Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Stipendisti, fondacii i proizvod ...

Go down

Stipendisti, fondacii i proizvod ...

Пишување by Pandonetti on Саб Фед 05, 2011 4:05 pm

Vo posledno vreme se pocesto izleguva na videlina ona sto e zadaca na navidum "humanite organizacii" ili fondacii. Vo opstestvo na kapitalizam nisto ne e besplatno a od ona sto e pazi se zosto ima druga namena. Pa taka fondaciite stipendiraat studenti od sredstva obezbedeni od razno "meceni" ova pod navodnici bidejki istite ne se vistinski meceni tuku lugje koi ke sozdadat kriticna intelektualna masa za poddrska na nivnite stavovi preku koi se bogatat. Prosto kazano fondaciite kako fond na pari obezbedeni od razni grupi na mokj, sozdavaat ideoloski vojnici koi potoa nesvesno ke im vratat (povekekratno) na onie koi gi finansirale za obrazovanie. Znaci se sozdavaat ideoloski vojnici so cvrsti stavovi, citaj isprani mozoci.

Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Stipendisti, fondacii i proizvod ...

Пишување by р on Саб Фед 05, 2011 9:04 pm

"Vo opstestvo na kapitalizam nisto ne e besplatno a od ona sto e pazi se zosto ima druga namena."
Во ниту едно општество ништо не е бесплатно, освен за она што не ни треба никаков труд и трошење време за да го трансформираме во нешто корисно-како воздухот на пример(најчесто!). Патем, да ми го послушаше некој советот на форумов и да прочиташе нешто од Австро-економистите ќе сватеше дека трошокот е ВРЕМЕТО и ТРУДОТ и ПРОПУШТЕНАТА ШАНСА додека работиш едно,а не цената во "капитализмот".

2."Pa taka fondaciite stipendiraat studenti od sredstva obezbedeni od razno "meceni" ova pod navodnici bidejki istite ne se vistinski meceni tuku lugje koi ke sozdadat kriticna intelektualna masa za poddrska na nivnite stavovi preku koi se bogatat. "
Зависи кои фондации. Постојат и анархистички фондации кои држат предавања, имаат активисти, истражувачи и сл. Па, не би рекол ништо лошо за нив.

Ако би имал јас пари вишок и би ги дал на луѓе да истражуваат и да промовираат разни ставови, тогаш би ги дал за некој што има ист или сличен став и интерес ко мене. И ова било од секогаш така и нема логика да биде обратно. Ако некој на форумов реши да преведе книга од Х.Хоуп, јас прв ќе бидам кој ќе понуди помош, па макар и ако треба некој динар, време или сл.

3. "Znaci se sozdavaat ideoloski vojnici so cvrsti stavovi, citaj isprani mozoci."

Патем, никој не е "вистински мецен" или пак сите СЕ. Нашите родители ни се или ни беа "мецени", па: 1. Незнам зошто би било лошо што ни помагале во животот и финансиски не подржувале и кога сме наполниле 14 години или слично и 2. Повеќето сме излегле горе-доле различни од нив, колку и да ни го "переле" мозокот, т.е. не подучувале за животот, нели?

Пак прашање е што подразбираш под испрани мозоци. Ако под испрани мозоци подразбираш наметнати ставови, тогаш 90% од луѓето се со испрани мозоци. И на крај краишта, секој е слободен да избере со своја глава што ќе верува и што ќе промовира и колку ќе биде "испран". Сите сме опколени секојдневно со "перални" на мозоци, па не веруваме сите во исти работи, нели?

Дополнително, што голем број од стипендистите на фондациите немаат голема врска и сличност со самите фондации. Воглавно им требаат пари! Обуката што ја примаат и скоро е невозможно да биде поразлична од онаа во која веруваат "мецените". Тоа би било како Хитлер да ве подучува за човекови права! Нормално, нема, бидејќи не ни верува во нив!

И не ретко, во социјалистички фондации имаш типови кои промовираат слободен пазар, а во капиталистички фондации кои промовираат социјални политики и многу пати пак, исти политики! Иако, кога те бираат те бираат бидејќи делите исти ставови (и незнам зошто би било чудно или лошо да те подржат да ги промовираш твоите ставови кои и така си ги имал-ако некој се богати од нив-супер-важно е некој да не осиромашува од нив!), сепак секој е слободен да го смени мислењето. Колку некој е СПОСОБЕН да го промени е сосема друга работа и зависи од поединецот.

п.с. Работам во еколошка невладина организација и повеќе години имам искуство со фондации и сл. Без нив не би постоеле и би требало да работам за некој адвокат од 8 до 8 или во државна институција, што не ми е интерес!
Дали има перење пари или пак платеници во НВО сектор и кај фондациите? Нормално! Како секаде и секогаш што има и ќе има.
Но, ПАК ова зависи од организацијата и од интегритетот на нејзините членови. Ние имаме своја програма и свои проекти. Кои сака да ни помогне да ги оствариме е добродојден (нормално, освен не-еколошки компании!). Имаме соработувано со Влада, со лево ориентирани фондации, десно ориентирани фондации, со ЕУ, со донации од сопствени членови и сл. Нас не здоболе од кај си ги добил парите или сл. Затоа си постојат институции кои си се замараат и се платени од мој данок да го работат тоа дали парите се прљави или не. Не можам, а не ни имам начин јас да го знам ова. Мој интерес е само дали го делиш истиот став со нашата организација и дали можеш на било кој начин да ни помогнеш. Толку!

Заклучок: Не знам зошто анархо-комунистите (ако воопшто Пандонети си анархо-комунист...повеќе ми звучиш на социјалист, кој верува дека анархизмот е невозможна бајка која некогаш и некаде можеби ќе се воспостави-акцент на "личиш"...незнам и не викам дека знам кој ти е ставот точно а и не е битно баш сега!) толку се испаничиле од "перални на мозоци". Сите сме опколени со горе-доле истите ствари. Денеска, плус со интернетот имаш наплив на разни информации и различни ставови што на ТЕБЕ ти останува да ИЗБЕРЕШ и ЛОГИЧКИ да расудуваш што држи вода а што не. Имаш слободна волја и свест со која управуваш со својот живот. Дали некој друг има влијание врз нејзе? Да, нормално! Како што и твојата свест и волја има влијание врз "пералната на мозок". Дури и самата природа има влијание врз твојата волја, свест и моќ но не сме сеуште во пештери и се грееме на оган, нели? Битката е таа, бојното поле е тоа, дадениот сооднос е тој. Наше е да смениме што можеме да смениме и да внимаваме да не се занесеме дека ние сме "чисти" мозоци, а другите се со "испрани". Мислам дека разликата тука е тенка и секогаш постои простор за шифтање од едната страна на другата. Тој простор треба да се искористи во корист на Слободата!

Поздрав,
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Stipendisti, fondacii i proizvod ...

Пишување by Pandonetti on Нед Фед 06, 2011 2:42 am

Siguren si deka samo “ВРЕМЕТО и ТРУДОТ и ПРОПУШТЕНАТА ШАНСА додека работиш едно,а не цената во "капитализмот".” se trosoci sported avstriskata skola? :-)
So ona sto go napisa pogore so nisto ne me demantirase vo toa deka fondaciite koi nekogo stipendiraat vsusnot podocna go iskoristuvaat toj nekoj. Vo procesot na selektivnoto obrazovanie koe mu go platile pravat od nego bot koj ke im gi brani stojalistata na koi tie podocna ke se bogatat.
Toa deka ima vakvi ili onakvi fondacii koi zastapuvaat vakvi ili onakvi stojalista i gi finansiraat istomislenicite ne e nikakov argument protiv “ispranite mozoci” koi se proizvod na nivnoto mecenstvo.
“Дополнително, што голем број од стипендистите на фондациите немаат голема врска и сличност со самите фондации. Воглавно им требаат пари! Обуката што ја примаат и скоро е невозможно да биде поразлична од онаа во која веруваат "мецените".”
I taka na krajot ke si dobijat istomislenici koi ke se borat za ona sto e vo korist na “mecenite”. So gorenavedenoto go potvrduvas mojot stav.
Super sto rabotis vo nevladina, no negledam sto e loso i da rabotis za nekoj advokat. Ne se raboti od 8 do 8 kako sto veils ti. Jas barem ne rabotam od 8 do 8 ,a i nekoj da raboti i da go drzi pripravnikot negovo pravo si e. Inaku bas bi bilo interesno da sorabotuvame jas i ti. ( Imas polozeno pravosuden ispit?)
“Не знам зошто анархо-комунистите (ако воопшто Пандонети си анархо-комунист...повеќе ми звучиш на социјалист, кој верува дека анархизмот е невозможна бајка која некогаш и некаде можеби ќе се воспостави-акцент на "личиш"...незнам и не викам дека знам кој ти е ставот точно а и не е битно баш сега!) толку се испаничиле од "перални на мозоци".”
I pak eden “borec za sloboda” mi kazuva kako smeam da se narekuvam, sto sum jas i na sto mu licam bez da go ispocituva moeto pravo za toa. Ova da ti kazam pravo mi e malku licemerno od tvoja strana.
Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Stipendisti, fondacii i proizvod ...

Пишување by р on Нед Фед 06, 2011 3:31 am

Pandoneti

"Siguren si deka samo “ВРЕМЕТО и ТРУДОТ и ПРОПУШТЕНАТА ШАНСА додека работиш едно,а не цената во "капитализмот".” se trosoci sported avstriskata skola? :-)"
Не се секирај сигурен сум. Цената е само одраз на времето, трудот, а овие пак се реакција на субјективните желби на граѓаните. И да ги избришеш цените, пак ќе бидеш соочен со истите проблеми. Како најефикасно и во согласност со желбите на сите граѓани да ги расподелиш времето, трудот и ресурсите. Така да, сигурен сум. Патем, според повеќето економски школи е така!Smile

2.Не пробав да те побијам Со моите ставови. Не е секоја дебата во тоа на кој му е поголем, нели? Smile

Дури се слагам со тебе донекаде. Постојат многу "мецени" кои потоа си го наплаќаат меценството. Поентата ми беше дека имаш слободна волја и избор. Што ќе избереш на тебе останува.


п.с. Не ти кажувам што и како да се нарекуваш, туку како МИ ЗВУЧИШ МЕНЕ што е целосно во согласност со моите права и принципи! Така да, нема ништо лицемерно тука.

Поз
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Stipendisti, fondacii i proizvod ...

Пишување by Pandonetti on Нед Фед 06, 2011 1:17 pm

Trosocite “ВРЕМЕТО и ТРУДОТ и ПРОПУШТЕНАТА ШАНСА додека работиш едно" uste se narekuvaat i trosoci na oportuinitet. Prasanjeto mi bese dali samo trosocite na oportuinitet se trosoci i nema nikoj drugi. Koga jas ucev ekonomika kaj prof.dr Vladimir Kandikijan, ucevme i deka pokraj trosocite na oportuinitet postojat i drugi trosoci "investicii", trosoci za materijali, materijalni trosoci, sporedni trosoci itn. Bidejki vo toa vreme nemase uste ucebnik po ekonomika ucevme od nekoi skripti no profesorot za tie sto sakaat da ucat poveke ni ja preporaca knigata "Biblija na Ekonomijata" od nobelovcite Semuelson i Nordhaus. Ja procitav cela kniga vo eden zdiv. Ekonomijata pokraj pravoto sekogas bila cel na moite interesi, i mnogu dobro gi imam prouceno ekonomiite na razlicnite sistemi komunizam i kapitalizam (planska i pazarna ekonomija). Ne negiram deka pazarnata ekonomija ima prednosti nad planskata. No so objasnuvanjata koi gi davam jas po postovite mozes da primetis deka se trudam da dadam filozofski, antropoloski i pricinsko - posledicni objasnuvanja bez da citiram mnogu ekonomska literatura. Spored mene poentata na ovoj anarhisticki sajt e da tragame po vistinata soglasno nasite principi a ne soglasno dosegasnata teorija. Inaku i vo sekojdnevnata praksa kako advokat -samostoen vrsitel na dejnost (privatnjak:-), se vodam od logikata na pazarnata ekonomija bidejki samo taka mozam da opstojam. Ona vo sto veruvam i za sto se boram e nesto drugo e del od mojata logika taka da.... Tuku aj da ne dolzam mnogu.
Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Stipendisti, fondacii i proizvod ...

Пишување by Pandonetti on Нед Фед 06, 2011 1:42 pm

Inaku mislam deka originalniot naslov na knigata od Paul Samuelson i William Nordhaus e "Ekonomiks". Jas ja imav ( i seuste ja imam nekade vo stanot kaj moite roditeli) na hrvatski jazik. Nekade e golema 750 -800 strani otprilika. Mnogu interesna kniga koja na slikovit nacin gi objasnuva ekonomskite zakonitosti. Od tamu mi ostana vo sekjavanje i frazata "I papagalot mozete da go napravite dobar ekonomist, samo naucete go na dva zbora ponuda i pobaruvacka".
Poz
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Stipendisti, fondacii i proizvod ...

Пишување by р on Нед Фед 06, 2011 7:36 pm

ОК Пандонети. Супер е што ти интересира и економија. УБеден сум дека без барем минимално познавање на економијата е безнадежно да се говори на овие теми.

Ја знам книгата, но не ја поштувам ич. Скроз обратно е од тоа што учи Австриска економска школа (ова не значи дека книгата е погрешна...туку дека јас сметам дека Е), а ја прифаќам само нејзе и некои нејзини модификации како на пр.Чикашка, јавен избор и сл. Како анархист мислам дека се извонредно блиски до мене, бидејќи се базираат на основната анархистичка премиса-Државата е срање! Слободниот пазар е закон! И ова го докажуваат на научна основа. За жал, по раѓањето на Кејнз оваа школа губи од популарност...

Патем, повеќето Австро-економисти се либертаријанци и анархисти скоро по дефиниција (и лево ориентирани и десно). Така да, Австриската економска школа и анархизмот скоро да ми се неразделни. (на пр. Кејнзијанец и анархизам по дефиниција е невозможна комбинација) МОЈ став е дека друга економска комбинација со анархизам е невозможна, непрактична и ќе заврши катастрофално. Сепак, потенцирам...МОЈ став!

Поз
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Stipendisti, fondacii i proizvod ...

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот