Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

vo cest na Pierre-Joseph Proudhon, golemiot anarhisticki um!

Go down

vo cest na Pierre-Joseph Proudhon, golemiot anarhisticki um!

Пишување by Pandonetti on Сре Јан 19, 2011 1:31 pm

Ovaa tema ja objavuvam na denesen den ( smrtta na genijalecot Pierre-Joseph Proudhon).
Pierre-Joseph Proudhon, e eden od genijalnite umovi koi sekoj anarhist treba da gi proucuva. Francuski politicar, filozof, anarhist i ekonomist so eden zbor GENIJALEC koj dal golem pridones za anarhistickoto stojaliste i razvojot na anarhistickata ideja protkaena so naucna silina.
Procitajte poveke za nego na :
http://en.wikipedia.org/wiki/Pierre-Joseph_Proudhon
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: vo cest na Pierre-Joseph Proudhon, golemiot anarhisticki um!

Пишување by Pandonetti on Сре Јан 19, 2011 2:33 pm

negovoto GENIJALNO DELO "WHAT IS PROPERTY?" MOZETE DA GO SIMNETE NA SLEDNIOV LINK
4shared.com/get/Me1jENoY/Proudhon_P-J__Pierre-Joseph___.html

SE CITA VO EDEN ZDIV I E DELO KOE SEKOJ KOJ SE NAREKUVA ANARHIST I E ZELEN DA NAUCI NESTO MORA DA GO PROCITA
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: vo cest na Pierre-Joseph Proudhon, golemiot anarhisticki um!

Пишување by Anarchist on Саб Јан 22, 2011 9:37 pm

Вистина важна фаца во анархизмот особено по делото што го кажа Пандонети.

Е во тоа дело, на прашањето Што е сопственост? Прудон доаѓа до заклочокот кој претставува столб во анархизмот, тоа е „СОПСТВЕНОСТА Е КРАЖБА!“

Како предлог, доколку има луѓе со слободно време, може накратко да преведат неговата биографија од википедија.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: vo cest na Pierre-Joseph Proudhon, golemiot anarhisticki um!

Пишување by Pandonetti on Пон Јан 24, 2011 12:41 am

eve go delot od negovoto delo "What is property" koe pretstavuva mislam isecok od nekoe intervju, kade javno kazuva deka e anarhist. Inaku mene me voodusevi ostroumnosta so koja go objasnuva zborot "republican" i voedno odgovara na toa dali e rpublikanec. Genijalno, inaku Prudon bil i golem lingvist koj gi proucuval i govorel Latinskiot, starogrckiot, hebrejskiot, aramejski i drugi jazici na mudrosta....

Eve go isecokot
What is to be the form of government in the future? hear some of
my younger readers reply: "Why, how can you ask such a question?

You are a republican." "A republican! Yes; but that word
specifies nothing. _Res publica;_ that is, the public thing.
Now, whoever is interested in public affairs--no matter under
what form of government--may call himself a republican. Even
kings are republicans."--


"Well! you are a democrat?"--"No."--"What! you would have a
monarchy."--"No."--"A constitutionalist?"--"God forbid!"--"You
are then an aristocrat?"--"Not at all."--"You want a mixed
government?"--"Still less."--"What are you, then?"--"I am an
anarchist."

"Oh! I understand you; you speak satirically. This is a hit at
the government."--"By no means. I have just given you my serious
and well-considered profession of faith. Although a firm friend
of order, I am (in the full force of the term) an anarchist.
Listen to me."

P.S. Inaku idejata na Anarchist e prekrasna. Koj ima vreme neka pocne so prevodot na negovata biografija. Toa e najmalku sto mozeme da storime za covekot koj sto storil mnogu za nas -Anarhistite.
Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: vo cest na Pierre-Joseph Proudhon, golemiot anarhisticki um!

Пишување by р on Сре Јан 26, 2011 10:51 pm

ДА не се лути Пандонети дека суптилно одговорам на постови преку отварање нови теми...

Најдобронамерен совет: Прочитајте го делото "A Critique of Anarchist Communism" од Ken Kudson. Патем, типот е следбеник на Прудон, исто како и Кевин Карсон, кој го споменав додека суптилно одговорав на оваа тема преку другаSmile. Делото е 30 странички така да тој што е заинтересиран да си го прошири знаењето, бујрум. Карактеристично е во општествените науки да се мешаат концепти и дефиниции, така да текстов мислам дека ќе биде особено интересен за Анархо-социјалисти од форумов (а и другите нас)!

п.с. Патем, текстот критикува и некој ствари со кој (анархо-капиталистите) не се слагам, но сепак е квалитетен. Знам дека секој си има своја ствари за читање, но кога веќе сме кај Прудон добро е да се разбере всушност што Прудон НЕ Е!

avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: vo cest na Pierre-Joseph Proudhon, golemiot anarhisticki um!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот