Онлајн текстови
Бог е злобен, човекот е слободен - Прудон

Анархизмот во Латинска Америка

Смртта на еден Палестинец - Полак

Моќта ги корумпира и најдобрите - Бакунин

Развој на анархистичките идеи во Македонија - Инџиќ

Анархизмот и насилството - Малатеста

Капиталистичкиот систем - Бакунин

Комунизам и анархија - Кропоткин

Анархизам и комунизам - Фабри

Анархизам - Савески

Што е анархија?

Што е анархизам?

Кои се анархистите?

Што е безвластие?

Вовед во анархокомунизам

Што е анархокомунизам? - Прајс

Кон анархизмот - Малатеста

ОРГАНИЗАЦИОНА ПЛАТФОРМА - Махно и др.

Правото на глас на жените - Голдман

Писмо на Кропоткин до Ленин

АНАРХИЈА ПОЕМА

Југославија – Империјалистичка војна

Улогата на Католичката црква во Холокаустот во Југославија

Анархизам - Беркман

Синдикализам и анархизам - Кропоткин

Што да се прави? - Малатеста

Што е капитализам?

Први Мај - Махно

Последното писмо на Кропоткин

Организацијата на Првата Интернационала - Бакунин

Бездржавен социјализам: Анархизам - Бакунин

Петар Манџуков - биографија од Хаџиев

Дискусија за анархија - Малатеста

Анархија и организација - Букчин

Site Meter

Свети работи во Самоуправувањето и Капитализмот

Go down

Свети работи во Самоуправувањето и Капитализмот

Пишување by ateist on Пон Јун 14, 2010 3:03 pm

Значи имаме една пристојна временска дистанца од минатиот Самоуправен општествен Систем и сегашниот Капиталистички општествен сиситем .

Темата е да се разгледаат разликите во вреднувањето на поедините категории луѓе (класна - по квалитет поделба меѓу одредени категории луѓе) . И кој од нив сметате дека ви е поприфатлив.

1) ВО САМОУПРАВУВАЊЕТО

најценети а со тоа и најплатени беа :
ПРВО сите стручно квалификувани лица и работници кој беа вработени во материјалното ПРОИЗВОДСТВО значи го создаваа општествениот производ .Туика спаѓаат градежништвото , метални индустрии , текстилни итн

Второ сите стручни и квалификувани работници во НАДГРАДБАТАа .Тука спаѓаат медицината , војска , милиција , образование итн

Трето најнеценети и најнеплатени беа ЗАБАВЉАЧИТЕ . Тука спаѓаат пеачи , певаљки , вртигузици , манекени, манекенки , циркузанти , спортисти , религии - свештенства итн

Четврто = Политичарите- делегати во собрание работеле волонтерски без пари , спортисти работеле во фабрики а биле ослободувани за време на натпревари итн како непрофесионални занимања .

ПЕТТО = Криминалци - убијци крадци нормално завршуваа во затвор што беше ептен срамота за цело семејство бидејќи за секого работа имаше и за јадење пиење , стан итн ..никој неможел да се пожали за такви елементарни работи .2 ) ВО КАПИТАЛИЗМОТ

ПРВО
Највлијателна најбогата класа се политичарите , убијци - кримионалци приватизери

тука е и религијата

затоа што МПЦ од ден на ден располага со се' поголем имот. Таа е прилично богата и пред се' имотна „невладина” организација, која допрва треба да се стекнува со приватна сопственост на свое име, како што ќе напредува денационализацијата (според некои податоци, МПЦ би требало да поседува најмалку 20 илјади хектари обработливо земјиште, пасишта и шуми што е околу ОСУМ ПРОЦЕНТИ ОД ТЕРИТОРИЈАТА на Република Македонија).Парадоксално е што веројатно најголемиот број од тие имоти биле национализирани пред создавањето на МПЦ како таква.
http://www.globusmagazin.com.mk/?ItemID=7DB719332EBC3E449E842C10B25649C5

ВТОРО
Солидно богати се и ЗАБАВЉАЧИТЕ :


Нашите настапуваат за ШЕСТ ИЛЈАДИ ЕВРА, а соседите за 60 илјади
Новогодишните тезги се бизнис за иднината, особено ако се случуваат во Србија и во Хрватска

ИВОНА САЗДОВСКА

Во пресрет на најлудата ноќ во годината, естрадата е сконцентрирана на разгледување на новогодишните понуди што пристигнуваат од рестораните, хотелите и општините на градовите, барајќи да го изнајдат своето место под сонцето, што во превод значи убава локација и повеќе евра.
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DDE76DE679A9FF4789E3EAEAC0FDDA6A
.
.
Нормално тука се спортистите манекени манекенкикој тие пари ги вадат за една ревија или натпревар


ТРЕТО
Тука е НАДГРАДБАТА која е во јадна состојба
Минатата 2009 год хирурзите НА КЛИНИКИ ВО СКОПЈЕ си направија по 1000 евра месечна плата а министерот падна во несвест им делеше казни.А ете пеачите дури и да имаа таква плата нивни полугодишни примања ( кога би биле 1000 евра) ги земаат за само 3 новогодишни вечери.
А каде се другите од надградбата :
војска ене ги цмиздрат ги остаиле на улица
Образование голи боси сиротките
Полиција може е малку поплатена и во подобра состојба од другите во надградбата

ЧЕТВРТО :

ЌОТЕК И УЛИЦА ЗА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ
АКО ГИ ВИКНАТ НА РАБОТА НЕСМЕЕАТ ДА БАРААТ ПЛАТА ОТИ СЛЕДУВА ОТКАЗ
МАСОВНА ПОБУНА ОДМА ИМ ССКААТ ПОЛИЦИЈА И ПАРАВОЈСКА (агенции за обезбедување ) ДА ГИ ТЕПААТ И ГАЗАТ .
Селаните во иста состојба . дури и тепачи им праќаа по домовите во Битолско на тие што се бунеа за Сведмилк ..
Е сега во капитализмот овие ги пунат затворите оти немаат друг излез
.
..
.
..

ТОА Е ТОА !

КОЈ ВРЕДНОСЕН СИСТЕМ ВАМ ВИ ОДГОВАРА ?
КОЈ ВРЕДНОСЕН СИСТЕМ ГО СМЕТАТЕ ЗА ПОПРАВЕДЕН ?.
.
.

ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свети работи во Самоуправувањето и Капитализмот

Пишување by ateist on Пон Јун 14, 2010 3:07 pm

Самоуправување во СФРЈ од 1950 до 1990

тогаш имаше работи кој беа СВЕТИ - СВЕТОСТ во тоа општество

А СВЕТИ РАБОТИ- СВЕТОСТ БЕШЕ :

1 ) светоста на домот= светост на приватна сопственост на домот
НИКОЈ не смееше да ти одземе дом под никакви услови а бидејќи хипотеки и коцкање ( специјални државни одбјекти за странци )беа збранети така НИКОЈ не смееше да ти влезе дома а нели пада се дрзне да дојде да ти негира декае твое или да пљачка (можеше да го утепаш на лице место и да не одговараш)

сега тоа нее светост

2) светоста на семејството
обавезно од работна организација добиваше стан , и друга помош неопходна за семејството да живее пристојно
дури и одмор секоја година оти секоја работна организација имаше свој одморалишта
Никој не смеел ниту да пмисли да ти влезе дома да ти пљачка асо тоа да ти го загрозува семејството.

Сега тоа смислено прво го прави капиталистичката држава врши упад во домовите на луѓето ги пљачка и тероризира

Во капитализмот ниту семејството нее света работа

3) уцена за биолошки опстанок СВЕТОСТА НА ЖИВОТОТ - достоинството на Личноста
Во социјализмот болошкиот опстанок што значи дом , јадење , пиење , здравство , школство се подразбираа оти беа СВЕТИ РАБОТИ за кој не се преговара

Во капитализмот ниту тоа нее света работа

заклучок :

Во капитализмот се е прадмет на купопродажба, уцени , закани и непостои ниту една работа која е света работа -вредна за борба жртви ,

капитализмот е криминално животинско општество= антицивилизација кое одговара само за криминалци дегенерици , белосветски пробисвети и пропалици НИ НЕ И ЗА ЧЕСНИ И НОРМАЛНИ ЛУЃЕ .

.
.
може ли некој да наведе барем една работа во капитализмот која е света работа .

ateist

Број на мислења : 96
Registration date : 2010-01-24

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот