Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

У Египет

Go down

У Египет

Пишување by Драге Земјотрес on Вто Фед 01, 2011 10:09 pm

Значи у Египет не се заебаваат... Пред некој ден и Војската им се придружи на протестите Very Happy Време ги е да се отарасат од Мубарак, поштено да збориме - таму ништо не се деси за триес години! Еве ја веста (кој разуме Енлгиш) :

http://www.huffingtonpost.com/2011/01/28/whats-going-on-in-egypt_n_815734.html
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: У Египет

Пишување by Rastapunk on Сре Фед 02, 2011 1:17 am

Ама па... Голема е веројатноста сега да дојдат фундаменталисти на местото на Мубарак. Тогаш на чива страна ќе бидеме? Заебана е ситуацијата во секој случај...
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: У Египет

Пишување by Драге Земјотрес on Пет Фед 04, 2011 1:51 am

Rastapunk напиша:Ама па... Голема е веројатноста сега да дојдат фундаменталисти на местото на Мубарак. Тогаш на чива страна ќе бидеме? Заебана е ситуацијата во секој случај...

Епа...да се надеваме... ама мора да имаат барем малку грижа на савест, не може пола век да се заебаваат така. Ако имаат мозок, ќе знаат колку му е толеранцијата на народот, а иначе тешко ќе ги биде да ја вратат државата у стабилност И да го смират народот. Еве почнале да пљачкаат бесценети артефакти од музеи, а тоа е МНОГУ лошо...
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: У Египет

Пишување by р on Саб Фед 05, 2011 10:38 pm

ЈАсно е дека како анархисти не треба да се радуваме на било која замена која ќе ги замени само луѓето, а не и механизмот! Како што некаде прочитав...Државата ви е како гилотина. И да ставиш светец да управува со гилотина што и да направи ќе пресече некоја глава. Друга намена гилотината нема!

Сепак, реалноста е таква што е подобро да дојде послобарарска влада него понеслободарска. Не сум добро запознат со ставовите на фундаменталистите (а не ги отфрлам по автоматизам само бидејќи се фундаменталисти-многу не религиозни фаци направиле огромни хаоси под паролата "за доброто на народот" и во "името на науката", така да...) така да, нема да искоментирам. Само поентата ми беше првиот дел од текстот.

Поздрав
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: У Египет

Пишување by Драге Земјотрес on Саб Фед 05, 2011 11:14 pm

Се сложувам - гилотина. Независно кој е на тронот, кој управува, кој дава закони, сепак ќе го јадат. Но се прашувам како ќе се оправат после толку жртви, колатерална штета, NOT TO MENTION оние бесценети артефакти и статуи од музеите (иљада години историја отидена у к*рац)...

Иначе велат дека ситуацијата се смирува со демонстрациите и протестите, арно ама премиерот вика дека нема да има промена на режим!

Цитат од вести:
"The party was further identified with Gamal Mubarak, who represented a young business-oriented wing that pushed through economic reforms. The result was recent years of impressive economic gains that helped lift the nation in the eyes of foreign investors but failed to stem inflation and poverty for more than 40% of Egyptians living on $2 a day or less."

Сите очекуваат нешто лошо да се деси...
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: У Египет

Пишување by р on Саб Фед 05, 2011 11:22 pm

Смешен ми е Мубарак какви ставови исфрла звучи на Томас Хобс, особено кога вели дека ако си отишол од власта ќе настане хаос. Тоа е теоријата на Томас Хобс во една реченица за Државата. Кутрите Египќани...што би правеле без МубаракSmile.

Поз
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: У Египет

Пишување by Pandonetti on Нед Фед 06, 2011 2:54 am

Kutrite majki i deca. Kutrite tatkovci i prijateli. Kutri se site onie vo egipet koi izgubile nekoj blizok vo nemirite. Najzalno e koga ke zagine mlad covek, kako ona 17 godisno momce koe go ubija pred kamerite :-(
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: У Египет

Пишување by р on Нед Фед 06, 2011 3:25 am

Незнам Пандонети дали убаво ме разбра или јас дали убаво сум да те разбрал. Но кога реков кутрите Египќани што би правеле без Мубарак, мислев иронично дека нема да имаат никакви проблеми да си живеат во мир и слога и без таков тиранин.

Поз
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: У Египет

Пишување by Pandonetti on Нед Фед 06, 2011 2:21 pm

"Незнам Пандонети дали убаво ме разбра или јас дали убаво сум да те разбрал. Но кога реков кутрите Египќани што би правеле без Мубарак, мислев иронично дека нема да имаат никакви проблеми да си живеат во мир и слога и без таков тиранин. "
Te razbrav, no vo komentarot sto go dadov jas ne go komentirav tvojot, tuku si dadov moe subjektivno mislenje zosto nemirite vo egipet se losi kako i site drugi oruzeni nemiri vojni itn... kade sto obicniot covek gine za necii intersi.
No vo sekoj slucaj iako nedadov povod za toa ti blagodaram za objasnuvanjeto.
Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: У Египет

Пишување by Драге Земјотрес on Пон Фед 07, 2011 2:36 pm

Иначе у Египет, штала за крави се вика МУ БАРАК.
avatar
Драге Земјотрес

Број на мислења : 31
Age : 24
Location : Куманово
Registration date : 2010-11-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: У Египет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот