Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

ПОРТАЛ

Go down

ПОРТАЛ

Пишување by Admin on Нед Окт 10, 2010 8:30 pm

Луѓе, како што можевте да приметите кога ќе отидете на anarhija.tk линкот неве носи директно до форумот туку до нешто што се труди да изгледа на портал. Ставив неколку видеа за да биде поинтересна страната. Инаку кажувајте важи предлози доколку имате па и критики за да се подобри квалитетот.

Admin
Admin

Број на мислења : 34
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОРТАЛ

Пишување by р on Пет Окт 22, 2010 10:26 pm

Не сум некој експерт по информатичка технологија и незнам како функционира целава работа, но би било добро да направиме анархистички блог. Но, чисто анархистички без придавки и без предрасуди. Јас лично верувам во анархо-индивидуализам и анархо-капитализмот разработен од Ротбард. Но, пред се не сум капиталист или нео-либерал, туку се гледам како анархист. Секој што може да разработи стратегија и теоретска подлога за анархистичко општество кое би стапило ненасилно сум за! Така да... мислам дека заеднички блог на кој што ќе разработуваме идеи заеднички би било одлично! Поздрав и браво за форумов-одлично за почеток на едно анархистичко движење.
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОРТАЛ

Пишување by Admin on Нед Окт 24, 2010 2:11 pm

Rothbard напиша:Не сум некој експерт по информатичка технологија и незнам како функционира целава работа, но би било добро да направиме анархистички блог. Но, чисто анархистички без придавки и без предрасуди. Јас лично верувам во анархо-индивидуализам и анархо-капитализмот разработен од Ротбард. Но, пред се не сум капиталист или нео-либерал, туку се гледам како анархист. Секој што може да разработи стратегија и теоретска подлога за анархистичко општество кое би стапило ненасилно сум за! Така да... мислам дека заеднички блог на кој што ќе разработуваме идеи заеднички би било одлично! Поздрав и браво за форумов-одлично за почеток на едно анархистичко движење.

Прво добредојде на форумот и искрено мило ми е што пишува и анархокапиталист. Ќе биде поинтересно да се дискутира на таа тема со луѓе со поинакви ставови во однос на економската перспектива.

За заеднички блог не знам која е потребата, мислам дека кога веќе си се снашол да отвориш корисничка сметка на форумов, тогаш исто толку лесно е да си направиш блог бесплатно на некоја од платформите, што знам на блогспот и слични.

Слободно отварај теми и пишувај на форум за работи кои те интересираат анархистички или не, сеедно. Баш ме интерсира покрај твоите ставови и реакцијата на анархистите и колку артикулирани одговори и коментари ќе дадат на твоите ставови, бидејќи според мене, ако речат тоа е срање(за анархокапитализмот) тогаш не се ништо подобри од демохристијани или фашисти.

Поздрав и ако има било каква забелешка слободно пиши овде или прати ми лична порака.

Се читаме.

Admin
Admin

Број на мислења : 34
Registration date : 2008-01-05

Преглед на профилот на членот http://anarhija.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОРТАЛ

Пишување by р on Нед Окт 24, 2010 6:42 pm

Закон! Добар Прием. Во еден момент помислив дека згрешив кога се зачленив на форумов бидејќи ми изгледа како да преовладуваат анархо-комунисти. Но, после порака знам дека не згрешив. И анархо-комунизмот и анархо-капитализмот се ништо друго туку анархистички идеи. Самите по себе како такви се алтернативни и "hard-core". И додека и двете идеи имаат една цел-да нема држава, оние кои највеќе бенефицираат од нејзиното постоење (политичарите и "ренташите") си владеаат со нас додека ние се расправаме меѓусебе. Затоа е важно да се слушнат ставовите од сите перспективи. Целта е анархистичко општество, а средствата ... е за нив мора да се дискутира, како од теоретски аспект така и од практичен. Фала на добродојде поракава и се читаме!
avatar
р

Број на мислења : 206
Registration date : 2010-10-21

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: ПОРТАЛ

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот