Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Интересни фацки од анархизмот

Go down

Интересни фацки од анархизмот

Пишување by р on Вто Ное 09, 2010 7:40 pm

Не е битно од кој подвид на анархизам припаѓа фацата. Важно е да е луд и невообичаен. Да дадеме 10тина предлози па да гласаме за најлуда анархистичка фаца на месецовSmile!

Предлог бр. 1: Истван Џаба Бартош (ова доле се извадоци од Википедиа)


The most simple articulation of bartosism can be found in his poem Ars poetica written in free verse:

The whole history till now was muck!

Muck were the kings, muck were the churches, muck were the landlords,

Muck were all people and still muck they are. Except for me.

I am BARTOS THE GREAT MUCK PIT and I eat up all this slop,

This garbage, this excrement. I throw it on my great compost pile

And turn it and turn till it rots to dirt.

Then I consume and digest in my iron stomach, I recreate. And when I’m done

I shit.

Предлог бр.2- Џим Бел (крипто-анархист)

Бидејќи ми е језиво да пишувам што направил типов (после новите закони, се може да биде под лупа на ДБК, така да неќам да бидам изваден од контекст). Но, типов е тоталка. Проверете го на http://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Bell
Добил награда за најкреативен есеј со кој би се зголемило одговорноста на владата пред својот народSmile.
-From 1995 through early 1996, Bell authored an essay entitled "Assassination Politics" in which he described the idea of using digital signatures through email to create an assassination market, "predicting" the deaths of government employees. In effect, the idea would create an incentive for assassination of corrupt government officials,[13] offering a reward that could be claimed by someone willing to submit an entry predicting a given person's death at a particular time. If that person died at about that time, the correct bettor would win the pool money.[14] Bell published his idea in a 10-part essay titled "Assassination Politics" on the alt.anarchism USENET newsgroup.

Нормално, двајцава се "too-much HC" за мене и не им ги одобрувам методите, но интересни предлози се. Па нека започне гласање за НАЈЛУДА АНАРХИСТИЧКА ФАЦА!

http://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Bell


Последната промена е направена од Rothbard на Чет Ное 11, 2010 4:53 pm. Мислењето е променето 1 пати
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересни фацки од анархизмот

Пишување by Rastapunk on Сре Ное 10, 2010 6:51 am

Ама ова се гледа дека си анархо - капиталист, одма тука ни наметнуваш некои занимации, глупости кои ќе ни го трошат времето напразно, игри на среќа и слично, ништо чудно да донираш 500 денари за првиот што ќе одговори на прашањево, хахахха Smile Се шалам само, добро е по некогаш да не бидеме сериозни, па така, јас би го одбрал првиот, Истван Џаба Бартош, пошто не знам кој е вториов и читнав нешто на брзинка, а ме мрзеше да размислувам што како правел пошто е 04:51 на сабајле Smile
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересни фацки од анархизмот

Пишување by Ravachol on Чет Ное 25, 2010 10:00 am

Џим Бел е легенда и една од светлите точки на анархијата во последно време.
Не е ефтин позер како Чомски (чии пишувани дела се генијални секако) но во реалноста е капиталист до даска и далеку од било каква анархија.

Тој е милионер кој удобно живее во рамките на системот.
Во своите дела дава прекрасна критика на системот,но тука запира.

Има што да се научи од Бел...

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересни фацки од анархизмот

Пишување by Rastapunk on Нед Ное 28, 2010 5:48 pm

И ете... Горе поставената теза ми се покажа дека е точна... Нудеше 1000 евра за првиот што ќе одговори точно на прашање во некоја од темите... Знаев дека не си анархист!!! Хаха Smile Се шалам само, иако не ми одговори на минатиот пост, со што изгледа се наљути малку "Neutral

А за Чомски, барем тоа што го зборува е паметно и има логика, нели? Изборот како ќе живее е негов, а на крај, можеби и смета дека така може подобро да допре до луѓето, од кај да знаеш?
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересни фацки од анархизмот

Пишување by р on Вто Ное 30, 2010 4:39 am

Hm...Раста...Не сум се налутил до сега на ништо. Во принцип дискусиите си течеа доста ОК, дури и изненадно добро и коректно ако земеш предвид какви се дискусиите кај нас по блогови, форуми, и телевизиски емисии. Затоа нема зошто да се лутам. Ама да ме убиеш не ми текнува на кој пост не сум ти одговорил! Ќе ги зирнам сега...па ако има нешто на кое сум бил повикан да одговорам а не сум...ќе пишам сега!

п.с. За Чомски се слагам. Негов е изборот како ќе ги користи неговите минути на планетава земја. Патем, Чомски како капиталист? Незнам баш. Тоа што заработува од тоа што го знае најдобро (да продава мозок!)тоа е сосема легитимна работа. Патем, ако се делат луѓето на позери и непозери (а не не капиталисти и комунисти...бидејќи анархист би требал да дозволи било кој систем да функционира се додека е Доброволен!) нема да стигнеме до никаде. Еве јас се сметам за анархо-индивидуалист (анархо-капиталист). Шетам по Државни улици? Шетам. Одам во Државни паркови? Одам! И мислам дека овие ствари секој ги прави. Дали може да се нарече ова подржување на системот и на Државата? Не! Немаш избор...и си доволно паметен да сватиш дека мораш да играш со оние карти кои ти се поделени!

Поздрав!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересни фацки од анархизмот

Пишување by Rastapunk on Вто Ное 30, 2010 2:11 pm

Ротбард, шала беше... Smile
Зборев за:
Ама ова се гледа дека си анархо - капиталист, одма тука ни наметнуваш некои занимации, глупости кои ќе ни го трошат времето напразно, игри на среќа и слично, ништо чудно да донираш 500 денари за првиот што ќе одговори на прашањево, хахахха

И мислев да не се наљути пошто ти го пишав на шала Smile

Па после го додадов:
И ете... Горе поставената теза ми се покажа дека е точна... Нудеше 1000 евра за првиот што ќе одговори точно на прашање во некоја од темите... Знаев дека не си анархист!!! Хаха
Ама нема врска, шала беше, само што не се разбравме малку Very Happy
П.С. Си ги одговорил сите постови (сериозни) кои што ги пишав Smile
avatar
Rastapunk
Admin

Број на мислења : 236
Age : 26
Location : Во Скопјето!
Registration date : 2009-10-19

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересни фацки од анархизмот

Пишување by Anarchist on Сре Дек 01, 2010 7:03 pm

Ravachol напиша:Не е ефтин позер како Чомски (чии пишувани дела се генијални секако) но во реалноста е капиталист до даска и далеку од било каква анархија.

Тој е милионер кој удобно живее во рамките на системот.
Во своите дела дава прекрасна критика на системот,но тука запира.

Бисер балкански.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересни фацки од анархизмот

Пишување by р on Сре Дек 01, 2010 9:55 pm

До Растапунк:

Хаха, не се разбравме убаво за шегите...

п.с.Не се љутам се додека не се разбацуваат ad hominem аргументи, што е нормално човек да се љути. Никој неќе да седне сериозно нешто да напише или дебатира и некој шутрак да ти збори глупости некој неповрзани со темата. Ќутек за такви фаци!Smile


avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Интересни фацки од анархизмот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот