Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Љубчо бара легализација на криминалната приватизација

Go down

Љубчо бара легализација на криминалната приватизација

Пишување by ateist on Чет Ное 04, 2010 11:28 am

Љубчо бара легализација на криминалната приватизација од СДСМ и ДПМНЕ

Љубчо на неколку наврати во последно време го обелодени планот за брзо излегување на Мекедонија од економската криза .
Предлага легализација на криминалната приватизација од СДСМ и ДПМНЕ (сторена и од него и сега од Груевски како водачи на ДПМНЕ ) .
Тоа би се извело на тој начин што приватизацијата ќе се прогласи за завршена бидејќи за преиспитување и реприватизацијае веќе е прекасно . Од друга страна Македонија би се вброила во земјите со оф шор зони или целата земја би била таква по примерот на Швајцарија иако имногу земји имаат такви зони како на пример САД , Британија има некој острови како идруги членки на ЕУ но која пракса ја имаат и голем дел од земјите во светот .
Што би се постигнало кој би бил ефектот ?
Јасно е дека СДСМ и ДПМНЕ криминалот во текот на приватизацијата ќе го припишуваат секогаш на другата страна , ќе го злоупотребуваат за уцени , за политичка пропаганда а бидејќи се директно инвовирани во грабежот наречен приватизација и кој практично Македонскиот народ го доведе до работ на истребување нема да го признаат криминалот а и нема да извршат реприватизација Притоа не се работи само за украдените објекти и имоти (го испокрадо нашето и си го нарекоа свое ) туку иза огромни парични средства кој се проценуваат на 5 до 15 милијарди долари .
Со ваквите оф шор зони за кој нема да се прашува потеклото значи нема да се прашува дали се чесни или валкани пари би биле легални пералници за пари .
Парите кој се украдени од приватизацијата би биле вратенни без страв дека некој ќе прашува за нивното потекло . Вакви операции за легализација на валкани пари имало сегде од Грција , Полска до Русија иако таму станува збор најчесто за пари од затаен данок , финансиски малверзации итн ..

Значи поентата е дека СДСМ и ДПМНЕ како директно инволирани во криминалната приватизација никогаш неможат да донест вакви уредби- закони па за таа работа се нуди Љубчо и НП како спасители .Тука треба да се каже ова нее оригинална идеја на Љубчо бидејќи прв ја промовираше Васил Тупурковски пред неколку години .

Вака изгледа логично нели цел народ е раб на уништување од владеењето на СДСМ и ДПМНЕ а враќањето на украдените пари и привлекување на други валкани пари од светот без да се прашува за нивно потекло кој може слободно да се инвестираат со што би се отворил нов инвестициски циклус .

Позитивни страни :
1)
Парите обртниот капитал на фирмите ограбени во приватизацијата од СДСМ и ДПМНЕ кој бил украден како суви пари и изнесен во странски банки би бил вратен без страв од државен прогон и ќе може слободно да се инвестира
Станува збор за огромни пари со кој без проблем може да се отпочне нов инвестициси циклус .
2)
За луѓето поготово работниците а најмногу семејните луѓе тоа би било прифатливо оти ќе има вработувања и нема потереба од циничниот однос на СДСМ и ДПМНЕ кој работниците ги претворија во робови со плата од 100 евра а како инструмент за контрола го нудат државниот – владин синдикат . Ако во светот се употреби Македонскиот модел од СДСМ и ДПМНЕ за работнички права кој гласи .”.има многу невработени ако ти чини работи за 100 евра ако не има други невработни “..тогаш и во најразвиените земји стапката на невработеност би скокнала преку 50 % . Иако гледаме дека и во развиените земји работниците масовно ги губат сите права што нее чудно оти нема Социјалистички земји како контратежа сепак моделот на работнички права е многу поголем .

-Работодавецот е должен за работното место да преговара со синдикалецот задлежен за таа општина и таа струка а не директно со работникот .

-Синдикалецот му кажува – договара цена на работното место на работодавецот .Цената – плата е таа без разлика колку невработени има во државата . Работодавецот има право да избере работник но не и да го уценува за платата оти таа се договара со Синдикатот .

-Злоупотребата на некакво државно синдикално срање од СДСМ и ДПМНЕ полека би престанала .
-итн
.
.

Негативни страни

1)
Љубчо или друг од НП би станал нов премиер значи трет бугарски премиер во Македонја после Љубчо и Груевски со што Македонија ќе добие третман на втора бугарска држава на Балканот
2)
Капиталот украден од ДПМНЕ а претставен како бугарски капитал во Македонија (украден од Македонците ) би бил солидна основа за понатамошна експанзија на побугарчените се додека не создадат бројка приближна како и Албанците па заедно да бараат да се смени уставот и тие како Бугари да бидат конститутивен елемент-народ а што би водело до поделба и конечна ликвидација на Македонија .

Итн

Силната пропаганда на Груевски и ДПМНЕ во последните 4 години не се насочени само кон Црвенковски и СДСМ туку и се што значи опозиција .
На тој начин на Љубчо и НП и се расчистува патот како втора политичка сила во Македонија а Љубчо (или друг од НП ) како можен наследник на Груевски . Со тоа двете бугарски партии ДПМНЕ и НП би останеле како единствени релевантни политички сили во Македонија

ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Љубчо бара легализација на криминалната приватизација

Пишување by ateist on Чет Ное 04, 2010 11:33 am

4 милијарди евра тежи финансиски криминал во Македонија

Над 4 милијарди евра тежи финансискиот криминал од независноста на Македонија до денеска-проценуваат експертите. Најголем дел од нив се заработени со даночно затајување и перење на пари.


Тој финансиски криминал ја уништува државната економија, а ретките случаи кои стигнуваат на суд завршуваат со одолговлекување. Матните бизнисмени успешно ги користат и таканаречените даночни раеви за да ги избегнат македонските даноци.

Поголема добивка- повеќе данок-поголема воља да не се плати и да се затаи. Тоа е кривично дело и финансиска штета за државата. Колкава е таа штета за Македонија? Во државните институции надлежни за прибирање данок не ја знаеја точната бројка.

Но, таков криминал има, се пишуваат пријави, се отвараат процеси. И засега не завршуваат со затвор и казна.

„Траат и по 2, 3 години. Во времето кога јас бев директор на финансиската полиција поднесовме 6 или 7 кривични пријави, но за жал ниту една не заврши со судски епилог. Станува збор за познати фирми.“ – изјави Миодраг Лабовиќ, поранешен директор на финансиската полиција.

Сите овие пари завршуваат во нечиј џеб. Штетата е голема, уништувачка за економијата.

„Така се создаваат моќници, тајкуни. Стекнале пари и моќ на нелегален начин и се обидуваат да ги контролираат државните текови.“
- ја објаснува и втората димензија на штета, монетарниот експерт др. Абдулменаф Беџети.

Вака е во Македонија, но во светски рамки 32 земји се најдоа на црната листа на Организацијата за економска соработка . Се нарекуваат даночни раеви оти таму властите ги кријат сметките и заработката на клиентите.

Дури и тие земји да имаат информации за сопствениците и за банкарските сметки тие не ги откриваат и не ги даваат на организациите за борба со финансиски криминал. Ги кријат.“ – смета индискиот експерт за борба со финансискиот криминал Сањев Шарма.

Пресметките покажуваат дека над 9.000 билиони долари се свртени во даночните оази и продуцираат околу 675 билиони долари годишно оданочиви приходи.

Вечерва во 20 часот тема на КОД е финансискиот криминал, дознајте повеќе за најголемите даночни измами во Македонија и за најпознатите оф-шор зони и даночни раеви во светот кои ја истоштуваат домашната и светската економија.

07.06.2010

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?eventId=61370&mId=37

ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот