Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Груевски тврди : Македонската ТРАНЗИЦИЈА ќе заврши 2030 год

Go down

Груевски тврди : Македонската ТРАНЗИЦИЈА ќе заврши 2030 год

Пишување by ateist on Нед Сеп 05, 2010 12:21 am

Груевски тврди : Македонската ТРАНЗИЦИЈА ќе заврши 2030 - та година


Прво за неупатените да објасниме што значи ЗАВРШУВАЊЕ- КРАЈ на транзиција на земјите со бившо Социјалиско уредување .

Значи КРАЈ НА ТРАНЗИЦИЈАТА на некоја земја- држава која порано имала Социјалистичко уредување па се трансформирала – транзитирала во капиталистичко општествено уредување Е МОМЕНТОТ кога ПОСЛЕ ВРЕМЕНСКИОТ ПЕРИОД од “ тапкање во место = возење во лер ” во кој се извршени низа на системски промени почнувајќи од промена на сопственичките односи врз средствата за производсво - фабриките кој биваат разграбени од поединци , масовни отпуштања од работа , лустрации , носење на нови капиталистички закони со кој се форсира новата капиталистичка класа и закони усогласени со меѓународното право и европската унија , итн после тој ПАД доаѓа до општествен раст со кој се ДОСТИГНУВА животниот стандард , куповната – потрошувачка моќ , број на вработени КОЈ БИЛ ИСТ КАКО ВО ВРЕМЕТО НА ПРВИОТ МИГ НА ПОЧЕТОКОТ НА ТРАНЗИЦИЈАТА ( состојба од самиот крај на Социјализмот ).

Кратко : Крајот на транзицијата е кога ќе достигне исто ниво на општествен развој како што бил во времето на Социјализмот и после тоа почнува капиталистички развој како би се докажало дека капиталистичкото општество е подобро од Социјалистичкото за луѓето и понатамошниот развој ќе може да му се припише само како заслуга на новото капиталистичко општествено уредување .

Речиси сите земји од бившиот Варшавски пакт ја завршија транзицијата иако беа во многу полоша состојба од земјите на екс СФРЈ .

Денес Груевски изјави дека транзицијата во Македонија ќе заврши 2030 год .

Дури 2030 година Македонија ќе го достигне нивото на развој кое го имала до 1990 година . Дури 2030 Македонија ќе има ист број вработени како 1990 и ќе може да им обезбеди иста купувна моќ - животен стандард како што ја имале 1990 година .

.
.
.
ЕВЕ :


сабота, септември 04, 2010 Скопје 20:35


Вести

Груевски - Уште 20 години ќе трпиме последици од лошата транзиција

Премиерот Никола Груевски рече дека деведесетите години се период кога беа направени големи штети, и дека шансите што се пропуштени не може да се надоместат.
Грешките беа од стратешки карактер со последици до денес, изјави Груевски.
Тој посочи дека моделот на приватизацијата не може да се поправи, обезвреднет е капитал од околу пет милијарди евра, a околу 200 илјади луѓе се отпуштени од работа.
„Пропуштена е можноста за влез на странски инвестиции, а компаниите се дадени на локални менаџери блиски до тогашната власт кои не знаеја добро да работат. Уште 20 години ќе ги чувствуваме последиците од погрешните чекори за време на транзицијата, изјави Груевски.

http://www.makdenes.org/archive/news/20100904/428/428.html?id=2148324

.
.
.

ЗНАЧИ :

Темата нее да се амнестира владеењето на СДСМ ( затоа двапати е казнет на избори ) но тука се поставува прашањето колку Груевски си наоѓа алиби за сите свој грешки сам себе се амнестира од било каква критика за сопственото лошо -катстрофално владеење .

Ако транзицијата потрае до 2030 год . чисто се сомневам дека ќе остане Македонец во Македонија . Со вакви тврдења кој деноноќно се вртат и како спотови испаѓа дека следните 20 години ДПМНЕ може комотно да владее само со пропагандни спотови со една порака ........” ете за се е крив Бранко и СДСМ .”
Ова испаѓа дека ДПМНЕ ќе владее исклучиво со пропаганда , со спотови реклами без притоа да прикаже било какви резултати .


40 години транзиција најавува Груевски !
40 години траеше економскиот Самоуправен подем на Југославија ( од 1950 до 1990 год )
Па за 40 години што се изгради во Самоуправниот Социјализам овие денес неможе да офарбаат .


ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Груевски тврди : Македонската ТРАНЗИЦИЈА ќе заврши 2030 год

Пишување by Pandonetti on Саб Сеп 11, 2010 12:11 am

MORA DA GI EDUCIRAME OBICNITE LUGJE ZA DA SVATAT DEKA TRANZICIJATA I KAPITALIZMOT SE VO SPROTIVNOST SO NIVNIOT GENETSKI IMPERATIV NA SAMOODRZUVANJE, KOJ MOZE DA SE REALIZIRA VO SLOBODNA SOCIJALISTICKA KOEGZISTENCIJA NA EDNAKVI EDINKI. ONA STO NIVNIOT BEDEN PREMIER GO PRAVI E DALEKU OD GRIZA ZA DOBROTO NA SLOBODNATA EDINKA/COVEK. POZDRAV
avatar
Pandonetti

Број на мислења : 136
Age : 38
Location : Skopje
Registration date : 2010-08-26

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот