Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Нов Блог за Анархизам

Go down

Нов Блог за Анархизам

Пишување by р on Чет Ное 18, 2010 11:25 pm

http://free-market-anarchism.blog.mk/

Момци, деновиве отворив блог на кој планирам да се посветам сериозно. Барем еднаш неделно Cool .
Идејата ми е да ги пренесам идеите на анархизмот од индивидуалистичка перспектива (free-market anarchism); да преведам некои ствари кои сметам дека се важни; да пишам некоја биографија; па може и да соберам некои плус анархистиSmile.

п.с. Идејата ми дојде по приклучувањето на овој форум кој е за големи пофалби! Приметив дека како анархо-индивидуалист на анархо-комунистички форум (знам дека не треба да се делат анархистите, но јеби га...се делат!Барем сметаме сите дека Државата е "evil"!) малку се двојам со ставовите и ми треба повеќе простор за објаснување. Па, си викам да не замарам тука на долго, а сепак да го кажам и објаснам тоа што го мислам и кажувам. Па, еве го блогов. Нов е...но, ќе се потрудам да го оживеам. Нормално, го додадов форумов во блогрол! Wink

п.п.с. Не се секирајте и тука ќе досаѓамSmile! Поздрав и нека отвори некој нова темаSmile.
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нов Блог за Анархизам

Пишување by Rastapunk on Нед Ное 21, 2010 3:23 pm

Е, па со среќа со блогот Smile Се надевам дека ќе ти биде успешен. Smile
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нов Блог за Анархизам

Пишување by Anarchist on Сре Дек 01, 2010 7:00 pm

Честитки за блогот. Доколку сакаш, секогаш има простор во весникот Слобода кој го пишуваме да пишуваш за некоја тема, секако ќе треба да внимаваш на должината на текстот или пак ако е подолг текст може во неколку издание да биде на делови.

Примероци од весникот можеш да најдеш овде:
http://teror13.anarhija.org/maga-zines/sloboda.html

avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нов Блог за Анархизам

Пишување by р on Сре Дек 01, 2010 8:29 pm

Фала Анархист за блогот и фала за поканата за текст во Слобода. Ќе ја имам на ум ако имам некоја добра идеја што мислам дека Слобода би бил правилниот простор за нејзино објавување. Поздрав,

п.с. Знам за весникот...ги имам читнато пдф фајловитеSmile!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нов Блог за Анархизам

Пишување by р on Сре Дек 01, 2010 9:20 pm

http://slobodnoopstestvo.blog.mk/

Ova e novata smeneta adresa na blogot.

Salute!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нов Блог за Анархизам

Пишување by Intrepid on Пон Дек 31, 2012 5:50 pm

Anarchist напиша:Честитки за блогот. Доколку сакаш, секогаш има простор во весникот Слобода кој го пишуваме да пишуваш за некоја тема, секако ќе треба да внимаваш на должината на текстот или пак ако е подолг текст може во неколку издание да биде на делови.

Примероци од весникот можеш да најдеш овде:
http://teror13.anarhija.org/maga-zines/sloboda.html


Еррор, каде можам да го најдам тој весник, имам неколку броеви прочитано и планирав да се ангажирам многу работи се крајно необјективни навистибна ви велам вистината е една но можеш да ја гледаш од повеќе страни.

Би ценел доколку некој има материјал или ме упати каде можам да добијам примероци.
avatar
Intrepid

Број на мислења : 6
Registration date : 2012-09-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нов Блог за Анархизам

Пишување by Anarchist on Пон Дек 31, 2012 7:21 pm

Da promenet e linkot za Sloboda sega ima poseben blog za sloboda namenet samo za nea eve go:
http://sloboda-af.blogspot.com/
I slobodno dokolku saka nekoj da ucestvuva so pisuvanje i pridones do popularizacija na vesnikot slobodno neka pise
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Нов Блог за Анархизам

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот