Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Како дознавте за поимот анархија?

Go down

Како дознавте за поимот анархија?

Пишување by Anarchist on Вто Мар 18, 2008 8:47 pm

Прашањето е јасно. Еве ќе почнам јас.

Па поимот го имам сретнато најверојатно на медиумите во стилот анарија = хаос, секогаш кога требаше да кажат хаос медиумите го користеа и го користат поимот анархија.

И така еден заебан ден јас се чудев што да правам и ми светна од некаде за да дознаам што е тоа анархија што ја спомнуваат панкерите. Така на интернет јас барам и оп одеднаш наидов на еден сајт каде што пишувше АНАРХИЈА НЕ Е ХАОС!

Јас бев изненаден од тоа што го читам. И со голем интерес продолжив да читам бидејќи ми се вртеше во глава прашањето, ако не е хаос тогаш што е?

И така полека дознавав за што всушност се работи.

Интересно за мене е тоа како ми "светна" за анархија. Па видов еден симбол со кружно А на некаков ѕид. Ете таа слика на некој ѕид од некој зграда, иако мала и забутана слика што едвај се гледа, сепак смени нешто во мене.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како дознавте за поимот анархија?

Пишување by Kittentits on Сре Мар 19, 2008 11:17 pm

Koга бев мал, даваа на ТВ некаков филм у вези Лондон во викторијанската ера и имаше некои супер кул научници кои не фермаа два посто никој и ништо. Полицијата ги гонеше и врескаше по нив АНАРХИСТИ! GET THEM!

Ја прашав мајка ми, Што се анархисти?

Сатаната, сине. cat
avatar
Kittentits

Број на мислења : 79
Age : 32
Registration date : 2008-03-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како дознавте за поимот анархија?

Пишување by negative_h on Чет Мар 20, 2008 12:44 pm

PUNK!
Veruvale ili ne, se pocna od off spring. Ednostavno mi se zalepi za uvo. Pocnav da si slusam, i mnogu mi se dopadna "pravecot". Se vrativ od odmor Razz (vo struga si gi zemav kasetite) i kao na edno drugarce (togasen "panker") mu vikam "lele brat kolku se dobri tipcive eeeeeeeeeeej"
On mi rece deka toa e pank. I kao, "na ti drugo nesto da slusnes", i se najdov vo ovaa muzika kompletno. E sega, sekoj vtor zbor ANARHIJA!. I sto e sega toa anarhija? Nekolku knigi podocna, doznav. Edinstvenata visitnska "demokratija"!!! Edinstvenata SLOBODA!!! ANARHIJA!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како дознавте за поимот анархија?

Пишување by negative_h on Чет Мар 20, 2008 12:46 pm

Twilight's End Theatre напиша:
Ја прашав мајка ми, Што се анархисти?

Сатаната, сине. cat

LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL lol!
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

:)

Пишување by punk_bt on Пет Мар 28, 2008 3:32 pm

pa toa bese vaka
imav 10 god i kisnev so glavata u knigi
i eden den od nasta mila lokalna biblioteka ja zedov enciklopedija na ubijci
i skoro na sekoja 3 stranica imase biografija za anarhisti
i so sekoja procitana biografija se poveke pocnav da im se voshituvam
ete na primer jules bonnot
najulavio anarhist vo istorijata
avatar
punk_bt

Број на мислења : 69
Registration date : 2008-03-27

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како дознавте за поимот анархија?

Пишување by Banshee Paganica on Пет Мар 28, 2008 10:36 pm

Првите средби со поимот ми биле извадоци од нечиј муабет у стил '...анархија, хаос, безредие, насилство...' шо вриштат НЕОПРАВДАН ЛОШОТИЛАК. Но сум си рекла па добро, јебешга. и сум продолжила даље. Ионака секогаш повеќе ги дружев металот и готиката, па нит го среќавав често нит му ја мислев Very Happy
А пред некоја годинка, слично ко авторот, налетав на текст кој подробно ја разгледува разликата меѓу анархизмот и безвезалната нафурана хаотичност, и самиот анархизам го претставува како достојна политичка филозофија. Па од тогаш наваму, си ја имам вистината на ум, се трудам да разгледам по нешто ново и особено се радувам коа ќе ми падне и некоја книга во раце.

Се на се, во комерцијалната слика сеуште се влечка со катастрофална анти пропаганда.
Е сеа дали глобалистите се уплашени од 'коректноста на оваа идеологија' каква што не понудиле они па перат мозоци или нешо друго е у питање, тралала Razz Basketball
avatar
Banshee Paganica

Број на мислења : 15
Registration date : 2008-03-13

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како дознавте за поимот анархија?

Пишување by MARIO on Вто Апр 15, 2008 2:28 pm

EPA ZA ANARHIJATA DOZNAV PREKU TELEVIZIJA ZA SE SO KE SE SLU4ESE NAPRIMER TEPA4KA POMEGU NAVIVA4I I LI SO BILO GO NAREKUVAA ANARHIJA POSLE KOA PO4NAV DA SLUSAM PUNK I SE TAKA-NATAKA Smile
avatar
MARIO

Број на мислења : 9
Age : 24
Location : SKOPJE
Registration date : 2008-04-15

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како дознавте за поимот анархија?

Пишување by evolutionary on Пон Мај 26, 2008 8:23 pm

pa majka mi mi v ikala deka iam anarhicen karakter nepokorliv na avtoriteti Smile za poimot doznav u sredno ja citav beda na filozofija i manifest na komunisticka partija i procitav bakunin i anarhistite ,,,,....
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како дознавте за поимот анархија?

Пишување by -off- on Пон Мај 26, 2008 10:16 pm

hhehe ja kako mal bev agresor!hm ama lugeto se menuvaaat,inace site onie sto pocnale da slusaaat pank odma dosle na nekoj nacin do poimot anarhija ama kaj nas nikoj ne go svaka vo pravilna smisla ona A(zboram od onie sto pocnuvaat so pank).anarhijata bila pred pankot no so pocetokot na pankot anarhijata stanala eden sel od muzikata! hmmm so tresam pa ja
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како дознавте за поимот анархија?

Пишување by evolutionary on Вто Мај 27, 2008 9:01 pm

PA IMA 2-3 GRUPI PANK SO BILE ANARHISTI..
avatar
evolutionary

Број на мислења : 146
Registration date : 2008-05-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како дознавте за поимот анархија?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот