Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Проекција на филмот You can't be neutral on a moving train

Go down

Проекција на филмот You can't be neutral on a moving train

Пишување by Admin on Пон Јан 24, 2011 3:31 pm


По повод првата годишнина од смртта на големиот американски историчар и активист Хауард Зин, Движењето за социјална правда – Ленка и Анархистичкиот фронт организираат проекција на биографскиот документарец за Зин со наслов „Не можеш да бидеш неутрален на воз во движење“. По филмот ќе следи трибина чиј главен акцент ќе биде (зло)употребата на историјата во политички цели и поврзаноста на национализмот и историјата, воопшто и во м...акедонски контекст.

Документарецот „Не можеш да бидеш неутрален на воз во движење“ е снимен во 2004 година и го следи животниот пат на овој голем активист и научник. Филмот содржи ретки архивски материјали и изјави како на Зин така и на повеќе негови пријатели и колеги, меѓу кои и Ноам Чомски. Наратор во филмот е актерот Мет Дајмон.

Главното дело на Зин, „Народната историја на САД“ е парадигма за правилниот третман кон сопствената историја од страна на историчарите, кои не треба да ги игнорираат фактите, па дури и кога тие се непријатни, наместо да се сведат себеси на пропагандисти, обилно шминкајќи ги историските настани.

Текстови од Зин, преведени на македонски јазик, можете да прочитате на македонскиот оддел на Марксистичката интернет архива:
http://www.marxists.org/makedonski/zin/index.htm

Линк до фејсбук настанот:
http://www.facebook.com/event.php?eid=171875056190353

Се глеадме таму.

Admin
Admin

Број на мислења : 34
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот