Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Даноци

Go down

Даноци

Пишување by Ravachol on Саб Окт 23, 2010 5:58 am

Дали имате став кон даноците како елемент од кој зависи системот и државата во најголема мера.

Не се единствен извор на средства но се основен.можеби 80-90%.
Како што и на еден автомобил му требаат бензин,моторно масло и вода,така и на системот му требаат даноци (бензин), заеми/кредити (масло) и други видови финансии (вода)...

Дали мислите дека е исправно еден анархист да плаќа данок кон системот и државата ?


Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Даноци

Пишување by Anarchist on Саб Окт 23, 2010 5:33 pm

Да одговорам на прашањето прво, па ќе дадам објаснување.

Не.

Но одоговорт е премногу едноставен нели? Како да одбегнувам даноци, кога со секој купен производ иам фискални сметки, од каде дел оди за државата. Мене повеќе ме интересира како масите, а не индивидуата ќе избегне да плаќа даноци.

Иам слушано интервју од Ремзи Канан, анархист кој еден од четворица во Глазгов кои започнаа или иницираа една кампања за неплаќање на данок. Почнале малку со малку средства, но движењето полека растело, исто така и отпорот. Кога ќе дошле извршители да им зимаат ствари на народот од дома овие анархистиве оставиле броеви и сл. за да реагираат и да ги одбранат од извршување. Во текот на 4 години движењето пораснало и било толку многу влијателно што во времето на Маргарет Тачер, законот за таму некој си данок паднал поради што повеќе од 50% од населението во Британија одбиле да плаќаат данок.

На крајот од интервјуто Ремзи, кажува дека ние анархистите не бевме посериозно организирани, на ниво на организација со пропаганда, и сл. Покрај тоа што вложивме време и труд за кампањата, поголемиот дел од движењето се распадна или отиде кај троцкистите и други движења.

Да, важно е да не се плаќа данок, но да не се плаќа кога ќе има сериозна иницијатива, вака може и да не се плаќа, но со камати и глупости и извршители, не знам колку е паметно да не се плаќа. Да на крајот кога ќе се погледнеш у огледало моеш да кажеш ДА ЈАС СУМ АНАРХИСТ И НЕ ПЛАТИВ ДАНОК, но тоа огледало ќе се наоѓа во затвор најверојатно бидејќи ќе немаш толку пари за да платиш се.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Даноци

Пишување by р on Сре Окт 27, 2010 5:47 pm

Важно е анархистот да биде СЕКОГАШ против даноците како поим. Дали од филозофски аспект, дали од економски, дали од морален/етички или дали од правен аспект не е важно. Но, прашањето е како што напишал и anarchist, не е така едноставно. Затоа се поставува дилемата како да се реагира во реалниот живот? Најпрвин, би било добро да се постираат идеи како легално да се избегне даночниот товар. Второ, би било добро еден анархист секогаш да ја застапува страната која би ги намалила даноците без разлика кој ќе трпи од тоа (иако, најчесто на долг рок ќе се ослободат повеќе парични фондови кои ќе се вратат во рацете на народот кој преку пазарните механизми ќе може рационално и ефикасно да ги потроши со што сите ќе имаме бенефит). Трето, анархистот секогаш треба да биде на страната на што поголеми даночни ослободувања без разлика кој ќе ги прими, итн.
Пак ќе повторам како во неколку други наврати-важно е да си анархист. Ако си комунист под бр.1, тогаш целта ќе ти биде борба против капитализмот и (според мое мислење) ќе бидеш судрен да претставуваш лицемерие во своите ставови-како на пример "јас сум анархист...и после некое време...ја фалиш Шведска бидејќи имала прогресивен данок и најдобра социјална држава".Ако си капиталист под бр.1, тогаш многу често целта ќе ти биде да го критикуваш комунизмот а да не ги согледуваш некои од заедничките страни. Затоа е најважно ако се нарекуваш анархист тоа да бидеш под бр.1. Следствено, ако си анархист под бр.1 тогаш секоја позитивна акција (преземаање на нешто) на државата, а особено нејзината даночна редистрибутивна функција ќе претставува за тебе нешто против кое треба да се бориш на начинот на кој ТИ СМЕТАШ И МОЖЕШ ДА ПОСТИГНЕШ НАЈГОЛЕМ ЕФЕКТ!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Даноци

Пишување by Ravachol on Чет Ное 25, 2010 9:39 am

Anarchist напиша:Да одговорам на прашањето прво, па ќе дадам објаснување.

Не.

Но одоговорт е премногу едноставен нели? Како да одбегнувам даноци, кога со секој купен производ иам фискални сметки, од каде дел оди за државата. Мене повеќе ме интересира како масите, а не индивидуата ќе избегне да плаќа даноци.

Иам слушано интервју од Ремзи Канан, анархист кој еден од четворица во Глазгов кои започнаа или иницираа една кампања за неплаќање на данок. Почнале малку со малку средства, но движењето полека растело, исто така и отпорот. Кога ќе дошле извршители да им зимаат ствари на народот од дома овие анархистиве оставиле броеви и сл. за да реагираат и да ги одбранат од извршување. Во текот на 4 години движењето пораснало и било толку многу влијателно што во времето на Маргарет Тачер, законот за таму некој си данок паднал поради што повеќе од 50% од населението во Британија одбиле да плаќаат данок.

На крајот од интервјуто Ремзи, кажува дека ние анархистите не бевме посериозно организирани, на ниво на организација со пропаганда, и сл. Покрај тоа што вложивме време и труд за кампањата, поголемиот дел од движењето се распадна или отиде кај троцкистите и други движења.

Да, важно е да не се плаќа данок, но да не се плаќа кога ќе има сериозна иницијатива, вака може и да не се плаќа, но со камати и глупости и извршители, не знам колку е паметно да не се плаќа. Да на крајот кога ќе се погледнеш у огледало моеш да кажеш ДА ЈАС СУМ АНАРХИСТ И НЕ ПЛАТИВ ДАНОК, но тоа огледало ќе се наоѓа во затвор најверојатно бидејќи ќе немаш толку пари за да платиш се.

Воопшто и не е важна некоја класификација.

Да,тоа се локалните давачки,пол такс...точно...

Инаку и јас не знам колку е паметно да не се плаќа данок,бидејќи на тој начин се саботира државата која им е при срце на многу анархисти.
Потајно ја обожаваат,како латентни хомосексуалци кои не си признаваат дека се такви.

како масата нема да плаќа даноци?
кога поединците кои ја сочинуваат масата ќе почнат.

Но како и сите работи и анархизмот е малку различен од анархијата.

Има разни начини за изнаоѓање легални дупки во законот и изигрување на легислативата.
Што се однесува до фискалните,тука тешко оди но мора да се оди кон минимизирање на фашистичките испади како фискализација.
Каде што има воља има и начин.

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Даноци

Пишување by Anarchist on Сре Дек 15, 2010 3:16 pm

Ravachol напиша:
Инаку и јас не знам колку е паметно да не се плаќа данок,бидејќи на тој начин се саботира државата која им е при срце на многу анархисти.
Потајно ја обожаваат,како латентни хомосексуалци кои не си признаваат дека се такви.
Секако на зборови, многу силно, со тој начин на размислување се гледа... очигледно е кои се позерите а кои вистинските анархисти. Не плаќај данок другар, но и дај посоветувај не што да правиме ние латентните во меѓувреме, доколку ни споделиш дел од искуството, може и ние ќе научиме нешто и ќе избегнуваме даноци и сл.
avatar
Anarchist

Број на мислења : 603
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.tk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Даноци

Пишување by р on Сре Дек 15, 2010 3:41 pm

Точно "Анархист". Спомнав и јас во својот коментар...ако има некој начин и метод за како да се избегнат даноци или слично (и сето ова да биде во доменот на законските норми во РМ), или пак како да се сменат даноците (Да се намалат, промени начинот на наплаќање,итн) нека го подели тука со сите.

Ќе продискутираме од разни аспекти (кој за што има знаење) и можеби ќе произлезе некоја иницијатива од сето тоа. Но, пак морам да напоменам...ВИСТИНСКИ АНАРХИСТ мора да биде секогаш ПРОТИВ ДАНОЦИ и СЕКОГАШ ЗА НИВНО НАМАЛУВАЊЕ/УКИНУВАЊЕ. ОВој став мора да биде принципиелен и да стои гордо секогаш во секои околности, без разлика дали од кратењето на даноците ќе ќари БОГАТАТАТА "КАПИТАЛИСТИЧКА СВИЊА" или пак "РАБОТНИКОТ" (патем, кој има солидно познавање од економијата му е јасно дека СИТЕ ќе бидат во ЌАР од секое кратење на даноците!).
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Даноци

Пишување by Ravachol on Саб Јан 29, 2011 3:06 am

Anarchist напиша:
Ravachol напиша:
Инаку и јас не знам колку е паметно да не се плаќа данок,бидејќи на тој начин се саботира државата која им е при срце на многу анархисти.
Потајно ја обожаваат,како латентни хомосексуалци кои не си признаваат дека се такви.
Секако на зборови, многу силно, со тој начин на размислување се гледа... очигледно е кои се позерите а кои вистинските анархисти. Не плаќај данок другар, но и дај посоветувај не што да правиме ние латентните во меѓувреме, доколку ни споделиш дел од искуството, може и ние ќе научиме нешто и ќе избегнуваме даноци и сл.

Може зошто да не, ама по приватна порака само.


Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Даноци

Пишување by Ravachol on Саб Јан 29, 2011 3:08 am

Rothbard напиша:Точно "Анархист". Спомнав и јас во својот коментар...ако има некој начин и метод за како да се избегнат даноци или слично (и сето ова да биде во доменот на законските норми во РМ), или пак како да се сменат даноците (Да се намалат, промени начинот на наплаќање,итн) нека го подели тука со сите.

Ќе продискутираме од разни аспекти (кој за што има знаење) и можеби ќе произлезе некоја иницијатива од сето тоа. Но, пак морам да напоменам...ВИСТИНСКИ АНАРХИСТ мора да биде секогаш ПРОТИВ ДАНОЦИ и СЕКОГАШ ЗА НИВНО НАМАЛУВАЊЕ/УКИНУВАЊЕ. ОВој став мора да биде принципиелен и да стои гордо секогаш во секои околности, без разлика дали од кратењето на даноците ќе ќари БОГАТАТАТА "КАПИТАЛИСТИЧКА СВИЊА" или пак "РАБОТНИКОТ" (патем, кој има солидно познавање од економијата му е јасно дека СИТЕ ќе бидат во ЌАР од секое кратење на даноците!).

А мора да е во склад со законските норми?!

Ravachol

Број на мислења : 79
Registration date : 2009-04-12

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Даноци

Пишување by Intrepid on Сре Јан 02, 2013 4:48 pm

Исправно е, ама во шведска, германија Франција каде што твоите пари не се трошат за леење скулптури и невидена пропаганда, срамота..а ние??
avatar
Intrepid

Број на мислења : 6
Registration date : 2012-09-08

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Даноци

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот