antikomunistickata propaganda bila posilna od bilo kade. Vo srceto na kapitalizmot SAD e sozdadena edna od najinternacionalnite i najrasprostraneti rabotnicko-proleterski organizacii "Industrial Workers of the World". Ova e uste eden dokaz deka tezata vo svojata egzistencija ja sozdava anatitezata, a eden politicki sistem vo svojata egzistencija ja sozdava negovata zamena.
Eve Vi i link od Organizacijata

http://www.iww.org/en/node

I love you
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vo srceto na kapitalizmot - komunizam - IWW

Пишување by Anarchist on Сре Фед 09, 2011 6:55 pm

Всушност токму таа организација или синдикат се една од причините што во сад се рашири анти-црвена пропаганда. Поради тешките услови луѓето кои ги имаа во тие времиња природно дојде луѓето да се организираат и да почнат да делуваат. Во однос на анархизмот и историјата што ја има IWW секако дека зазема значајно место.

Има и филм за нив The Woblies се викаше мислам. Добро филмче побарајте го.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vo srceto na kapitalizmot - komunizam - IWW

Пишување by р on Сре Фед 09, 2011 7:58 pm

Дечки не се мешам во муабетов, ниту не се обидувам да побивам дека во секоја теза се раѓа антитеза и сл. Таквото побивање бара посеризна дискусија.

Само сакам да ве потсетам дека во САД, иако преовладува индивидуалистичко-капиталистичката идеологија (т.е.преовладувала), сепак не само што во САД има комунистички крила, туку имаш и истакнати интелектуалци кои се на високи позиции, а се декларирани социјалисти, комунисти или нешто сл. Нормално, како секаде и секогаш и во САД има најмногу "умерени", малку едното малку другото. Патем, многу поретко е да најдеш конзистентен "free-market theorist" на висока позиција, него комунист. Се разбира, бидејќи слободниот пазар не им одговара на моќните корпорации, туку им одговара меркантализам. Преку моќта на Државата си добиваат повластени позиции, ја ограничуваат конкуренцијата и сл. Како и да е...друга тема...

Друг факт, за оној кој го интересира барем малку историјата на САД, е дека имате цели колонии/држави кои се имаат создадено врз комунистички/колективистички основи/идеологии-пр. Масачусец кој ги имаат и протерано двајца либертаријанци бидејќи сакале одвојување на Државата и црквата. Во Масачусец и денес имате доста активна комунистичка партија која не се срами да се нарекува "комунистичка" како повеќето денеска, па да се ребрендира во социјал-демократска, социјал-либерална или сл. Неколку истакнати социјалисти од Франција имаат воспостаставено цели движења уште во 18 век во САД. Така да...

Толку. Поентата ми е дека ниту во САД, а ниту во една друга држава не постои само една идеологија. Патем, секогаш и секаде се бореле колективистите и индивидуалистите/либерартаријанците и социјалистите/слободен пазар и централно управувана економија итн, итн.

Поздрав,
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Vo srceto na kapitalizmot - komunizam - IWW

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот