Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

АНТИ-НАТО Инфотур

Go down

АНТИ-НАТО Инфотур

Пишување by Anarchist on Пет Мар 14, 2008 11:02 am

На 17.03. Понеделник, во Културен центар Точка во 20:00(влез - доброволна донација за покривање на дел од трошоците) ќе се одржи информативен настан за самитот на НАТО во Букурешт каде што и Македонија очекува покана за членство во оваа терористичко-окупаторска организација.

На програмата:
  • Докуметарен филм: Taxi to the dark side

  • Работилница на групата Contra-doxa (Берлин)

  • Дискусија за:
    Милитаризацијата и улогата на НАТО
    Протести за време на самитот


Па се гледаме таму Smile

avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: АНТИ-НАТО Инфотур

Пишување by negative_h on Саб Мар 15, 2008 12:43 pm

Еј ја најверојатно идам. Ако некој друг иде, ќе ме препознае лесно, слободно пријдете ми Razz
Ја сум шармантниот млад господин со брада и суканица што завршуа у плетенки Razz
Се одзивам на Еж Very Happy
Се надевам дека ќе успеам да стигнам па ќе се видиме таму (барем со некои)
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

Re: АНТИ-НАТО Инфотур

Пишување by Anarchist on Вто Мар 18, 2008 5:16 pm

Па ете и тоа помина, се собравме бројка речиси приближна како и минатиот пат за PGA. Имаше интересни разговори. Беа значи другарите и другарките од контра-докса. Почнаа со тоа што е нато, кои беа причините за создавањето на нато и сл. Имаше интересно прашање во однос на тоа што доби романскиот народ и пазете НАРОД а не држава, со приклучувањето кон нато и ЕУ.Одговорот беше, ништо освен тоа што големите коорпорации влегоа таму и си почнаа со експлоатирање на луѓето. И така после тоа тоа даваа информации за ако некој сака да оди на анти-нато протестот што ќе биде за време на самитот во Букурешт и сл. Потоа се дикутираше за ситуацијата кај нас. За тоа ќе пишам во друг пост.

Мислам ок беше, луѓето беа истите горе-долу од минатиот пат. И да се запознавме јас и Еж конечно. Поделивме флаерчиња на сите таму што беа за форумот. И така сега за сега толку, со повеќе во наредниот пост.

Значи, за оние кои се заинтересирани за одење таму или пак помагање на било каков начи нека видат http://contra-doxa.com и нека стапат во контакт.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: АНТИ-НАТО Инфотур

Пишување by negative_h on Вто Мар 18, 2008 8:43 pm

kako sto kaza anarhist, se sobravme kolku se sobravme. Mene licno najmnogu me intrigirase sto ke se sluci ponataka, t.e. posle diskusijata za nato. Koga zavrsija drugarite/kite so izlaganjeto, padna temata kakva e organizacijata kaj nas, momentot sto go cekav cela vecer (tie sto bea znaat loooooool). Kako najgolem problem go istaknav toa sto na krajot se pokaza kako tocno, delenjeto megju "levicarive" Razz
Znaci, na edna strana imase "anarhisti - hardkorci", na druga strana imase "komunisti-marksisti" (taka i ne razbrav do kraj koj se tamu bese komunist ama nema vrska), i na treta strana imase nekolku individui koi kako sto vikaat ne bi sakale da se deklariraat kako nisto konkretno, ili bea anarhisti koi ne pripagjaat na nekoja "obelezana" grupa. Bidna sto bidna, na krajot e dogovoreno da se sobereme vo cetvrtok pred tocka i da se obideme da organizirame nekakov protest, ako ne se razedinime premnogu (sto e mnogu mozno, za zal). Kazav i pak ke kazam, glaven problem momentalno seuste e toa sto nikako ne moze da se obedinat site vo edna pa neka e i labava celina. Premnogu delenje, pak ke kazam, za zal. iskreno, jas bi stapil vo kontakt i so marksistive, cisto za da im dadam sansa (sto drugite nekako ne sakat da im ja dadat) da se iskazat. Sto znam, mozebi ke najdeme zaednicki interesi (duri sum skoro siguren).
Jas malku premnogu emotivno se postaviv za moment, pa lugjeto me dozeveaa kako HATER Very Happy A jas naprotiv, zboruvav za obedinuvanje Razz
Anyway, toa e toa sto se desi na kratko. Znaci, koj moze i saka, vo cetvrtok pred tocka. Ke storam se sto e vo moja mokj da stignam.
P.S. Milo mi e sto vecerta zapoznav nekolku super lugje, toa mi ja podgrea nadezta Wink
avatar
negative_h

Број на мислења : 163
Age : 33
Location : nekade vo Tetovo (najverojatno na rabota)
Registration date : 2008-01-24

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/negative_h

Вратете се на почетокот Go down

ANTI-NATO iNFOTUR

Пишување by -off- on Вто Мар 18, 2008 9:15 pm

pa vo tocka mislam deka pomina dobro,site faci dosta se zapalija za pravenje na nekoj mal protest i kaj nas vo mk(sk) no kolku tie faci ke se pojavat vo cetvrtok vo 20.00casot ke vidime i kako ke ja svatat rabotava ostanuva vo cetvrok da vidime.moze da dojde koj saka koj e zagrean za vakva rabota!da se nadevame deka ke se "obedinime" i za moment ke gi zaboravme predrasudite! pozdrav i se gledame vo cetvrtok(ako dojdete)!!!!

pozdrav!
avatar
-off-

Број на мислења : 190
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-03

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: АНТИ-НАТО Инфотур

Пишување by schizzo on Чет Мар 20, 2008 2:45 am

negative_h напиша:
Jas malku premnogu emotivno se postaviv za moment, pa lugjeto me dozeveaa kako HATER Very Happy

проблемот е што луѓето не дослушуваат, туку претпоставуваат дека знаат што ќе си кажел следно....
тоа ти е како делумна опресија на слободата на говорот Razz
свашта
али мање битно ја шо викам...

многу добра парола сретнав,

"resistance begins with not accepting the world as it APPEARS"

и штета што одма се изнесоа луѓето од таму, it was too soon.
avatar
schizzo

Број на мислења : 53
Age : 28
Location : skopje
Registration date : 2008-03-20

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/the_idle_artist

Вратете се на почетокот Go down

Re: АНТИ-НАТО Инфотур

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот