Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

АКЦИЈА:Политика на Послушност:Расправа за Доброволно Ропство

Go down

АКЦИЈА:Политика на Послушност:Расправа за Доброволно Ропство

Пишување by р on Пон Ное 29, 2010 3:24 am

Тукаhttp://free-market-anarchism.blog.mk/prevod-na-klasici-od-slobodarskata-bransha/ го имате текстот на ова епохално слободарско дело од политичката филозофија. Преводот го направив малку набрзинка, но затоа го имате постирано линкот (во насловот) на професионално преведениот текст само на англиски јазик.

Овој мал текст послужил како главна мотивација за развојот на правецот на доброволна граѓанска непослушност. Л.Толстој и М.Ганди го имаат посочено Де ла Боети и неговото дело како првиот текст кој ги мотивирал и потикнал нивните интелектуален и практични патишта кои ни се познати на повеќето барем!

Слободно кој сака може да го досреди преводот и да го препрати тука, па по наша заедничка ревизија на преведеното (мора да биде сериозен добар превод)...да дадеме доброволни прилози за истово да се испечати во македонска верзија во 50-тина примероци да речеме! (ова незнам колку е добра идеја, кажете Вие кои сте го сториле ова претходно и дали форумов е воопшто добра идеја за ова!

Мали извадоци од текстот:

Фундаменталното политичко прашање е зошто луѓето се покоруваат на владата. Одговорот е дека тие тежнееат кон себе-поробување, да се препуштат да бидат водени од тирани. Ослободувањето од сервилност не доаѓа со насилни дејствувања, туку со одбивање да се робува. Тираните паѓаат кога луѓето ја повлекуваат нивната подршка.

Очигледно нема потреба од војување да се победи овој единствен тиранин, зашто тој автоматски е поразен ако општеството одбива согласност за сопствено ропство;не е неопходно да се лиши од ништо, туку едноставно да не му се дава ништо; нема потреба државата да прави обид да направи било што за себе под услов да не прави ништо против себе

И сега, одкога сите суштества, бидејќи тие чувствуваат, страдаат мизерно во потчинетост и копнеаат по слобода; самите зверови, иако создадени за да му служаат на човекот, пак неможат да се привикнат на контрола без протест, тогаш какво зло го од-природила човекот, што тој, единственото суштество вистински родено да биде слободно, има недостиг на меморија на својата почетна состојба и на желбата да се врати на нејзе?

Поздрав!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: АКЦИЈА:Политика на Послушност:Расправа за Доброволно Ропство

Пишување by Anarchist on Сре Дек 01, 2010 7:45 pm

Ротбард, сакав да пристапам до линкот но ми побара регистрација, осигурај се да го ставиш текстот да ти биде јавно достапен, т.е. одлогирај се од твојот блог и кликни до линкот и ако не бара регистрација значи достапен е до сите, не само до тебе. Ако не барем дај линк од текстот на англиски.

avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: АКЦИЈА:Политика на Послушност:Расправа за Доброволно Ропство

Пишување by р on Сре Дек 01, 2010 9:19 pm

http://slobodnoopstestvo.blog.mk/prevod-na-klasici-od-slobodarskata-bransha/

Mislam deka e dostapen do site be...Ako ne e, jebi ga nov sum...

Fintata e sto smeniv adresa na blogot zatoa mozebi. Eve go gore noviot link. Pak ke kazam, prevodot e malce nabrzinka. Nekoi stvari se ostaveni na angliski i slicno. No, moze da se sredi toa. Jas zavrsiv 90% od rabotata, nekoj samo treba da ja dosredi!
Pozdrav,
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: АКЦИЈА:Политика на Послушност:Расправа за Доброволно Ропство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот