Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Мирен собир пред Руска амбасада

Go down

Мирен собир пред Руска амбасада

Пишување by Rastapunk on Чет Ное 11, 2010 5:53 pm

Во понеделник (најверојатно, уште се прави муабет на точен датум, ќе потврдам до вечер) во 14:00 часот ќе се оддржува собир пред руска амбасада со цел: Солидарност на другарите од русија Алексеј Гаскаров и Максим Солопов кои беа уапсени, па ослободени, па моментално се водат различни процеси под обвинение дека се бореле против прогресот на државата, а всушност имало мирен собир против уништувањето на Кимки шумата во Русија и градење на автопат низ нејзе. Неаргументираното обвинение, апсењата, условното пуштање на слобода, и со еден збор уништувањето на основните човекови права ја предизвика јавноста да се крене заедно во солидарност кон овие два активиста. Настаните се одвиваат низ цел свет во период од 12ти до 15ти Ноември. Секој кој што сака да партиципацира во притисокот за ослободување на Максим и Алексеи може слободно да дојде на припремата на материјали за собирот, како и на самиот собир.
И еве неколку линкови:
http://www.doodle.com/u5k7dttckz9kwzg7 - Овде можете да го пријавите вашето присуство
http://antifainengland.wordpress.com/2010/08/04/international-news-demand-release-of-antifascists-alexey-gaskarov-and-maxim-solopov/ - Еве ја и веста за фрката
http://www.facebook.com/group.php?gid=123233894390151 - А еве ја и фејзбук групата
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Мирен собир пред Руска амбасада

Пишување by Rastapunk on Нед Ное 14, 2010 7:04 pm

Значи дефинитивно, утре во 14:00 пред руска амбасада ќе биде собирот, а вечер ќе биде работилницата после 22:00 некаде, ќе се чекаме кај Тереза, кој сака нека дојде.
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот