Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Државно лицемерие!

Go down

Државно лицемерие!

Пишување by р on Нед Дек 05, 2010 9:51 am

http://slobodnoopstestvo.blog.mk/2010/11/30/ako-vladata-pravi-h-se-vika-u/

Младите луѓе и странците на кои не им е познат начинот на функционирање на јавните случувања во САД, понекогаш имаат потешкотии во декодирањето на реториката која се употребува да ги опише владините дејствија во оваа држава. Како јавен сервис за таквите политиколошки новајлии, се одлучив да напишам еден краток водич во кој што имам опишано одредена владина акција(дејствување), цел, или пак ситуација и напоредно ги претставувам редовно користените термини во медиумите и политичките дијалози кој ја опишуваат истата ситуација. Едноставно, само примени го правилото: Ако владата прави X, тогаш X се преименува во Y.

X = изнуда; Y = оданочување

X = грабеж; Y = оданочување

X = неправедна (и често бесмислена или деструктивна) присилба на невини личности; Y = државна регулација

X = киднапирање; Y =притвара на личности осудени за криминал [без жртви!]

X = тортура; Y =специјални техники за испрашување

X = империјализам; Y = глобални миротворни операции

X = шпионажа на граѓани без причина; Y =операции за внатрешна безбедност

X =сексуален напад и малтетирање на авио патници— мажи, жени и деца, сеедно; Y = операции за авио безбедност

X = примање мито; Y = подршка за политички кампањи

X = перење мозок на јавноста ; Y =држење официјални медиумски конференции

X = индоктринација за сервилност и лојалност кон Државата; Y = јавно образование (социјалистите и комунистите ова го нарекуваат и “бесплатно” образование!-мој додаток)

X = дивјаштво и бесцелни масакри на странски граѓани; Y =одбрана на државата

X = нешраведно збогатување на приватњаци и корпорации ; Y = субвенции

X = тепање, замарање и застрелување безопасни личности ; Y =апсење

X = девалвација на валута; Y = “quantitative easing”

X = создавање системски бумови и бастови во економијата(економски циклуси); Y =монетарна политика

X = создавање системски економски циклуси; Y = фискална политика

X = трошење и уништување на природни ресурсу; Y = имплементирање конзервациони политики

X = потиснување на слободите на неправеден и неоснован начин; Y = имплементација на еколошки политики

X = одржување полициска држава; Y = чување на законот, редот, јавното здравје и националната безбедност

X = лажење буквално за секоја последица (од државните политики); Y = информирање на јавноста

X = крадејќи од продуктивниот Петар за да му дадат на непродуктивниот Павле; Y = постоење социјална политика(safety net)

X = смртоносна, грубијанска, деструктивна глобално интервенирање; Y = надворешна политика на САД

X = претрпува одмазда; Y = сме нападнати од странски граѓани кои не мразат поради нашите слободи

X = неправедно збогатување на Голдман Саш и екипата; Y = превенирање уште една Голема Депресија

X = одложување и влошување на неизбежниот суден ден за нашата економија; Y =стабилизирање на финансискиот и имотниот пазар

X = поткупување или заканување на странски влади за да им помогнат на големите мултинационални корпорации; Y =надворешна политика на САД

X = воодушевувачка мегаломанија на поединец кој си го гради своето гнездо на јавен трошок; Y = јавен сервис

X = војна; Y = мир

X = ропство; Y = слобода

X = простаклук; Y = сила
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот