Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право

Go down

Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право Empty Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право

Пишување by Pandonetti on Саб Фед 05, 2011 3:43 pm

Како што вели насловот "Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право".
Kapitalizmot kako ureduvanje koe se gleda niz prizmata na zarabotkata i parite, e najgolem krivec za unistuvanjeto. Za kapitalistite prirodata i prirodnite bogatsva se samo resursi za proizveduvanje na gotov proizvod, a otpadot vo proizvodniot proces nesto od sto treba da se ottarasat bez razlika kade i kako. So eden zbor ja iscrpuvaat i unistuvaat prirodata a frlaat otrovi. Zalno no vistinito.
Vo denesni uslovi na drzavnost, drzavata e taa koja bi trebala da ja zastiti prirodata no ocigledno toa slabo i odi. Zamislete pak vo sostojba na anarhizam so kapitalisticka logika. Koj avtoritet ke ja zastiti prirodata od celosno unistuvanje i so toa i ziviot svet i opstestvoto od izumiranje. Pokraj site drugi eve uste edna unistuvacka karakteristika na kapitalizmot. Crying or Very sad
Pandonetti
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 39
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право Empty Re: Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право

Пишување by р on Саб Фед 05, 2011 10:09 pm

Пандонети...

Пред некоја година имам напишано ист ваков текст со ист наслов. Иако текстот е анализа од правен аспект на неуспесите на ДРЖАВАТА да го одржи договорот кој го потпишала (односно Конвенцијата за човекови права и да го обезбеди правото на приватност на граѓаните) и иако од тогаш сметам дека напреднав доста и ми се сменија ставовите за многу ствари сепак...
Незнам дали е некоја случајност што ги поврзуваш овие работи или не(анархо-капитализам со текст кој сум го напишал), но ќе одговорам на кратко. (ако не е случајност малку е чудно што си се обземал со мене и што гледаш да дискредитираш и да навредуваш низ форумов, али ...како што кажа другите ќе си судат за нашите ставови!)

Нема да се должам премногу само ќе укажам на еден ФАКТ (не мој СТАВ-туку ФАКТ). Во Република Македонија СИТЕ ЗАГАДУВАЧИ (од Топилница Велес, до ОКТА, до ФЕНИ и до ЖЕЛЕЗАРА...) се производ на социјалистичките политики од претходниот режим. [Денеска тие продолжуваат да загадуваат (освен Топилница) бидејќи НЕМА слободен пазар, а не бидејќи има! И ОВА Е ФАКТ, а не СТАВ!] Политиките на ОПШТЕСТВЕНА (?) сопственост и централно управување. Патем, е голема неоснована глупост да кажеш дека слободниот пазар е кривец за проблемите во животната средина кога ДРЖАВАТА го има узурпирано просторот и грижата за животната средина. Целосно регулација и целосна национализација имаш на голем број од природните богатства низ целиов 20ти век. Потоа кога се уништуваат крив бил слободниот пазар? Е како бе, кога НЕМА слободен пазар во оваа област.
Обичен пример: да речеме одите на одмор и на некој човек му ја давата мачката да ви ја причува дур се вратите. Се договарате дека треба да ја храни, да и дава вода, да пази да не ја нападне друга мачка, или пак да не ја убие некоја кола дур се шетка низ маало. Кога се враќате од одмор ја наоѓате мачката ваша удрена од кола, прегладнета и изгразана од други мачори и е јасно дека прашање е дали ќе преживее. Зарем не е одговорен човекот кој требал да ја чува? Зарем "капитализмот" е крив?

Едно е некој да ми понуди емпириски и логички факти против приватната сопственост и би дискутирал, но да се фрлаат окарактеризирувања од ракав не држи вода.Слободниот пазар е систем во кој секој е сопственик на себе и на она што го поседува (секој систем има сосптвеност, прашање е само кој ја има моќта да решава за сопственоста!-во социјализмот тоа ќе биде група бирократи "претставници" на "општеството"...исто е и во анархо-комунизам! Друг начин е невозможен. Ако само одреден број работници се сопственици на фабрика да речеме, тогаш тие СЕ ПРИВАТНИ СОПСТВЕНЦИ и ова не е во никаква спротивност со СЛОБОДНИОТ ПАЗАР). Ако е сопственик на нешто може и слободно да ја разменува својата сопственост. Толку. Се надвор од ова е КРИМИНАЛ кој очигледно не е санкциониран од најсилниот колективистички изум-Државата. Не може загадувањето да е последица од капитализмот. Тоа е исто да кажеш кога некој ќе ти фрли ѓубре во двро и Државата ќе ви каже дека има право да ви фрла по неколку кеси дневно. Не е крив слободниот пазар за ова-Државата Е!

Но, ајде ... познато е одамна дека за секој социјалистички неуспех на нивниот пулен, Државата, социјалистите (и "анти-капиталистите" како Пандонети) е препишан на непостојниот (во таа област) слободен пазар и се проповеда уште поголема регулација и Државна узурпација. Навикнати се бранителите на човековата слобода да слушаат вакви небулози така да... не ни очекувам баш други размислувања од тебе.

п.с. "amislete pak vo sostojba na anarhizam so kapitalisticka logika. Koj avtoritet ke ja zastiti prirodata od celosno unistuvanje i so toa i ziviot svet i opstestvoto od izumiranje."
Луѓето и приватната сопственост. T.E. КАко што самиот си кажа...оној кој го интересира пари и заработувачка! На оној кој ќе му биде во корист да се ГРИЖИ за здравата животна средина-ова е факт на природата. Оној кој има корист од нешто (психичка, монетарна) тој е подобар во тоа!
Многу е чудно што се нарекуваш анархист, а ти е толку тешко да сватиш како би функционирало општество без Држава. Повеќе би рекол дека НЕЗНАЕШ како би функционирал и дека си недоволно анархистички образован (а и малку се трудиш!). Повеќе ми личиш на анти-капиталист него на анархист (што има разлика!) и дека не понуди, одкога сум присутен на форумов, ниту едно решение кое не се заснова на насилство на Државата, ако воопшто понуди некоја алтернатива!

Тоа што треба да го ЗНАЕШ ти го ПРЕТПОСТАВУВАШ!Како што вели една позната "капиталистичка свиња": Претпоставувањето е Мајката на Игнорантноста! Затоа не сакам да дебатирам со тебе. Бидејќи и после секоја наша дебата ти стануваш уште поигнорантен и навредлив. Како да џабе сме дискутирале. И место нашиот однос да станува попријателски ти го правиш се понепријателски понепријателски само бидејќи имам поразличен СТАВ? Извини што верувам дека тоа што го говориш нема да вроди никогаш со никаков ПОЗИТИВЕН резултат, а истовремено прости, што она што верувам дека јас го зборувам е морално и дека вродува и ќе вроди со плод.

Така да, уживај си на форумов...јас ќе размислам дали ќе продолжам да бидам дел од овие наши банални "дебати", бидејќи очигледно нашите дебати се непродуктивни, а истовремено прават непријатели од луѓе кои не се ни познаваат (дополнително ги замараат другите на форумов!). Не ми е тоа целта и не би сакал да учествувам во тоа. Не ми ни сметаш не те ни знам, така да...немам ништо против тебе! Имам против твоите СТАВОВИ! Но, очигледно дека не правиш разлика помеѓу овие две работи...

Поздрав,
р
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право Empty Re: Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право

Пишување by Pandonetti on Нед Фед 06, 2011 2:44 am

rothbard
Voopsto nesum opsednat so tebe. Osednatosta e cudna situacija koja po afirmativnost e duri pogolema i od ljubovta. A jas tebe ne te ni poznavam (sakam da te zapoznaam i veruvam ubavo ke se druzime). Neznam zosto smetas deka ako nekoj objavi tekst na post so slicna tema na nekojsi tvoj tekst e opsednat so tebe. Toa e veke paranoja.

“Нема да се должам премногу само ќе укажам на еден ФАКТ (не мој СТАВ-туку ФАКТ). Во Република Македонија СИТЕ ЗАГАДУВАЧИ (од Топилница Велес, до ОКТА, до ФЕНИ и до ЖЕЛЕЗАРА...) се производ на социјалистичките политики од претходниот режим. [Денеска тие продолжуваат да загадуваат (освен Топилница) бидејќи НЕМА слободен пазар, а не бидејќи има! И ОВА Е ФАКТ, а не СТАВ!] Политиките на ОПШТЕСТВЕНА (?) сопственост и централно управување. Патем, е голема неоснована глупост да кажеш дека слободниот пазар е кривец за проблемите во животната средина кога ДРЖАВАТА го има узурпирано просторот и грижата за животната средина. Целосно регулација и целосна национализација имаш на голем број од природните богатства низ целиов 20ти век. Потоа кога се уништуваат крив бил слободниот пазар? Е како бе, кога НЕМА слободен пазар во оваа област.”

Gorenavedenite fabriki mozebi se izgradeni vo SFRJ ama sega se celosno privatizirani, i so niv rakovodat gazdi-kapitalisti koi istiraat otrovni vodi vo rekite i frlaat otpad vo prirodata. Sto se odnesuva do “uzurpiranjeto na prostorot” od drzavata i nejzinata griza za zivotnata sredina, drzavata davajki koncesii na privatnite sopstvenici na fabrili ili firmi- kapitalisti, im ovozmozuva koristenje na prirodnite bogatstva i nivna najgruba eksploatacija. Znaci povtorno kapitalistite i drzavata pod edna kappa :-) Kapitalistite koi vo proizvodniot industriski proces ja zagaduvaat prirodata se rakovodat od zakonitostite na pazarot i pretpriemnistvoto taka da pazarot e posreden factor poradi koj industrijata ja zagaduva okolinata.
By the way do kade e slucajot so topilnicata?
Primerot so mackata e ti nesoodveten i naiven taka da nema ni da go komentiram.

“Не може загадувањето да е последица од капитализмот. Тоа е исто да кажеш кога некој ќе ти фрли ѓубре во двро и Државата ќе ви каже дека има право да ви фрла по неколку кеси дневно”

Ima razlika. Frlanjeto gjubre vo dvor e odraz na nekultura i mrzelivost, a zagaduvanjeto e proizvod na industrijata koja denes e vo privatni kapitalisticki race. Kapitalistite se onie koi vo trkata po pari motivirani od konkyurencijata ne biraat nacin nitu sredstva za ottarasuvanje od gjubreto vo proizvodniot proces.
Ako aludiras pak na svesta i moralot kaj kapitalistite, togas toa e iden neizvesen i neopredelen factor koj sekogas ako se stavi vo preden plan zarabotkata ke bide vo vtor plan.
Moram da izrazam socustvo dokolku so moite “nebulozi” gi zasegnav “branitelite na slobodata”, no n eke da e taka. Najprvin zatoa sto moite navodi ne se antislobodarski, a ponatamu zatoa sto tin e si pretstavnik na “branitelite na slobodata”. Sepak sekoj pa i ti si ima pravo na svoe mislenje :-)

“п.с. "amislete pak vo sostojba na anarhizam so kapitalisticka logika. Koj avtoritet ke ja zastiti prirodata od celosno unistuvanje i so toa i ziviot svet i opstestvoto od izumiranje."
Луѓето и приватната сопственост. T.E. КАко што самиот си кажа...оној кој го интересира пари и заработувачка! На оној кој ќе му биде во корист да се ГРИЖИ за здравата животна средина-ова е факт на природата. Оној кој има корист од нешто (психичка, монетарна) тој е подобар во тоа!”

Mozebi kapitalistite parcijalno i delumno ke se pogrizat za prirodata no samo za potoa povekestruko da ja eksploatiraat. Imajki vo predvid deka resursite i prirodnite bogatstva se ograniceni krajniot rezultat ke bide ist ( nedostatok na priroda i visok na gjubre).

Pravo na sekoj covek vo slobodniot svet ( a ti kako branitel na slobodata najdobro treba toad a go znaes ) e da se deklarira kako saka. Soglasno toa pravo ne bi trebalo da te cudi koga se deklariram kako anarchist. Kolku sum procital anarhisticka literatura nemozes da znaes a ocigledno ne ni znaes. E sega ako za tebe anarhisticka literature e samo murej rothbard toa e druga rabota, ama da mu kazes na nekogo deka ne poznava nesto ili deka ne cital nesto bez za toad a imas dokazi e neseriozno.
Sto se odnesuva do anarhizmot i ti neznaes kako bi funkcioniral, pretpostavuvas samo kako i site nie.
Neznam koj e ignoranten i navredliv ama jas ne upotrebuvam zborovi kako( ignoranten, iznesuvam gluposti, nebulozi, kiksovi, nezapoznaen, nenacitan itn…) Neka oceni publikumot za toa. Jas ne ti se lutam bidejki vo nedostatok na argumenti kvalifikaciite koi mi gi pridavas se skrien kompliment. Ti blagodaram za toa.
Toa sto imame razlicni stavovi e dobro pa duri i zdravo. Pluralizmot na mislenja ragja diskusija, a od diskusijata sekoj nesto izvlekuva.
Jas nemam nisto protiv tebe rothbard, i rado bi polemiziral so tebe i ponatamu, no ako toa tebe te voznemiruva i ti zadava teskotii…. Kako i da e na ovoj sloboden forum nemozes da mi zabranis da gi komentiram tvoite neosnovani navodi. Pa neli si branitel na slobodata :-)
Pandonetti
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 39
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право Empty Re: Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право

Пишување by р on Нед Фед 06, 2011 3:23 am

OK.

p.s. Не ги забранив. Само реков дека не би учествувал во такви дискусии. Како бранител на апсолутната слобода на изразување и да навредуваш јас немам право ништо да ти забранам. Мислењето за мене е субјективна ствар која ДРУГИТЕ луѓе ја имаат. Така да, ниту сум јас нејзин сопственик ниту пак имам намера да му забранам на некој да зборува што сака или пак да барам некој друг да му забрани. Единствено што реков и што можам да го сторам, а да е во согласност со моите принципи е да не учествувам во такви дебати.

Поздрав,
р
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право Empty Re: Право на здрава животна средина-фундаментално човеково право

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот