Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Комунизмот производ на религозен фанатик?

Go down

Комунизмот производ на религозен фанатик?

Пишување by р on Нед Дек 19, 2010 10:59 pm

Интересно е што најчесто Марксовиот комунизам ("научниот" социјализам!) се смета за атеистичка идеологија. Но, иако од никогаш не сум верувал во комунизмот и го сметам за утопија и спротивен на човековата природа, сепак никогаш не сум знаел колку всушност е...

М.Ротбард (вистинскиот, не јасSmile) прави одлична анализа на Маркс и комунизмот од еден поинаков аспект. Ротбард со комунистичката економија се справува во своето епохално дело за Историјата на Економската Мисла-во текстов кој ви го препорачувам тој го анализира комунизмот од аспект на неговата филозофија и историја.

Знам дека повеќето на форумов се анархо-комунисти, анархо-марксисти, но текстов е доста интересен. Кој не сака да го прочита слободен е да го батали постов или пак да го прочита и да го искритикува Ротбард. Но, кој е спремен да прочита одлична анализа од најголемите и најхрабри умови на 20тиот век за тоа дека КОМУНИЗМОТ Е "religious creed" а Маркс "месијата", тогаш повелете.

п.с. Лично кога го читав текстов си помислив "леле, како може ова да не го приметам а да е толку очигледно"?

http://mises.org/daily/3769
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Комунизмот производ на религозен фанатик?

Пишување by Anarchist on Пет Дек 31, 2010 8:50 pm

За да знаеш што е комунизмот мислам дека треба да се запознаеш со него преку комунистички автори. Но за да имаш посериозна слика, да ќе ти требаат и автори кои не се комунисти, но и такви што се противници на комунизмот.

МОжеби грешам, но чувствувам благо идолопоклонство од твоја страна кон Ротбард, нешто штое многу типично за комуниститите во однос на Маркс. Всушност, има еден одличен текст од Хауард Зин баш за тоа, можеш да го најдеш на македонски овде:
Je ne suis pas Marxiste

Што се однесува до критиката на Ротбард мислам на делото, ќе го прочитам само не знам кога, доколку се улетувам да читам се што ќе ми падне во рака, тешко дека ќе ги завршам претходно започнатите книги и др. дела.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Комунизмот производ на религозен фанатик?

Пишување by р on Саб Јан 01, 2011 8:14 pm

1. Анархист, не се секирај. Доста добро знам што е комунизмот, особено марксизмот. Ако се видат моите претходни дискусии на форумов ќе се забележи дека имам солидно знаење за комунизмот и социјализмот. За нивната анархистичка верзија сум послаб, но сепак имам прочитано неколку основни дела!

-Во деновиве пишувам одговор на реплика која ми прати еден комунист на еден мој коментар, па ќе ја објавам дебатата тука...па ќе може да се види мојот став за маркизмот (да бидам поточен)!

2. За мојата фасцинираност од Ротбард, особено што е креатор на правецот во кој верувам (free-market анархизам-комбинација од Австро-економија, либертаријанизам и анархо-индивидуализам заснован на природните права на човекот!), во право си донекаде. Со него започнав и он ми е особено важен во врска со економските проблеми. Сепак, не сум некој опасен економист, а сметам дека е економската теорија е можеби најбитна за да можеш да сватиш кој систем ќе функционира и кој систем е праведен. Дополнително, што човекот е планина од информации кои знае да ги пренесе јасно разбирливо и забавно, а истовремено е еден од ретките теоретичари кои го живеел тоа што го проповедал! Од друга страна пак, Ротбард е далеку од единственото нешто што го читам. Ако се зирне мојот блог ќе се види дека СЕ ТРУДАМ да бидам што посестран во читањето литература од разни автори. Ротбард, Ханс Хоуп, Ен Ранд, Маркс, Аристотел, Волтер Блок, итн итн. Тоа што ми преовладуваат ставовите на Ротбард е сосема нормално. Иако, за многу работи не се согласувам со него, а и некои работи не ги разбирам да ти кажам право.

3. За тоа дека тешко ќе завршиш тоа што си почнал ако се расплинуваш насекаде тотално се слагам. Затоа и ретко тупам на форумов за разни дела. Или не ни спомнувам или само ги спомнувам онака ако некој го интересира да види од каде ми се ставовите и информациите. Сепак, постојат некој дела кој сметам дека се страшно интересни за читање и сметам дека е жалосно да не се прочитаат. The Law од Фредерик Бастијат го препорачав на форумов. Еве ова дело ми е второ.

Среќна Нова 2011 на сите членови на форумов кој сакаат еден ден да живееме во послободно општество и да купуваме пиво кога сакаме и каде сакамеSmile!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Комунизмот производ на религозен фанатик?

Пишување by Pandonetti on Пон Јан 03, 2011 1:41 am

Srekjna nova 2011 na site :-) Rothbard kako i vo poveke navrati ne se soglasuvam so tebe za temava.... No mislam deka dovolno polemiziravme na slicni temi vo minatoto. Ke probam da ti dadam eden isecok od tekst koj bi trebalo da te navede na podlaboki tragi odnosno izvori za anrhizmot i komunizmot.
"Happened segments of the Illuminati Order
From the original Illuminati they had originated diverse movements. Between them, the broken anarquism, charbonary, marxism, socialism, labourism (that it chose the day 1° May), democrats and other diverse ones, organizations and orders. All are children of this powerful original idea." .......
Eve i nekoi od golemite umovi na illuminismot ..
"The system of the illuminated ones was developed by diverse leaders, between them Hassan Sabath (nazarins - 1090), Bayezid Ansari (roshynaia - 1550), Adam Weishaupt (illuminati - 1776). Other sets of ten of lesser groups had developed the system illuminati, more or less perfectly."

Korenite na nekoi svetli idei se od mnogu poodamna.....
Inaku golem drugar na Karl Marks bil Max Stirner, (pravo ime Johann Kaspar Schmidt ), procitaj nesto za nego covekot e guru na anarhizmot.
Za pivoto koga sakame i kade skame se soglasuvam 100 %...
Srdecen Pozdrav
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Комунизмот производ на религозен фанатик?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот